IAwrestle 2A Team and Individual Rankings (1/16/18)

Tournament Team Rankings 1 New Hampton (7) 2 Dubuque Wahlert (5) 3 Ballard (4) 4 West Liberty (4) 5 South Tama (5) 6 Webster City (5) 7 Davenport Assumption (2) 8 Centerville (3) 9 PCM Monroe (4) 10 Clarion-Goldfield (5) Individual Rankings 106 Wrestler School Class 1 Jarod Kadel Columbus Community Jr 2 Matthew Lewis…

Advertisements

HWC set for Annual Arctic Plunge

Plunge into arctic waters while wearing your favorite costume! All while supporting the HWC athletes and the great sport of wrestling. -Trophy will be given to the costume contest winner -Plunge All Americans get a special gift REGISTER FOR THIS EVENT ONLINE SCHEDULE OF EVENTS: – Saturday, Jan. 27th 2018 – The event will begin…

Round 2: Dan Gable Wrestler of the Year Award

Fareway Stores, Inc. and Powerade present the Dan Gable Wrestler of the Year Awards in coordination with IAwrestle and IWCOA. The IWCOA accepted nominations from high school coaches for student athletes in each of the three state wrestling classes, regardless of their year in school and weight class. A committee selected by the IWCOA provided…

Iowa vs Oklahoma State – IAwrestle Predictions

Who: #5 Iowa 8-0 (4-0) vs #6 Oklahoma St. 6-0 (3-0) Where: Iowa City, Iowa | Carver Hawkeye Arena When: Sunday, January 14th, 2018  3:00 PM (Central) Watch: Televised on BTN Dual Preview   IAwrestle.com Predictions Tony Hager – @hagertony 125: Spencer Lee dec Nick Piccininni vs – Hawkeyes 3-0 133: Kaid Brock major Paul Glynn or Phillip…

Perry Invitational Final Results

1 Webster City 189.0 2 Panorama 185.0 3 Sergeant Bluff- Luton 179.5 4 Logan-Magnolia 151.0 5 Van Meter 140.0 6 DSM East 138.0 7 Woodward-Granger 122.5 8 Dowling Catholic 113.5 9 Carlisle 105.0 10 West Marshall 97.0 11 Perry 82.5 12 Carroll 80.5 13 Eagle Grove 68.5 14 Saydel 60.5 15 South Hamilton 13.0  …

Bob Sharp Invitational Final Results

LINK TO ARCHIVED VIDEO 106 Guaranteed Places 1st Place – Cullan Schriever of Mason City 2nd Place – Grant Harbour of Norwalk 3rd Place – Cael Cox of Ankeny 4th Place – Ethan Carter of Ankeny Centennial 5th Place – Nate Bell of Des Moines Lincoln 6th Place – Evan Deal of Algona 1st Place…

Bettendorf Midwest Shootout Final Results

106 Guaranteed Places 1st Place – Alex Villar of Plainfield East 2nd Place – Lucas Uliano of Waukee 3rd Place – trenton mcdonough of Assumption 4th Place – Travis Hodges of Davenport West 5th Place – Rheiner Stahlbaum of Johnston 6th Place – Drew Lehn of Antioch 7th Place – Anthony Bestell of Newton 8th…

J-Hawk Invitational Final Results

106 Guaranteed Places 1st Place – Drake Ayala of Fort Dodge 2nd Place – Isaiah Tapia of Moline 3rd Place – Brennan Lechnir of Dubuque Hempstead 4th Place – Cade Cook of Alburnett 5th Place – Luke Farmer of West Delaware 6th Place – Dakota Tatro of Cedar Rapids Jefferson 7th Place – Elton Kruse…

2018 Ed Hadenfeldt Invitational Final Results

Team Scores 1 Lisbon 211.5 2 Solon 194.0 3 West Liberty 189.0 4 Vinton-Shellsburg 127.0 5 Center Point-Urbana 104.0 6 Clear Creek-Amana 99.5 7 Washington 97.0 8 Iowa Valley 81.0 9 Albia 80.5 10 Prairie, Cedar Rapids 64.0 11 North Cedar 49.5 12 West Branch 37.0 13 Solon JV 36.0 106 Guaranteed Places 1st Place…