West Liberty claims 3rd straight River Valley Conference Title

1. West Liberty 230.0
2. Wilton 192.0
3. Camanche 153.0
3. Iowa City Regina 153.0
5. Tipton 123.0
6. Bellevue 84.5
7. Mid-Prairie 73.0
7. North Cedar 73.0
9. West Branch 66.5
10. Northeast 64.5
11. Cascade 62.0
12. Durant 21.0
13. Monticello 0.0

106 Results
Guaranteed Places
1st Place – Will Esmoil of West Liberty
2nd Place – Nolan Noonan of Cascade
3rd Place – Ben Vogel of Camanche
4th Place – Hunter Stoll of Wilton
5th Place – Tyler Siemen of West Branch
6th Place – Zach Roeder of Bellevue
1st Place Match
Will Esmoil (West Liberty) 33-5, Fr. over Nolan Noonan (Cascade) 31-5, So. (MD 10-2).
3rd Place Match
Ben Vogel (Camanche) 22-12, Fr. over Hunter Stoll (Wilton) 11-22, Jr. (Dec 13-8).
5th Place Match
Tyler Siemen (West Branch) 12-10, So. over Zach Roeder (Bellevue) 16-23, Fr. (MD 13-4).

113 Results
Guaranteed Places
1st Place – Austin Lenz of Tipton
2nd Place – Talen Dengler of West Liberty
3rd Place – Henry May of Iowa City Regina
4th Place – Cameron Keith of Wilton
5th Place – Dallas Miller of Mid-Prairie
6th Place – Gage Finke of Durant
1st Place Match
Austin Lenz (Tipton) 35-5, Fr. over Talen Dengler (West Liberty) 22-13, Fr. (Fall 1:45).
3rd Place Match
Henry May (Iowa City Regina) 12-17, Fr. over Cameron Keith (Wilton) 17-17, Fr. (Fall 1:17).
5th Place Match
Dallas Miller (Mid-Prairie) 13-27, So. over Gage Finke (Durant) 1-17, . (Fall 1:29).

120 Results
Guaranteed Places
1st Place – Ben Emrich of Tipton
2nd Place – Reid Johnson of Wilton
3rd Place – Austin Michels of Bellevue
4th Place – Jason Huling of Camanche
5th Place – Ely Gingerich of West Liberty
1st Place Match
Ben Emrich (Tipton) 38-2, Jr. over Reid Johnson (Wilton) 22-10, Jr. (Dec 6-0).
3rd Place Match
Austin Michels (Bellevue) 17-19, Jr. over Jason Huling (Camanche) 13-18, Fr. (Fall 2:13).
5th Place Match
Ely Gingerich (West Liberty) 0-2, So. over () , . (Bye).

126 Results
Guaranteed Places
1st Place – Coy Ruess of West Liberty
2nd Place – Cory Anderson of Wilton
3rd Place – John Crowley of Tipton
4th Place – Nathin Malcom of Camanche
5th Place – Gentry Owen of Bellevue
6th Place – Dalton Depoorter of West Branch
1st Place Match
Coy Ruess (West Liberty) 26-12, So. over Cory Anderson (Wilton) 29-11, So. (Dec 9-6).
3rd Place Match
John Crowley (Tipton) 36-5, So. over Nathin Malcom (Camanche) 16-16, So. (Fall 4:51).
5th Place Match
Gentry Owen (Bellevue) 16-24, Fr. over Dalton Depoorter (West Branch) 6-20, Sr. (Dec 3-1).

132 Results
Guaranteed Places
1st Place – Duncan McCain of Mid-Prairie
2nd Place – Jerome Mays of Wilton
3rd Place – Eric Campie of Camanche
4th Place – Chance Koch of Tipton
5th Place – DJ Stewart of Durant
6th Place – Will Bobst of Iowa City Regina
1st Place Match
Duncan McCain (Mid-Prairie) 38-0, Sr. over Jerome Mays (Wilton) 30-9, So. (Dec 5-2).
3rd Place Match
Eric Campie (Camanche) 28-13, So. over Chance Koch (Tipton) 10-21, So. (Fall 2:18).
5th Place Match
DJ Stewart (Durant) 6-20, . over Will Bobst (Iowa City Regina) 6-21, Fr. (Fall 2:40).

138 Results
Guaranteed Places
1st Place – Nate Thoms of Camanche
2nd Place – Justis Dengler of West Liberty
3rd Place – Seth Edens of Northeast
4th Place – Tanner Rios of Iowa City Regina
5th Place – Zach Wright of West Branch
6th Place – Chantz Stevens of Wilton
1st Place Match
Nate Thoms (Camanche) 37-3, Sr. over Justis Dengler (West Liberty) 25-15, Jr. (Fall 0:25).
3rd Place Match
Seth Edens (Northeast) 27-17, So. over Tanner Rios (Iowa City Regina) 17-21, Sr. (Dec 8-2).
5th Place Match
Zach Wright (West Branch) 19-17, Fr. over Chantz Stevens (Wilton) 17-23, So. (Dec 3-1).

145 Results
Guaranteed Places
1st Place – Baylor Crigger of Camanche
2nd Place – Trey Brisker of Wilton
3rd Place – Austin Beaver of West Liberty
4th Place – Hunter Clasen of Bellevue
5th Place – Justin McAtee of Tipton
6th Place – Carsen Mangeslon of Northeast
1st Place Match
Baylor Crigger (Camanche) 38-3, So. over Trey Brisker (Wilton) 34-5, Jr. (UTB 6-3).
3rd Place Match
Austin Beaver (West Liberty) 24-14, So. over Hunter Clasen (Bellevue) 17-8, So. (Dec 10-4).
5th Place Match
Justin McAtee (Tipton) 22-17, Sr. over Carsen Mangeslon (Northeast) 14-16, Jr. (MD 10-0).

152 Results
Guaranteed Places
1st Place – Joe Kelly of West Liberty
2nd Place – Wyatt Schmidt of Northeast
3rd Place – Eli Faison of Wilton
4th Place – Devon Willis of North Cedar
5th Place – Dawson Sally of Camanche
6th Place – Harrison Haynes of Bellevue
1st Place Match
Joe Kelly (West Liberty) 33-2, Jr. over Wyatt Schmidt (Northeast) 28-11, Jr. (Fall 1:38).
3rd Place Match
Eli Faison (Wilton) 27-14, Jr. over Devon Willis (North Cedar) 18-21, So. (Dec 6-4).
5th Place Match
Dawson Sally (Camanche) 27-15, Sr. over Harrison Haynes (Bellevue) 19-19, So. (For.).

160 Results
Guaranteed Places
1st Place – Ryan Schott of Iowa City Regina
2nd Place – Cain Hoffman of Cascade
3rd Place – Tyler Thurston of North Cedar
4th Place – Travis Mickelson of Northeast
5th Place – A.J. Lenz of West Liberty
6th Place – Derek McQuillen of Wilton
1st Place Match
Ryan Schott (Iowa City Regina) 17-2, Jr. over Cain Hoffman (Cascade) 27-11, Sr. (MD 15-1).
3rd Place Match
Tyler Thurston (North Cedar) 29-12, Fr. over Travis Mickelson (Northeast) 23-23, Jr. (Fall 3:45).
5th Place Match
A.J. Lenz (West Liberty) 19-17, So. over Derek McQuillen (Wilton) 14-22, Sr. (Fall 1:38).

170 Results
Guaranteed Places
1st Place – Nick Milder of Iowa City Regina
2nd Place – Cale Donovan of West Branch
3rd Place – Byron Boleyn of North Cedar
4th Place – Cameron Reddick of Wilton
5th Place – Joe Baker of West Liberty
6th Place – Zach Bullock of Bellevue
1st Place Match
Nick Milder (Iowa City Regina) 33-2, So. over Cale Donovan (West Branch) 24-9, Sr. (Dec 8-3).
3rd Place Match
Byron Boleyn (North Cedar) 31-11, Sr. over Cameron Reddick (Wilton) 19-12, Jr. (Fall 2:59).
5th Place Match
Joe Baker (West Liberty) 18-14, Sr. over Zach Bullock (Bellevue) 19-18, Jr. (Fall 1:43).

182 Results
Guaranteed Places
1st Place – Visouth Peterschmidt of Mid-Prairie
2nd Place – Bryce Oveson of Wilton
3rd Place – Jackson Gingerich of West Liberty
4th Place – Nick Paul of Tipton
5th Place – Jacob Prunchack of Durant
1st Place Match
Visouth Peterschmidt (Mid-Prairie) 37-3, Sr. over Bryce Oveson (Wilton) 32-3, Sr. (SV-1 3-1).
3rd Place Match
Jackson Gingerich (West Liberty) 25-11, Jr. over Nick Paul (Tipton) 5-18, Jr. (Fall 0:40).
5th Place Match
Jacob Prunchack (Durant) 5-14, . over () , . (Bye).

195 Results
Guaranteed Places
1st Place – Bryce Esmoil of West Liberty
2nd Place – Mason Simpson of Iowa City Regina
3rd Place – Zach Jones of Tipton
4th Place – Nick Madsen of West Branch
5th Place – John Rife of Wilton
6th Place – Brandon Kafer of Bellevue
1st Place Match
Bryce Esmoil (West Liberty) 33-2, Jr. over Mason Simpson (Iowa City Regina) 24-7, Sr. (Fall 3:05).
3rd Place Match
Zach Jones (Tipton) 29-14, Sr. over Nick Madsen (West Branch) 12-15, Sr. (Fall 2:38).
5th Place Match
John Rife (Wilton) 17-21, Jr. over Brandon Kafer (Bellevue) 11-10, So. (MD 17-3).

220 Results
Guaranteed Places
1st Place – Mason Lyons of Bellevue
2nd Place – Kolby Snodgrass of Camanche
3rd Place – Rowan Udell of Iowa City Regina
4th Place – Jason Tew of Mid-Prairie
5th Place – Chase Gallagher of North Cedar
6th Place – Calib Lilly of Wilton
1st Place Match
Mason Lyons (Bellevue) 36-3, Sr. over Kolby Snodgrass (Camanche) 32-10, Jr. (Fall 3:25).
3rd Place Match
Rowan Udell (Iowa City Regina) 23-14, Fr. over Jason Tew (Mid-Prairie) 27-7, Jr. (Dec 5-3).
5th Place Match
Chase Gallagher (North Cedar) 19-17, So. over Calib Lilly (Wilton) 18-18, So. (Fall 3:41).

285 Results
Guaranteed Places
1st Place – Jared Brinkman of Iowa City Regina
2nd Place – Quentin Recker of Cascade
3rd Place – Andy Lopez of West Liberty
4th Place – Dillon Pierson of North Cedar
5th Place – Grant Williams of Northeast
6th Place – Dylan Leinen of Wilton
1st Place Match
Jared Brinkman (Iowa City Regina) 30-1, Sr. over Quentin Recker (Cascade) 9-2, Jr. (Fall 0:23).
3rd Place Match
Andy Lopez (West Liberty) 28-13, Jr. over Dillon Pierson (North Cedar) 17-16, Sr. (Fall 0:23).
5th Place Match
Grant Williams (Northeast) 11-12, . over Dylan Leinen (Wilton) 6-23, Jr. (Fall 1:31).

Advertisements