2020 Class 3A State Qualifier List

See the full list of every 2020 Class 3A State Qualifier by weight

#IAhswr

Advertisements

Class 3A Regional Dual Results

Class 2A + 1A Regional Dual Results At Ankeny Centennial First round: Valley, West Des Moines 84, Iowa City, West 0 Final: Valley, West Des Moines 29, Ankeny Centennial 28 (criteria) At Bettendorf First round: Prairie, Cedar Rapids 53, Pleasant Valley 18 Final: Bettendorf 56, Prairie, Cedar Rapids 16 At Fort Dodge First round: Cedar…

2020 NEIC Tournament – Final Results

106 Guaranteed Places 1st Place – Ryder Block of Waverly 2nd Place – Nathaniel Bigalk of Crestwood 3rd Place – Jakob Regan of Waukon 4th Place – Peyton Anderson of NHTV 5th Place – Jacob Vais of Charles City 1st Place Match Ryder Block (Waverly) 33-0, Fr. over Nathaniel Bigalk (Crestwood) 25-12, Jr. (Fall 0:56)…

2020 MAC Conference Tournament – Final Results

106 Guaranteed Places 1st Place – Derrick Bass of Davenport Assumption 2nd Place – Dustin Bohren of Bettendorf 3rd Place – Kale Anderson of Clinton 4th Place – Jeffrey West of Davenport North 5th Place – Drew Metcalf of North Scott 6th Place – Nathan Canfield of Davenport Central 1st Place Match Derrick Bass (Davenport…

2020 MVC Tournament – Final Results

106 Guaranteed Places 1st Place – Grant ODell of Iowa City, West 2nd Place – Henry Koehn of Cedar Falls 3rd Place – Blake Gioimo of Prairie, Cedar Rapids 4th Place – Cael Long of Cedar Rapids Kennedy 5th Place – Jagger McCool of Epworth, Western Dubuque 6th Place – Landon Reisen of Dubuque Hempstead…

2020 CIML Invitational Final Results

106 Guaranteed Places 1st Place – Nathanael Jesuroga of Southeast Polk 2nd Place – Khyler Carstarphen of Dowling Catholic 3rd Place – Cael Wiener of Ankeny Centennial 4th Place – Ezra Kristensen of Valley, West Des Moines 5th Place – Max Bishop of Fort Dodge 6th Place – Carter R Davis of Ankeny 7th Place…

2020 CIML Invitational Finals Matchups

WATCH FINALS LIVE 106 #3 Nathanael Jesuroga (SE Polk) vs #9 Khyler Carstarphen (Dowling Catholic) 113 #2 Trever Anderson (Ankeny) vs #3 Jace Rhodes (Mason City) 120 #1 Drake Ayala (Fort Dodge) vs #10 Cael Cox (Ankeny) 126 #2 Carson Taylor (Fort Dodge) vs #10 Ayden Kingery (SE Polk) 132 #4 Joel Jesuroga (SE Polk)…

2020 CIML Invitational Semifinal Matchups

106 #3 Nathanael Jesuroga (SE Polk) vs Ezra Kristensen (Valley, WDM) Cael Wiener (Ankeny Centennial) vs #9 Khyler Carstarphen (Dowling Catholic) 113 #2 Trever Anderson (Ankeny) vs Aime Mukiza (DM North-Hoover) #7 Lane Cowell (Fort Dodge) vs #3 Jace Rhodes (Mason City) 120 #1 Drake Ayala (Fort Dodge) vs Dominic Quinn (Dowling Catholic) Kaleb German…

2020 CIML Invite Ranked Teams + Wrestlers

WHEN: FRIDAY 1/32/2020 WATCH 2020 CIML Invite at Southeast Polk High School Four ranked teams and 48 ranked individuals. Teams Ames Ankeny Centennial #9 Ankeny Des Moines East Des Moines Lincoln Des Moines North-Hoover Des Moines Roosevelt Dowling Catholic #3 Fort Dodge #8 Johnston Marshalltown Mason City Ottumwa #2 Southeast Polk Urbandale WDM Valley Ranked…

Schedule for Top 10 Ranked 3A Teams

  Dual Rankings During the Week #1 SE Polk #2 Waverly-Shell Rock #3 Fort Dodge #4 Bettendorf Thurs- vs Clinton #5 Ankeny Centennial #6 North Scott Thurs- vs Pleasant Valley #7 Johnston #8 Waukee #9 Linn-Mar #10 Indianola Thurs- vs Norwalk Tournament Rankings Weekend #1 Waverly-Shell Rock Northeast Iowa Conference Tournament #2 SE Polk Friday-…

2020 W-SR Rick Caldwell Invitational – Final Results

106 Guaranteed Places 1st Place – Ryder Block of Waverly-Shell Rock 2nd Place – Grant ODell of Iowa City, West 3rd Place – Max Bishop of Fort Dodge 4th Place – Mehki Tucker of Saint Ansgar 1st Place Match Ryder Block (Waverly-Shell Rock) 29-0, Fr. over Grant ODell (Iowa City, West) 18-6, So. (Dec 7-2)…

2020 Ed Winger Classic – Final Results

106 Guaranteed Places 1st Place – Owen Helgeson of Johnston 2nd Place – Dustin Bohren of Bettendorf 3rd Place – Khyler Carstarphen of Dowling Catholic 4th Place – Ezra Kristensen of West Des Moines 5th Place – Elijah Hofbauer of Waukee 6th Place – Cael Wiener of Ankeny Centennial 7th Place – Henry Koehn of…