MFL Mar-Mac wins Upper Iowa Conference Tournament

1. MFL/Mar-Mac 232.0
2. South Winneshiek 202.0
3. North Fayette Valley 153.0
4. Edgewood-Colesberg 117.0
5. Postville 105.0
6. Starmont 82.0
7. Clayton Ridge 47.0
8. Turkey Valley 42.0
9. Central Elkader 38.0

106 Results
Guaranteed Places
1st Place – Felicity Taylor of South Winneshiek
2nd Place – Ethan Stubbs of MFL/Mar-Mac
3rd Place – Kal Hoeger of Edgewood-Colesberg
1st Place Match
Felicity Taylor (South Winneshiek) 33-7, Jr. over Ethan Stubbs (MFL/Mar-Mac) 30-6, Fr. (Dec 4-3).
3rd Place Match
Kal Hoeger (Edgewood-Colesberg) 22-12, So. over () , . (Bye).
5th Place Match
() , . over () , . (Bye).

113 Results
Guaranteed Places
1st Place – Uvaldo Camarillo of Postville
2nd Place – Levi Lauer of North Fayette Valley
3rd Place – Gabe Sadler of South Winneshiek
4th Place – J.T. Stocker of MFL/Mar-Mac
5th Place – Dayne Bergan of Edgewood-Colesberg
1st Place Match
Uvaldo Camarillo (Postville) 37-0, Jr. over Levi Lauer (North Fayette Valley) 19-11, Fr. (Dec 4-1).
3rd Place Match
Gabe Sadler (South Winneshiek) 25-13, Fr. over J.T. Stocker (MFL/Mar-Mac) 14-9, Fr. (Dec 5-0).
5th Place Match
Dayne Bergan (Edgewood-Colesberg) 18-4, Fr. over () , . (Bye).

120 Results
Guaranteed Places
1st Place – Gunner Rodgers of North Fayette Valley
2nd Place – Sabino Chilel of Postville
3rd Place – Andrey Shirbroun of Central Elkader
4th Place – Zach Trudo of MFL/Mar-Mac
1st Place Match
Gunner Rodgers (North Fayette Valley) 25-8, So. over Sabino Chilel (Postville) 16-8, Jr. (Fall 2:18).
3rd Place Match
Andrey Shirbroun (Central Elkader) 17-21, Jr. over Zach Trudo (MFL/Mar-Mac) 21-16, So. (Dec 6-4).
5th Place Match
() , . over () , . (Bye).

126 Results
Guaranteed Places
1st Place – Elfego Marroquin of Postville
2nd Place – Logan Schnuelle of South Winneshiek
3rd Place – Joel Grimes of North Fayette Valley
4th Place – Zach Howe of MFL/Mar-Mac
1st Place Match
Elfego Marroquin (Postville) 35-9, Sr. over Logan Schnuelle (South Winneshiek) 23-14, Fr. (Dec 7-6).
3rd Place Match
Joel Grimes (North Fayette Valley) 16-15, Fr. over Zach Howe (MFL/Mar-Mac) 21-16, Fr. (MD 13-1).
5th Place Match
() , . over () , . (Bye).

132 Results
Guaranteed Places
1st Place – Michael Egan of MFL/Mar-Mac
2nd Place – Tayton Bullerman of South Winneshiek
3rd Place – Levi Berns of Clayton Ridge
4th Place – Wyatt Vansickle of North Fayette Valley
5th Place – Jordan Wegmann of Edgewood-Colesberg
6th Place – Mitchell Hayes of Starmont
1st Place Match
Michael Egan (MFL/Mar-Mac) 39-1, So. over Tayton Bullerman (South Winneshiek) 22-18, So. (Dec 11-6).
3rd Place Match
Levi Berns (Clayton Ridge) 5-3, Sr. over Wyatt Vansickle (North Fayette Valley) 12-12, Jr. (Dec 5-3).
5th Place Match
Jordan Wegmann (Edgewood-Colesberg) 9-13, Fr. over Mitchell Hayes (Starmont) 25-14, Jr. (Inj. 0:00).

138 Results
Guaranteed Places
1st Place – Brady Olson of MFL/Mar-Mac
2nd Place – Spencer Amling of Edgewood-Colesberg
3rd Place – Jacob Ling of South Winneshiek
4th Place – Jesse Daughton of North Fayette Valley
5th Place – Ian Wright of Postville
6th Place – John Gilson of Starmont
1st Place Match
Brady Olson (MFL/Mar-Mac) 35-7, Jr. over Spencer Amling (Edgewood-Colesberg) 28-11, So. (MD 11-2).
3rd Place Match
Jacob Ling (South Winneshiek) 25-16, Sr. over Jesse Daughton (North Fayette Valley) 3-15, So. (Dec 3-2).
5th Place Match
Ian Wright (Postville) 14-18, Sr. over John Gilson (Starmont) 25-16, Sr. (Inj. 0:00).

145 Results
Guaranteed Places
1st Place – Riley Doeppke of MFL/Mar-Mac
2nd Place – Rodney Schwartzhoff of South Winneshiek
3rd Place – Mac Hughes of Postville
4th Place – Killian Welsh of Edgewood-Colesberg
5th Place – Blake Rochleau of Central Elkader
6th Place – Austin Plummley of Clayton Ridge
1st Place Match
Riley Doeppke (MFL/Mar-Mac) 31-8, Sr. over Rodney Schwartzhoff (South Winneshiek) 19-7, Jr. (Dec 4-3).
3rd Place Match
Mac Hughes (Postville) 39-9, Sr. over Killian Welsh (Edgewood-Colesberg) 28-13, Jr. (Fall 2:45).
5th Place Match
Blake Rochleau (Central Elkader) 15-15, Sr. over Austin Plummley (Clayton Ridge) 15-21, Sr. (Inj. 0:00).

152 Results
Guaranteed Places
1st Place – Luke Massman of South Winneshiek
2nd Place – Ted Hilgerson of Central Elkader
3rd Place – Nathan Johaningmeier of MFL/Mar-Mac
4th Place – Weston Fantz of North Fayette Valley
5th Place – Max Bahls of Edgewood-Colesberg
1st Place Match
Luke Massman (South Winneshiek) 29-10, Sr. over Ted Hilgerson (Central Elkader) 29-5, Sr. (Fall 1:02).
3rd Place Match
Nathan Johaningmeier (MFL/Mar-Mac) 35-7, So. over Weston Fantz (North Fayette Valley) 19-17, So. (Fall 1:53).
5th Place Match
Max Bahls (Edgewood-Colesberg) 10-27, Fr. over () , . (Bye).

160 Results
Guaranteed Places
1st Place – Cale Reicks of Turkey Valley
2nd Place – Tyler Lynde of Starmont
3rd Place – Braxton Smith of South Winneshiek
4th Place – Avery Smith of MFL/Mar-Mac
5th Place – Kaiden Loyd of North Fayette Valley
6th Place – Ahmed Abdullahi of Postville
1st Place Match
Cale Reicks (Turkey Valley) 30-3, Jr. over Tyler Lynde (Starmont) 25-10, Jr. (Fall 5:54).
3rd Place Match
Braxton Smith (South Winneshiek) 16-11, Jr. over Avery Smith (MFL/Mar-Mac) 15-13, Jr. (Dec 4-3).
5th Place Match
Kaiden Loyd (North Fayette Valley) 12-21, . over Ahmed Abdullahi (Postville) 13-25, Sr. (Inj. 0:00).

170 Results
Guaranteed Places
1st Place – Garret Keehner of MFL/Mar-Mac
2nd Place – Jace Burrow of North Fayette Valley
3rd Place – Carter Keppler of Starmont
4th Place – Jesus Morales of Clayton Ridge
5th Place – Greg Saddoris of Edgewood-Colesberg
1st Place Match
Garret Keehner (MFL/Mar-Mac) 32-8, So. over Jace Burrow (North Fayette Valley) 8-11, Jr. (Fall 1:12).
3rd Place Match
Carter Keppler (Starmont) 23-9, Jr. over Jesus Morales (Clayton Ridge) 5-8, Jr. (Fall 2:59).
5th Place Match
Greg Saddoris (Edgewood-Colesberg) 4-23, Sr. over () , . (Bye).

182 Results
Guaranteed Places
1st Place – Lane Schnuelle of South Winneshiek
2nd Place – Colten Lawerence of Clayton Ridge
3rd Place – Colton Dettman of MFL/Mar-Mac
4th Place – Bryce Moine of Starmont
5th Place – Andrew Hoeger-Pint of Edgewood-Colesberg
1st Place Match
Lane Schnuelle (South Winneshiek) 28-9, Sr. over Colten Lawerence (Clayton Ridge) 17-5, So. (Fall 2:36).
3rd Place Match
Colton Dettman (MFL/Mar-Mac) 25-16, Sr. over Bryce Moine (Starmont) 9-11, So. (MD 13-5).
5th Place Match
Andrew Hoeger-Pint (Edgewood-Colesberg) 9-22, So. over () , . (Bye).

195 Results
Guaranteed Places
1st Place – Manning Kuboushek of South Winneshiek
2nd Place – Cory Kloser of Edgewood-Colesberg
3rd Place – Austin Ruff of MFL/Mar-Mac
4th Place – Beau Henry of North Fayette Valley
5th Place – Carter Reicks of Turkey Valley
1st Place Match
Manning Kuboushek (South Winneshiek) 32-3, Jr. over Cory Kloser (Edgewood-Colesberg) 14-20, Jr. (Fall 0:21).
3rd Place Match
Austin Ruff (MFL/Mar-Mac) 15-13, Jr. over Beau Henry (North Fayette Valley) 1-2, . (Fall 3:28).
5th Place Match
Carter Reicks (Turkey Valley) 5-8, So. over () , . (Bye).

220 Results
Guaranteed Places
1st Place – Korby Keeher of MFL/Mar-Mac
2nd Place – Chase Peterman of Starmont
3rd Place – Cole Spain of Postville
4th Place – Kelby Reicks of Turkey Valley
5th Place – Cody Fry of Edgewood-Colesberg
1st Place Match
Korby Keeher (MFL/Mar-Mac) 35-6, So. over Chase Peterman (Starmont) 28-9, Sr. (Fall 1:53).
3rd Place Match
Cole Spain (Postville) 22-11, Sr. over Kelby Reicks (Turkey Valley) 20-17, Sr. (Dec 9-4).
5th Place Match
Cody Fry (Edgewood-Colesberg) 9-27, So. over () , . (Bye).

285 Results
Guaranteed Places
1st Place – Ethan Lape of North Fayette Valley
2nd Place – Jackson Lukes of South Winneshiek
3rd Place – David Horstman of Edgewood-Colesberg
4th Place – Nick Larson of MFL/Mar-Mac
5th Place – Ethan Elledge of Starmont
6th Place – Raymond Reinhardt of Postville
1st Place Match
Ethan Lape (North Fayette Valley) 26-2, Sr. over Jackson Lukes (South Winneshiek) 19-6, Jr. (Fall 2:41).
3rd Place Match
David Horstman (Edgewood-Colesberg) 17-8, Fr. over Nick Larson (MFL/Mar-Mac) 21-19, Sr. (Fall 3:02).
5th Place Match
Ethan Elledge (Starmont) 4-5, So. over Raymond Reinhardt (Postville) 21-15, Sr. (Fall 1:36).

Advertisements