UWW Junior Nationals – Freestyle – Day 2 Results

Preview / Schedule

Day 1 Results

What: UWW Junior Freestyle Nationals
Where: Las Vegas, Nevada
When: Friday, April 27 & Saturday, April 28

Iowa’s top seeded Kaleb Young is one of 4 wrestlers in the semifinals as Day 2 begins

Results:

55KG –

Alex Thomsen (SWIFT) – 4th Place 4-2
Round of 32 – defeated Ty Smith TF 12-2
Round of 16 – defeated Aslan Kilic TF 10-0
Quarters – defeated Drew Mattin TF 10-0
Semis – lost to Daton Fix TF 10-0
Cons Semis – defeated Dylan D’Emilio 9-4
3rd Place Match – lost to Drew Mattin TF 12-2

Danny Vega (Cyclone – RTC) – eliminated 2-2 
Round of 16 – lost to Paul Bianchi TF 11-0
Cons 16 #2 – defeated Brenden Frierson TF 10-0
Cons 8 #1 – defeated Gage Curry TF 20-6
Cons 8 #2 – lost to Drew Mattin 9-9

McGwire Midkiff (SWIFT) – 7th Place 3-3
Round of 32 – lost to Dylan D’Emilio 5-3
Cons 16 #2 – defeated Aslan Kilic 10-4
Cons 8 #1 – defeated Tanner Kuketz TF 11-0
Cons 8 #2 – defeated Patrick McKee 10-0
Cons Quarters – lost to Dylan D’Emilio TF 12-2
7th Place Match – lost to Andrew Alirez TF 10-0

60KG –

Paul Glynn (University of Iowa) – 7th Place 6-2
Round of 64 – defeated Cody Trybus 5-1
Round of 32 – defeated Gary Joint 10-6
Round of 16 – lost to Vitali Arujau TF 10-0
Cons 16 #2 – defeated Mason Lindermuth TF 12-2
Cons 8 #1 – defeated Colton Yapoujian 8-3
Cons 8 #2 – defeated Trent Olson 8-4
Cons Quarters – lost to Nick Farro 8-8
7th Place Match – defeated Jackson Henson 8-5

63KG –

Briar Cochran (Cyclone RTC) – eliminated 1-2
Round of 16 – defeated Alec Opsal 4-0
Quarters – lost to Nick Lee TF 10-0
Cons 8 #2 – lost to Alex Hrisopoulos 4-0

66KG –

Carter Happel (University of Iowa) – eliminated 4-2
Round of 32 – lost to AJ Jaffe 14-7
Cons 32 #2 – defeated Bo Pipher TF 12-1
Cons 16 #1 – defeated Christian Mesa TF 10-0
Cons 16 #2 – defeated Jwan Britton TF 12-2
Cons 8 #1 – defeated Jarrett Jacques 4-3
Cons 8 #2 – lost to Keegan Shaw 6-2

Daniel Murphy (University of Iowa) – eliminated 3-2
Round of 64 – defeated Mousa Jodeh 4-0
Round of 32 – defeated Reece Galvan TF 12-0
Round of 16 – lost to Ryan Deakin TF 10-0
Cons 16 #2 – defeated Garrett Model TF 18-8
Cons 8 #1 – lost to Ben Hornickle TF 12-2

Kanen Storr (TMWC) – 2nd Place 5-1
Round of 64 – defeated Alexander McKenna TF 10-0
Round of 32 – defeated Patrick Spray TF 10-0
Round of 16 – defeated Conner Noonan TF 10-0
Quarters – defeated Keegan Shaw TF 11-0
Semis – defeated Patricio Lugo 8-7
Finals – lost to Ryan Deakin 8-6

Keegan Shaw (University of Iowa) – 8th Place 3-3 
Round of 32 – defeated Ben Hornickle TF 20-8
Round of 16 – defeated Cal Hansen TF 11-0
Quarters – lost to Kanen Storr TF 11-0
Cons 8 #2 – defeated Carter Happel 6-2
Cons Quarters – lost to Ben Hornickle 6-2
7th Place Match – lost to Cole Martin TF 10-0

74KG –

Alex Marinelli (University of Iowa) – 2nd Place 4-1
Round of 32 – defeated Johnny Blankenship TF 10-0
Round of 16 – defeated Tyler Wiederholt TF 10-0
Quarters – defeated Jeremiah Kent TF 10-0
Semis – defeated David McFadden 7-5
Finals – lost to Mark Hall TF 10-0

Joseph Gunther (University of Iowa) – eliminated 3-2
Round of 64 – defeated Jay Santos TF 11-0
Round of 32 – defeated Adrian Ojeda TF 12-0
Round of 16 – lost to David McFadden 9-3
Cons 16 #2 – defeated Jeremiah Moody 4-0
Cons 8 #1 – lost to Taleb Rahmani 9-3

79KG –

Billy Higgins (MWC Wrestling Academy) – eliminated 1-2
Round of 16 – lost to Jacob Covaciu 15-6
Cons 16 #2 – defeated Robert Milliner TF 10-0
Cons 8 #1 – lost to Spencer Carey 6-0

Kaleb Young (University of Iowa) – 2nd Place 4-1
Round of 32 – defeated Michael Otomo TF 10-0
Round of 16 – defeated Jackson Hemauer 12-3
Quarters – defeated Canten Marriott 6-4
Semis – defeated Ahmed Alford TF 15-4
Finals – lost to Jacob Covaciu 6-5

84KG –

Cade Brownlee (University of Iowa) – eliminated 3-2
Round of 32 – defeated Robert Coleman 6-5
Round of 16 – lost to Logan Gruszka TF 10-0
Cons 16 #2 – defeated Noe Garcia TF 12-2
Cons 8 #1 – defeated Nicolas Mosco TF 14-3
Cons 8 #2 – lost to Andrew Price TF 15-4

96KG –

Evan Hansen (Viking Wrestling Club) – eliminated 2-2
Round of 32 – lost to Nathan Traxler 13-4
Cons 16 #1 – defeated Drew Phipps 7-6
Cons 16 #2 – defeated John Hensley 5-4
Cons 8 #1 – lost to Jacob Sieder 12-6

Samuel Colbray (Cyclone – RTC) – 3rd Place 6-1
Round of 32 – defeated John Jakobsen TF 12-1
Round of 16 – defeated Eric Schwark TF 10-0
Quaters – lost to Joshua Roetman 6-6
Cons 8 #2  – defeated Eric Schultz 5-3
Cons Quarters – defeated Ben Darmstadt TF 13-2
Cons Semis – defeated Chris Singletary 4-1
3rd Place Match – defeated Kevin Snyder 10-1

120KG –

Gannon Gremmel (Cyclone – RTC) – eliminated 3-2
Round of 32 – lost to John Hinrichs 16-13
Cons 16 #1 – defeated Sammy de Seriere TF 24-14
Cons 16 #2 – defeated Clayton Dangler Fall 1:27
Cons 8 #1 – defeated Brendan Furman TF 18-7
Cons 8 #2 – lost to Brandon Metz TF 12-0

Advertisements