Lisbon runs away with Tri-Rivers Conference Tournament

1. Lisbon 242.0
2. North Linn 144.0
3. Alburnett 136.0
4. East Buchanan 131.0
5. Maquoketa Valley 126.0
6. Midland 89.0
7. Central City 19.0

106 Results
Guaranteed Places
1st Place – Cobe Siebrecht of Lisbon
2nd Place – Jaymus Wilson of Alburnett
3rd Place – Heath Moyer of North Linn
4th Place – Canyon Richardson of Maquoketa Valley
5th Place – Sebastian Beatty of East Buchanan
1st Place Match
Cobe Siebrecht (Lisbon) 39-6, So. over Jaymus Wilson (Alburnett) 41-4, So. (MD 18-5).
3rd Place Match
Heath Moyer (North Linn) 32-19, Fr. over Canyon Richardson (Maquoketa Valley) 18-14, So. (Fall 2:42).
5th Place Match
Sebastian Beatty (East Buchanan) 16-23, Fr. over () , . (Bye).

113 Results
Guaranteed Places
1st Place – Cael Happel of Lisbon
2nd Place – Gannon Cook of East Buchanan
3rd Place – Dalton Bell of North Linn
1st Place Match
Cael Happel (Lisbon) 43-3, Fr. over Gannon Cook (East Buchanan) 30-5, Sr. (Fall 3:02).
3rd Place Match
Dalton Bell (North Linn) 28-9, Sr. over () , . (Bye).
5th Place Match
() , . over () , . (Bye).

120 Results
Guaranteed Places
1st Place – Brock Henderson of North Linn
2nd Place – Ryne Mohrfeld of Lisbon
3rd Place – Trevor Gudenkauf of Midland
4th Place – Matt Aller of Alburnett
5th Place – Chad Neuzil of Maquoketa Valley
1st Place Match
Brock Henderson (North Linn) 39-2, Sr. over Ryne Mohrfeld (Lisbon) 34-16, So. (MD 13-5).
3rd Place Match
Trevor Gudenkauf (Midland) 24-11, So. over Matt Aller (Alburnett) 8-14, Sr. (Fall 3:24).
5th Place Match
Chad Neuzil (Maquoketa Valley) 12-17, Fr. over () , . (Bye).

126 Results
Guaranteed Places
1st Place – Ben Moyer of Alburnett
2nd Place – Brady Henderson of North Linn
3rd Place – Griffen Gravel of Midland
4th Place – Max Abodeely of Lisbon
1st Place Match
Ben Moyer (Alburnett) 38-8, Sr. over Brady Henderson (North Linn) 39-4, So. (Fall 0:55).
3rd Place Match
Griffen Gravel (Midland) 33-13, So. over Max Abodeely (Lisbon) 11-30, So. (Fall 0:51).
5th Place Match
() , . over () , . (Bye).

132 Results
Guaranteed Places
1st Place – Cooper Siebrecht of Lisbon
2nd Place – Mason Wickman of Alburnett
3rd Place – Kasper Heiken of Midland
4th Place – Trent Koopmann of Maquoketa Valley
5th Place – Trevor Cherry of North Linn
1st Place Match
Cooper Siebrecht (Lisbon) 41-8, Jr. over Mason Wickman (Alburnett) 31-12, So. (MD 9-1).
3rd Place Match
Kasper Heiken (Midland) 30-12, Jr. over Trent Koopmann (Maquoketa Valley) 11-13, Fr. (Fall 3:40).
5th Place Match
Trevor Cherry (North Linn) 18-19, Jr. over () , . (Bye).

138 Results
Guaranteed Places
1st Place – Chase Mclaughlin of Lisbon
2nd Place – Kyle Decker of East Buchanan
3rd Place – Robert Hildebrand of Maquoketa Valley
4th Place – Brayden Gravel of Midland
1st Place Match
Chase Mclaughlin (Lisbon) 43-6, Sr. over Kyle Decker (East Buchanan) 23-4, Sr. (Dec 6-3).
3rd Place Match
Robert Hildebrand (Maquoketa Valley) 19-17, Jr. over Brayden Gravel (Midland) 21-25, Fr. (Dec 5-2).
5th Place Match
() , . over () , . (Bye).

145 Results
Guaranteed Places
1st Place – Jack Butteris of Lisbon
2nd Place – Braydon Nunemaker of East Buchanan
3rd Place – Chance Downs of Maquoketa Valley
4th Place – Kanan Morris of Alburnett
5th Place – Ethan Hromidko of North Linn
1st Place Match
Jack Butteris (Lisbon) 38-11, Sr. over Braydon Nunemaker (East Buchanan) 31-3, Jr. (Dec 11-4).
3rd Place Match
Chance Downs (Maquoketa Valley) 32-11, Fr. over Kanan Morris (Alburnett) 19-30, So. (Dec 8-2).
5th Place Match
Ethan Hromidko (North Linn) 28-12, Sr. over () , . (Bye).

152 Results
Guaranteed Places
1st Place – Kaden Kilburg of Lisbon
2nd Place – Landon Hunter of Midland
3rd Place – Jackson Loehr of Alburnett
4th Place – Max Mcgraw of East Buchanan
5th Place – Zach Cornell of Maquoketa Valley
1st Place Match
Kaden Kilburg (Lisbon) 37-12, Jr. over Landon Hunter (Midland) 35-8, Sr. (Dec 7-0).
3rd Place Match
Jackson Loehr (Alburnett) 7-8, Sr. over Max Mcgraw (East Buchanan) 9-3, Jr. (MD 10-2).
5th Place Match
Zach Cornell (Maquoketa Valley) 24-19, Sr. over () , . (Bye).

160 Results
Guaranteed Places
1st Place – Tucker Franklin of Alburnett
2nd Place – Quinton Rechkemmer of North Linn
3rd Place – Clay Mccoy of Lisbon
4th Place – Mitch Smith of Maquoketa Valley
5th Place – James Mossman of East Buchanan
6th Place – Jalen Huston of Midland
1st Place Match
Tucker Franklin (Alburnett) 43-8, Sr. over Quinton Rechkemmer (North Linn) 24-20, So. (MD 15-2).
3rd Place Match
Clay Mccoy (Lisbon) 24-21, Jr. over Mitch Smith (Maquoketa Valley) 28-12, Jr. (TB-1 2-1).
5th Place Match
James Mossman (East Buchanan) 21-20, So. over Jalen Huston (Midland) 22-25, Sr. (Fall 5:05).

170 Results
Guaranteed Places
1st Place – Tanner Sloan of Alburnett
2nd Place – Bryce Werderman of Lisbon
3rd Place – Alex Waskow of North Linn
4th Place – Keegan Kehrli of East Buchanan
5th Place – Isaac Kramer of Maquoketa Valley
1st Place Match
Tanner Sloan (Alburnett) 45-3, Jr. over Bryce Werderman (Lisbon) 39-7, Jr. (TF-1.5 6:00 (16-1)).
3rd Place Match
Alex Waskow (North Linn) 25-21, Sr. over Keegan Kehrli (East Buchanan) 15-13, Jr. (MD 8-0).
5th Place Match
Isaac Kramer (Maquoketa Valley) 14-9, Fr. over () , . (Bye).

182 Results
Guaranteed Places
1st Place – Alec Mcdowell of Maquoketa Valley
2nd Place – Heath Weber of East Buchanan
1st Place Match
Alec Mcdowell (Maquoketa Valley) 41-2, Sr. over Heath Weber (East Buchanan) 23-10, Jr. (Fall 0:35).
3rd Place Match
() , . over () , . (Bye).
5th Place Match
() , . over () , . (Bye).

195 Results
Guaranteed Places
1st Place – Jake Jennett of Lisbon
2nd Place – Carter Downer of East Buchanan
3rd Place – Cole Kruse of Maquoketa Valley
4th Place – Dylan Bellach of North Linn
1st Place Match
Jake Jennett (Lisbon) 11-8, Jr. over Carter Downer (East Buchanan) 26-8, Sr. (Fall 4:26).
3rd Place Match
Cole Kruse (Maquoketa Valley) 30-10, Jr. over Dylan Bellach (North Linn) 20-18, Fr. (Fall 0:56).
5th Place Match
() , . over () , . (Bye).

220 Results
Guaranteed Places
1st Place – Logan O`connor of Lisbon
2nd Place – Eric Heims of Maquoketa Valley
3rd Place – Taylor Fox of East Buchanan
4th Place – Kane Mcenany of North Linn
5th Place – Brett Schoenherr of Midland
6th Place – Wyatt Starry of Central City
1st Place Match
Logan O`connor (Lisbon) 30-15, Jr. over Eric Heims (Maquoketa Valley) 35-10, Sr. (SV-1 5-3).
3rd Place Match
Taylor Fox (East Buchanan) 29-8, So. over Kane Mcenany (North Linn) 14-13, Sr. (Dec 7-0).
5th Place Match
Brett Schoenherr (Midland) 32-11, So. over Wyatt Starry (Central City) 17-18, So. (Fall 3:40).

285 Results
Guaranteed Places
1st Place – Kyler Schott of North Linn
2nd Place – Nile Coghlan of Central City
3rd Place – Ty`rique Turman of Midland
4th Place – Cody Howard of Lisbon
5th Place – Mason Kruse of Maquoketa Valley
1st Place Match
Kyler Schott (North Linn) 41-1, Sr. over Nile Coghlan (Central City) 7-8, So. (Fall 1:00).
3rd Place Match
Ty`rique Turman (Midland) 27-15, Sr. over Cody Howard (Lisbon) 18-24, Sr. (Fall 2:55).
5th Place Match
Mason Kruse (Maquoketa Valley) 11-18, Fr. over () , . (Bye).

Advertisements