This weekend in Dubuque will feature 4 ranked teams and 29 ranked wrestlers battling head-to-head in our next IAwrestle DualDay. Last weekend we saw #1 Don Bosco and #1 Southeast Polk go down to the wire, ultimately winning the dual on the very last match.

This weekend we expect to see even more high level wrestling with the top two ranked teams in Class 3A colliding, and every single dual presents an opportunity to see a highly ranked showdown. The action begins on Saturday, January 9th at 1PM, Live on Rokfin.

weight rank #1 Southeast Polk record
106 Landon Morrow 0-1
113 #1 Nate Jesuroga 6-0
Garrett Kingery 2-1
120 #9 Cooper Hanson 3-3
126 Jack Lewis 1-2
132 #3 Ayden Kingery 6-0
138 #2 Carter Martinson 5-1
145 #2 Joel Jesuroga 6-0
152 #4 Carson Martinson 6-0
Quinn Goodman 2-2
160 Quentin Hill 2-3
Harrison Gibson 0-1
170 #6 Andrew Reed 4-2
182 #3 Aiden Grimes 5-1
Draven Woods 2-4
195 CJ Simmons 3-1
220 #2 Kalob Runyon 6-0
Seth Abbas 2-4
weight rank #2 Waverly-Shell Rock record
106 #5 Zane Behrends 13-2
113 Braxton Westendorf 9-5
120 #1 Bailey Roybal 16-0
Brady Roling 1-0
126 Dylan Stockdale 5-12
Sam Hornyak 4-10
132 #1 Ryder Block 1-0
#10 (@126) Carter Fecht 12-2
138 #8 Cayden Langreck 12-2
145 Robert Poyner 7-3
152 #3 Aiden Riggins 10-0
160 Sean Mwangi 14-3
170 Cole Thompson 10-9
Walker Bathke 0-1
182 #2 McCrae Hagarty 15-0
195 #3 Jake Walker 2-2
220 #1 Luke Walker 15-0
#12 (@285) Layne McDonald 10-0
weight rank #14 Dubuque Hempstead record
106 #9 Lohman Duffy 6-1
Hunter McCormick
113 Dawson Fish 5-2
Cody Jellison
120 #3 Chad Bellis 7-0
Gable Brooks 7-1
126
Landon Reisen 4-2
132 #2 (@126) Adler Kramer 7-1
Jackson Ruden
138 Cole Rettenmaier 3-6
145 Jackson Vanderheyden 4-4
152 Ian Ostrander 0-1
160 Jack Smith 5-4
170 Cole Thill 1-5
Jack Hanson
182 #7 Aidan Dunne 6-2
195 #12 JoJo Lewis 7-1
Jack Rheingans
220 Adam Ward 7-1
John Ostrander
285 #4 Cayden Lovett 7-0
weight rank #15 Ankeny record
106 #6 Ben Hansen 4-5
113 Fnu Maihan 3-5
120 #2 Trever Anderson 8-1
126 #3 Cael Cox 8-1
Porter Drost
132 Lincoln Folkers 1-8
138 Kenny Pochinski 0-7
145 Ryan Allen 3-6
152 #1 Caleb Rathjen 9-0
160 Xander Kenworthy 1-3
170 Nate Nessa 4-5
182 Cade Bennethum 4-5
195 Jackson Penningroth 3-2
220 Alex Schwiete 3-6
285 Zach Pelenski 0-6

By Ross Bartachek (@rossbchek)

Lead Editor of IA Wrestle

One thought on “Lineups for DualDay: Ankeny, Hempstead, SEP, and WSR”

Leave a Reply