2020 Hawkeye 10 Conference Tournament – Final Results

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Easton O`Brien of Atlantic
  • 2nd Place – Riley Parkis of Kuemper Catholic, Carroll
  • 3rd Place – Brandon Erp of Red Oak
  • 4th Place – Justin Parsons of Creston Orient Macksburg
  • 5th Place – Zachary Williams of St Albert, Council Bluffs
  • 6th Place – Jake Dale of Clarinda

1st Place Match

  • Easton O`Brien (Atlantic) 35-13, Fr. over Riley Parkis (Kuemper Catholic, Carroll) 27-12, Fr. (Fall 4:00)

3rd Place Match

  • Brandon Erp (Red Oak) 36-18, Fr. over Justin Parsons (Creston Orient Macksburg) 25-25, So. (Dec 9-7)

5th Place Match

  • Zachary Williams (St Albert, Council Bluffs) 26-14, Fr. over Jake Dale (Clarinda) 20-19, So. (Fall 2:08)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Aybren Moore of Atlantic
  • 2nd Place – Chase Sandholm of Red Oak
  • 3rd Place – Luke Freund of Harlan
  • 4th Place – Thaine Williamson of Glenwood
  • 5th Place – Hugo Medina of Denison
  • 6th Place – Owen Henderson of Creston Orient Macksburg

1st Place Match

  • Aybren Moore (Atlantic) 33-4, Sr. over Chase Sandholm (Red Oak) 34-17, So. (TF-1.5 5:28 (17-0))

3rd Place Match

  • Luke Freund (Harlan) 24-13, So. over Thaine Williamson (Glenwood) 14-19, Fr. (Fall 1:18)

5th Place Match

  • Hugo Medina (Denison) 9-21, Jr. over Owen Henderson (Creston Orient Macksburg) 19-22, Fr. (Dec 10-7)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Johnathon Erp of Red Oak
  • 2nd Place – Luke Musich of Harlan
  • 3rd Place – Ben Schmitz of Kuemper Catholic, Carroll
  • 4th Place – Ethan Follmann of Atlantic
  • 5th Place – Trey Chesnut of Creston Orient Macksburg

1st Place Match

  • Johnathon Erp (Red Oak) 33-13, Sr. over Luke Musich (Harlan) 27-10, So. (Fall 1:03)

3rd Place Match

  • Ben Schmitz (Kuemper Catholic, Carroll) 35-3, Sr. over Ethan Follmann (Atlantic) 35-14, So. (Fall 1:02)

5th Place Match

  • Trey Chesnut (Creston Orient Macksburg) 20-24, Fr. over () , . (Bye)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Taber Dominguez of Lewis Central, Council Bluffs
  • 2nd Place – Dawson Bond of Red Oak
  • 3rd Place – Ethan Lemon of Harlan
  • 4th Place – Joe Weaver of Atlantic
  • 5th Place – Beau Thompson of Creston Orient Macksburg
  • 6th Place – Connor Reicks of Kuemper Catholic, Carroll

1st Place Match

  • Taber Dominguez (Lewis Central, Council Bluffs) 23-3, Jr. over Dawson Bond (Red Oak) 37-15, Fr. (Dec 4-2)

3rd Place Match

  • Ethan Lemon (Harlan) 32-7, Sr. over Joe Weaver (Atlantic) 37-11, Jr. (Dec 9-6)

5th Place Match

  • Beau Thompson (Creston Orient Macksburg) 28-21, Sr. over Connor Reicks (Kuemper Catholic, Carroll) 12-11, Sr. (Inj. 0:00)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brian Paul of Lewis Central, Council Bluffs
  • 2nd Place – Garon Wurster of Creston Orient Macksburg
  • 3rd Place – Jaxson Bell of Atlantic
  • 4th Place – Kale Downey of Clarinda
  • 5th Place – Abby Mclntyre of Glenwood
  • 6th Place – Hayden Stout of Kuemper Catholic, Carroll

1st Place Match

  • Brian Paul (Lewis Central, Council Bluffs) 28-16, Jr. over Garon Wurster (Creston Orient Macksburg) 35-9, Jr. (SV-1 3-1)

3rd Place Match

  • Jaxson Bell (Atlantic) 28-21, Jr. over Kale Downey (Clarinda) 30-17, So. (Fall 3:51)

5th Place Match

  • Abby Mclntyre (Glenwood) 5-4, Jr. over Hayden Stout (Kuemper Catholic, Carroll) 20-22, So. (M. For.)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Shea Parkis of Kuemper Catholic, Carroll
  • 2nd Place – Kaden Bolton of Creston Orient Macksburg
  • 3rd Place – Nick Wolf of Lewis Central, Council Bluffs
  • 4th Place – Tate Mayberry of Glenwood
  • 5th Place – Brian South of Atlantic
  • 6th Place – Bryan Erp of Red Oak

1st Place Match

  • Shea Parkis (Kuemper Catholic, Carroll) 38-2, So. over Kaden Bolton (Creston Orient Macksburg) 28-20, Jr. (Dec 7-0)

3rd Place Match

  • Nick Wolf (Lewis Central, Council Bluffs) 29-9, Sr. over Tate Mayberry (Glenwood) 22-13, Fr. (Fall 3:17)

5th Place Match

  • Brian South (Atlantic) 22-26, Fr. over Bryan Erp (Red Oak) 12-33, Jr. (TF-1.5 4:59 (17-0))

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tanner Higgins of Lewis Central, Council Bluffs
  • 2nd Place – Keaton Street of Creston Orient Macksburg
  • 3rd Place – Colton Johnson of Denison
  • 4th Place – Tanner O`Brien of Atlantic
  • 5th Place – Tyler Boldra of Glenwood
  • 6th Place – Nolan Simons of Kuemper Catholic, Carroll

1st Place Match

  • Tanner Higgins (Lewis Central, Council Bluffs) 37-6, Sr. over Keaton Street (Creston Orient Macksburg) 21-16, Jr. (Fall 2:54)

3rd Place Match

  • Colton Johnson (Denison) 14-8, Sr. over Tanner O`Brien (Atlantic) 8-14, Fr. (Dec 3-1)

5th Place Match

  • Tyler Boldra (Glenwood) 12-23, So. over Nolan Simons (Kuemper Catholic, Carroll) 6-13, Fr. (Fall 1:45)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kadin Stutzman of Atlantic
  • 2nd Place – Jake Lear of Lewis Central, Council Bluffs
  • 3rd Place – Dalton Book of Glenwood
  • 4th Place – Jake Echternach of Red Oak
  • 5th Place – Collin Wiederin of Kuemper Catholic, Carroll
  • 6th Place – Brayton Chesnut of Creston Orient Macksburg

1st Place Match

  • Kadin Stutzman (Atlantic) 40-9, So. over Jake Lear (Lewis Central, Council Bluffs) 26-13, Sr. (MD 16-3)

3rd Place Match

  • Dalton Book (Glenwood) 23-11, Sr. over Jake Echternach (Red Oak) 29-19, Sr. (Fall 2:27)

5th Place Match

  • Collin Wiederin (Kuemper Catholic, Carroll) 23-9, Sr. over Brayton Chesnut (Creston Orient Macksburg) 18-22, Sr. (Fall 1:48)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Justin McCunn of Red Oak
  • 2nd Place – Zane Bendorf of Harlan
  • 3rd Place – Hayden Green of Creston Orient Macksburg
  • 4th Place – Zander Hayes of Glenwood
  • 5th Place – Caleb Rotert of Kuemper Catholic, Carroll
  • 6th Place – Braylon Kammrad of Lewis Central, Council Bluffs

1st Place Match

  • Justin McCunn (Red Oak) 45-3, Sr. over Zane Bendorf (Harlan) 24-13, Fr. (MD 14-1)

3rd Place Match

  • Hayden Green (Creston Orient Macksburg) 27-19, Sr. over Zander Hayes (Glenwood) 20-19, Jr. (MD 15-3)

5th Place Match

  • Caleb Rotert (Kuemper Catholic, Carroll) 6-23, Jr. over Braylon Kammrad (Lewis Central, Council Bluffs) 14-19, Fr. (Fall 1:56)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Carter Bendorf of Harlan
  • 2nd Place – Bruce Lukehart of Red Oak
  • 3rd Place – Cole Ridnour of Clarinda
  • 4th Place – Cael McLaren of St Albert, Council Bluffs
  • 5th Place – Dalton Mohatt of Lewis Central, Council Bluffs
  • 6th Place – CJ Carter of Glenwood

1st Place Match

  • Carter Bendorf (Harlan) 29-6, Sr. over Bruce Lukehart (Red Oak) 39-12, Sr. (Dec 5-2)

3rd Place Match

  • Cole Ridnour (Clarinda) 35-7, Jr. over Cael McLaren (St Albert, Council Bluffs) 26-7, Jr. (Fall 1:11)

5th Place Match

  • Dalton Mohatt (Lewis Central, Council Bluffs) 20-16, Jr. over CJ Carter (Glenwood) 24-16, Fr. (Dec 4-3)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jackson Kinsella of Creston Orient Macksburg
  • 2nd Place – Jakob Childs of Clarinda
  • 3rd Place – Avery Martin of Shenandoah
  • 4th Place – Mitch Mayberry of Glenwood
  • 5th Place – Treyton Fender of Denison
  • 6th Place – Dillion Woods of Lewis Central, Council Bluffs

1st Place Match

  • Jackson Kinsella (Creston Orient Macksburg) 44-1, Jr. over Jakob Childs (Clarinda) 38-11, Sr. (Dec 12-5)

3rd Place Match

  • Avery Martin (Shenandoah) 22-7, Jr. over Mitch Mayberry (Glenwood) 21-11, So. (Dec 8-5)

5th Place Match

  • Treyton Fender (Denison) 18-17, Sr. over Dillion Woods (Lewis Central, Council Bluffs) 16-21, So. (Fall 1:05)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Sam Chapman of Creston Orient Macksburg
  • 2nd Place – Nathan Henry of Harlan
  • 3rd Place – Carter Maynes of Red Oak
  • 4th Place – Logan Katzer of Lewis Central, Council Bluffs
  • 5th Place – Sully Woods of Glenwood
  • 6th Place – Ben O`Niell of St Albert, Council Bluffs

1st Place Match

  • Sam Chapman (Creston Orient Macksburg) 39-7, Sr. over Nathan Henry (Harlan) 29-8, Sr. (Fall 3:56)

3rd Place Match

  • Carter Maynes (Red Oak) 32-3, Sr. over Logan Katzer (Lewis Central, Council Bluffs) 9-6, Jr. (Fall 0:25)

5th Place Match

  • Sully Woods (Glenwood) 17-17, Jr. over Ben O`Niell (St Albert, Council Bluffs) 10-20, Jr. (MD 12-3)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Crew Howard of Clarinda
  • 2nd Place – Jesse Schwery of Harlan
  • 3rd Place – Cal Wanninger of Kuemper Catholic, Carroll
  • 4th Place – Max Rodriguez of Denison
  • 5th Place – Hayden Hoffmann of Glenwood
  • 6th Place – Jace L`Heureux of Shenandoah

1st Place Match

  • Crew Howard (Clarinda) 31-0, Jr. over Jesse Schwery (Harlan) 28-6, Jr. (Fall 0:52)

3rd Place Match

  • Cal Wanninger (Kuemper Catholic, Carroll) 32-10, So. over Max Rodriguez (Denison) 26-10, Sr. (Dec 12-5)

5th Place Match

  • Hayden Hoffmann (Glenwood) 10-9, So. over Jace L`Heureux (Shenandoah) 7-15, Jr. (MD 14-1)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Cale Roller of Atlantic
  • 2nd Place – Dylan Koch of Lewis Central, Council Bluffs
  • 3rd Place – Noah Clark of Glenwood
  • 4th Place – Jeremiah Davis of Harlan
  • 5th Place – Eric Turcios of Denison
  • 6th Place – Chris Wilson of Creston Orient Macksburg

1st Place Match

  • Cale Roller (Atlantic) 42-4, Sr. over Dylan Koch (Lewis Central, Council Bluffs) 22-19, Jr. (Fall 1:22)

3rd Place Match

  • Noah Clark (Glenwood) 16-13, Sr. over Jeremiah Davis (Harlan) 10-13, So. (Fall 1:27)

5th Place Match

  • Eric Turcios (Denison) 13-10, Jr. over Chris Wilson (Creston Orient Macksburg) 22-25, So. (Dec 13-6)