Class 1A Individual and Tournament Team Rankings 2/4/20

Nick Hamilton

Team rankings are based solely on projected tournament points. Ranked wrestlers are given a point value based on their ranking below and those points are tallied for the team rankings.

1A @ericschareswp.me/p4bvru-gHg
2A @LarsIAwrestlewp.me/p4bvru-gHh
3A –@hagertony wp.me/p4bvru-gHi

Team Tournament Rankings
1 Don Bosco (10)
2 Lisbon (9)
3 Underwood (5)
4 West Sioux, Hawarden (6)
5 Logan-Magnolia (6)
6 Denver (7)
7 New London (5)
8 West Hancock (5)
9 Hudson (3)
10 Nashua-Plainfield (2)
106
1 Gable Porter Underwood Fr
2 Garret Rinken Nashua-Plainfield Fr
3 Mikey Baker West Sioux, Hawarden Fr
4 Donavon Hanson West Bend-Mallard Jr
5 Jaiden Moore Don Bosco So
6 Quincy Happel Lisbon So
7 John Schroder Riverside, Oakland Jr
8 Dawson Schmit Wapsie Valley Fr
9 Kale Petersen West Fork Fr
10 Bryce Thompson Highland-Riverside Jr
113
1 Marcel Lopez New London So
2 Braden Graff West Sioux, Hawarden So
3 Clayton McDonough Central Springs So
4 Jakob Whitinger Nashua-Plainfield Sr
5 Cael Bridgewater North Linn Fr
6 Jace Rose Riverside, Oakland So
7 Cade Siebrecht Lisbon So
8 Joe Ebaugh Denver So
9 Elliot Cooney Nodaway Valley So
10 Tyler Stein Clarion-Goldfield Sr
120
1 Hagen Heistand Logan-Magnolia So
2 Stevie Barnes Underwood So
3 Damon Huston Midland Jr
4 Chris Ferguson Sioux Central So
5 Garrett Funk Don Bosco So
6 Brandon Paez Lisbon Fr
7 Josh Glendening New London Fr
8 Bryce McDonough Central Springs So
9 Brooks Meyer Denver Jr
10 Trey Lashbrook AGWSR Jr
126
1 Adam Allard West Sioux, Hawarden Sr
2 Aidan Noonan Cascade Jr
3 Beau Klingensmith Woodbury Central Jr
4 Michael McClelland Don Bosco Jr
5 Kael Brisker Wilton Jr
6 Mason Dye Sigourney-Keota Sr
7 Wyatt Reisz Logan-Magnolia Fr
8 Jacob Moore Denver Sr
9 Quinten Aney Mediapolis So
10 Karter Decker MFL, MarMac Fr
132
1 Robert Avila Jr Lisbon So
2 Cole Cassady Martensdale, St. Mary’s Sr
3 Easton Larson Don Bosco Sr
4 Trey Schuck Sibley-Ocheyedan Sr
5 Cullen Koedam West Sioux, Hawarden So
6 Isaac Schimmels Denver Jr
7 Randy Jimenez Southeast Warren Jr
8 Caden Schrage Northwood-Kensett Sr
9 Nate Thomsen East Sac County Sr
10 Zane Ziegler Underwood Sr
138
1 Cael Happel Lisbon Sr
2 Logan James Underwood Sr
3 Gabriel Lewis Denver Sr
4 Sherman Hayes East Union Sr
5 Trae Ehlen Mount Ayr Jr
6 Dominic Lopez New London Fr
7 Heath Moyer North Linn Sr
8 Jace Mulder Western Christian Fr
9 Jordan Khommanyvong South Central Calhoun Jr
10 Karter Krapfl Hudson So
145
1 Nick Hamilton Underwood So
2 Cael Rahnavardi Don Bosco Jr
3 Daniel Meeker Wapello Sr
4 Reed Abbas Clarion-Goldfield Jr
5 Dillon Lynott West Sioux, Hawarden Sr
6 Lawson Losee Riceville So
7 Gabe McGeough MFL MarMac So
8 Brody Hawtrey North Cedar Sr
9 Mark Dawson Eagle Grove Sr
10 Bryce Hudnut Logan-Magnolia Sr
152
1 Briar Reisz Logan-Magnolia Jr
2 Marshall Hauck Lisbon Sr
3 Tate Entriken Hudson So
4 Cael Frost Don Bosco Jr
5 Casey Hanson Lake Mills Jr
6 Jaedan Rasmussen AHSTW Sr
7 TJ Lau East Buchanan Jr
8 Kaden Jacoben Central Springs Jr
9 Christopher Krueger Manson, NW Webster So
10 Garett Seaba Clarion-Goldfield So
160
1 Cade Tenold Don Bosco So
2 Benjamin Smith Iowa Valley Sr
3 Elijah Wagner Lake Mills Jr
4 Gabe Carter New London Sr
5 John Ebaugh Denver Sr
6 Blake McAlister South Central Calhoun So
7 Spencer Roth Graettinger-Terril/RA Sr
8 Dahson DeJong Sibley-Ocheyedan Jr
9 Nate Monahan Woodbury Central Sr
10 Austin Wilson Nodaway Valley Sr
170
1 Carson Tenold Don Bosco So
2 Ethan Fulcher Hudson Sr
3 Tristan Mulder Western Christian Jr
4 Drew Venteicher Beford/Lenox Sr
5 Bryson Freeberg Tri-Center Sr
6 Cael McLaren St. Albert, Council Bluffs Jr
7 Matthew Francis West Hancock So
8 Max Kohl Lisbon So
9 Seth Kiesel AHSTW Sr
10 Jon Johnson Missouri Valley Sr
182
1 Thomas Even Don Bosco Sr
2 Treyton Cacek Graettinger-Terril/RA Sr
3 Carson Lynott West Sioux, Hawarden So
4 Coy Baker Wilton Sr
5 Evan Wulfekuhle Beckman Catholic Sr
6 Jackson Dewald Westwood Fr
7 Nick Haynes Missouri Valley Sr
8 Cole Kelly West Hancock Jr
9 Brodie Anderson Manson NW Webster So
10 Gavin Holmes New London Sr
195
1 Cole Clark Lisbon Jr
2 Tate Hagen West Hancock Sr
3 Treyten Steffen Sumner-Fredericksburg Sr
4 Rowan Udell Iowa City Regina Sr
5 Trever Dorn Denver Sr
6 Tyler Thurston North Cedar Sr
7 Zach Howe MFL MarMac Sr
8 Derek Anderson Hinton Jr
9 Darius Gashe West Monona Sr
10 Gavyn Fischer AHSTW Sr
220
1 Gideon Rollene Northwood-Kensett Sr
2 Joel Mendoza Eagle Grove Sr
3 Blake Haub Ogden Sr
4 Ethan Allie Belle Plaine Sr
5 Jared Thiry Don Bosco Fr
6 Rex Johnsen Logan-Magnolia So
7 Tanner Hagen West Hancock Sr
8 Luke Recker East Buchanan Jr
9 Cale Anthony Pleasantville Sr
10 Isaac Steffans Postville Sr
285
1 Chet Buss North Butler-Clarksville So
2 Ryley Snell Interstate 35 So
3 Chandler Redenius West Hancock Sr
4 Brant Baltes Lisbon Jr
5 Barrett Pitt Logan-Magnolia Sr
6 Gabe Hayes Louisa-Muscatine Sr
7 Dane Johnson Pocahontas Area Jr
8 Brady Canada AHSTW Sr
9 Chris Eastman Riceville Sr
10 Brock Fox Treynor Sr

7 thoughts on “Class 1A Individual and Tournament Team Rankings 2/4/20

Comments are closed.