Class 1A Individual and Tournament Team Rankings 2/11/20

Ethan Fulcher - Hudson

Team rankings are based solely on projected tournament points. Ranked wrestlers are given a point value based on their ranking below and those points are tallied for the team rankings.

Team Tournament Rankings
1 Don Bosco (10)
2 Lisbon (9)
3 Underwood (6)
4 West Sioux, Hawarden (7)
5 Logan-Magnolia (6)
6 Denver (6)
7 New London (4)
8 West Hancock (5)
9 Hudson (3)
10 Nashua-Plainfield (3)
106
1 Gable Porter Underwood Fr
2 Garret Rinken Nashua-Plainfield Fr
3 Mikey Baker West Sioux, Hawarden Fr
4 Donavon Hanson West Bend-Mallard Jr
5 Jaiden Moore Don Bosco So
6 Quincy Happel Lisbon So
7 John Schroder Riverside, Oakland Jr
8 Dawson Schmit Wapsie Valley Fr
9 Kale Petersen West Fork Fr
10 Bryce Thompson Highland-Riverside Jr
113
1 Marcel Lopez New London So
2 Braden Graff West Sioux, Hawarden So
3 Clayton McDonough Central Springs So
4 Jakob Whitinger Nashua-Plainfield Sr
5 Cael Bridgewater North Linn Fr
6 Jace Rose Riverside, Oakland So
7 Cade Siebrecht Lisbon So
8 Joe Ebaugh Denver So
9 Elliot Cooney Nodaway Valley So
10 Tyler Stein Clarion-Goldfield Sr
120
1 Hagen Heistand Logan-Magnolia So
2 Stevie Barnes Underwood So
3 Chris Ferguson Sioux Central So
4 Garrett Funk Don Bosco So
5 Brandon Paez Lisbon Fr
6 Damon Huston Midland Jr
7 Josh Glendening New London Fr
8 Bryce McDonough Central Springs So
9 Trey Lashbrook AGWSR Jr
10 Bryce Shaha Mount Ayr Jr
126
1 Adam Allard West Sioux, Hawarden Sr
2 Aidan Noonan Cascade Jr
3 Beau Klingensmith Woodbury Central Jr
4 Michael McClelland Don Bosco Jr
5 Kael Brisker Wilton Jr
6 Mason Dye Sigourney-Keota Sr
7 Wyatt Reisz Logan-Magnolia Fr
8 Karter Decker MFL, MarMac Fr
9 Quinten Aney Mediapolis So
10 Jacob Moore Denver Sr
132
1 Robert Avila Jr Lisbon So
2 Cole Cassady Martensdale, St. Mary’s Sr
3 Easton Larson Don Bosco Sr
4 Cullen Koedam West Sioux, Hawarden So
5 Trey Schuck Sibley-Ocheyedan Sr
6 Isaac Schimmels Denver Jr
7 Randy Jimenez Southeast Warren Jr
8 Caden Schrage Northwood-Kensett Sr
9 Nate Thomsen East Sac County Sr
10 Zane Ziegler Underwood Sr
138
1 Cael Happel Lisbon Sr
2 Logan James Underwood Sr
3 Gabriel Lewis Denver Sr
4 Trae Ehlen Mount Ayr Jr
5 Dominic Lopez New London Fr
6 Jace Mulder Western Christian Fr
7 Jordan Khommanyvong South Central Calhoun Jr
8 Karter Krapfl Hudson So
9 Heath Moyer North Linn Sr
10 Remington Hansen Clarion-Goldfield Jr
145
1 Nick Hamilton Underwood So
2 Cael Rahnavardi Don Bosco Jr
3 Daniel Meeker Wapello Sr
4 Dillon Lynott West Sioux, Hawarden Sr
5 Lawson Losee Riceville So
6 Gabe McGeough MFL MarMac So
7 Mark Dawson Eagle Grove Sr
8 Brody Hawtrey North Cedar Sr
9 Reed Abbas Clarion-Goldfield Jr
10 Bryce Hudnut Logan-Magnolia Sr
152
1 Briar Reisz Logan-Magnolia Jr
2 Marshall Hauck Lisbon Sr
3 Blake Thomsen Underwood Sr
4 Cael Frost Don Bosco Jr
5 Tate Entriken Hudson So
6 Casey Hanson Lake Mills Jr
7 Jaedan Rasmussen AHSTW Sr
8 Nate Monahan Woodbury Central Sr
9 Garett Seaba Clarion-Goldfield So
10 Seth Salker West Sioux, Hawarden Sr
160
1 Cade Tenold Don Bosco So
2 Benjamin Smith Iowa Valley Sr
3 Elijah Wagner Lake Mills Jr
4 Gabe Carter New London Sr
5 John Ebaugh Denver Sr
6 Blake McAlister South Central Calhoun So
7 Spencer Roth Graettinger-Terril/RA Sr
8 Dahson DeJong Sibley-Ocheyedan Jr
9 Austin Wilson Nodaway Valley Sr
10 Denver Pauley AHSTW So
170
1 Ethan Fulcher Hudson Sr
2 Carson Tenold Don Bosco So
3 Tristan Mulder Western Christian Jr
4 Drew Venteicher Beford/Lenox Sr
5 Bryson Freeberg Tri-Center Sr
6 Cael McLaren St. Albert, Council Bluffs Jr
7 Matthew Francis West Hancock So
8 Max Kohl Lisbon So
9 Trevor Kruse North Union Jr
10 Seth Kiesel AHSTW Sr
182
1 Thomas Even Don Bosco Sr
2 Treyton Cacek Graettinger-Terril/RA Sr
3 Carson Lynott West Sioux, Hawarden So
4 Coy Baker Wilton Sr
5 Evan Wulfekuhle Beckman Catholic Sr
6 Jackson Dewald Westwood Fr
7 Nick Haynes Missouri Valley Sr
8 Cole Kelly West Hancock Jr
9 Brodie Anderson Manson NW Webster So
10 Evan Kalainoff Nashua-Plainfield Sr
195
1 Cole Clark Lisbon Jr
2 Tate Hagen West Hancock Sr
3 Treyten Steffen Sumner-Fredericksburg Sr
4 Rowan Udell Iowa City Regina Sr
5 Trever Dorn Denver Sr
6 Zach Howe MFL MarMac Sr
7 Darius Gashe West Monona Sr
8 Gavyn Fischer AHSTW Sr
9 John Schuttler Manson Northwest Webster Sr
10 Ty Dennison Woodbury Central Jr
220
1 Gideon Rollene Northwood-Kensett Sr
2 Joel Mendoza Eagle Grove Sr
3 Blake Haub Ogden Sr
4 Ethan Allie Belle Plaine Sr
5 Jared Thiry Don Bosco Fr
6 Rex Johnsen Logan-Magnolia So
7 Tyler Thurston North Cedar Sr
8 Tanner Hagen West Hancock Sr
9 Luke Recker East Buchanan Jr
10 Luke Mosinski Audubon Sr
285
1 Chet Buss North Butler-Clarksville So
2 Ryley Snell Interstate 35 So
3 Chandler Redenius West Hancock Sr
4 Brant Baltes Lisbon Jr
5 Barrett Pitt Logan-Magnolia Sr
6 Gabe Hayes Louisa-Muscatine Sr
7 Dane Johnson Pocahontas Area Jr
8 Chris Eastman Riceville Sr
9 Brock Fox Treynor Sr
10 Brady Canada AHSTW Sr
Advertisements

One thought on “Class 1A Individual and Tournament Team Rankings 2/11/20

  1. Pingback: Class 1A + 2A +3A High School Districts Wrestling Tournament HUB

Comments are closed.