Taven Rich - Maquoketa

Team rankings are based solely on projected tournament points. Ranked wrestlers are given a point value based on their ranking below and those points are tallied for the team rankings.

Team Tournament Rankings
1 West Delaware (9)
2 Union, LaPorte City (5)
3 Osage (5)
4 Centerville (3)
5 Independence (4)
6 Sergeant Bluff-Luton (4)
7 Winterset (4)
8 Solon (4)
9 New Hampton, NHTV (3)
10 Central Lyon, GLR (4)
106
1 Cam Phetxoumphone Webster City So
2 McKinley Robbins Greene County Fr
3 Cole Nelson Humboldt Sr
4 Carter Anderson Albia So
5 Lane Scorpil Columbus Community So
6 Derrick Bass Davenport Assumption Fr
7 Carter Kolthoff SH-BCLUW So
8 Chase Fiser Bondurant-Farrar So
9 Riece Graham Perry Jr
10 Kale Hansen Monticello Fr
113
1 Carter Fousek Cresco, Crestwood So
2 Cole Whitehead Center Point-Urbana Jr
3 Keaton Zeimet Central Dewitt Jr
4 Jon Burnette Spirit Lake Park So
5 Rylie Anderson Bondurant-Farrar Jr
6 Lincoln Mehlert Union, Laporte City Jr
7 Carter Littlefield Jesup Sr
8 Cole Nelson Perry So
9 Kellen Moore Forest City Fr
10 Aybren Moore Atlantic Sr
120
1 Dominik Ridout East Marshall So
2 Nicholas Fox Osage Fr
3 Colby Lillegard Bondurant-Farrar Sr
4 Kolten Crawford Union, Laporte City Jr
5 Benjamin Schmitz Kuemper Catholic Sr
6 Cresten Craven Humboldt Sr
7 Blake Engel West Delaware So
8 Kayden Gryp Williamsburg Jr
9 Johnny Hua MOC Floyd Valley Sr
10 Ben Vogel Camanche Sr
126
1 Matthew Lewis Centerville Jr
2 Isaiah Weber Independence So
3 Brock Beck Grinnell Sr
4 Cael Ihle Gilbert Jr
5 Joe Sullivan Osage Sr
6 Sam Nelson Clear Lake Jr
7 Colby Wiederholt Van Meter/Earlham Sr
8 Logan Arp South Tama County So
9 Evan Woods West Delaware Sr
10 Brady Ortner Vinton-Shellsburg So
132
1 Eric Kinkaid Camanche So
2 Kain Luensman Monticello Jr
3 Kayden Kauzlarich Centerville Sr
4 Bryce Hatten Winterset Sr
5 Keegan Scheeler Center Point-Urbana Sr
6 Chase Thomas Crestwood, Cresco Fr
7 Nathan Curry Sergeant Bluff-Lutton Sr
8 Averee Abben Osage Jr
9 Landon Fenton PCM Monroe Jr
10 Gage Long Ballard Jr
138
1 Jalen Schropp Williamsburg Sr
2 Nathaniel Genobana Centerville Jr
3 Kruise Kiburz Winterset Sr
4 Michael Macias Davenport Assumption Fr
5 Isaac Bryan Sergeant Bluff-Lutton Jr
6 Alberto Salmeron Iowa Falls-Alden Sr
7 Payton Drake PCM Monroe Sr
8 Michael Thomas Albia Sr
9 Shea Parkis Kuemper Catholic So
10 Logan Peyton West Delaware Fr
145
1 Hayden Taylor Solon So
2 Jack Thomsen Union, Laporte City Sr
3 Jack West Winterset Sr
4 Jadyn Peyton West Delaware So
5 Jackson Rolfs Decorah Jr
6 Jake Nieman OA-BCIG Sr
7 Trestin Sales Eddyville-Blakesburg-Fremont Jr
8 David Cornejo Hampton-Dumont Jr
9 Cayden Howland Iowa Falls-Alden Sr
10 Emry Colby Panorama Sr
152
1 Jack Gaukel Sergeant Bluff-Lutton Jr
2 Will Esmoil West Liberty Sr
3 Zeb Gnida Solon Sr
4 Wyatt Appleseth Panorama Jr
5 Colby Tool PCM Monroe Jr
6 Hunter Pesek NHTV, New Hampton Sr
7 Stone Schmitz Union, Laporte City So
8 Tyler Brown Winterset Jr
9 Logan Engebretson North Polk Sr
10 Riley Burke Iowa Falls-Alden Sr
160
1 Adam Ahrendsen Union, Laporte City Jr
2 Justin McCunn Red Oak Sr
3 Carson Babcock NHTV, New Hampton Jr
4 Matthew Doyle Independence Sr
5 Cael Meyer West Delaware Jr
6 Zach Williams Osage Sr
7 Kalen Meyer Central Lyon GLR Jr
8 Carson Johnson Gilbert Sr
9 Jared Shaw Garner-Hayfield-Ventura Sr
10 Cade Everson Camanche Jr
170
1 Jared Voss West Delaware Jr
2 Spencer Mooberry Osage Jr
3 Caleb Swalla Van Meter/Earlham Sr
4 Cole Davis Independence Sr
5 Abraham Michel Maquoketa Sr
6 Blake Liebe Sergeant Bluff-Lutton Sr
7 Mason Griffin Emmetsburg Sr
8 Jax Flynn Solon Sr
9 Elliott Sinnwell Charles City Sr
10 Carter Bendorf Harlan Sr
182
1 Sage Walker Eddyville-Blakesburg-Fremont Sr
2 Jackson Kinsella Creston, Orient Macksburg Jr
3 Jack Neuhaus West Delaware Sr
4 Reese Moore Forest City So
5 Caden Collins Charles City Jr
6 Bryce Vande Weerd Central Lyon GLR Sr
7 Zachery Rozeboom Sioux Center So
8 Seamus Poynton Solon Sr
9 Dylan Jeffers Keokuk Sr
10 Dylan Meiners North Polk Jr
195
1 Wyatt Voelker West Delaware So
2 Evan Rosonke NHTV, New Hampton Sr
3 Dylan Winkel Central Lyon GLR Jr
4 Gabe Hemsted Carlisle Jr
5 Sam Chapman Creston, Orient Macksburg Sr
6 Christian Kremer Independence Sr
7 Carter Maynes Red Oak Sr
8 Isaac Boucher Mid Prairie Sr
9 Connor Murty East Marshall Jr
10 Jake Steenhoek Gilbert Sr
220
1 Cody Fisher Woodward Granger Sr
2 Kobe Simon West Liberty Jr
3 Seth Adrian Davenport Assumption Sr
4 Andrew Hamilton Algona Sr
5 Crew Howard Clarinda Jr
6 Kamrin Steveson Grinnell Jr
7 Treyton Burnikel Crestwood, Cresco Jr
8 Cayden Meskan Gilbert Jr
9 Colton Goodell Humboldt Jr
10 Easton Fleshman West Lyon, Inwood So
285
1 Kaden Sutton ADM Sr
2 Taven Rich Maquoketa Sr
3 Carson Petlon West Delaware Jr
4 Derrin Sesker Van Meter/Earlham Sr
5 Jarret Meyer Central Lyon GLR Sr
6 Cale Roller Atlantic Sr
7 Chris Van Der Brink Boyden-Hull Rock Valley Sr
8 Cole Cremeens Williamsburg Sr
9 Austin Kelso Forest City Sr
10 Tyler Lawrenson Woodward Granger Sr
One thought on “Class 2A Individual and Tournament Team Rankings 2/11/20”

Comments are closed.