Open – 125

Guaranteed Places

  • 1st Place – Harley Williamson of York
  • 2nd Place – Eddie Daniel of Midland (Neb.)
  • 3rd Place – Gabe Gray of Wayland Baptist
  • 4th Place – Johnathon Ortegon of Wayland Baptist
  • 5th Place – Terrance Smith of York
  • 6th Place – Dezmond Mcsellers of York
  • 7th Place – Trey Reed of York
  • 8th Place – Carter Willis of Concordia University
  • 9th Place – Jason Bias of York

1st Place Match

  • Harley Williamson (York) won by fall over Eddie Daniel (Midland (Neb.)) (Fall 5:38)

3rd Place Match

  • Gabe Gray (Wayland Baptist) won by no contest over Johnathon Ortegon (Wayland Baptist) (NC)

5th Place Match

  • Terrance Smith (York) won by major decision over Dezmond Mcsellers (York) (Maj 10-0)

7th Place Match

  • Trey Reed (York) won by major decision over Carter Willis (Concordia University) (Maj 11-2)

9th Place Match

  • Jason Bias (York) received a bye () (Bye)

Open – 133

Guaranteed Places

  • 1st Place – Mario Ybarra of Concordia University
  • 2nd Place – Pierce Mederios of York
  • 3rd Place – Isaiah Jasso of York
  • 4th Place – Xavier Torres of Wayland Baptist
  • 5th Place – Mason Campshure of Grandview
  • 6th Place – Corey Parsons of York
  • 7th Place – Steven Flowers of Wayland Baptist
  • 8th Place – Jeremiah Sistek of Concordia University

Round 1

  • Corey Parsons (York) won by fall over Steven Flowers (Wayland Baptist) (Fall 5:56)
  • Mario Ybarra (Concordia University) won by decision over Isaiah Jasso (York) (Dec 8-2)
  • Pierce Mederios (York) won by tech fall over Jeremiah Sistek (Concordia University) (TF 17-2)
  • Xavier Torres (Wayland Baptist) won by decision over Mason Campshure (Grandview) (Dec 6-4)

Round 2

  • Isaiah Jasso (York) won by decision over Steven Flowers (Wayland Baptist) (Dec 13-6)
  • Mario Ybarra (Concordia University) won by fall over Corey Parsons (York) (Fall 1:49)
  • Pierce Mederios (York) won by major decision over Mason Campshure (Grandview) (Maj 11-1)
  • Xavier Torres (Wayland Baptist) won by fall over Jeremiah Sistek (Concordia University) (Fall 2:49)

Round 3

  • Mario Ybarra (Concordia University) won by fall over Steven Flowers (Wayland Baptist) (Fall 2:09)
  • Isaiah Jasso (York) won by tech fall over Corey Parsons (York) (TF 18-3)
  • Pierce Mederios (York) won by decision over Xavier Torres (Wayland Baptist) (Dec 3-2)
  • Mason Campshure (Grandview) won by fall over Jeremiah Sistek (Concordia University) (Fall 1:30)

Round 4

  • Mario Ybarra (Concordia University) won by decision over Xavier Torres (Wayland Baptist) (Dec 7-1)
  • Pierce Mederios (York) won by fall over Isaiah Jasso (York) (Fall 6:20)
  • Jeremiah Sistek (Concordia University) won by decision over Corey Parsons (York) (Dec 7-4)
  • Mason Campshure (Grandview) won by fall over Steven Flowers (Wayland Baptist) (Fall 4:07)

Round 5

  • Mario Ybarra (Concordia University) won by decision over Pierce Mederios (York) (Dec 3-2)
  • Isaiah Jasso (York) won by decision over Xavier Torres (Wayland Baptist) (Dec 5-1)
  • Mason Campshure (Grandview) won by fall over Corey Parsons (York) (Fall 0:32)
  • Steven Flowers (Wayland Baptist) won by fall over Jeremiah Sistek (Concordia University) (Fall 2:24)

Open – 141

Guaranteed Places

  • 1st Place – John Fox of York
  • 2nd Place – Carson Taylor of Grandview
  • 3rd Place – Moses Torres of Wayland Baptist
  • 4th Place – Edrich Nortje of Hastings
  • 5th Place – Brooks Cowell of Grandview
  • 6th Place – Korey Mendoza of Grandview
  • 7th Place – Jeaven Scdoris of Concordia University
  • 8th Place – Jonathan Halk of York
  • 9th Place – Bryan Pena of Wayland Baptist
  • 10th Place – Kaden Boyce of York
  • 11th Place – Oscar Hernandez of Wayland Baptist
  • 12th Place – Anthony Aragon of York

1st Place Match

  • John Fox (York) won by major decision over Carson Taylor (Grandview) (Maj 11-3)

3rd Place Match

  • Moses Torres (Wayland Baptist) won by medical forfeit over Edrich Nortje (Hastings) (MFF)

5th Place Match

  • Brooks Cowell (Grandview) won by decision over Korey Mendoza (Grandview) (Dec 8-6)

7th Place Match

  • Jeaven Scdoris (Concordia University) won by medical forfeit over Jonathan Halk (York) (MFF)

Open – 149

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brayden Smith of York
  • 2nd Place – Sam Kallem of Grandview
  • 3rd Place – Trystan Berry of Hastings
  • 4th Place – Will Pollack of Unattached
  • 5th Place – Camden Baarda of Grandview
  • 6th Place – Ian Sandoz of Wayland Baptist
  • 7th Place – Alex Bonner of Wayland Baptist
  • 8th Place – Ben Murphy of Grandview
  • 9th Place – Nick Immel of Wayland Baptist
  • 10th Place – Steven Aranda of Midland (Neb.)
  • 11th Place – Jett High of Concordia University
  • 12th Place – Mason Theiss of Wayland Baptist

1st Place Match

  • Brayden Smith (York) won by fall over Sam Kallem (Grandview) (Fall 0:32)

3rd Place Match

  • Trystan Berry (Hastings) won by major decision over Will Pollack (Unattached) (Maj 12-4)

5th Place Match

  • Camden Baarda (Grandview) won by fall over Ian Sandoz (Wayland Baptist) (Fall 0:50)

7th Place Match

  • Alex Bonner (Wayland Baptist) won by fall over Ben Murphy (Grandview) (Fall 0:51)

Open – 157

Guaranteed Places

  • 1st Place – Easton Larson of Grandview
  • 2nd Place – Issiah Burks of Concordia University
  • 3rd Place – Kenny Marzola of York
  • 4th Place – Raymond Aranda of Midland (Neb.)
  • 5th Place – Tavoris Smith of Concordia University
  • 6th Place – Jose Sanchez of Concordia University
  • 7th Place – Fernando Servin of York
  • 8th Place – Brandon Chapin of Wayland Baptist
  • 9th Place – Isaiah Santana of York

1st Place Match

  • Easton Larson (Grandview) won in sudden victory – 1 over Issiah Burks (Concordia University) (SV-1 5-3)

3rd Place Match

  • Kenny Marzola (York) won in sudden victory – 1 over Raymond Aranda (Midland (Neb.)) (SV-1 6-4)

5th Place Match

  • Tavoris Smith (Concordia University) won by decision over Jose Sanchez (Concordia University) (Dec 3-2)

7th Place Match

  • Fernando Servin (York) won by decision over Brandon Chapin (Wayland Baptist) (Dec 7-3)

9th Place Match

  • Isaiah Santana (York) received a bye () (Bye)

Open – 165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jacob Backlund of Grandview
  • 2nd Place – Shayden Muzio of Wayland Baptist
  • 3rd Place – Chase Engelhardt of Midland (Neb.)
  • 4th Place – Dennis Owcarz of Wayland Baptist
  • 5th Place – Alex Cannon of Wayland Baptist
  • 6th Place – Antonio Rinn of Midland (Neb.)
  • 7th Place – Victor Gutierrez of Wayland Baptist
  • 8th Place – Shawn Pierre of York
  • 9th Place – Cody Pederson of York

1st Place Match

  • Jacob Backlund (Grandview) won by fall over Shayden Muzio (Wayland Baptist) (Fall 4:52)

3rd Place Match

  • Chase Engelhardt (Midland (Neb.)) won by injury default over Dennis Owcarz (Wayland Baptist) (Inj. 4:06)

5th Place Match

  • Alex Cannon (Wayland Baptist) won by fall over Antonio Rinn (Midland (Neb.)) (Fall 1:53)

7th Place Match

  • Victor Gutierrez (Wayland Baptist) won by fall over Shawn Pierre (York) (Fall 0:26)

9th Place Match

  • Cody Pederson (York) received a bye () (Bye)

Open – 174

Guaranteed Places

  • 1st Place – Justin McCunn of Grandview
  • 2nd Place – Alex Reynolds of Grandview
  • 3rd Place – Caleb Swalla of Grandview
  • 4th Place – Timothy Huber of Concordia University
  • 8th Place – Lennorise Echols of York
  • 8th Place – Austin Mitchell of Hastings
  • 8th Place – Jordan Lara of Wayland Baptist
  • 8th Place – Isaac Gustafson of York

Round 1

  • Justin McCunn (Grandview) won by fall over Isaac Gustafson (York) (Fall 1:01)
  • Alex Reynolds (Grandview) won by fall over Austin Mitchell (Hastings) (Fall 6:26)
  • Lennorise Echols (York) won by decision over Jordan Lara (Wayland Baptist) (Dec 8-5)
  • Caleb Swalla (Grandview) won by decision over Timothy Huber (Concordia University) (Dec 5-1)

Round 2

  • Justin McCunn (Grandview) won by fall over Austin Mitchell (Hastings) (Fall 2:19)
  • Alex Reynolds (Grandview) won by fall over Isaac Gustafson (York) (Fall 1:17)
  • Timothy Huber (Concordia University) won by decision over Lennorise Echols (York) (Dec 4-3)
  • Caleb Swalla (Grandview) won by medical forfeit over Jordan Lara (Wayland Baptist) (MFF)

Round 3

  • Justin McCunn (Grandview) won by decision over Alex Reynolds (Grandview) (Dec 6-4)
  • Austin Mitchell (Hastings) won by fall over Isaac Gustafson (York) (Fall 2:44)
  • Caleb Swalla (Grandview) won by decision over Lennorise Echols (York) (Dec 7-5)
  • Timothy Huber (Concordia University) won by medical forfeit over Jordan Lara (Wayland Baptist) (MFF)

Round 4

  • Justin McCunn (Grandview) won by fall over Timothy Huber (Concordia University) (Fall 0:57)
  • Alex Reynolds (Grandview) won by decision over Caleb Swalla (Grandview) (Dec 3-2)
  • Austin Mitchell (Hastings) won by medical forfeit over Jordan Lara (Wayland Baptist) (MFF)
  • Austin Mitchell (Hastings) won by decision over Lennorise Echols (York) (Dec 6-0)

Round 5

  • Justin McCunn (Grandview) won by decision over Caleb Swalla (Grandview) (Dec 9-2)
  • Alex Reynolds (Grandview) won by tech fall over Timothy Huber (Concordia University) (TF 16-1)
  • Lennorise Echols (York) won by fall over Isaac Gustafson (York) (Fall 1:10)
  • Isaac Gustafson (York) won by medical forfeit over Jordan Lara (Wayland Baptist) (MFF)

Open – 184

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tyson Beauperthuy of Midland (Neb.)
  • 2nd Place – Jarvis Echols of York
  • 3rd Place – Hunter McCarty of Wayland Baptist
  • 4th Place – Connor Rinn of Midland (Neb.)
  • 5th Place – Dereck Samudio of York
  • 6th Place – Augustus Irwin of Wayland Baptist
  • 7th Place – Reiley Dowd of York
  • 8th Place – Cyrus Marshall of Concordia University
  • 9th Place – Oscar Ramirez-Garcia of Concordia University
  • 10th Place – Andrew Reid of Concordia University
  • 11th Place – Gabriel Moblicci of Wayland Baptist

1st Place Match

  • Tyson Beauperthuy (Midland (Neb.)) won by fall over Jarvis Echols (York) (Fall 1:28)

3rd Place Match

  • Hunter McCarty (Wayland Baptist) won by fall over Connor Rinn (Midland (Neb.)) (Fall 2:30)

5th Place Match

  • Dereck Samudio (York) won by decision over Augustus Irwin (Wayland Baptist) (Dec 8-3)

7th Place Match

  • Reiley Dowd (York) won by medical forfeit over Cyrus Marshall (Concordia University) (MFF)

Open – 197

Guaranteed Places

  • 1st Place – Marce Vasquez of York
  • 2nd Place – Mason Garcia of Concordia University
  • 3rd Place – Alfred Peters of Unattached
  • 4th Place – Zachary Ortiz of York
  • 5th Place – Matt Alejandro of Wayland Baptist

Round 1

  • Mason Garcia (Concordia University) won by fall over Zachary Ortiz (York) (Fall 1:23)
  • Marce Vasquez (York) won by fall over Matt Alejandro (Wayland Baptist) (Fall 5:00)

Round 2

  • Alfred Peters (Unattached) won by fall over Matt Alejandro (Wayland Baptist) (Fall 1:32)
  • Marce Vasquez (York) won by fall over Mason Garcia (Concordia University) (Fall 2:33)

Round 3

  • Alfred Peters (Unattached) won by fall over Marce Vasquez (York) (Fall 5:49)
  • Zachary Ortiz (York) won by forfeit over Matt Alejandro (Wayland Baptist) (FF)

Round 4

  • Alfred Peters (Unattached) won by tech fall over Zachary Ortiz (York) (TF 24-5)
  • Mason Garcia (Concordia University) won by forfeit over Matt Alejandro (Wayland Baptist) (FF)

Round 5

  • Mason Garcia (Concordia University) won by fall over Alfred Peters (Unattached) (Fall 2:00)
  • Marce Vasquez (York) won by fall over Zachary Ortiz (York) (Fall 1:16)

Open – 285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tommy Mommer of Grandview
  • 2nd Place – Gunner Cash of Grandview
  • 3rd Place – Jacob Telles of Concordia University
  • 4th Place – Marcus Cave of York
  • 5th Place – William Bennett of Wayland Baptist
  • 6th Place – Nick Soto of Wayland Baptist
  • 7th Place – Ja`Kavion Williams of York
  • 8th Place – Deonnie Graves of York
  • 9th Place – Orlando Marroquin of York

1st Place Match

  • Tommy Mommer (Grandview) won by fall over Gunner Cash (Grandview) (Fall 2:37)

3rd Place Match

  • Jacob Telles (Concordia University) won by decision over Marcus Cave (York) (Dec 1-0)

5th Place Match

  • William Bennett (Wayland Baptist) won by medical forfeit over Nick Soto (Wayland Baptist) (MFF)

7th Place Match

  • Ja`Kavion Williams (York) won by fall over Deonnie Graves (York) (Fall 5:33)

9th Place Match

  • Orlando Marroquin (York) received a bye () (Bye)

By Ross Bartachek (@rossbchek)

Lead Editor of IA Wrestle

Leave a Reply