Class 2A Individual and Tournament Team Rankings 2/4/20

Dominik Ridout - East Marshall

Team rankings are based solely on projected tournament points. Ranked wrestlers are given a point value based on their ranking below and those points are tallied for the team rankings.

1A @ericschareswp.me/p4bvru-gHg
2A @LarsIAwrestlewp.me/p4bvru-gHh
3A –@hagertony wp.me/p4bvru-gHi

Team Tournament Rankings
1 West Delaware (9)
2 Union, LaPorte City (6)
3 Osage (5)
4 Centerville (3)
5 Sergeant Bluff-Luton (5)
6 Independence (4)
7 Winterset (4)
8 Solon (3)
9 Davenport Assumption (3)
10 New Hampton, NHTV (3)
106
1 Cam Phetxoumphone Webster City So
2 McKinley Robbins Greene County Fr
3 Derrick Bass Davenport Assumption Fr
4 Cole Nelson Humboldt Sr
5 Carter Anderson Albia So
6 Carter Kolthoff SH-BCLUW So
7 Chase Fiser Bondurant-Farrar So
8 Lane Scorpil Columbus Community So
9 Kale Hansen Monticello Fr
10 Jaxon Bussa Camanche Jr
113
1 Carter Fousek Cresco, Crestwood So
2 Cole Whitehead Center Point-Urbana Jr
3 Keaton Zeimet Central Dewitt Jr
4 Jon Burnette Spirit Lake Park So
5 Rylie Anderson Bondurant-Farrar Jr
6 Lincoln Mehlert Union, Laporte City Jr
7 Carter Littlefield Jesup Sr
8 Cole Nelson Perry So
9 Kellen Moore Forest City Fr
10 Aybren Moore Atlantic Sr
120
1 Dominik Ridout East Marshall So
2 Nicholas Fox Osage Fr
3 Colby Lillegard Bondurant-Farrar Sr
4 Kolten Crawford Union, Laporte City Jr
5 Benjamin Schmitz Kuemper Catholic Sr
6 Taylor Kolthoff SH-BCLUW Sr
7 Cresten Craven Humboldt Sr
8 Noah Parmelee Sergeant Bluff-Luton So
9 Blake Engel West Delaware So
10 Kayden Gryp Williamsburg Jr
126
1 Matthew Lewis Centerville Jr
2 Isaiah Weber Independence So
3 Brock Beck Grinnell Sr
4 Cael Ihle Gilbert Jr
5 Joe Sullivan Osage Sr
6 Sam Nelson Clear Lake Jr
7 Colby Wiederholt Van Meter/Earlham Sr
8 Logan Arp South Tama County So
9 Hunter Worthen Union, LaPorte City So
10 Evan Woods West Delaware Sr
132
1 Eric Kinkaid Camanche So
2 Kain Luensman Monticello Jr
3 Kayden Kauzlarich Centerville Sr
4 Bryce Hatten Winterset Sr
5 Keegan Scheeler Center Point-Urbana Sr
6 Chase Thomas Crestwood, Cresco Fr
7 Nathan Curry Sergeant Bluff-Lutton Sr
8 Averee Abben Osage Jr
9 Landon Fenton PCM Monroe Jr
10 Gage Long Ballard Jr
138
1 Jalen Schropp Williamsburg Sr
2 Nathaniel Genobana Centerville Jr
3 Kruise Kiburz Winterset Sr
4 Michael Macias Davenport Assumption Fr
5 Isaac Bryan Sergeant Bluff-Lutton Jr
6 Alberto Salmeron Iowa Falls-Alden Sr
7 Payton Drake PCM Monroe Sr
8 Michael Thomas Albia Sr
9 Shea Parkis Kuemper Catholic So
10 Logan Peyton West Delaware Fr
145
1 Hayden Taylor Solon So
2 Jack Thomsen Union, Laporte City Sr
3 Jack West Winterset Sr
4 Jadyn Peyton West Delaware So
5 Jackson Rolfs Decorah Jr
6 Jake Nieman OA-BCIG Sr
7 Trestin Sales Eddyville-Blakesburg-Fremont Jr
8 Zander Earnst Ridge View So
9 Cayden Howland Iowa Falls-Alden Sr
10 Barrett Bonnett Albia Sr
152
1 Jack Gaukel Sergeant Bluff-Lutton Jr
2 Will Esmoil West Liberty Sr
3 Zeb Gnida Solon Sr
4 Wyatt Appleseth Panorama Jr
5 Colby Tool PCM Monroe Jr
6 Hunter Pesek NHTV, New Hampton Sr
7 Stone Schmitz Union, Laporte City So
8 Roush Jaeger Charles City Jr
9 Tyler Brown Winterset Jr
10 Logan Engebretson North Polk Sr
160
1 Adam Ahrendsen Union, Laporte City Jr
2 Justin McCunn Red Oak Sr
3 Carson Babcock NHTV, New Hampton Jr
4 Matthew Doyle Independence Sr
5 Cael Meyer West Delaware Jr
6 Zach Williams Osage Sr
7 Kalen Meyer Central Lyon GLR Jr
8 Carson Johnson Gilbert Sr
9 Jared Shaw Garner-Hayfield-Ventura Sr
10 Cade Everson Camanche Jr
170
1 Jared Voss West Delaware Jr
2 Spencer Mooberry Osage Jr
3 Caleb Swalla Van Meter/Earlham Sr
4 Cole Davis Independence Sr
5 Abraham Michel Maquoketa Sr
6 Blake Liebe Sergeant Bluff-Lutton Sr
7 Mason Griffin Emmetsburg Sr
8 Jax Flynn Solon Sr
9 Elliott Sinnwell Charles City Sr
10 Carter Bendorf Harlan Sr
182
1 Sage Walker Eddyville-Blakesburg-Fremont Sr
2 Jackson Kinsella Creston, Orient Macksburg Jr
3 Jack Neuhaus West Delaware Sr
4 Dylan Jeffers Keokuk Sr
5 Reese Moore Forest City So
6 Caden Collins Charles City Jr
7 Zachery Rozeboom Sioux Center So
8 Bryce Vande Weerd Central Lyon GLR Sr
9 Austin Roos Benton Community Jr
10 Dylan Meiners North Polk Jr
195
1 Wyatt Voelker West Delaware So
2 Evan Rosonke NHTV, New Hampton Sr
3 Dylan Winkel Central Lyon GLR Jr
4 Gabe Hemsted Carlisle Jr
5 Sam Chapman Creston, Orient Macksburg Sr
6 Christian Kremer Independence Sr
7 Carter Maynes Red Oak Sr
8 Isaac Boucher Mid Prairie Sr
9 Connor Murty East Marshall Jr
10 Jake Steenhoek Gilbert Sr
220
1 Cody Fisher Woodward Granger Sr
2 Kobe Simon West Liberty Jr
3 Seth Adrian Davenport Assumption Sr
4 Andrew Hamilton Algona Sr
5 Crew Howard Clarinda Jr
6 Kamrin Steveson Grinnell Jr
7 Treyton Burnikel Crestwood, Cresco Jr
8 Cayden Meskan Gilbert Jr
9 McKade Eisentrager Iowa Falls-Alden Sr
10 Colton Goodell Humboldt Jr
285
1 Kaden Sutton ADM Sr
2 Taven Rich Maquoketa Sr
3 Carson Petlon West Delaware Jr
4 Derrin Sesker Van Meter/Earlham Sr
5 Jarret Meyer Central Lyon GLR Sr
6 Cale Roller Atlantic Sr
7 Chris Van Der Brink Boyden-Hull Rock Valley Sr
8 Cole Cremeens Williamsburg Sr
9 Jordan Vermeer West Lyon, Inwood Jr
10 Austin Kelso Forest City Sr