UNI Open Results

Open – 125

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alex Mackall of Iowa State Unattached
  • 2nd Place – Patrick McKee of Minnesota
  • 3rd Place – Kyle Biscoglia of Northern Iowa
  • 4th Place – Cevion Severado of Missouri
  • 5th Place – Justin Cardani of Illinois
  • 6th Place – Skyler Petry of Minnesota

1st Place Match

  • Alex Mackall (Iowa State Unattached) won by decision over Patrick McKee (Minnesota) (Dec 5-1)

3rd Place Match

  • Kyle Biscoglia (Northern Iowa) won by decision over Cevion Severado (Missouri) (Dec 6-2)

5th Place Match

  • Justin Cardani (Illinois) won by medical forfeit over Skyler Petry (Minnesota) (MFF)

Open – 133

Guaranteed Places

  • 1st Place – Todd Small of Cyclone RTC
  • 2nd Place – McGwire Midkiff of North Dakota State
  • 3rd Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 4th Place – Jack Skudlarzyk of Northern Iowa
  • 4th Place – Drew Bennett of Northern Iowa
  • 5th Place – Brock Rathbun of Wartburg
  • 6th Place – Steve Polakowski of Minnesota

1st Place Match

  • Todd Small (Cyclone RTC) won by decision over McGwire Midkiff (North Dakota State) (Dec 4-2)

3rd Place Match

  • Jack Skudlarzyk (Northern Iowa) and Drew Bennett (Northern Iowa) (DFF)

5th Place Match

  • Brock Rathbun (Wartburg) won by fall over Steve Polakowski (Minnesota) (Fall 5:00)

Open – 141

Guaranteed Places

  • 1st Place – Josh Alber of Northern Iowa
  • 2nd Place – Vince Turk of IOWA
  • 3rd Place – Ryan Leisure of Iowa State Wrestling
  • 4th Place – Michael Blockhus of Northern Iowa
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Clay Carlson of South Dakota St.
  • 6th Place – Dylan Droegemueller of North Dakota State

1st Place Match

  • Josh Alber (Northern Iowa) won by decision over Vince Turk (IOWA) (Dec 4-0)

3rd Place Match

  • Ryan Leisure (Iowa State Wrestling) won by decision over Michael Blockhus (Northern Iowa) (Dec 8-6)

5th Place Match

  • Dylan Droegemueller (North Dakota State) and Clay Carlson (South Dakota St.) (DFF)

Open – 149

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brock Mauller of Missouri
  • 2nd Place – Max Thomsen of Northern Iowa
  • 3rd Place – Denton Spencer of unattached
  • 4th Place – Alex Butler of Missouri
  • 5th Place – Jakob Bergeland of Minnesota
  • 6th Place – Graham Rooks of Indiana University Unattached

1st Place Match

  • Brock Mauller (Missouri) won by forfeit over Max Thomsen (Northern Iowa) (FF)

3rd Place Match

  • Denton Spencer (unattached) won by fall over Alex Butler (Missouri) (Fall 3:00)

5th Place Match

  • Jakob Bergeland (Minnesota) won by decision over Graham Rooks (Indiana University Unattached) (Dec 5-0)

Open – 157

Guaranteed Places

  • 1st Place – David Carr of Iowa State Unattached
  • 2nd Place – Devin Bahr of Wisconsin Unattached
  • 3rd Place – Jaren Glosser of IOWA
  • 4th Place – Chase Straw of Iowa State Wrestling
  • 5th Place – Brayton Lee of Minnesota
  • 6th Place – Cayd Lara of Northern Iowa

1st Place Match

  • David Carr (Iowa State Unattached) won by decision over Devin Bahr (Wisconsin Unattached) (Dec 8-2)

3rd Place Match

  • Jaren Glosser (IOWA) won by decision over Chase Straw (Iowa State Wrestling) (Dec 5-4)

5th Place Match

  • Brayton Lee (Minnesota) won by major decision over Cayd Lara (Northern Iowa) (Maj 18-5)

Open – 165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Nelson Brands of IOWA
  • 2nd Place – Jake Allar of Minnesota
  • 3rd Place – Tyler Dow of Wisconsin Unattached
  • 4th Place – Nick Gasbarro of Illinois
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Travis Willers of Unattached
  • 6th Place – Brady Jennings of Iowa State Unattached

1st Place Match

  • Nelson Brands (IOWA) won in double overtime over Jake Allar (Minnesota) (2-OT 3-2)

3rd Place Match

  • Tyler Dow (Wisconsin Unattached) won by rule over Nick Gasbarro (Illinois) (RULE)

5th Place Match

  • Brady Jennings (Iowa State Unattached) and Travis Willers (Unattached) (DFF)

Open – 174

Guaranteed Places

  • 1st Place – Marcus Coleman of Iowa State Unattached
  • 2nd Place – Austin Yant of Northern Iowa
  • 3rd Place – Jeremiah Kent of Missouri
  • 4th Place – Ashton Eyler of Iowa Central CC
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 5th Place – Bailee O`Reilly of Minnesota
  • 6th Place – Austin Hansen of Luther College

1st Place Match

  • Marcus Coleman (Iowa State Unattached) won by major decision over Austin Yant (Northern Iowa) (Maj 22-10)

3rd Place Match

  • Jeremiah Kent (Missouri) won by medical forfeit over Ashton Eyler (Iowa Central CC) (MFF)

5th Place Match

  • Bailee O`Reilly (Minnesota) won by decision over Austin Hansen (Luther College) (Dec 6-4)

Open – 184

Guaranteed Places

  • 1st Place – Dylan Wisman of Missouri
  • 2nd Place – Canten Marriott of Missouri
  • 3rd Place – Joel Shapiro of Iowa State Unattached
  • 4th Place – Zach Carlson of South Dakota St.
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 5th Place – Daniel Bush of Iowa State Wrestling
  • 6th Place – Zach Braunagel of Illinois

1st Place Match

  • Dylan Wisman (Missouri) won by decision over Canten Marriott (Missouri) (Dec 5-3)

3rd Place Match

  • Joel Shapiro (Iowa State Unattached) won by rule over Zach Carlson (South Dakota St.) (RULE)

5th Place Match

  • Daniel Bush (Iowa State Wrestling) won by forfeit over Zach Braunagel (Illinois) (FF)

Open – 197

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tanner Sloan of South Dakota St.
  • 2nd Place – Dylan Anderson of Minnesota
  • 3rd Place – Taylor Watkins of Missouri
  • 4th Place – Wyatt Koelling of Missouri
  • 5th Place – Garrett Joles of Minnesota
  • 6th Place – Tyrell Gordon of Northern Iowa

1st Place Match

  • Tanner Sloan (South Dakota St.) won by fall over Dylan Anderson (Minnesota) (Fall 1:03)

3rd Place Match

  • Taylor Watkins (Missouri) won by decision over Wyatt Koelling (Missouri) (Dec 4-3)

5th Place Match

  • Garrett Joles (Minnesota) won by forfeit over Tyrell Gordon (Northern Iowa) (FF)

Open – 285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tony Cassioppi of IOWA
  • 2nd Place – Daniel Stibral of North Dakota State
  • 3rd Place – Gannon Gremmel of Iowa State Unattached
  • 4th Place – Francis Duggan of Iowa State Unattached
  • 5th Place – Alex Aarsvold of South Dakota St.
  • 6th Place – Thomas Helton of SIUE

1st Place Match

  • Tony Cassioppi (IOWA) won by fall over Daniel Stibral (North Dakota State) (Fall 0:43)

3rd Place Match

  • Gannon Gremmel (Iowa State Unattached) won by decision over Francis Duggan (Iowa State Unattached) (Dec 4-1)

5th Place Match

  • Alex Aarsvold (South Dakota St.) won by forfeit over Thomas Helton (SIUE) (FF)

 

 

Advertisements

2 thoughts on “UNI Open Results

  1. Pingback: Panthers Welcome Big Red in Home Opener |

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.