2019 Frank Baltzley Invitational – Final Results

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Owen Helgeson of Johnston
  • 2nd Place – Jacob Fistler of Dallas Center-Grimes
  • 3rd Place – Ezra Kristensen of Valley, West Des Moines
  • 4th Place – Cael Meacham of Indianola JV
  • 5th Place – Carter R Davis of Ankeny
  • 6th Place – Bowen Downey of Indianola
  • 7th Place – Kale DiMarco of Mason City
  • 8th Place – Nathaniel Velez of Cedar Rapids Washington

1st Place Match

  • Owen Helgeson (Johnston) 11-0, Fr. over Jacob Fistler (Dallas Center-Grimes) 8-2, Fr. (MD 10-2)

3rd Place Match

  • Ezra Kristensen (Valley, West Des Moines) 8-4, So. over Cael Meacham (Indianola JV) 2-2, Fr. (MD 11-1)

5th Place Match

  • Carter R Davis (Ankeny) 8-6, So. over Bowen Downey (Indianola) 5-6, Fr. (Dec 8-2)

7th Place Match

  • Kale DiMarco (Mason City) 4-4, Fr. over Nathaniel Velez (Cedar Rapids Washington) 2-4, So. (Fall 4:57)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Trever Anderson of Ankeny
  • 2nd Place – Ryder Downey of Indianola
  • 3rd Place – Jace Rhodes of Mason City
  • 4th Place – Rheiner Stahlbaum of Johnston
  • 5th Place – Jack Showalter of Hampton-Dumont-CAL
  • 6th Place – Logan Gard of Dallas Center-Grimes
  • 7th Place – Ryan Steinlage of Interstate 35
  • 8th Place – Charles Rust of Cedar Rapids Washington

1st Place Match

  • Trever Anderson (Ankeny) 12-1, So. over Ryder Downey (Indianola) 7-1, So. (Dec 9-6)

3rd Place Match

  • Jace Rhodes (Mason City) 8-3, So. over Rheiner Stahlbaum (Johnston) 7-3, Jr. (Fall 1:49)

5th Place Match

  • Jack Showalter (Hampton-Dumont-CAL) 6-4, So. over Logan Gard (Dallas Center-Grimes) 6-4, Fr. (Dec 6-0)

7th Place Match

  • Ryan Steinlage (Interstate 35) 6-4, Fr. over Charles Rust (Cedar Rapids Washington) 2-4, Fr. (Fall 1:05)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Cael Cox of Ankeny
  • 2nd Place – Logan Stotts of Valley, West Des Moines
  • 3rd Place – Kaleb German of Urbandale
  • 4th Place – Reuben Smith of Interstate 35 JV
  • 5th Place – Nick Steinlage of Interstate 35
  • 6th Place – Jensen Kaldenberg of Winterset
  • 7th Place – Jakyb Kapp of Hampton-Dumont-CAL
  • 8th Place – Noah Madison of Johnston

1st Place Match

  • Cael Cox (Ankeny) 13-2, Jr. over Logan Stotts (Valley, West Des Moines) 9-2, Fr. (Dec 9-4)

3rd Place Match

  • Kaleb German (Urbandale) 8-4, So. over Reuben Smith (Interstate 35 JV) 9-2, Jr. (Dec 6-2)

5th Place Match

  • Nick Steinlage (Interstate 35) 4-2, Fr. over Jensen Kaldenberg (Winterset) 8-6, So. (Fall 3:56)

7th Place Match

  • Jakyb Kapp (Hampton-Dumont-CAL) 8-3, So. over Noah Madison (Johnston) 4-4, So. (Fall 1:19)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Cullan Schriever of Mason City
  • 2nd Place – THomas Edwards of Johnston
  • 3rd Place – Jace Anderson of Ankeny
  • 4th Place – Keegan Jensen of Winterset
  • 5th Place – Colby Burright of Urbandale
  • 6th Place – Bryce Aldridge of Indianola
  • 7th Place – Tomas Cavazos of Hampton-Dumont-CAL
  • 8th Place – Cooper Belt of Indianola JV

1st Place Match

  • Cullan Schriever (Mason City) 9-0, Sr. over THomas Edwards (Johnston) 8-2, Sr. (MD 19-6)

3rd Place Match

  • Jace Anderson (Ankeny) 11-3, Fr. over Keegan Jensen (Winterset) 10-4, Fr. (MD 10-1)

5th Place Match

  • Colby Burright (Urbandale) 10-3, Sr. over Bryce Aldridge (Indianola) 5-5, So. (MD 10-0)

7th Place Match

  • Tomas Cavazos (Hampton-Dumont-CAL) 3-1, Jr. over Cooper Belt (Indianola JV) 4-3, Fr. (Fall 4:46)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Bryce Hatten of Winterset
  • 2nd Place – Jaycob Martzahn of Hampton-Dumont-CAL
  • 3rd Place – Connor Wiemann of Mason City
  • 4th Place – Joe Foreman of Cedar Rapids Washington
  • 5th Place – Riley Faeth of Ankeny
  • 6th Place – Jake Caster of Valley, West Des Moines
  • 7th Place – Chase Baker of Interstate 35
  • 8th Place – Nike Coulthard of Ankeny JV

1st Place Match

  • Bryce Hatten (Winterset) 5-0, Sr. over Jaycob Martzahn (Hampton-Dumont-CAL) 10-1, Sr. (Fall 3:11)

3rd Place Match

  • Connor Wiemann (Mason City) 7-3, Sr. over Joe Foreman (Cedar Rapids Washington) 6-2, Jr. (Dec 6-1)

5th Place Match

  • Riley Faeth (Ankeny) 9-8, Sr. over Jake Caster (Valley, West Des Moines) 5-6, Fr. (Dec 4-3)

7th Place Match

  • Chase Baker (Interstate 35) 5-6, So. over Nike Coulthard (Ankeny JV) 2-2, Sr. (Dec 10-4)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Caleb Rathjen of Ankeny
  • 2nd Place – James Edwards of Johnston
  • 3rd Place – Kruise Kiburz of Winterset
  • 4th Place – Kacey Ross of Urbandale
  • 5th Place – Carl Barkema of Hampton-Dumont-CAL
  • 6th Place – Chase Hutchinson of Valley, West Des Moines
  • 7th Place – Cooper Wiemann of Mason City
  • 8th Place – Lukas Engledow of Cedar Rapids Washington

1st Place Match

  • Caleb Rathjen (Ankeny) 15-2, Jr. over James Edwards (Johnston) 10-1, Sr. (Fall 3:37)

3rd Place Match

  • Kruise Kiburz (Winterset) 13-1, Sr. over Kacey Ross (Urbandale) 7-4, So. (Fall 5:26)

5th Place Match

  • Carl Barkema (Hampton-Dumont-CAL) 10-2, So. over Chase Hutchinson (Valley, West Des Moines) 4-4, Fr. (Fall 1:54)

7th Place Match

  • Cooper Wiemann (Mason City) 5-4, So. over Lukas Engledow (Cedar Rapids Washington) 3-4, Jr. (Fall 3:53)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Colby Schriever of Mason City
  • 2nd Place – Sam Kallem of Ankeny
  • 3rd Place – Peter Erickson of Johnston
  • 4th Place – Spencer Daves of Urbandale
  • 5th Place – Kael Forsyth of Winterset
  • 6th Place – Gavin Moran of Dallas Center-Grimes
  • 7th Place – Perry Lindeman of Cedar Rapids Washington
  • 8th Place – Cole Norris of Des Moines Roosevelt

1st Place Match

  • Colby Schriever (Mason City) 8-1, Sr. over Sam Kallem (Ankeny) 12-2, Sr. (Dec 3-2)

3rd Place Match

  • Peter Erickson (Johnston) 7-4, Jr. over Spencer Daves (Urbandale) 7-6, Sr. (Fall 5:32)

5th Place Match

  • Kael Forsyth (Winterset) 10-4, So. over Gavin Moran (Dallas Center-Grimes) 5-4, Sr. (Dec 8-4)

7th Place Match

  • Perry Lindeman (Cedar Rapids Washington) 2-4, Jr. over Cole Norris (Des Moines Roosevelt) 2-10, So. (Dec 12-5)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Caleb Corbin of Valley, West Des Moines
  • 2nd Place – Jack West of Winterset
  • 3rd Place – Brennan Meacham of Indianola
  • 4th Place – Sam Zindel of Johnston
  • 5th Place – Kayden Kolthoff of Ankeny
  • 6th Place – Cole Lansing of Ankeny JV
  • 7th Place – Cael Nichols of Johnston JV
  • 8th Place – Connor Pertzsch of Dallas Center-Grimes

1st Place Match

  • Caleb Corbin (Valley, West Des Moines) 12-0, Jr. over Jack West (Winterset) 9-2, Sr. (UTB 3-2)

3rd Place Match

  • Brennan Meacham (Indianola) 10-1, Sr. over Sam Zindel (Johnston) 6-5, Fr. (Fall 1:42)

5th Place Match

  • Kayden Kolthoff (Ankeny) 8-6, Sr. over Cole Lansing (Ankeny JV) 2-3, Jr. (Dec 9-4)

7th Place Match

  • Cael Nichols (Johnston JV) 4-4, Jr. over Connor Pertzsch (Dallas Center-Grimes) 2-6, So. (MD 10-2)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Caleb Helgeson of Johnston
  • 2nd Place – Luke Fistler of Dallas Center-Grimes
  • 3rd Place – Nick Bonanno of Indianola
  • 4th Place – Tyler Brown of Winterset
  • 5th Place – Daniel Rose of Ankeny
  • 6th Place – Braden Hansen of Hampton-Dumont-CAL
  • 7th Place – Asante Scott of Des Moines Roosevelt
  • 8th Place – Belmin Ljucevic of Urbandale

1st Place Match

  • Caleb Helgeson (Johnston) 11-0, Jr. over Luke Fistler (Dallas Center-Grimes) 6-2, Sr. (Dec 5-4)

3rd Place Match

  • Nick Bonanno (Indianola) 8-2, Sr. over Tyler Brown (Winterset) 12-2, Jr. (MD 15-3)

5th Place Match

  • Daniel Rose (Ankeny) 8-6, Sr. over Braden Hansen (Hampton-Dumont-CAL) 6-4, So. (Fall 3:28)

7th Place Match

  • Asante Scott (Des Moines Roosevelt) 9-4, Jr. over Belmin Ljucevic (Urbandale) 5-3, Sr. (Fall 5:21)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jackson Brinker of Johnston
  • 2nd Place – Garrett Morris of Dallas Center-Grimes
  • 3rd Place – Sean Cunningham of Indianola
  • 4th Place – Brady Barringer of Winterset
  • 5th Place – Ryan Myers of Valley, West Des Moines
  • 6th Place – Cade Bennethum of Ankeny
  • 7th Place – Mason Sherwood of Urbandale
  • 8th Place – Romen Young of Cedar Rapids Washington

1st Place Match

  • Jackson Brinker (Johnston) 9-2, So. over Garrett Morris (Dallas Center-Grimes) 6-3, Jr. (MD 18-8)

3rd Place Match

  • Sean Cunningham (Indianola) 9-2, Jr. over Brady Barringer (Winterset) 12-2, So. (Dec 3-0)

5th Place Match

  • Ryan Myers (Valley, West Des Moines) 5-5, Jr. over Cade Bennethum (Ankeny) 7-6, Fr. (Fall 1:00)

7th Place Match

  • Mason Sherwood (Urbandale) 8-4, Jr. over Romen Young (Cedar Rapids Washington) 3-4, So. (Fall 1:18)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Zach Needham of Dallas Center-Grimes
  • 2nd Place – Blake Underwood of Valley, West Des Moines
  • 3rd Place – Caleb Watson of Indianola
  • 4th Place – Jacob Darr of Indianola JV
  • 5th Place – Riley Hoven of Winterset
  • 6th Place – Xander Kenworthy of Ankeny JV
  • 7th Place – Cole Pomrenke of Ankeny
  • 8th Place – Jack Hutchison of Johnston

1st Place Match

  • Zach Needham (Dallas Center-Grimes) 7-1, Sr. over Blake Underwood (Valley, West Des Moines) 11-1, Sr. (Fall 2:34)

3rd Place Match

  • Caleb Watson (Indianola) 7-3, Sr. over Jacob Darr (Indianola JV) 2-2, Jr. (Dec 6-1)

5th Place Match

  • Riley Hoven (Winterset) 10-4, So. over Xander Kenworthy (Ankeny JV) 4-6, Fr. (Fall 2:39)

7th Place Match

  • Cole Pomrenke (Ankeny) 8-6, So. over Jack Hutchison (Johnston) 4-5, Sr. (Fall 1:12)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Miles Berg of Indianola
  • 2nd Place – Brock Thompson of Interstate 35
  • 3rd Place – Jay Cooley of Valley, West Des Moines
  • 4th Place – Logan Walker of Hampton-Dumont-CAL
  • 5th Place – Tanner Rowland of Johnston
  • 6th Place – Keegan Davis of Des Moines Roosevelt
  • 7th Place – Andrew Wolff of Indianola JV
  • 8th Place – Drew Clausen of Dallas Center-Grimes

1st Place Match

  • Miles Berg (Indianola) 10-0, Sr. over Brock Thompson (Interstate 35) 8-3, Sr. (MD 12-3)

3rd Place Match

  • Jay Cooley (Valley, West Des Moines) 10-4, Jr. over Logan Walker (Hampton-Dumont-CAL) 7-5, Sr. (Dec 5-4)

5th Place Match

  • Tanner Rowland (Johnston) 7-4, Sr. over Keegan Davis (Des Moines Roosevelt) 6-7, So. (Dec 7-2)

7th Place Match

  • Andrew Wolff (Indianola JV) 3-1, Sr. over Drew Clausen (Dallas Center-Grimes) 3-5, Jr. (Dec 6-2)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – C.J. Stillman of Valley, West Des Moines
  • 2nd Place – Jaylin Smith of Indianola
  • 3rd Place – Cristian Roquet of Interstate 35 JV
  • 4th Place – Brady Reese of Johnston
  • 5th Place – Sam Vonnahme of Interstate 35
  • 6th Place – Colby Bales of Ankeny
  • 7th Place – Alex Koch of Hampton-Dumont-CAL
  • 8th Place – Hayden Hearne of Urbandale

1st Place Match

  • C.J. Stillman (Valley, West Des Moines) 9-2, Sr. over Jaylin Smith (Indianola) 9-1, Jr. (Fall 3:11)

3rd Place Match

  • Cristian Roquet (Interstate 35 JV) 9-2, Jr. over Brady Reese (Johnston) 5-6, Sr. (Fall 0:40)

5th Place Match

  • Sam Vonnahme (Interstate 35) 3-3, Jr. over Colby Bales (Ankeny) 4-8, Sr. (Fall 1:52)

7th Place Match

  • Alex Koch (Hampton-Dumont-CAL) 5-5, So. over Hayden Hearne (Urbandale) 2-8, So. (Dec 3-2)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ryley Snell of Interstate 35
  • 2nd Place – Adnan Ikeljic of Urbandale
  • 3rd Place – Dugan Tolley of Winterset
  • 4th Place – Tate Sykora-Matthess of Cedar Rapids Washington
  • 5th Place – Bryan Jurado of Valley, West Des Moines
  • 6th Place – Cael Crawford of Indianola
  • 7th Place – Bodee Jones of Johnston
  • 8th Place – Demartae Johnson of Johnston JV

1st Place Match

  • Ryley Snell (Interstate 35) 7-0, So. over Adnan Ikeljic (Urbandale) 7-5, Jr. (Fall 1:47)

3rd Place Match

  • Dugan Tolley (Winterset) 10-5, So. over Tate Sykora-Matthess (Cedar Rapids Washington) 6-2, So. (Dec 3-0)

5th Place Match

  • Bryan Jurado (Valley, West Des Moines) 8-3, Jr. over Cael Crawford (Indianola) 6-4, So. (Dec 7-1)

7th Place Match

  • Bodee Jones (Johnston) 5-6, Jr. over Demartae Johnson (Johnston JV) 2-2, Jr. (M. For.)
Advertisements