2020 Class 2A State Qualifier List

See the full list of every 2020 Class 2A State Qualifier by weight

Advertisements

2A District Qualifiers By Team

14 Qualifiers West Delaware 13 Qualifiers NONE 12 Qualifiers NONE 11 Qualifiers Sergeant Bluff-Luton Assumption, Davenport 10 Qualifiers Williamsburg Iowa Falls-Alden 9 Qualifiers Harlan Gilbert 8 Qualifiers Osage Emmetsburg Union, LaPorte City Van Meter-Earlham Crestwood, Cresco Independence Solon 7 Qualifiers Humboldt Atlantic Winterset Glenwood Red Oak Bondurant-Farrar Central Lyon-GLR West Lyon, Inwood 6 Qualifiers South…

Class 1A + 2A High School Sectional Wrestling Tournament HUB

TWITTER | FACEBOOK | INSTAGRAM | YOUTUBE SECTIONAL TOURNAMENT PREVIEWS Class 1A | Class 2A SECTIONAL TOURNAMENT BRACKETS  1A Lake Mills | Nashua-Plainfield | Mediapolis | BGM, Brooklyn | Missouri Valley | Woodbury Central, Moville | Interstate 35, Truro | Ogden | Manson Northwest Webster | Sibley-Ocheyedan | East Buchanan, Winthrop | MFL MarMac |…

2020 2A Ranked Wrestlers by Sectional

Breakdown By Rob Hill Based on the 2A Rankings released on 2/4/20 Sectional 1 at Clear Lake Top 2 at each weight advance to District 1 at Algona Teams Clear Lake Forest City Garner-Hayfield-Ventura Hampton-Dumont #3 Osage Ranked Individuals Sorted by Weight 113 #9 Kellen Moore Forest City Fr 120 #2 Nicholas Fox Osage Fr…

2020 River Valley Conference Tournament – Final Results

106 Guaranteed Places 1st Place – Kale Hansen of Monticello 2nd Place – Jaxon Bussa of Camanche 3rd Place – Trever Freiburger of Cascade 4th Place – Karter Murray of North Cedar 5th Place – Colin Cassady of West Liberty 6th Place – Tristin Sorgenfrey of Tipton 1st Place Match Kale Hansen (Monticello) 33-3, Fr.…

2020 NEIC Tournament – Final Results

106 Guaranteed Places 1st Place – Ryder Block of Waverly 2nd Place – Nathaniel Bigalk of Crestwood 3rd Place – Jakob Regan of Waukon 4th Place – Peyton Anderson of NHTV 5th Place – Jacob Vais of Charles City 1st Place Match Ryder Block (Waverly) 33-0, Fr. over Nathaniel Bigalk (Crestwood) 25-12, Jr. (Fall 0:56)…

2020 Top of Iowa Conference Tournament – Final Results

106 Guaranteed Places 1st Place – Garret Rinken of Nashua-Plainfield 2nd Place – Kale Petersen of West Fork, Sheffield 3rd Place – Kaden Pritchard of Eagle Grove 4th Place – Kinser Hanson of Lake Mills 5th Place – Treycen Rollene of Northwood-Kensett 6th Place – Skyler Wright of Osage 7th Place – Zach Feld of…

2020 WaMaC Conference Tournament – Final Results

106 Guaranteed Places 1st Place – Niyo Gady of Marion 2nd Place – Arnie Galvan of Mount Vernon 3rd Place – Nick Schmidt of Beckman Catholic, Dyersville 4th Place – Kale Wieland of Independence 5th Place – Carson Less of West Delaware, Manchester 6th Place – Tytan Guerrero of Williamsburg 7th Place – Brody Chyma…

2020 Hawkeye 10 Conference Tournament – Final Results

106 Guaranteed Places 1st Place – Easton O`Brien of Atlantic 2nd Place – Riley Parkis of Kuemper Catholic, Carroll 3rd Place – Brandon Erp of Red Oak 4th Place – Justin Parsons of Creston Orient Macksburg 5th Place – Zachary Williams of St Albert, Council Bluffs 6th Place – Jake Dale of Clarinda 1st Place…

2020 MAC Conference Tournament – Final Results

106 Guaranteed Places 1st Place – Derrick Bass of Davenport Assumption 2nd Place – Dustin Bohren of Bettendorf 3rd Place – Kale Anderson of Clinton 4th Place – Jeffrey West of Davenport North 5th Place – Drew Metcalf of North Scott 6th Place – Nathan Canfield of Davenport Central 1st Place Match Derrick Bass (Davenport…

2020 NICL Conference Tournament – Final Results

106 Guaranteed Places 1st Place – Carter Kolthoff of SH-BCLUW 2nd Place – Dawson Schmit of Wapsie Valley 3rd Place – Gavin Reed of Columbus Catholic 4th Place – Ali Gerbracht of AGWSR 5th Place – Cael Judisch of Sumner-Fredericksburg 6th Place – J.D. Downs of West Marshall 7th Place – Rhett Bonnette of Denver…

#1 West Delaware vs #2 Independence – Dual Preview

By Rob Hill #1 West Delaware at #2 Independence features 10 ranked wrestlers. Premier matchups: 160- #4 Cael Meyer vs #7 Matthew Doyle 170- #1 Cole Davis vs #4 Jared Voss 195- #1 Wyatt Voelker Jr vs #6 Christian Kremer *IWCOA Dual Team Rankings – 1/24/2020 used* #1 West Delaware #2 Independence Carson Less 106…

2A vs 1A Top Ten Tuesday Clash

  By Rob Hill #6 1A Denver vs #6 2A Union, LaPorte City features 13 ranked wrestlers. Premier matchups: 113- #6 Lincoln Mehlert vs #9 Joe Ebaugh 120- #4 Kolten Crawford vs #8 Brooks Meyer 126- #6 Jacob Moore vs #9 Hunter Worthen 160- #1 Adam Ahrendsen vs #7 John Ebaugh #6 1A Denver #6…