2018 USAW Cadet Folkstyle Nationals – Quarterfinal Match-ups

What: 2018 USAW Cadet Folkstyle Nationals
When: Thursday March 29, 2018 & Friday March 30, 2018
Where: UNI Dome, Cedar Falls, IA

Cadet – Quarterfinals 

88
Christopher Martino (ID) vs Porter Kinne (UT)
Jore Volk (MN) vs Wyatt Perrino (CO)
Tristan Stafford (AR) vs Garret Voegeli (WI)
Jonathan Fredrickson (CA) vs Mason Gehloff (MN) (Sebolt Wrestling Academy)

94
Jager Eisch (WI) vs Matthew Hogue (MN)
Blake Woolsey (UT) vs Roddy Romero (ID)
Quade Smith (UT) vs Maxximus Martinez (CA)
Guy Clevenger (OK) vs Brock Morris (UT)

100
Chance Lamer (OR) vs Blake West (IA) (Sebolt Wrestling Academy) 
Jordan Williams (OK) vs Jack Gioffre (CA)
Drake Ayala (IA) (Sebolt Wrestling Academy) vs Gabe Whisenhunt (OR)
Alex Almeyda (NJ) vs Casey Swiderski (MI)

106
Nicolar Rivera (WI) vs Kade Orr (ID)
Ty Adam (KS) vs Stephen Roberson Jr (IN)
Jacob Mann (MO) vs Bailey Roybal (IA) (Immortal Athletics Wrestling Club) 
Michael Gioffre (CA) vs Colton Drousias (IN)

113
Hayden Taylor (IA) (Sebolt Wrestling Academy) vs Mason Campshure (WI)
Nick Novak (MN) vs Kyler Lake (CA)
Sam Freeman (MI) vs Hunter Garvin (IA) (Eastern Iowa Wrestling Club) 
Tom Crook (FL) vs Lucas Joniaux (WI)

120
Jacob Adams (AR) vs Carter Smith (MO)
Tarrence Daugherty Jr (MI) vs Nic Bouzakis (FL)
Caleb Rathjen (IA) (Sebolt Wrestling Academy) vs Jacob Lynn (MO)
Ivan Morris (CO) vs Jesse Mendez (IN)

126
Robert Avila (IA) (Lisbon Lions) vs Niko Mayo (AK)
Jack Ganos (WI) vs Max Sanderfoot (WI)
Jack Thomsen (IA) (Knights Wrestling) vs Theodore Cha (AK)
Teague Travis (MO) vs Matthew Bianchi (WI)

132
Randy Myers (CO) vs Jeromy Nielsen (NE)
Jared Simma (KS) vs Bailey Thelen (WI)
Angel Flores (CO) vs Gavin Braun (AZ)
Cayden Hughbanks (KS) vs Victor Chavez (AZ)

138
Devin Gomez (KS) vs Jayden Rittenbry (MI)
Cole Ramos (WI) vs Aaden Valdez (CO)
Brayden Thompson (IL) vs Quincy Klister (WI)
Johnny Akin (KS) vs Antonio Segura (CO)

145
Robert Paul Perez III (CA) vs Jack Patting (IL)
Cougar Andersen (OK) vs Jimmy Colley III (MI)
Bridger Hall (MT) vs Gavin Peterson (MN)
Manuel Rojas (MI) vs Clayton Whiting (WI)

152
Amado Castellon (NV) vs Tahjae Jenkins Harris (SD)
Connor Dehn (MN) vs Jorden Douglass (IN)
Mason Diel (WI) vs Joseph Martin (CA)
Tyler Ross (MO) vs Robert Deters (IN)

160
Duwayne Villalpando (KS) vs Asa Terrell (IL)
Carl Leuer (MN) vs Quayin Short (MN)
Derek Mohr (MI) vs Andrew Wenzel (IL)
Justyn Mitchell (UT) vs Brady Spaeth (WI)

170
Sam Skillings (WI) vs Lucas Cochran (UT)
Phillip Dozier (IL) vs Colton Hawks (MO)
Lincoln Willett (IA) (USA Mat Club vs Gavin Wedemeier (IA) (Waverly Area Wrestling Club)
Spencer Mooberry (IA) (Caveman Wrestling) vs Greyden Penner (MO)

182
Kyle Haas (KS) vs Riley Hargrave (MN)
Rocky Elam (MO) vs Mike Sprung (MN)
Franco Fontela (IL) vs Peter Ming (CA)
Jack Sindlinger (IA) (Unattached) vs Isaac Banker (WI)

195
Daniel Striggow (MN) vs JD Peralta (CA)
Keith Miley (MO) vs Silas Allred (IN)
Bret Kostka (WI) vs Frankie Pomilia (CA)
Xavier Henry (CA) vs Gavin Carter (KS)

220
Ryan Cochran (OK) vs Girard Jones (WI)
Nathaniel Deasey (AZ) vs Braxton Mikesell (WA)
Lucas Walker (IA) (Waverly Area Wrestling Club) vs Dylan DeWitt (WI)
Jack Haglund (MN) vs Chris Island (CA)

285
1st Place – Robert Gentry (IN)

 

Advertisements