Mount Vernon Invitational – Final Results

Cael Happel

Photo: Cam Kramer | IAwrestle

Team Scores
1 Lisbon 221.0
2 Davenport Assumption 204.5
3 Mount Vernon 174.0
4 West Liberty 152.5
5 Washington 127.0
6 Muscatine 103.5
7 Louisa Muscatine 86.0
8 Cascade 72.0
9 Beckman Catholic 69.5
10 Wapsie Valley 67.0
11 East Buchanan 66.0
12 Xavier 53.0
13 Mid-Prairie 39.0
13 Wapello 39.0
15 Marion 31.0
16 Mediapolis 23.0
17 Sigourney-Keota 6.0

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ethan Forker of Davenport Assumption
  • 2nd Place – Alex Beaver of West Liberty
  • 3rd Place – Arnie Galvan of Mount Vernon
  • 4th Place – Chase Witte of Wapello
  • 5th Place – Cade Siebrecht of Lisbon
  • 6th Place – Nick Schmidt of Beckman Catholic

1st Place Match

  • Ethan Forker (Davenport Assumption) 11-1, Fr. over Alex Beaver (West Liberty) 10-5, So. (Fall 3:29)

3rd Place Match

  • Arnie Galvan (Mount Vernon ) 7-3, Jr. over Chase Witte (Wapello) 9-4, So. (Dec 7-5)

5th Place Match

  • Cade Siebrecht (Lisbon) 12-4, Fr. over Nick Schmidt (Beckman Catholic) 5-4, Fr. (Fall 2:20)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Aidan Noonan of Cascade
  • 2nd Place – Quinten Aney of Mediapolis
  • 3rd Place – Quincy Happel of Lisbon
  • 4th Place – Matt Collett of Washington
  • 5th Place – Levi Feldman of Beckman Catholic
  • 6th Place – Lincoln Holub of Mount Vernon

1st Place Match

  • Aidan Noonan (Cascade) 17-0, So. over Quinten Aney (Mediapolis) 9-2, Fr. (MD 9-0)

3rd Place Match

  • Quincy Happel (Lisbon) 10-5, Fr. over Matt Collett (Washington) 9-6, Jr. (MD 14-4)

5th Place Match

  • Levi Feldman (Beckman Catholic) 8-4, Fr. over Lincoln Holub (Mount Vernon ) 5-7, Fr. (Dec 11-6)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ryan Clark of Mount Vernon
  • 2nd Place – Walker Ikerd of Washington
  • 3rd Place – TJ Fitzpatrick of Davenport Assumption
  • 4th Place – Sam Gingerich of West Liberty
  • 5th Place – AJ Kremer of East Buchanan
  • 6th Place – Jett Fridley of Muscatine

1st Place Match

  • Ryan Clark (Mount Vernon ) 11-0, Sr. over Walker Ikerd (Washington) 14-1, Sr. (M. For.)

3rd Place Match

  • TJ Fitzpatrick (Davenport Assumption) 9-3, So. over Sam Gingerich (West Liberty) 11-4, So. (Dec 8-5)

5th Place Match

  • AJ Kremer (East Buchanan) 5-3, So. over Jett Fridley (Muscatine) 4-8, Fr. (Fall 3:36)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Cael Happel of Lisbon
  • 2nd Place – Cody Calvelage of Louisa Muscatine
  • 3rd Place – Noah Gonzalez of Davenport Assumption
  • 4th Place – Carson Staner of Cascade
  • 5th Place – Mason Crabtree of Muscatine
  • 6th Place – Jaruthat Dervo of Mount Vernon

1st Place Match

  • Cael Happel (Lisbon) 16-0, Jr. over Cody Calvelage (Louisa Muscatine) 9-1, Sr. (TF-1.5 4:18 (16-1))

3rd Place Match

  • Noah Gonzalez (Davenport Assumption) 10-2, So. over Carson Staner (Cascade) 12-5, So. (Fall 3:00)

5th Place Match

  • Mason Crabtree (Muscatine) 6-5, Fr. over Jaruthat Dervo (Mount Vernon ) 5-6, Jr. (Fall 1:12)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Robert Avila Jr. of Lisbon
  • 2nd Place – Jacob Felderman of Davenport Assumption
  • 3rd Place – Nolan Noonan of Cascade
  • 4th Place – Daniel Meeker of Wapello
  • 5th Place – Christian Stanek of Xavier
  • 6th Place – Brian Collins of West Liberty

1st Place Match

  • Robert Avila Jr. (Lisbon) 16-1, Fr. over Jacob Felderman (Davenport Assumption) 10-2, Sr. (MD 21-7)

3rd Place Match

  • Nolan Noonan (Cascade) 15-2, Sr. over Daniel Meeker (Wapello) 10-3, Jr. (Dec 5-2)

5th Place Match

  • Christian Stanek (Xavier) 11-3, Fr. over Brian Collins (West Liberty) 9-6, So. (Fall 3:38)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Cobe Siebrecht of Lisbon
  • 2nd Place – Talen Dengler of West Liberty
  • 3rd Place – Garrett Ikerd of Washington
  • 4th Place – Reese Welcher of Wapsie Valley
  • 5th Place – Connor Conlin of Cascade
  • 6th Place – Caelen Shannon of Xavier

1st Place Match

  • Cobe Siebrecht (Lisbon) 15-0, Sr. over Talen Dengler (West Liberty) 13-4, Jr. (Fall 0:29)

3rd Place Match

  • Garrett Ikerd (Washington) 13-1, Sr. over Reese Welcher (Wapsie Valley) 8-4, Jr. (Dec 7-0)

5th Place Match

  • Connor Conlin (Cascade) 12-6, Sr. over Caelen Shannon (Xavier) 7-7, So. (Fall 3:12)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ryne Mohrfeld of Lisbon
  • 2nd Place – Grant Hoeger of Beckman Catholic
  • 3rd Place – Mitchell Louwagie of Mount Vernon
  • 4th Place – Patrick Chambers of Xavier
  • 5th Place – TJ Lau of East Buchanan
  • 6th Place – Max McCulley of Louisa Muscatine

1st Place Match

  • Ryne Mohrfeld (Lisbon) 14-3, Sr. over Grant Hoeger (Beckman Catholic) 11-2, Sr. (Dec 8-6)

3rd Place Match

  • Mitchell Louwagie (Mount Vernon ) 10-2, Sr. over Patrick Chambers (Xavier) 9-4, Sr. (Dec 5-4)

5th Place Match

  • TJ Lau (East Buchanan) 8-1, So. over Max McCulley (Louisa Muscatine) 7-2, Jr. (Fall 2:36)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Coy Ruess of West Liberty
  • 2nd Place – David Hora of Washington
  • 3rd Place – Carter Scott of Marion
  • 4th Place – Evan Forker of Davenport Assumption
  • 5th Place – Andrew Louwagie of Mount Vernon
  • 6th Place – Gage McCoy of Lisbon

1st Place Match

  • Coy Ruess (West Liberty) 15-2, Sr. over David Hora (Washington) 14-1, Sr. (Inj. 2:39)

3rd Place Match

  • Carter Scott (Marion) 8-2, So. over Evan Forker (Davenport Assumption) 8-5, Fr. (Dec 6-5)

5th Place Match

  • Andrew Louwagie (Mount Vernon ) 7-5, Sr. over Gage McCoy (Lisbon) 7-9, Jr. (Fall 3:34)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Austin Beaver of West Liberty
  • 2nd Place – Nick Casey of Mount Vernon
  • 3rd Place – Chase Kruse of Louisa Muscatine
  • 4th Place – Nathan Hyde of Wapsie Valley
  • 5th Place – Joe Deckert of Davenport Assumption
  • 6th Place – Max Kohl of Lisbon

1st Place Match

  • Austin Beaver (West Liberty) 15-1, Sr. over Nick Casey (Mount Vernon ) 5-1, Sr. (MD 8-0)

3rd Place Match

  • Chase Kruse (Louisa Muscatine) 9-2, Jr. over Nathan Hyde (Wapsie Valley) 8-4, Sr. (Fall 3:19)

5th Place Match

  • Joe Deckert (Davenport Assumption) 9-4, Sr. over Max Kohl (Lisbon) 11-6, Fr. (Fall 1:04)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Paul Ryan of Mount Vernon
  • 2nd Place – Tim Nimley of Muscatine
  • 3rd Place – Peyton Angelias of Lisbon
  • 4th Place – Cory Allen of Mid-Prairie
  • 5th Place – James Mossman of East Buchanan
  • 6th Place – Max Mashek of Louisa Muscatine

1st Place Match

  • Paul Ryan (Mount Vernon ) 12-0, Sr. over Tim Nimley (Muscatine) 7-5, So. (Fall 2:58)

3rd Place Match

  • Peyton Angelias (Lisbon) 9-7, Fr. over Cory Allen (Mid-Prairie) 9-5, Jr. (Dec 3-1)

5th Place Match

  • James Mossman (East Buchanan) 5-4, Sr. over Max Mashek (Louisa Muscatine) 7-3, Jr. (Dec 8-3)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tristin Westphal-Edwards of Washington
  • 2nd Place – Kole Kreinbring of Davenport Assumption
  • 3rd Place – Brennan Broders of Muscatine
  • 4th Place – Keean Kamerling of Mount Vernon
  • 5th Place – Ryan Cook of Xavier
  • 6th Place – Truman Krob of Lisbon

1st Place Match

  • Tristin Westphal-Edwards (Washington) 15-0, Sr. over Kole Kreinbring (Davenport Assumption) 5-1, Sr. (Fall 3:28)

3rd Place Match

  • Brennan Broders (Muscatine) 10-1, Sr. over Keean Kamerling (Mount Vernon ) 7-4, So. (Dec 3-2)

5th Place Match

  • Ryan Cook (Xavier) 6-7, Jr. over Truman Krob (Lisbon) 8-8, So. (Fall 1:58)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Julien Broderson of Davenport Assumption
  • 2nd Place – Owen Grover of Beckman Catholic
  • 3rd Place – Dalton Sell of Muscatine
  • 4th Place – Cole Clark of Lisbon
  • 5th Place – Logan Escher of Washington
  • 6th Place – Mac Conrad of Sigourney-Keota

1st Place Match

  • Julien Broderson (Davenport Assumption) 11-0, Sr. over Owen Grover (Beckman Catholic) 10-2, Sr. (Fall 2:24)

3rd Place Match

  • Dalton Sell (Muscatine) 9-3, Sr. over Cole Clark (Lisbon) 11-4, So. (MD 14-3)

5th Place Match

  • Logan Escher (Washington) 8-2, Sr. over Mac Conrad (Sigourney-Keota) 11-4, Sr. (Fall 0:26)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Seth Adrian of Davenport Assumption
  • 2nd Place – Kobe Simon of West Liberty
  • 3rd Place – Isaac Boucher of Mid-Prairie
  • 4th Place – Shane Mathias of Muscatine
  • 5th Place – Luke Recker of East Buchanan
  • 6th Place – Nolan Hinrichs of Mount Vernon

1st Place Match

  • Seth Adrian (Davenport Assumption) 11-0, Jr. over Kobe Simon (West Liberty) 12-3, So. (Dec 5-1)

3rd Place Match

  • Isaac Boucher (Mid-Prairie) 12-2, Jr. over Shane Mathias (Muscatine) 7-5, Sr. (Fall 2:42)

5th Place Match

  • Luke Recker (East Buchanan) 6-2, So. over Nolan Hinrichs (Mount Vernon ) 4-4, Sr. (Dec 8-3)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Rylan Duffy of Wapsie Valley
  • 2nd Place – Gabe Hayes of Louisa Muscatine
  • 3rd Place – Brant Baltes of Lisbon
  • 4th Place – Taylor Fox of East Buchanan
  • 5th Place – Spencer Daufeldt of West Liberty
  • 6th Place – Logan Hangartner of Marion

1st Place Match

  • Rylan Duffy (Wapsie Valley) 11-1, Sr. over Gabe Hayes (Louisa Muscatine) 9-1, Jr. (Fall 1:40)

3rd Place Match

  • Brant Baltes (Lisbon) 11-4, So. over Taylor Fox (East Buchanan) 6-2, Sr. (Fall 4:31)

5th Place Match

  • Spencer Daufeldt (West Liberty) 12-5, Sr. over Logan Hangartner (Marion) 7-3, Jr. (Dec 2-1)
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.