Harold Nichols Cyclone Open – Final Results

Photo by Cam Kramer

Fresh/Soph Division – 125

Guaranteed Places

  • 1st Place – Chris Cannon of Northwestern-Unattached
  • 2nd Place – Eric Barnett of Wisconsin – Unattached
  • 3rd Place – Kyle Gollhofer of Northern Iowa – Unattached
  • 4th Place – Aden Reeves of Iowa State – Unattached
  • 5th Place – Caleb Meekins of Northern Illinois University – Unattached
  • 6th Place – Jaxson Roney of Iowa central

1st Place Match

  • Chris Cannon (Northwestern-Unattached) won by decision over Eric Barnett (Wisconsin – Unattached) (Dec 7-3)

3rd Place Match

  • Kyle Gollhofer (Northern Iowa – Unattached) won by decision over Aden Reeves (Iowa State – Unattached) (Dec 9-7)

5th Place Match

  • Caleb Meekins (Northern Illinois University – Unattached) won by injury default over Jaxson Roney (Iowa central) (Inj. 4:34)

Fresh/Soph Division – 133

Guaranteed Places

  • 1st Place – Justin Benjamin of Northwestern-Unattached
  • 2nd Place – Charlie Klepps of Iowa State University
  • 3rd Place – Kyle Burwick of Wisconsin – Unattached
  • 4th Place – Sam Loyd of Grand View
  • 5th Place – Bobby Tellez of Iowa central
  • 6th Place – Maddy Roney of Iowa central

1st Place Match

  • Justin Benjamin (Northwestern-Unattached) won by fall over Charlie Klepps (Iowa State University) (Fall 2:24)

3rd Place Match

  • Kyle Burwick (Wisconsin – Unattached) won by fall over Sam Loyd (Grand View) (Fall 2:28)

5th Place Match

  • Bobby Tellez (Iowa central) won in sudden victory – 1 over Maddy Roney (Iowa central) (SV-1 7-5)

Fresh/Soph Division – 141

Guaranteed Places

  • 1st Place – Nich Termini of Wisconsin – Unattached
  • 2nd Place – Dillon Nichols of Northern Illinois University – Unattached
  • 3rd Place – Jaivon Jones of Northern Illinois University – Unattached
  • 4th Place – Derek Anderson of Grand View – Unattached
  • 5th Place – Killyan Green of Grand View
  • 6th Place – Trey Escobar of Wisconsin – Unattached

1st Place Match

  • Nich Termini (Wisconsin – Unattached) won by decision over Dillon Nichols (Northern Illinois University – Unattached) (Dec 5-3)

3rd Place Match

  • Jaivon Jones (Northern Illinois University – Unattached) won by fall over Derek Anderson (Grand View – Unattached) (Fall 3:52)

5th Place Match

  • Killyan Green (Grand View) won by medical forfeit over Trey Escobar (Wisconsin – Unattached) (MFF)

Fresh/Soph Division – 149

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jacob Beeson of Pratt Community College
  • 2nd Place – Tanner Abbas of Grand View
  • 3rd Place – Dan Stiling of Wisconsin – Unattached
  • 4th Place – Chase Mclaren of Grand View – Unattached
  • 5th Place – Kaleb Olejniczak of Northern Iowa – Unattached
  • 6th Place – Carson Hartnett of Iowa State University WC

1st Place Match

  • Jacob Beeson (Pratt Community College) won by decision over Tanner Abbas (Grand View) (Dec 10-3)

3rd Place Match

  • Dan Stiling (Wisconsin – Unattached) won by decision over Chase Mclaren (Grand View – Unattached) (Dec 11-7)

5th Place Match

  • Kaleb Olejniczak (Northern Iowa – Unattached) won by decision over Carson Hartnett (Iowa State University WC) (Dec 11-5)

Fresh/Soph Division – 157

Guaranteed Places

  • 1st Place – Grant Stotts of Iowa State University
  • 2nd Place – Dayton Porsch of Northern Iowa – Unattached
  • 3rd Place – Carter Schmidt of Iowa State – Unattached
  • 4th Place – James Foy of Northwest Tech
  • 5th Place – Jayden Terronez of Grand View – Unattached
  • 6th Place – Mitchel Mangold of Grand View – Unattached

1st Place Match

  • Grant Stotts (Iowa State University) won by decision over Dayton Porsch (Northern Iowa – Unattached) (Dec 8-4)

3rd Place Match

  • Carter Schmidt (Iowa State – Unattached) won by decision over James Foy (Northwest Tech) (Dec 9-4)

5th Place Match

  • Jayden Terronez (Grand View – Unattached) won by medical forfeit over Mitchel Mangold (Grand View – Unattached) (MFF)

Fresh/Soph Division – 165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Lance Runyon of Northern Iowa – Unattached
  • 2nd Place – Josh Otto of Wisconsin – Unattached
  • 3rd Place – Caleb Long of Iowa State – Unattached
  • 4th Place – Chinges Tsenaa of Northwest Tech
  • 5th Place – Luke Culbertson of Pratt Community College
  • 6th Place – Scott Betterton of Grand View – Unattached

1st Place Match

  • Lance Runyon (Northern Iowa – Unattached) won by fall over Josh Otto (Wisconsin – Unattached) (Fall 6:14)

3rd Place Match

  • Caleb Long (Iowa State – Unattached) won in tie breaker – 1 over Chinges Tsenaa (Northwest Tech) (TB-1 6-4)

5th Place Match

  • Luke Culbertson (Pratt Community College) won by injury default over Scott Betterton (Grand View – Unattached) (Inj. 1:40)

Fresh/Soph Division – 174

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tate Battani of Iowa State University
  • 2nd Place – Nolan Harsh of Iowa State – Unattached
  • 3rd Place – Zach Lee of Grand View
  • 4th Place – Anthony Sherry of Iowa State University
  • 5th Place – Chris Guest of Grand View
  • 6th Place – Nathan Haynes of Grand View

1st Place Match

  • Tate Battani (Iowa State University) won by major decision over Nolan Harsh (Iowa State – Unattached) (Maj 17-6)

3rd Place Match

  • Zach Lee (Grand View) won by decision over Anthony Sherry (Iowa State University) (Dec 14-9)

5th Place Match

  • Chris Guest (Grand View) won by medical forfeit over Nathan Haynes (Grand View) (MFF)

Fresh/Soph Division – 184

Guaranteed Places

  • 1st Place – Parker Keckeisen of Northern Iowa – Unattached
  • 2nd Place – Julien Broderson of Iowa State – Unattached
  • 3rd Place – Tyler Buesgens of Iowa State University
  • 4th Place – Noah Glaser of Northern Iowa
  • 5th Place – Anthony Johnson of Iowa central
  • 6th Place – Ben Lee of Grand View

1st Place Match

  • Parker Keckeisen (Northern Iowa – Unattached) won by major decision over Julien Broderson (Iowa State – Unattached) (Maj 18-8)

3rd Place Match

  • Tyler Buesgens (Iowa State University) won by major decision over Noah Glaser (Northern Iowa) (Maj 15-3)

5th Place Match

  • Anthony Johnson (Iowa central) won by decision over Ben Lee (Grand View) (Dec 9-6)

Fresh/Soph Division – 197

Guaranteed Places

  • 1st Place – Pete Christensen of Wisconsin – Unattached
  • 2nd Place – Quez Bostic of Iowa central
  • 3rd Place – Lawrence Smith-Jackson of Iowa central
  • 4th Place – Bryce Westmoreland of Pratt Community College
  • 5th Place – Brock Bortolotti of Unattached
  • 6th Place – Michael Gilbert of Iowa State University WC

1st Place Match

  • Pete Christensen (Wisconsin – Unattached) won by fall over Quez Bostic (Iowa central) (Fall 0:56)

3rd Place Match

  • Lawrence Smith-Jackson (Iowa central) won by decision over Bryce Westmoreland (Pratt Community College) (Dec 6-1)

5th Place Match

  • Brock Bortolotti (Unattached) won by major decision over Michael Gilbert (Iowa State University WC) (Maj 19-11)

Fresh/Soph Division – 285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Johnny Shafer of Northern Illinois University – Unattached
  • 2nd Place – Lorenzo Jenkins of Iowa central
  • 3rd Place – Kade Hovey of Iowa central

Round 1

  • Johnny Shafer (Northern Illinois University – Unattached) won by fall over Lorenzo Jenkins (Iowa central) (Fall 3:12)
  • Kade Hovey (Iowa central) received a bye () (Bye)

Round 2

  • Johnny Shafer (Northern Illinois University – Unattached) won by fall over Kade Hovey (Iowa central) (Fall 3:24)
  • Lorenzo Jenkins (Iowa central) received a bye () (Bye)

Round 3

  • Johnny Shafer (Northern Illinois University – Unattached) received a bye () (Bye)
  • Lorenzo Jenkins (Iowa central) won by injury default over Kade Hovey (Iowa central) (Inj. 0:00)

Open Division – 125

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alex Mackall of Iowa State University
  • 2nd Place – Jacob Schwarm of Northern Iowa
  • 3rd Place – Justin Portillo of Grand View
  • 4th Place – Corey Cabanban of Iowa State University
  • 5th Place – Kyle Biscoglia of Northern Iowa
  • 6th Place – Jonathan Ortegon of University of Nebraska

1st Place Match

  • Alex Mackall (Iowa State University) won by tech fall over Jacob Schwarm (Northern Iowa) (TF 20-4)

3rd Place Match

  • Justin Portillo (Grand View) won by fall over Corey Cabanban (Iowa State University) (Fall 0:54)

5th Place Match

  • Kyle Biscoglia (Northern Iowa) won by fall over Jonathan Ortegon (University of Nebraska) (Fall 1:20)

Open Division – 133

Guaranteed Places

  • 1st Place – Todd Small of Iowa State University
  • 2nd Place – Colin Valdiviez of Northwestern-Unattached
  • 3rd Place – Jack Skudlarczyk of Northern Iowa
  • 4th Place – Ramazan Attasauov of Iowa State – Unattached
  • 5th Place – Shea Ruffridge of Grand View
  • 6th Place – Drew Bennett of Northern Iowa

1st Place Match

  • Todd Small (Iowa State University) won by decision over Colin Valdiviez (Northwestern-Unattached) (Dec 6-4)

3rd Place Match

  • Jack Skudlarczyk (Northern Iowa) won by decision over Ramazan Attasauov (Iowa State – Unattached) (Dec 7-3)

5th Place Match

  • Shea Ruffridge (Grand View) won by decision over Drew Bennett (Northern Iowa) (Dec 6-2)

Open Division – 141

Guaranteed Places

  • 1st Place – Michael Blockhus of Northern Iowa
  • 2nd Place – Tristan Lara of Northern Iowa
  • 3rd Place – Kendon Lee of Grand View
  • 4th Place – Matt Robertson of Grand View
  • 5th Place – Trevor Anderson of Grand View

1st Place Match

  • Michael Blockhus (Northern Iowa) won by decision over Tristan Lara (Northern Iowa) (Dec 5-3)

3rd Place Match

  • Kendon Lee (Grand View) won by tech fall over Matt Robertson (Grand View) (TF 19-0)

5th Place Match

  • Trevor Anderson (Grand View) received a bye () (Bye)

Open Division – 149

Guaranteed Places

  • 1st Place – Max Thomsen of Northern Iowa
  • 2nd Place – Jarrett Degen of Iowa State University
  • 3rd Place – Zemua Baptista of University of Nebraska
  • 4th Place – Kevon Davenport of University of Nebraska
  • 5th Place – Trevor Chumbley of Northwestern-Unattached
  • 6th Place – Josh Wenger of Grand View

1st Place Match

  • Max Thomsen (Northern Iowa) won by decision over Jarrett Degen (Iowa State University) (Dec 12-7)

3rd Place Match

  • Zemua Baptista (University of Nebraska) won by forfeit over Kevon Davenport (University of Nebraska) (FF)

5th Place Match

  • Trevor Chumbley (Northwestern-Unattached) won by medical forfeit over Josh Wenger (Grand View) (MFF)

Open Division – 157

Guaranteed Places

  • 1st Place – Drew Scharenbrock of Wisconsin
  • 2nd Place – Dylan Thurston of Northern Illinois University – Unattached
  • 3rd Place – Paden Moore of Northern Iowa
  • 4th Place – Keaton Geerts of Northern Iowa
  • 5th Place – Derek Holschlag of Northern Iowa
  • 6th Place – Patrick Spray of Wisconsin

1st Place Match

  • Drew Scharenbrock (Wisconsin) won by tech fall over Dylan Thurston (Northern Illinois University – Unattached) (TF 19-3)

3rd Place Match

  • Paden Moore (Northern Iowa) won by decision over Keaton Geerts (Northern Iowa) (Dec 8-6)

5th Place Match

  • Derek Holschlag (Northern Iowa) won by fall over Patrick Spray (Wisconsin) (Fall 4:31)

Open Division – 165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Chase Straw of Iowa State University
  • 2nd Place – Isaac Judge of Iowa State University
  • 3rd Place – Logan Schumacher of Iowa State – Unattached
  • 4th Place – Zane Mulder of Iowa State – Unattached
  • 5th Place – Pat Schoenfelder of Northern Iowa
  • 6th Place – Taylan Entriken of Iowa State University

1st Place Match

  • Chase Straw (Iowa State University) won by decision over Isaac Judge (Iowa State University) (Dec 4-2)

3rd Place Match

  • Logan Schumacher (Iowa State – Unattached) won by decision over Zane Mulder (Iowa State – Unattached) (Dec 6-4)

5th Place Match

  • Pat Schoenfelder (Northern Iowa) won by major decision over Taylan Entriken (Iowa State University) (Maj 9-1)

Open Division – 174

Guaranteed Places

  • 1st Place – Bryce Steiert of Northern Iowa
  • 2nd Place – Marcus Coleman of Iowa State University
  • 3rd Place – Mac Southard of Iowa State University
  • 4th Place – Troy Fisher of Northwestern-Unattached
  • 5th Place – Ashton Eyler of Iowa central
  • 6th Place – DeMichael Franklin of Iowa State University

1st Place Match

  • Bryce Steiert (Northern Iowa) won by decision over Marcus Coleman (Iowa State University) (Dec 6-0)

3rd Place Match

  • Mac Southard (Iowa State University) won by decision over Troy Fisher (Northwestern-Unattached) (Dec 3-2)

5th Place Match

  • Ashton Eyler (Iowa central) won by fall over DeMichael Franklin (Iowa State University) (Fall 0:51)

Open Division – 184

Guaranteed Places

  • 1st Place – Taylor Lujan of Northern Iowa
  • 2nd Place – Sam Colbray of Iowa State University
  • 3rd Place – Kenderick Jones of Grand View
  • 4th Place – Jon Halvorsen of Northwestern-Unattached
  • 5th Place – Colton Wolfe of University of Nebraska
  • 6th Place – Ethan Leighton of Grand View

1st Place Match

  • Taylor Lujan (Northern Iowa) won by decision over Sam Colbray (Iowa State University) (Dec 7-5)

3rd Place Match

  • Kenderick Jones (Grand View) won by decision over Jon Halvorsen (Northwestern-Unattached) (Dec 5-0)

5th Place Match

  • Colton Wolfe (University of Nebraska) won by injury default over Ethan Leighton (Grand View) (Inj. 0:00)

Open Division – 197

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tyree Sutton of Grand View – Unattached
  • 2nd Place – Tyrell Gordon of Northern Iowa – Unattached
  • 3rd Place – Joel Shapiro of Iowa State University
  • 4th Place – Francis Duggan of Iowa State University
  • 5th Place – Trenton Allen of Grand View – Unattached
  • 6th Place – Tyler Roling of Iowa State University WC

1st Place Match

  • Tyree Sutton (Grand View – Unattached) won by decision over Tyrell Gordon (Northern Iowa – Unattached) (Dec 3-1)

3rd Place Match

  • Joel Shapiro (Iowa State University) won by decision over Francis Duggan (Iowa State University) (Dec 3-1)

5th Place Match

  • Trenton Allen (Grand View – Unattached) won by major decision over Tyler Roling (Iowa State University WC) (Maj 10-2)

Open Division – 285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Gannon Gremmel of Iowa State University
  • 2nd Place – Carter Isley of Northern Iowa
  • 3rd Place – Boone McDermott of Iowa central
  • 4th Place – Matt Kent of Grand View
  • 5th Place – Chris Aschenbrenner of Iowa State University WC
  • 6th Place – Cole Mair of Grand View

1st Place Match

  • Gannon Gremmel (Iowa State University) won by decision over Carter Isley (Northern Iowa) (Dec 3-1)

3rd Place Match

  • Boone McDermott (Iowa central) won by major decision over Matt Kent (Grand View) (Maj 11-2)

5th Place Match

  • Chris Aschenbrenner (Iowa State University WC) won by medical forfeit over Cole Mair (Grand View) (MFF)

One thought on “Harold Nichols Cyclone Open – Final Results

  1. Pingback: Iowa State welcomes Bucknell to start the dual season

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.