2018 Sioux City Dave Edmonds Open Results

Open – 125

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alex Mackal of Iowa State
  • 2nd Place – Mathew Edward Hruby of Dickinson State
  • 3rd Place – Sidney Oliver of Grand View
  • 4th Place – Hser Eh Pwae of Minnesota West

1st Place Match

  • Alex Mackal (Iowa State) won by fall over Mathew Edward Hruby (Dickinson State) (Fall 1:07)

3rd Place Match

  • Sidney Oliver (Grand View) won by tech fall over Hser Eh Pwae (Minnesota West) (TF 18-0)

Open – 133

Guaranteed Places

  • 1st Place – Austin Gomez of Iowa State
  • 2nd Place – Cartland Allen of Graceland University
  • 3rd Place – Gresh Jones of Dickinson State
  • 4th Place – Tucker Sjomeling of Unattached-Nebraska

1st Place Match

  • Austin Gomez (Iowa State) won by tech fall over Cartland Allen (Graceland University) (TF 26-11)

3rd Place Match

  • Gresh Jones (Dickinson State) won by decision over Tucker Sjomeling (Unattached-Nebraska) (Dec 6-6)

Open – 141

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jonathan Killingsworth of University of Nebraska Kearney
  • 2nd Place – Jacob Wasser of University of Nebraska Kearney
  • 3rd Place – Wesley Dawkins of University of Nebraska Kearney
  • 4th Place – Grayson Brenna of Grand View

1st Place Match

  • Jonathan Killingsworth (University of Nebraska Kearney) won by fall over Jacob Wasser (University of Nebraska Kearney) (Fall 3:59)

3rd Place Match

  • Wesley Dawkins (University of Nebraska Kearney) won by major decision over Grayson Brenna (Grand View) (Maj 15-4)

Open – 149

Guaranteed Places

  • 1st Place – Dante Rodriguez of Iowa State
  • 2nd Place – Christian Miller of Unattached-Nebraska
  • 3rd Place – Brandon Aragon of Jamestown
  • 4th Place – Ben Peters of Briar Cliff

1st Place Match

  • Dante Rodriguez (Iowa State) won by fall over Christian Miller (Unattached-Nebraska) (Fall 2:21)

3rd Place Match

  • Brandon Aragon (Jamestown) won by major decision over Ben Peters (Briar Cliff) (Maj 14-5)

Open – 157

Guaranteed Places

  • 1st Place – Mason Miller of Grand View
  • 2nd Place – Marcus Urban of Dakota Wesleyan
  • 3rd Place – Taner Stone of Dickinson State
  • 4th Place – Mitchell Rechtzigel of Augustana-Unattached

1st Place Match

  • Mason Miller (Grand View) won by fall over Marcus Urban (Dakota Wesleyan) (Fall 1:33)

3rd Place Match

  • Taner Stone (Dickinson State) won by fall over Mitchell Rechtzigel (Augustana-Unattached) (Fall 5:29)

Open – 165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Logan Brietenbach of Iowa State
  • 2nd Place – Colston Diblasi of Iowa State
  • 3rd Place – Talon Seitz of University of Nebraska Kearney
  • 4th Place – Jacob Shoop of Grand View

1st Place Match

  • Logan Brietenbach (Iowa State) won by decision over Colston Diblasi (Iowa State) (Dec 5-4)

3rd Place Match

  • Talon Seitz (University of Nebraska Kearney) won by decision over Jacob Shoop (Grand View) (Dec 5-1)

Open – 174

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tylan Entriken of Iowa State
  • 2nd Place – Luke Entzel of Iowa State
  • 3rd Place – James Buckhanan of Briar Cliff
  • 4th Place – Tyler Jorgensen of Concordia (Neb.)

1st Place Match

  • Tylan Entriken (Iowa State) won by decision over Luke Entzel (Iowa State) (Dec 4-0)

3rd Place Match

  • James Buckhanan (Briar Cliff) won by fall over Tyler Jorgensen (Concordia (Neb.)) (Fall 1:15)

Open – 184

Guaranteed Places

  • 1st Place – Braiden Nelson of Northern State
  • 2nd Place – Daniel Bishop of Augustana-Unattached
  • 3rd Place – Alec McDowell of Iowa State
  • 4th Place – Matt Hernandez of Jamestown

1st Place Match

  • Braiden Nelson (Northern State) won by fall over Daniel Bishop (Augustana-Unattached) (Fall 6:18)

3rd Place Match

  • Alec McDowell (Iowa State) won by tech fall over Matt Hernandez (Jamestown) (TF 18-1)

Open – 197

Guaranteed Places

  • 1st Place – Chance Bila of University of Nebraska Kearney
  • 2nd Place – Cody Johnson of Dickinson State
  • 3rd Place – Bryce Fisher of Grand View
  • 4th Place – Payson Dirk of Dickinson State

1st Place Match

  • Chance Bila (University of Nebraska Kearney) won by major decision over Cody Johnson (Dickinson State) (Maj 16-8)

3rd Place Match

  • Bryce Fisher (Grand View) won by fall over Payson Dirk (Dickinson State) (Fall 1:41)

Open – 285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Dean Broghammer of Grand View
  • 2nd Place – Gannon Gremmel of Iowa State
  • 3rd Place – Kevin Barrett of University of Nebraska Kearney
  • 4th Place – Cooper Thomas of Grand View

1st Place Match

  • Dean Broghammer (Grand View) won by decision over Gannon Gremmel (Iowa State) (Dec 7-2)

3rd Place Match

  • Kevin Barrett (University of Nebraska Kearney) won by fall over Cooper Thomas (Grand View) (Fall 1:44)

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s