City High Greco Tournament – Results

Intermediate – I1 Results Guaranteed Places 1st Place – Charlie Barnhouse of Ubasa Wrestling Club 2nd Place – Alexander Pierce of Ubasa Wrestling Club 3rd Place – Abe Heysinger of Dubuque Wrestling Club Round Robin Matches Alexander Pierce (Ubasa Wrestling Club) over Abe Heysinger (Dubuque Wrestling Club) TF 10-0 Charlie Barnhouse (Ubasa Wrestling Club) over…

City High Freestyle Tournament – Results

Bantam – n/a Results Guaranteed Places No wrestlers are guaranteed any place. Bantam – B1 Results Guaranteed Places 1st Place – Eddie Woody of Rock Island 2nd Place – Abe Heysinger of Dubuque Wrestling Club Intermediate – n/a Results Guaranteed Places No wrestlers are guaranteed any place. Intermediate – I1 Results Guaranteed Places 1st Place…

Ballard Greco Tournament – Results

Intermediate – I1 Results Guaranteed Places 1st Place – Tanner Weitzel of CIWC 2nd Place – Isaac Wignall of Ankeny 3rd Place – Aiden Huffman of Northeast Knights Wrestling Round Robin Matches Isaac Wignall (Ankeny) over Aiden Huffman (Northeast Knights Wrestling) Fall 4-0,1:02 Tanner Weitzel (CIWC) over Isaac Wignall (Ankeny) TF 14-1 Tanner Weitzel (CIWC)…

Ballard Freestyle Tournament – Results

Intermediate – I1 Results Guaranteed Places 1st Place – Tanner Weitzel of CIWC 2nd Place – Kyler Simons of beaver creek wrestling 3rd Place – Carew Christanson of Waukee Wrestling Round Robin Matches Tanner Weitzel (CIWC) over Carew Christanson (Waukee Wrestling) TF 12-2 Kyler Simons (beaver creek wrestling) over Carew Christanson (Waukee Wrestling) Fall 0:22…

Benton Community Tournament – Greco Results

Intermediate – Greco – I-1 Results Guaranteed Places 1st Place – Kanaan Delagardelle of Team bosco 2nd Place – Talas Zimmerman of Waverly Area Wrestling Club 3rd Place – Cayson Westendorf of Back 2 Basics 4th Place – Tayler Kibbee of Back 2 Basics Intermediate – Greco – I-2 Results Guaranteed Places 1st Place –…

Dayton Racer Transferring to Ohio State

Iowa Central NJCAA national champion Dayton Racer has found a new home in Division I wrestling as he announced that he will be transferring to Ohio State University on his personal Twitter account. “I wanted to create the best opportunity to achieve my goal,” Racer said on his commitment to the Buckeyes, “I want to…

Potentially Dangerous 85: Whatcha gonna do with all that junk?

http://traffic.libsyn.com/iawrestle/85.mp3 Iowa’s premier site for youth, high school, college and international wrestling. This weeks episode of Potentially Dangerous is presented by MyHouse. Hager and Ross discuss the latest happenings going on in the state of Iowa starting with the two recent class of 2017 committs. They also discuss where the old ISU staff may end up,…

Belle Plaine Freestyle Tournament Results

Intermediate – Int.1 Results Guaranteed Places 1st Place – Brayden Bohnsack of Knights Wrestling Club 2nd Place – Kanaan Delagardelle of Team bosco 3rd Place – Cayson Westendorf of Back 2 Basics Round Robin Matches Kanaan Delagardelle (Team bosco) over Cayson Westendorf (Back 2 Basics) TF 10-0 Brayden Bohnsack (Knights Wrestling Club) over Kanaan Delagardelle…

Belle Plaine Greco Tournament Results

Intermediate – Int.1 Results Guaranteed Places 1st Place – Tanner Weitzel of CIWC 2nd Place – Kanaan Delagardelle of Team bosco 3rd Place – Cayson Westendorf of Back 2 Basics Round Robin Matches Kanaan Delagardelle (Team bosco) over Cayson Westendorf (Back 2 Basics) TF 12-1 Tanner Weitzel (CIWC) over Cayson Westendorf (Back 2 Basics) TF…

2017 King of the Mat – Greco-Roman Results

Bantam Greco – 45 1st Place – Elias Rhodes of Nebraska Wrestling Academy 2nd Place – Chase Jeeny of Columbus Wrestling Organizatio 3rd Place – Silas Jesionowicz of Nebraska Wrestling Academy 4th Place – Wyatt Durick of Power House Wrestling Club Round 1 Round 1 – Chase Jeeny (Columbus Wrestling Organizatio) won by tech fall…

2017 King of the Mat – Freestyle Results

Bantam (boys) Freestyle – 45 1st Place – Chase Jenny of Columbus Wrestling Organizatio 2nd Place – Elias Rhodes of Nebraska Wrestling Academy 3rd Place – Anthony Colvin of Nebraska Wrestling Academy 4th Place – Silas Jesionowicz of Nebraska Wrestling Academy 5th Place – Chase Gubalke of Warriors Wrestling Family 6th Place – Jax Thurin…

HWC Sending Wrestlers to U.S. Open

In just over three week’s time the U.S. Men’s Freestyle circuit will ratchet up the intensity, with the 2017 U.S. Open set to take place in Las Vegas on April 25th-29th. A lot will be on the line at the Open as the top seven wrestlers from each weight will qualify for the World Team…

Tucker Black Signs with Upper Iowa

The Upper Iowa Peacocks received another addition to their 2017 recruiting class, this time from NJCAA All-American Tucker Black of NIACC. Black finished the season with a 20-10 record while earning the NJCAA Central district 165-pound title before finishing seventh at the national tournament. “The environment,” Black said on why he chose Upper Iowa, “The…