2018 USAW Junior Folkstyle Nationals – Quarterfinal Match-ups

What: 2018 USAW Cadet Folkstyle Nationals
When: Thursday March 29, 2018 & Friday March 30, 2018
Where: UNI Dome, Cedar Falls, IA

Junior – Quarterfinals 

 

100
Eli Griffin (OK) vs Sage Mortimer (UT)
Alec Hunter (WI) vs Ronan Schuelke (IL)
Ryan McKitrick (UT) vs Kael Brisker (IA) (Big Game Wrestling Club)
Kolton Stacey (ID) vs Henry Wroblewski (IN)

106
Jaden Verhagen (WI) vs Austin Bashi (MI)
Aidan Lenz (CO) vs Blake Peiffer (WI)
Jason Henschel (KS) vs Anjelo Vigilia (NV)
Trey Reed (TX) vs Tommy Larson (WI)

113
Darrick Stacey (ID) vs Akhil Vega (CA)
Jackson Nielsen (NE) vs Jeremiah Reno (MO)
Aedyn Concepcion (AK) vs Aaron Nagao (CA)
Hunter Leake (CA) vs Andrew Chambal (MI)

120
Garrett Ricks (UT) vs Jake Svihel (MN)
Savion Dixon (CA) vs Jonathan Svobodny (MN)
Diego Guerrero (AZ) vs Will VomBaur (CO)
John Babineau (MN) vs Eric Barnett (WI)

126
Cody Phippen (MO) vs Jason Valencia (CA)
Gavin Ayotte (UT) vs Patrick Allis (CO)
Jacob Shack (AK) vs Brooks Cowell (IA) (Sebolt Wrestling Academy) 
Kreede Peterson (ID) vs Marcus Castillo (AZ)

132
Brock Luthens (MN) vs Jackson Currier (MT)
Jacob Edwards (OH) vs Domenic Zaccone (IL)
Ridge Lovett (ID) vs James Emmer (NM)
Adam Mickelson (MN) vs Terrell Barraclough (UT)

138
Sebas Swiggum (MN) vs Sam Stuhl (WI)
John Mears (MT) vs Tanner Deist (WI)
Dawson Sihavong (CA) vs Nate Stokhaug (WI)
Legend Lamer (OR) vs Salvador Silva (AZ)

145
Jake Turner (AR) vs Spencer Schickram (OK)
We Rachal (IL) vs Nick Dunagan (MN)
Saenz Lawrence (CA) vs Avry Mutschler (MI)
Colby Njos (MN) vs Brock Hardy (UT)

152
Ezekial Williamson (ID) vs Alex Facundo (MI)
Trey Munoz (CA) vs Brandon Kidd (MN)
Bubba Wilson (KS) vs Dyllan Fuchs (NV)
Cameron Haddock (TX) vs Isaac Wilcox (UT)

160
Austin Brenner (MN) vs Sam Peters ()
Jalin Harper (KS) vs Harlan Steffensmeier (IA) (Ubasa Wrestling Academy)
Isaiah Luellen (KS) vs Triston Wills (KS)
Isaiah Alfrod (NE) vs Tanner Lofthouse (UT)

170
Colter Bye (IA) (Outlaw Wrestling)
vs Clark Rogers (MO)
Levi Smith (WI) vs Nolan Paar (WI)
Anthony Zach (IA) (Ubasa Wrestling Academy)
vs Jacob Anderson (AK)
Joshua Ramirez (LA) (O-Trained/Dubuque Wahlert)
vs Tanner Shields (UT)

182
Brandyn VanTassell (UT) vs Julien Broderson (IA) (Big Game Wrestling Club)
James Anding (MO) vs Evan Bockman (AK)
Nate Dooley (TX) vs Dane Harter (LA)
Brandon Tessau (IA) (Ubasa Wrestling Academy)
vs Jack Jensen (IL)

195
Wyatt Hendrickson (KS) vs Thomas Penola (IN)
Jacob Bennett (MN) vs Nick Stemmet (IL)
Anthony Gaona (KS) vs Albert Ferrari (TX)
Stephen Buchanan (WI) vs Garrett Joles (WI)

220
Z
ach Elam (MO) vs Kyle Cornwell (IN)
David Woods (AK) vs Boone McDermott (IA) (Dubuque Wrestling)
Aric Bohn (WI) vs Greg Hagan (IA) (Ubasa Wrestling Academy)
Korbin McLaughlin (OK) vs Jacob Somlai (WI)

285
Anthony Cassioppi (IL) (Iowa Commit)
vs Jake McGinnis (ID)
Keegan Wilkinson (UT) vs Luis Rodriguez (KS)
Nash Hutmacher (SD) vs Yehezquel Devault (IN)
Tyler Delooff (MI) vs Andy Garcia (CO)

 

Advertisements