2018 NAIA National Championships – Final Results

125

Guaranteed Places

  • 1st Place – 4 Hayden Lee of Cumberlands (Ky.)
  • 2nd Place – 10 Julian Gaytan of Midland (Neb.)
  • 3rd Place – 11 Justin Portillo of Grand View (Iowa)
  • 4th Place – 3 Olson Delisca of Southeastern (Fla.)
  • 5th Place – 1 Mikel Perales of Menlo (Calif.)
  • 6th Place – 7 Sawyer Miller of Indiana Tech
  • 7th Place – 2 Matthew Nguyen of Grand View (Iowa)
  • 8th Place – Jordan Martinez of Campbellsvile (Ky.)

1st Place Match

  • 4 Hayden Lee (Cumberlands (Ky.)) 28-1, . over 10 Julian Gaytan (Midland (Neb.)) 13-3, . (Dec 9-2)

3rd Place Match

  • 11 Justin Portillo (Grand View (Iowa)) 17-4, . over 3 Olson Delisca (Southeastern (Fla.)) 14-3, . (Dec 15-8)

5th Place Match

  • 1 Mikel Perales (Menlo (Calif.)) 13-2, . over 7 Sawyer Miller (Indiana Tech) 30-10, . (Fall 3:27)

7th Place Match

  • 2 Matthew Nguyen (Grand View (Iowa)) 26-6, . over Jordan Martinez (Campbellsvile (Ky.)) 19-14, . (Fall 5:25)

133

Guaranteed Places

  • 1st Place – 1 Jake Sinkovics of Cumberlands (Ky.)
  • 2nd Place – 2 Erique Early of Indiana Tech
  • 3rd Place – 11 Robert Ozuna of York (Neb.)
  • 4th Place – 3 Gresh Jones of Dickinson State (n.d.)
  • 5th Place – 4 Giovanni Castillo of Concordia (Neb.)
  • 6th Place – 5 Trevor Murano of Grand View (Iowa)
  • 7th Place – 8 Brady Moser of Lindsey Wilson (Ky.)
  • 8th Place – Ethan Owen of Southeastern (Fla.)

1st Place Match

  • 1 Jake Sinkovics (Cumberlands (Ky.)) 25-0, . over 2 Erique Early (Indiana Tech) 34-5, . (Dec 9-6)

3rd Place Match

  • 11 Robert Ozuna (York (Neb.)) 16-6, . over 3 Gresh Jones (Dickinson State (n.d.)) 28-4, . (Dec 11-9)

5th Place Match

  • 4 Giovanni Castillo (Concordia (Neb.)) 15-6, . over 5 Trevor Murano (Grand View (Iowa)) 19-9, . (Dec 3-1)

7th Place Match

  • 8 Brady Moser (Lindsey Wilson (Ky.)) 20-8, . over Ethan Owen (Southeastern (Fla.)) 17-7, . (Dec 4-1)

141

Guaranteed Places

  • 1st Place – 3 Tyler Fraley of Williams Baptist (Ark.)
  • 2nd Place – 5 Matt Weber of Montana State-Northern
  • 3rd Place – 6 David Berg of Midland (Neb.)
  • 4th Place – 7 Taylor Moeder of Kansas Wesleyan
  • 5th Place – 1 Josh Wenger of Grand View (Iowa)
  • 6th Place – 9 Mason Calvert of Life (Ga.)
  • 7th Place – 8 Gaige Torres of Indiana Tech
  • 8th Place – David Salazar of Embry-Riddle (Ariz.)

1st Place Match

  • 3 Tyler Fraley (Williams Baptist (Ark.)) 15-2, . over 5 Matt Weber (Montana State-Northern) 33-11, . (SV-1 6-4)

3rd Place Match

  • 6 David Berg (Midland (Neb.)) 23-5, . over 7 Taylor Moeder (Kansas Wesleyan) 31-3, . (MD 13-4)

5th Place Match

  • 1 Josh Wenger (Grand View (Iowa)) 21-4, . over 9 Mason Calvert (Life (Ga.)) 18-7, . (Fall 1:49)

7th Place Match

  • 8 Gaige Torres (Indiana Tech) 32-9, . over David Salazar (Embry-Riddle (Ariz.)) 17-17, . (Fall 4:56)

149

Guaranteed Places

  • 1st Place – 1 Cam Tessari of Lindsey Wilson (Ky.)
  • 2nd Place – 2 Tres Leon of Cumberlands (Ky.)
  • 3rd Place – 3 Devin Reynolds of Grand View (Iowa)
  • 4th Place – Joseph Alexander of Simpson (Calif.)
  • 5th Place – Austin Roper of Benedictine (Kan.)
  • 6th Place – 11 Chandler Michael of Southern Oregon
  • 7th Place – 10 Justin Atkinson of Indiana Tech
  • 8th Place – 5 Richard Pocock of Hastings (Neb.)

1st Place Match

  • 1 Cam Tessari (Lindsey Wilson (Ky.)) 23-1, . over 2 Tres Leon (Cumberlands (Ky.)) 23-2, . (Dec 4-1)

3rd Place Match

  • 3 Devin Reynolds (Grand View (Iowa)) 23-3, . over Joseph Alexander (Simpson (Calif.)) 26-16, . (Fall 2:04)

5th Place Match

  • Austin Roper (Benedictine (Kan.)) 20-6, . over 11 Chandler Michael (Southern Oregon) 31-11, . (Dec 12-7)

7th Place Match

  • 10 Justin Atkinson (Indiana Tech) 29-13, . over 5 Richard Pocock (Hastings (Neb.)) 9-4, . (Dec 9-6)

157

Guaranteed Places

  • 1st Place – 1 Nosomy Pozo of Life (Ga.)
  • 2nd Place – 7 Brandon Weber of Montana State-Northern
  • 3rd Place – 12 Casey Dobson of Providence (Mont.)
  • 4th Place – 8 Nick Drendel of Williams Baptist (Ark.)
  • 5th Place – 11 Kenny Boyd of Missouri Valley
  • 6th Place – 4 Chris Vaughan of Hastings (Neb.)
  • 7th Place – Dylan Chatterton of Southeastern (Fla.)
  • 8th Place – 10 Thomas Garty of Indiana Tech

1st Place Match

  • 1 Nosomy Pozo (Life (Ga.)) 26-1, . over 7 Brandon Weber (Montana State-Northern) 26-8, . (Dec 4-3)

3rd Place Match

  • 12 Casey Dobson (Providence (Mont.)) 19-13, . over 8 Nick Drendel (Williams Baptist (Ark.)) 20-4, . (Dec 3-1)

5th Place Match

  • 11 Kenny Boyd (Missouri Valley) 33-10, . over 4 Chris Vaughan (Hastings (Neb.)) 30-12, . (Dec 4-3)

7th Place Match

  • Dylan Chatterton (Southeastern (Fla.)) 14-4, . over 10 Thomas Garty (Indiana Tech) 25-10, . (Dec 6-2)

165

Guaranteed Places

  • 1st Place – 1 Grant Henderson of Grand View (Iowa)
  • 2nd Place – 3 Andrew Simmons of Missouri Valley
  • 3rd Place – 7 Diorian Coleman of Lindsey Wilson (Ky.)
  • 4th Place – 5 Andrew Bartel of Montana State-Northern
  • 5th Place – 8 Andrew Null of Northwestern (Iowa)
  • 6th Place – 12 Brett Johnson of Marian (Ind.)
  • 7th Place – 9 Mitch Roadruck of Indiana Tech
  • 8th Place – 11 Angel del Cueto of Southeastern (Fla.)

1st Place Match

  • 1 Grant Henderson (Grand View (Iowa)) 23-2, . over 3 Andrew Simmons (Missouri Valley) 14-5, . (Dec 6-2)

3rd Place Match

  • 7 Diorian Coleman (Lindsey Wilson (Ky.)) 16-5, . over 5 Andrew Bartel (Montana State-Northern) 41-12, . (SV-1 3-1)

5th Place Match

  • 8 Andrew Null (Northwestern (Iowa)) 27-10, . over 12 Brett Johnson (Marian (Ind.)) 32-17, . (Fall 0:35)

7th Place Match

  • 9 Mitch Roadruck (Indiana Tech) 28-9, . over 11 Angel del Cueto (Southeastern (Fla.)) 17-8, . (TF-1.5 4:12 (15-0))

174

Guaranteed Places

  • 1st Place – 1 Lucas Lovvorn of Baker (Kan.)
  • 2nd Place – 10 Adrian Lyons-Lopez of Providence (Mont.)
  • 3rd Place – 4 Anthony Orozco of Menlo (Calif.)
  • 4th Place – 9 Chris Nile of Montana State-Northern
  • 5th Place – 2 Lawton Benna of Grand View (Iowa)
  • 6th Place – 3 Justin Brown of Campbellsvile (Ky.)
  • 7th Place – 6 Dylan Blackford of Grand View (Iowa)
  • 8th Place – 7 Colton Gonzalez of Lindsey Wilson (Ky.)

1st Place Match

  • 1 Lucas Lovvorn (Baker (Kan.)) 36-4, . over 10 Adrian Lyons-Lopez (Providence (Mont.)) 31-10, . (Dec 6-2)

3rd Place Match

  • 4 Anthony Orozco (Menlo (Calif.)) 27-6, . over 9 Chris Nile (Montana State-Northern) 21-9, . (Dec 8-2)

5th Place Match

  • 2 Lawton Benna (Grand View (Iowa)) 12-4, . over 3 Justin Brown (Campbellsvile (Ky.)) 32-5, . (Dec 6-3)

7th Place Match

  • 6 Dylan Blackford (Grand View (Iowa)) 21-11, . over 7 Colton Gonzalez (Lindsey Wilson (Ky.)) 15-8, . (Dec 4-1)

184

Guaranteed Places

  • 1st Place – 2 Charles Sharon of Campbellsvile (Ky.)
  • 2nd Place – 4 Zach Linton of Doane (Neb.)
  • 3rd Place – 3 Joshua Chiles of Williams Baptist (Ark.)
  • 4th Place – Antonio Stewart of Reinhardt (Ga.)
  • 5th Place – 1 Cameron Jones of Cumberlands (Ky.)
  • 6th Place – 6 Jacob Smith of Baker (Kan.)
  • 7th Place – Dylan Bollinger of Missouri Baptist
  • 8th Place – 8 Tyler  Noon of Menlo (Calif.)

1st Place Match

  • 2 Charles Sharon (Campbellsvile (Ky.)) 34-2, . over 4 Zach Linton (Doane (Neb.)) 33-3, . (Dec 10-3)

3rd Place Match

  • 3 Joshua Chiles (Williams Baptist (Ark.)) 23-3, . over Antonio Stewart (Reinhardt (Ga.)) 25-10, . (Dec 8-1)

5th Place Match

  • 1 Cameron Jones (Cumberlands (Ky.)) 14-2, . over 6 Jacob Smith (Baker (Kan.)) 27-13, . (Fall 1:22)

7th Place Match

  • Dylan Bollinger (Missouri Baptist) 21-8, . over 8 Tyler  Noon (Menlo (Calif.)) 18-11, . (Dec 9-3)

197

Guaranteed Places

  • 1st Place – 1 Evan Hansen of Grand View (Iowa)
  • 2nd Place – 2 Dalton Bailey of Life (Ga.)
  • 3rd Place – 5 Isaac Bartel of Montana State-Northern
  • 4th Place – 4 Donavan Fouchey of Missouri Valley
  • 5th Place – 6 David Dow of Baker (Kan.)
  • 6th Place – 7 Eric Fan of Eastern Oregon
  • 7th Place – 8 Eric Deluse of Cumberlands (Ky.)
  • 8th Place – Elias Mason of Embry-Riddle (Ariz.)

1st Place Match

  • 1 Evan Hansen (Grand View (Iowa)) 28-2, . over 2 Dalton Bailey (Life (Ga.)) 25-3, . (MD 17-4)

3rd Place Match

  • 5 Isaac Bartel (Montana State-Northern) 39-9, . over 4 Donavan Fouchey (Missouri Valley) 21-9, . (Dec 3-2)

5th Place Match

  • 6 David Dow (Baker (Kan.)) 27-7, . over 7 Eric Fan (Eastern Oregon) 21-11, . (Dec 9-4)

7th Place Match

  • 8 Eric Deluse (Cumberlands (Ky.)) 19-10, . over Elias Mason (Embry-Riddle (Ariz.)) 16-12, . (Dec 6-0)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – 1 Dean Broghammer of Grand View (Iowa)
  • 2nd Place – 2 Demetrius Thomas of Williams Baptist (Ark.)
  • 3rd Place – 3 Jeremiah Gerl of Hastings (Neb.)
  • 4th Place – 10 Brandon Reed of Lindsey Wilson (Ky.)
  • 5th Place – 4 Jesse Gomez of Missouri Valley
  • 6th Place – 5 Quandre Chisolm of Cumberlands (Ky.)
  • 7th Place – Gaige Johnson of Oklahoma City
  • 8th Place – 7 Bryson McGowan of Oklahoma City

1st Place Match

  • 1 Dean Broghammer (Grand View (Iowa)) 27-3, . over 2 Demetrius Thomas (Williams Baptist (Ark.)) 27-4, . (Dec 8-4)

3rd Place Match

  • 3 Jeremiah Gerl (Hastings (Neb.)) 34-3, . over 10 Brandon Reed (Lindsey Wilson (Ky.)) 19-8, . (Fall 2:02)

5th Place Match

  • 4 Jesse Gomez (Missouri Valley) 30-11, . over 5 Quandre Chisolm (Cumberlands (Ky.)) 24-7, . (Dec 3-0)

7th Place Match

  • Gaige Johnson (Oklahoma City) 21-13, . over 7 Bryson McGowan (Oklahoma City) 22-13, . (Dec 7-3)
Advertisements