Class 1A Individual and Tournament Team Rankings 1/7/20

Marcel Lopez - New London

Team rankings are based solely on projected tournament points. Ranked wrestlers are given a point value based on their ranking below and those points are tallied for the team rankings.

Team Tournament Rankings
1 Don Bosco (10)
2 Lisbon (9)
3 Underwood (6)
4 West Sioux, Hawarden (7)
5 Logan-Magnolia (5)
6 New London (5)
7 West Hancock (4)
8 Denver (7)
9 Nashua-Plainfield (2)
10 Hudson (3)
106
1 Gable Porter Underwood Fr
2 Garret Rinken Nashua-Plainfield Fr
3 Quincy Happel Lisbon So
4 Mikey Baker West Sioux, Hawarden Fr
5 Jaiden Moore Don Bosco So
6 Dawson Schmit Wapsie Valley Fr
7 John Schroder Riverside, Oakland Jr
8 Nick Schmidt Beckman Catholic So
9 Noah Strohmeyer Colfax-Mingo Jr
10 Bryce Thompson Highland-Riverside Jr
113
1 Marcel Lopez New London So
2 Brayden Graff West Sioux, Hawarden So
3 Jakob Whitinger Nashua-Plainfield Sr
4 Clayton McDonough Central Springs So
5 Cade Siebrecht Lisbon So
6 Tyler Stein Clarion-Goldfield Sr
7 Elliot Cooney Nodaway Valley So
8 Ryan Duckett St Edmond, Fort Dodge Jr
9 Donavon Hansen West Bend-Mallard Jr
10 Joe Ebaugh Denver So
120
1 Hagen Heistand Logan-Magnolia So
2 Stevie Barnes Underwood So
3 Damon Huston Midland Jr
4 Chris Ferguson Sioux Central So
5 Garrett Funk Don Bosco So
6 Brandon Paez Lisbon Fr
7 Bryce McDonough Central Springs So
8 Aiden Christiansen Hinton Sr
9 Brooks Meyer Denver Jr
10 Trey Lashbrook AGWSR Jr
126
1 Adam Allard West Sioux, Hawarden Sr
2 Aidan Noonan Cascade Jr
3 Beau Klingensmith Woodbury Central Jr
4 Michael McClelland Don Bosco Jr
5 Kael Brisker Wilton Jr
6 Mason Dye Sigourney-Keota Sr
7 Jacob Moore Denver Sr
8 Josh Glendening New London Fr
9 Wyatt Reisz Logan-Magnolia Fr
10 Lincoln Holub Lisbon Jr
132
1 Robert Avila Jr Lisbon So
2 Cole Cassady Martensdale, St. Mary’s Sr
3 Easton Larson Don Bosco Sr
4 Trey Schuck Sibley-Ocheyedan Sr
5 Cullen Koedam West Sioux, Hawarden So
6 Joel Sampson AHSTW Sr
7 Tyler Helgeson Lake Mills Sr
8 Gunnar Larsen AC/GC Jr
9 Zane Ziegler Underwood Sr
10 Isaac Schimmels Denver Jr
138
1 Cael Happel Lisbon Sr
2 Logan James Underwood Sr
3 Gabriel Lewis Denver Sr
4 Dominic Lopez New London Fr
5 Sherman Hayes East Union Sr
6 Trae Ehlen Mount Ayr Jr
7 Heath Moyer North Linn Sr
8 Remington Hansen Clarion-Goldfield Jr
9 Jordan Khommanyvong South Central Calhoun Jr
10 Karter Krapfl Hudson So
145
1 Nick Hamilton Underwood So
2 Cael Rahnavardi Don Bosco Jr
3 Daniel Meeker Wapello Sr
4 Dillon Lynott West Sioux, Hawarden Sr
5 Lawson Losee Riceville So
6 Reed Abbas Clarion-Goldfield Jr
7 Mark Dawson Eagle Grove Sr
8 Gabe McGeough MFL MarMac So
9 Brody Hawtrey North Cedar Sr
10 Christopher Krueger Manson, NW Webster So
152
1 Marshall Hauck Lisbon Sr
2 Blake Thomsen Underwood Sr
3 Briar Reisz Logan-Magnolia Jr
4 Cael Frost Don Bosco Jr
5 Tate Entriken Hudson So
6 Blake McAlister South Central Calhoun So
7 TJ Lau East Buchanan Jr
8 Jaedan Rasmussen AHSTW Sr
9 Casey Hanson Lake Mills Jr
10 Garett Seaba Clarion-Goldfield So
160
1 Cade Tenold Don Bosco So
2 Benjamin Smith Iowa Valley Sr
3 Nate Monahan Woodbury Central Sr
4 Gabe Carter New London Sr
5 John Ebaugh Denver Sr
6 Spencer Roth Graettinger-Terril/RA Sr
7 Drew Fox Riceville Jr
8 Chase Kruse Louisa-Muscatine Sr
9 Denver Pauley AHSTW So
10 Trystin Ross Colfax-Mingo Sr
170
1 Carson Tenold Don Bosco So
2 Ethan Fulcher Hudson Sr
3 Drew Venteicher Beford/Lenox Sr
4 Bryson Freeberg Tri-Center Sr
5 Elijah Wagner Lake Mills Jr
6 Seth Kiesel AHSTW Sr
7 Cael McLaren St. Albert, Council Bluffs Jr
8 Brody Gordon East Mills Jr
9 Matthew Francis West Hancock So
10 Jackson Dewald Westwood Fr
182
1 Treyton Cacek Graettinger-Terril/RA Sr
2 Thomas Even Don Bosco Sr
3 Tristan Mulder Western Christian Jr
4 Carson Lynott West Sioux, Hawarden So
5 Nick Haynes Missouri Valley Sr
6 Coy Baker Wilton Sr
7 Evan Wulfekuhle Beckman Catholic Sr
8 Drake Harnish Lake Mills Sr
9 Derek Anderson Hinton Jr
10 Gavin Holmes New London Sr
195
1 Cole Clark Lisbon Jr
2 Tate Hagen West Hancock Sr
3 Treyten Steffen Sumner-Fredericksburg Sr
4 Rowan Udell Iowa City Regina Sr
5 John Schuttler Manson Northwest Webster Sr
6 Zach Howe MFL MarMac Sr
7 Darius Gashe West Monona Sr
8 Tyler Thurston North Cedar Sr
9 Alex De Roos Alta-Aurelia Jr
10 Kyler Bak West Sioux, Hawarden Sr
220
1 Gideon Rollene Northwood-Kensett Sr
2 Joel Mendoza Eagle Grove Sr
3 Blake Haub Ogden Sr
4 Ethan Allie Belle Plaine Sr
5 Rex Johnsen Logan-Magnolia So
6 Tanner Hagen West Hancock Sr
7 Luke Mosinski Audubon Sr
8 Jared Thiry Don Bosco Fr
9 Luke Recker East Buchanan Jr
10 Cale Anthony Pleasantville Sr
285
1 Chandler Redenius West Hancock Sr
2 Barrett Pitt Logan-Magnolia Sr
3 Chet Buss North Butler-Clarksville So
4 Brant Baltes Lisbon Jr
5 Ryley Snell Interstate 35 So
6 Gabe Hayes Louisa-Muscatine Sr
7 Chris Eastman Riceville Sr
8 Daniel Tapken English Valleys Sr
9 Dane Johnson Pocahontas Area Jr
10 Brady Canada AHSTW Sr

5 thoughts on “Class 1A Individual and Tournament Team Rankings 1/7/20

    • I essentially had him at #11. He’s just as good as most of those guys. Most of them placed last year though which was kind of my tiebreaker in this situation. The farther we go this year the less last year will matter though.

      • Just curious as to where he was. You have my grandson ranked #7 and they met last year and probably will again in the John Harris Tournament.

  1. ever considered adding another column to the rankings to show what district each wrestler is in?

Comments are closed.