Class 3A – Session VII Results

metcalf-wennermark

Consolation Semi-Finals

106 –
Cody Anderson (Waukee) over Nick Oldham (Valley, WDM) Dec 4-1
Conrad Braswell (Prairie, Cedar Rapids) over Evan Yant (Waverly-Shell Rock) Dec 9-4

113 –
Drew Bennett (Fort Dodge) over Jacob Close (Epworth, Western Dubuque) Fall :20
Kobey Pritchard (Indianola) over Eric Owens (Ankeny Centennial) Fall 4:11

120 –
Joe Pins (Dubuque, Hempstead) over Dylan Albrecht (Waverly-Shell Rock) MD 9-1
Eli Loyd (Pleasant Valley) 47-9 over Noah Hughes-Reilly (Valley, WDM) Dec 6-4

126 –
Damond Lockner (Fort Dodge) over Will Foreman (Cedar Rapids, Washington) SV-1 7-5
Zach Price (Johnston) over Brock Espalin (Des Moines East) Dec 6-1

132 –
Lance Runyon (Indianola) over Jake Watters (Dowling Catholic) Fall 3:01
Matthew Jordan (Des Moines East) over Trenten Wennermark (Prairie, Cedar Rapids) Dec 6-5

138 –
Gabriel Kjeldgaard (Lewis Central) over Deville Dentis (Des Moines East) Fall 3:19
Harlan Steffensmeier over Bryce Murano (Dallas Center-Grimes) Fall 2:38

145 –
Nick Graham (Johnston) over Mason Hulse (Boone) Dec 8-5
Josh Gerke (Xavier, Cedar Rapids) over Trevor Anderson (Glenwood) Dec 6-2

152 –
Colin Conway (Marion) over Anthony Zach (Waukee) Dec 5-0
Austin Yant (Waverly-Shell Rock) over Zane Mulder (Dallas Center-Grimes) Dec 6-4

160 –
Zack Wagenhoffer (Waverly-Shell Rock) over Carter Rohweder (Iowa City, West) Dec 10-3
Matt Culver (Cedar Rapids, Jefferson) over Alex Streicher (Linn-Mar) Dec 5-2

170 –
Bryce Pilcher (Cedar Falls) over Jason Beebe (Oskaloosa) Dec 1-0
Ben Sarasin (Cedar Rapids, Kennedy) over Tavian Rashed (Cedar Rapids, Jefferson) MD 11-3

182 –
Tyrell Gordon (Waterloo, East) over Gabe Christenson (Southeast Polk) Fall 3:32
Spencer Sherwood (Burlington) over Garrett Kubovec (Cedar Rapids, Kennedy) Fall 3:41

195 –
Cody Wonderlich (Southeast Polk) over Isaac Bales (Glenwood) Fall 3:49
Connor Corbin (Valley, WDM) over Jacob Dykes (Iowa City, City High) Dec 3-2

220 –
Jordain Buckland (Iowa City, City High) over Sam Gerst (Waterloo, West) Dec 8-4
Zach Haggstrom (Glenwood) over Jacob Eggleston (Waverly-Shell Rock) MD 11-2

285 –
Tyler Clark (Clinton) over Keegan Poole (Pella) Fall 1:44
Caleb Sanders (Glenwood) over Callan Tomlin (Oskaloosa) Dec 4-3

7th Place Matches

106 – Nathan Kahoe (Des Moines Lincoln) over Hans vonRabenau (Iowa City, West) Dec 7-3
113 – Jakey Penrith (Cedar Falls) over Ryan Steffensmeier (Fort Madison) Dec 6-1
120 – Connor Sexton (Indianola) over Alex Aguirre (Iowa City, West) Dec 4-1
126 – Shadrach Zarwie (Des Moines North/Hoover) over Lance Bormann (Iowa City, City High) MD 15-7
132 – Will Jefferson (Bettendorf) over Drevon Ross (Fort Dodge) TF 5:15 15-0
138 – Nathan Feldman (Dubuque, Hempstead) over Mason Morris (Bettendorf) Dec 2-1
145 – Caleb Conway (Marion) over Tyler Hirl (Norwalk) Fall 2:32
152 – Joe Nicholson (Valley, WDM) over Shawn Brown (Des Moines Lincoln) MD 9-1
160 – Tad Griffith (Des Moines Lincoln) over Collin Hushagen (Johnston) Dec 10-5
170 – Joey Mitchell (Ottumwa) over Kade Kolarik (Indianola) SV-1 8-6
182 – Triston Richardson (North Scott) over Ben Schiltz (Ankeny) Dec 6-5
195 – Kyler Salazar (Oskaloosa) over Sam Serrano (Davenport Central) Dec 9-4
220 – Jacob Melton (Boone) over Alex Francois (Xavier, Cedar Rapids) Dec 15-10
285 – Nathan McDonald (Waukee) 42-10 over Colin Newell (Ames) TB-2 3-1

5th Place Matches

106 – Nick Oldham (Valley, WDM) over Evan Yant (Waverly-Shell Rock) MD 10-0
113 – Jacob Close (Epworth, Western Dubuque) over Eric Owens (Ankeny Centennial) Dec 6-2
120 – Noah Hughes-Reilly (Valley, WDM) over Dylan Albrecht (Waverly-Shell Rock) Dec 3-1
126 – Brock Espalin (Des Moines East) over Will Foreman (Cedar Rapids, Washington) Dec 7-0
132 – Jake Watters (Dowling Catholic) over Trenten Wennermark (Prairie, Cedar Rapids) Dec 9-4
138 – Bryce Murano (Dallas Center-Grimes) over Deville Dentis (Des Moines East) Dec 3-0
145 – Trevor Anderson (Glenwood) over Mason Hulse (Boone) Dec 9-7
152 –  Zane Mulder (Dallas Center-Grimes) over Anthony Zach (Waukee) Dec 6-2
160 – Carter Rohweder (Iowa City, West) over Alex Streicher (Linn-Mar) Dec 7-2
170 – Tavian Rashed (Cedar Rapids, Jefferson) over Jason Beebe (Oskaloosa) Dec 3-2
182 – Garrett Kubovec (Cedar Rapids, Kennedy) over Gabe Christenson (Southeast Polk) Dec 6-2
195 – Jacob Dykes (Iowa City, City High) over Isaac Bales (Glenwood) Fall 1:52
220 – Sam Gerst (Waterloo, West) over Jacob Eggleston (Waverly-Shell Rock) Fall 2:49
285 – Callan Tomlin (Oskaloosa) over Keegan Poole (Pella) Dec 2-1

3rd Place Matches

106 – Cody Anderson (Waukee) over Conrad Braswell (Prairie, Cedar Rapids) Dec 5-3
113 – Drew Bennett (Fort Dodge) over Kobey Pritchard (Indianola) Dec 8-5
120 – Joe Pins (Dubuque, Hempstead) over Eli Loyd (Pleasant Valley) Dec 10-6
126 – Zach Price (Johnston) over Damond Lockner (Fort Dodge) Dec 7-3
132 – Lance Runyon (Indianola) over Matthew Jordan (Des Moines East) MD 8-0
138 – Harlan Steffensmeier (Fort Madison) over Gabriel Kjeldgaard (Lewis Central) MD 10-2
145 – Josh Gerke (Xavier, Cedar Rapids) over Nick Graham (Johnston) Dec 12-7
152 – Austin Yant (Waverly-Shell Rock) over Colin Conway (Marion) Dec 4-3
160 – Matt Culver (Cedar Rapids, Jefferson) over Zack Wagenhoffer (Waverly-Shell Rock) SV-1 3-1
170 – Ben Sarasin (Cedar Rapids, Kennedy) over Bryce Pilcher (Cedar Falls) MD 13-2
182 – Spencer Sherwood (Burlington) over Tyrell Gordon (Waterloo, East) 43-6 Dec 5-2
195 – Connor Corbin (Valley, WDM) over Cody Wonderlich (Southeast Polk) Fall 4:38
220 – Zach Haggstrom (Glenwood) over Jordain Buckland (Iowa City, City High) Dec 4-1
285 – Caleb Sanders (Glenwood) over Tyler Clark (Clinton) TB-2 6-4

Team Scores

1. Southeast Polk 154.5
2. Fort Dodge 114.0
3. Valley, WDM 109.0
4. Epworth, Western Dubuque 83.0
5. Indianola 72.0
6. Glenwood 69.5
7. Waverly-Shell Rock 61.5
8. North Scott 59.5
9. Waukee 57.0
10. Iowa City, City High 46.0
11. Johnston 43.5
12. Mason City 41.5
13. Iowa City, West 41.0
14. Lewis Central 37.0
15. Dowling Catholic 34.5
16. Cedar Rapids, Kennedy 34.0
17. Des Moines East 32.0
18. Council Bluffs, Thomas Jefferson 31.0
18. Dubuque, Hempstead 31.0
20. Ankeny Centennial 27.5

 

Advertisements