2019 NAIA National Championships – Final Results

1 Grand View GVI 219.0
2 Lindsey Wilson LWK 85.0
3 Life LIGA 82.5
4 Indiana Tech INTE 81.0
5 Reinhardt REGA 71.0
6 Oklahoma City OKCI 56.0
7 Cumberlands CSUK 55.0
8 Menlo MECA 53.0
9 Baker BAKA 52.5
10 MSU-Northern MSN 50.5

NAIA – 125

Guaranteed Places

  • 1st Place – 2 Sawyer Miller of Indiana Tech
  • 2nd Place – 12 Randy McCray of Life
  • 3rd Place – 5 Trevor Murano of Grand View
  • 4th Place – 3 Keegan Hessler of Morningside
  • 5th Place – 1 Justin Portillo of Grand View
  • 6th Place – 11 Koby Millner of Reinhardt
  • 7th Place – 9 Jordan Martinez of Campbellsvile
  • 8th Place – 4 Alexander Nunez of Life Pacific

1st Place Match

  • 2 Sawyer Miller (Indiana Tech) won in sudden victory – 1 over 12 Randy McCray (Life) (SV-1 4-2)

3rd Place Match

  • 5 Trevor Murano (Grand View) won by fall over 3 Keegan Hessler (Morningside) (Fall 0:27)

5th Place Match

  • 1 Justin Portillo (Grand View) won by tech fall over 11 Koby Millner (Reinhardt) (TF 19-0)

7th Place Match

  • 9 Jordan Martinez (Campbellsvile) won by decision over 4 Alexander Nunez (Life Pacific) (Dec 5-3)

NAIA – 133

Guaranteed Places

  • 1st Place – 2 Erique Early of Indiana Tech
  • 2nd Place – 1 Shiquan Hall of Grand View
  • 3rd Place – 3 Gresh Jones of Dickinson State
  • 4th Place – 12 Alberto Garcia of Concordia
  • 5th Place – 10 D`earion Stokes of Briar Cliff
  • 6th Place – 8 Brady Moser of Lindsey Wilson
  • 7th Place – 9 Blaysen Terukina of Menlo
  • 8th Place – Jacob Seto of Cumberlands

1st Place Match

  • 2 Erique Early (Indiana Tech) won in tie breaker – 1 over 1 Shiquan Hall (Grand View) (TB-1 4-2)

3rd Place Match

  • 3 Gresh Jones (Dickinson State) won by decision over 12 Alberto Garcia (Concordia) (Dec 9-6)

5th Place Match

  • 10 D`earion Stokes (Briar Cliff) won by major decision over 8 Brady Moser (Lindsey Wilson) (Maj 13-5)

7th Place Match

  • 9 Blaysen Terukina (Menlo) won by major decision over Jacob Seto (Cumberlands) (Maj 13-2)

NAIA – 141

Guaranteed Places

  • 1st Place – 1 David Berg of Midland
  • 2nd Place – 2 Eric Clarke of Grand View
  • 3rd Place – 7 Ethan Owen of Southeastern
  • 4th Place – 6 Nick Henneman of Lourdes
  • 5th Place – 4 Gaige Torres of Indiana Tech
  • 6th Place – Dayton Marvel of Oklahoma Wesleyan
  • 7th Place – 10 Jaedin Sklapsky of Campbellsvile
  • 8th Place – 5 Devin Poppen of Southern Oregon

1st Place Match

  • 1 David Berg (Midland) won by decision over 2 Eric Clarke (Grand View) (Dec 2-1)

3rd Place Match

  • 7 Ethan Owen (Southeastern) won by decision over 6 Nick Henneman (Lourdes) (Dec 5-3)

5th Place Match

  • 4 Gaige Torres (Indiana Tech) won by decision over Dayton Marvel (Oklahoma Wesleyan) (Dec 6-4)

7th Place Match

  • 10 Jaedin Sklapsky (Campbellsvile) won by major decision over 5 Devin Poppen (Southern Oregon) (Maj 15-4)

NAIA – 149

Guaranteed Places

  • 1st Place – 5 Josh Wenger of Grand View
  • 2nd Place – 2 Devin Reynolds of Grand View
  • 3rd Place – 1 Tres Leon of Cumberlands
  • 4th Place – Anthony Maia of Cumberland
  • 5th Place – 4 Terrill Sidner of Menlo
  • 6th Place – 7 Justin Atkinson of Indiana Tech
  • 7th Place – 6 Latrell Davis of Lindsey Wilson
  • 8th Place – 8 Robert Humphrey of Indiana Tech

1st Place Match

  • 5 Josh Wenger (Grand View) won by fall over 2 Devin Reynolds (Grand View) (Fall 4:15)

3rd Place Match

  • 1 Tres Leon (Cumberlands) won by fall over Anthony Maia (Cumberland) (Fall 2:32)

5th Place Match

  • 4 Terrill Sidner (Menlo) won by decision over 7 Justin Atkinson (Indiana Tech) (Dec 5-3)

7th Place Match

  • 6 Latrell Davis (Lindsey Wilson) won by major decision over 8 Robert Humphrey (Indiana Tech) (Maj 15-4)

NAIA – 157

Guaranteed Places

  • 1st Place – 1 Nosomy Pozo of Life
  • 2nd Place – 2 Brandon Weber of MSU-Northern
  • 3rd Place – 11 Justin George of Reinhardt
  • 4th Place – 3 James Williams of Embry Riddle
  • 5th Place – 4 Steven Lawrence of Grand View
  • 6th Place – 5 Renaldo Rodriguez-Spencer of Grand View
  • 7th Place – 9 Casey Dobson of Providence
  • 8th Place – Mark Taijeron of Lindsey Wilson

1st Place Match

  • 1 Nosomy Pozo (Life) won by decision over 2 Brandon Weber (MSU-Northern) (Dec 6-5)

3rd Place Match

  • 11 Justin George (Reinhardt) won by decision over 3 James Williams (Embry Riddle) (Dec 10-4)

5th Place Match

  • 4 Steven Lawrence (Grand View) won by medical forfeit over 5 Renaldo Rodriguez-Spencer (Grand View) (MFF)

7th Place Match

  • 9 Casey Dobson (Providence) won by decision over Mark Taijeron (Lindsey Wilson) (Dec 5-1)

NAIA – 165

Guaranteed Places

  • 1st Place – 2 Brett Bradford of Lindsey Wilson
  • 2nd Place – 5 Ryan Niven of Grand View
  • 3rd Place – 6 Andrew Bartel of MSU-Northern
  • 4th Place – 3 Drake Randall of Eastern Oregon
  • 5th Place – 1 Adrian Lyons-Lopez of Providence
  • 6th Place – 11 Matt Landgraff of Oklahoma City
  • 7th Place – 4 Brennan Swafford of Graceland
  • 8th Place – Cole Tenety of Reinhardt

1st Place Match

  • 2 Brett Bradford (Lindsey Wilson) won by decision over 5 Ryan Niven (Grand View) (Dec 6-5)

3rd Place Match

  • 6 Andrew Bartel (MSU-Northern) won by decision over 3 Drake Randall (Eastern Oregon) (Dec 3-2)

5th Place Match

  • 1 Adrian Lyons-Lopez (Providence) won by fall over 11 Matt Landgraff (Oklahoma City) (Fall 0:47)

7th Place Match

  • 4 Brennan Swafford (Graceland ) won by major decision over Cole Tenety (Reinhardt) (Maj 17-6)

NAIA – 174

Guaranteed Places

  • 1st Place – 1 Lucas Lovvorn of Baker
  • 2nd Place – 2 Lucius Van Rensburg of Life
  • 3rd Place – 5 Lawton Benna of Grand View
  • 4th Place – 6 Chase Vincent of Oklahoma City
  • 5th Place – 3 Michael Carew of Reinhardt
  • 6th Place – 11 Daniel Butler of Embry Riddle
  • 7th Place – 4 Nathan Walton of Cumberland
  • 8th Place – 12 Dalton Tipton of Missouri Valley

1st Place Match

  • 1 Lucas Lovvorn (Baker) won in sudden victory – 1 over 2 Lucius Van Rensburg (Life) (SV-1 8-6)

3rd Place Match

  • 5 Lawton Benna (Grand View) won by decision over 6 Chase Vincent (Oklahoma City) (Dec 9-2)

5th Place Match

  • 3 Michael Carew (Reinhardt) won by fall over 11 Daniel Butler (Embry Riddle) (Fall 4:06)

7th Place Match

  • 4 Nathan Walton (Cumberland) won by decision over 12 Dalton Tipton (Missouri Valley) (Dec 8-3)

NAIA – 184

Guaranteed Places

  • 1st Place – 2 Anthony Orozco of Menlo
  • 2nd Place – 4 Joseph Robinson of Lindenwood-Bellville
  • 3rd Place – 1 Antonio Stewart of Reinhardt
  • 4th Place – 3 Artie Bess of Grand View
  • 5th Place – 7 Jacob Smith of Baker
  • 6th Place – 8 Brooks Climmons of Brewton-Parker
  • 7th Place – Tyler Hall of Embry Riddle
  • 8th Place – Jason Davis of Southeastern

1st Place Match

  • 2 Anthony Orozco (Menlo) won by major decision over 4 Joseph Robinson (Lindenwood-Bellville) (Maj 12-2)

3rd Place Match

  • 1 Antonio Stewart (Reinhardt) won by decision over 3 Artie Bess (Grand View) (Dec 3-1)

5th Place Match

  • 7 Jacob Smith (Baker) won by decision over 8 Brooks Climmons (Brewton-Parker) (Dec 7-4)

7th Place Match

  • Tyler Hall (Embry Riddle) won by decision over Jason Davis (Southeastern) (Dec 4-0)

NAIA – 197

Guaranteed Places

  • 1st Place – 1 Evan Hansen of Grand View
  • 2nd Place – 2 Isaac Bartel of MSU-Northern
  • 3rd Place – 9 David Hamil of Brewton-Parker
  • 4th Place – 3 David Dow of Baker
  • 5th Place – 4 Eli Mason of Embry Riddle
  • 6th Place – Harley Dilulo of Eastern Oregon
  • 7th Place – 10 Tanner Fischer of Southern Oregon
  • 8th Place – 5 Dialo Matsimela of Life

1st Place Match

  • 1 Evan Hansen (Grand View) won by decision over 2 Isaac Bartel (MSU-Northern) (Dec 6-4)

3rd Place Match

  • 9 David Hamil (Brewton-Parker) won by decision over 3 David Dow (Baker) (Dec 3-2)

5th Place Match

  • 4 Eli Mason (Embry Riddle) won by decision over Harley Dilulo (Eastern Oregon) (Dec 7-3)

7th Place Match

  • 10 Tanner Fischer (Southern Oregon) won by decision over 5 Dialo Matsimela (Life) (Dec 5-2)

NAIA – 285

Guaranteed Places

  • 1st Place – 1 Brandon Reed of Lindsey Wilson
  • 2nd Place – 3 Korey Walker of Oklahoma City
  • 3rd Place – 5 Jesse Gomez of Missouri Valley
  • 4th Place – 8 Shawn Beeson of Graceland
  • 5th Place – 4 Quandre Chisolm of Cumberlands
  • 6th Place – Brandon Hill of Life
  • 7th Place – 6 Bryson McGowan of Oklahoma City
  • 8th Place – 7 Aaron Johnson of Cumberlands

1st Place Match

  • 1 Brandon Reed (Lindsey Wilson) won by decision over 3 Korey Walker (Oklahoma City) (Dec 5-2)

3rd Place Match

  • 5 Jesse Gomez (Missouri Valley) won by decision over 8 Shawn Beeson (Graceland ) (Dec 2-1)

5th Place Match

  • 4 Quandre Chisolm (Cumberlands) won by decision over Brandon Hill (Life) (Dec 4-3)

7th Place Match

  • 6 Bryson McGowan (Oklahoma City) won in sudden victory – 1 over 7 Aaron Johnson (Cumberlands) (SV-1 3-1)
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.