Sibley-Ocheyedan wins Siouxland Conference Tournament

1. Sibley-Ocheyedan 242.5
2. Central Lyon/George-Little Rock 178.5
3. MOC-FV 176.0
4. Okoboji 139.0
5. Sheldon-South O`Brien 116.0
6. West Lyon 100.0
7. Sioux Center 99.0
8. Rock Valley (Boyden-Hull/RV) 74.0

106 Results
Guaranteed Places
1st Place – Jose Flores of Sibley-Ocheyedan
2nd Place – Johnny Hua of MOC-FV
3rd Place – Isaac Bruggeman of West Lyon
4th Place – Dax De Groot of Central Lyon/George-Little Rock
5th Place – Peter Hamill of Sheldon-South O`Brien
6th Place – Caleb Westra of Rock Valley (Boyden-Hull/RV)
1st Place Match
Jose Flores (Sibley-Ocheyedan) 37-7, Jr. over Johnny Hua (MOC-FV) 23-9, Fr. (Dec 8-5).
3rd Place Match
Isaac Bruggeman (West Lyon) 31-15, Fr. over Dax De Groot (Central Lyon/George-Little Rock) 13-15, Fr. (MD 9-0).
5th Place Match
Peter Hamill (Sheldon-South O`Brien) 8-14, Fr. over Caleb Westra (Rock Valley (Boyden-Hull/RV)) 5-26, Fr. (Fall 1:43).

113 Results
Guaranteed Places
1st Place – Cesar Sandoval of MOC-FV
2nd Place – Cain Hansen of Okoboji
3rd Place – Cody Kramer of Central Lyon/George-Little Rock
4th Place – Mario Martinez of Sibley-Ocheyedan
5th Place – Jaren Pierce of Sioux Center
6th Place – Lane Busby of Rock Valley (Boyden-Hull/RV)
1st Place Match
Cesar Sandoval (MOC-FV) 30-4, So. over Cain Hansen (Okoboji) 21-13, Fr. (Fall 1:42).
3rd Place Match
Cody Kramer (Central Lyon/George-Little Rock) 19-13, Fr. over Mario Martinez (Sibley-Ocheyedan) 23-16, So. (MD 13-5).
5th Place Match
Jaren Pierce (Sioux Center) 21-18, So. over Lane Busby (Rock Valley (Boyden-Hull/RV)) 6-24, Fr. (Fall 0:40).

120 Results
Guaranteed Places
1st Place – Trey Schuck of Sibley-Ocheyedan
2nd Place – Jacob Canales of Sheldon-South O`Brien
3rd Place – Johny Perez of West Lyon
4th Place – Sean Griener of Okoboji
5th Place – Alex Pohlen of MOC-FV
1st Place Match
Trey Schuck (Sibley-Ocheyedan) 34-7, Fr. over Jacob Canales (Sheldon-South O`Brien) 16-12, Sr. (Fall 3:40).
3rd Place Match
Johny Perez (West Lyon) 28-18, Fr. over Sean Griener (Okoboji) 14-15, Sr. (Fall 5:20).
5th Place Match
Alex Pohlen (MOC-FV) 9-15, Fr. over () , . (Bye).

126 Results
Guaranteed Places
1st Place – Hunter Abrahamson of Okoboji
2nd Place – Zak Stanton of Sibley-Ocheyedan
3rd Place – Justin Severson of West Lyon
4th Place – Dakota Peters of Sheldon-South O`Brien
5th Place – Nile Christensen of Central Lyon/George-Little Rock
6th Place – Avery Sandbulte of Sioux Center
1st Place Match
Hunter Abrahamson (Okoboji) 28-12, Fr. over Zak Stanton (Sibley-Ocheyedan) 27-13, Jr. (Fall 1:40).
3rd Place Match
Justin Severson (West Lyon) 30-11, Sr. over Dakota Peters (Sheldon-South O`Brien) 15-12, Jr. (Fall 2:00).
5th Place Match
Nile Christensen (Central Lyon/George-Little Rock) 17-9, Jr. over Avery Sandbulte (Sioux Center) 12-23, So. (Dec 3-1).

132 Results
Guaranteed Places
1st Place – Gable Sieperda of Central Lyon/George-Little Rock
2nd Place – Blake Abrahamson of Okoboji
3rd Place – Mitchell Paca of Sibley-Ocheyedan
4th Place – Stefan Van Beek of West Lyon
5th Place – Gavin Leng of Sheldon-South O`Brien
6th Place – Diego Alaniz of MOC-FV
1st Place Match
Gable Sieperda (Central Lyon/George-Little Rock) 27-0, Jr. over Blake Abrahamson (Okoboji) 19-10, Fr. (Fall 2:36).
3rd Place Match
Mitchell Paca (Sibley-Ocheyedan) 31-12, Jr. over Stefan Van Beek (West Lyon) 25-17, Jr. (Dec 5-4).
5th Place Match
Gavin Leng (Sheldon-South O`Brien) 7-12, Fr. over Diego Alaniz (MOC-FV) 3-10, So. (Fall 4:59).

138 Results
Guaranteed Places
1st Place – Austin Rozeboom of Rock Valley (Boyden-Hull/RV)
2nd Place – Mitch Van Beek of Central Lyon/George-Little Rock
3rd Place – Noah Fleming of MOC-FV
4th Place – Dakota Johannes of Sheldon-South O`Brien
5th Place – Dominick Titus of Okoboji
6th Place – Jordan Klein of Sibley-Ocheyedan
1st Place Match
Austin Rozeboom (Rock Valley (Boyden-Hull/RV)) 28-1, Jr. over Mitch Van Beek (Central Lyon/George-Little Rock) 20-8, Sr. (Dec 6-1).
3rd Place Match
Noah Fleming (MOC-FV) 19-11, So. over Dakota Johannes (Sheldon-South O`Brien) 12-16, So. (Fall 1:11).
5th Place Match
Dominick Titus (Okoboji) 4-6, Sr. over Jordan Klein (Sibley-Ocheyedan) 10-29, Jr. (Fall 1:43).

145 Results
Guaranteed Places
1st Place – Caleb Kramer of Central Lyon/George-Little Rock
2nd Place – Colbin Larue of Okoboji
3rd Place – Austin Roemeling of Rock Valley (Boyden-Hull/RV)
4th Place – Keaton Wynia of Sioux Center
5th Place – Mason Vaas of MOC-FV
6th Place – Kanner Baver of Sheldon-South O`Brien
1st Place Match
Caleb Kramer (Central Lyon/George-Little Rock) 23-3, Jr. over Colbin Larue (Okoboji) 22-8, Sr. (Fall 3:13).
3rd Place Match
Austin Roemeling (Rock Valley (Boyden-Hull/RV)) 16-9, Jr. over Keaton Wynia (Sioux Center) 13-22, Sr. (Fall 1:17).
5th Place Match
Mason Vaas (MOC-FV) 4-12, Fr. over Kanner Baver (Sheldon-South O`Brien) 6-22, Fr. (Fall 1:30).

152 Results
Guaranteed Places
1st Place – Dylan Schuck of Sibley-Ocheyedan
2nd Place – Logan Koedam of MOC-FV
3rd Place – Trey Fife of Okoboji
4th Place – Levi Metzger of West Lyon
5th Place – Bobby Beldt of Sheldon-South O`Brien
6th Place – Marco Martinez of Sioux Center
1st Place Match
Dylan Schuck (Sibley-Ocheyedan) 41-0, Sr. over Logan Koedam (MOC-FV) 31-4, So. (Fall 1:01).
3rd Place Match
Trey Fife (Okoboji) 14-25, So. over Levi Metzger (West Lyon) 14-25, Jr. (Fall 1:41).
5th Place Match
Bobby Beldt (Sheldon-South O`Brien) 10-20, So. over Marco Martinez (Sioux Center) 4-15, So. (Fall 3:28).

160 Results
Guaranteed Places
1st Place – Garrett Sayler of Sibley-Ocheyedan
2nd Place – Matt Dahl of MOC-FV
3rd Place – Bryce Vande Weerd of Central Lyon/George-Little Rock
4th Place – Chayce Hooyer of Sioux Center
5th Place – Zach Rau of Rock Valley (Boyden-Hull/RV)
6th Place – Zach Riedemann of Sheldon-South O`Brien
1st Place Match
Garrett Sayler (Sibley-Ocheyedan) 42-2, Sr. over Matt Dahl (MOC-FV) 25-6, Sr. (Fall 3:20).
3rd Place Match
Bryce Vande Weerd (Central Lyon/George-Little Rock) 24-10, Fr. over Chayce Hooyer (Sioux Center) 22-11, Fr. (Dec 5-4).
5th Place Match
Zach Rau (Rock Valley (Boyden-Hull/RV)) 6-14, Jr. over Zach Riedemann (Sheldon-South O`Brien) 6-16, Jr. (Fall 3:31).

170 Results
Guaranteed Places
1st Place – Trent Kruger of Sibley-Ocheyedan
2nd Place – Conner Huss of MOC-FV
3rd Place – Jayd Payne of West Lyon
4th Place – Bryce Bickerstaff of Central Lyon/George-Little Rock
5th Place – Brandon Roemeling of Rock Valley (Boyden-Hull/RV)
6th Place – Jesse Jara of Sioux Center
1st Place Match
Trent Kruger (Sibley-Ocheyedan) 39-2, Sr. over Conner Huss (MOC-FV) 28-3, Jr. (Fall 2:47).
3rd Place Match
Jayd Payne (West Lyon) 25-9, Sr. over Bryce Bickerstaff (Central Lyon/George-Little Rock) 23-11, Sr. (Fall 0:43).
5th Place Match
Brandon Roemeling (Rock Valley (Boyden-Hull/RV)) 14-22, Fr. over Jesse Jara (Sioux Center) 16-21, Jr. (Inj. 0:00).

182 Results
Guaranteed Places
1st Place – Luke Jenness of Sheldon-South O`Brien
2nd Place – Dexter Hooyer of Sioux Center
3rd Place – Jack Vander Voort of MOC-FV
4th Place – Alberto Ortiz of Sibley-Ocheyedan
5th Place – Matt Matuska of Central Lyon/George-Little Rock
6th Place – Luke Bossard of Okoboji
1st Place Match
Luke Jenness (Sheldon-South O`Brien) 28-4, So. over Dexter Hooyer (Sioux Center) 29-10, Sr. (Fall 1:46).
3rd Place Match
Jack Vander Voort (MOC-FV) 25-7, Sr. over Alberto Ortiz (Sibley-Ocheyedan) 9-8, Fr. (Dec 13-10).
5th Place Match
Matt Matuska (Central Lyon/George-Little Rock) 11-9, Jr. over Luke Bossard (Okoboji) 14-23, Fr. (MD 14-6).

195 Results
Guaranteed Places
1st Place – Hunter Dejong of Sibley-Ocheyedan
2nd Place – Austin Winkel of Central Lyon/George-Little Rock
3rd Place – Caleb Kempema of Sioux Center
4th Place – Jason Barwick of Sheldon-South O`Brien
5th Place – Noah Minnick of MOC-FV
6th Place – Dilan Huyser of West Lyon
1st Place Match
Hunter Dejong (Sibley-Ocheyedan) 38-2, Jr. over Austin Winkel (Central Lyon/George-Little Rock) 20-7, Jr. (Fall 2:41).
3rd Place Match
Caleb Kempema (Sioux Center) 32-11, Sr. over Jason Barwick (Sheldon-South O`Brien) 3-19, Jr. (Fall 1:37).
5th Place Match
Noah Minnick (MOC-FV) 18-6, Sr. over Dilan Huyser (West Lyon) 33-6, Sr. (Inj. 0:00).

220 Results
Guaranteed Places
1st Place – Travis Te Grotenhuis of MOC-FV
2nd Place – Erick Olvera of Sibley-Ocheyedan
3rd Place – Riley Anderson of Okoboji
4th Place – Monte Pottebaum of West Lyon
5th Place – Jarrett Meyer of Central Lyon/George-Little Rock
6th Place – Dennis Hernandez of Sioux Center
1st Place Match
Travis Te Grotenhuis (MOC-FV) 28-7, Sr. over Erick Olvera (Sibley-Ocheyedan) 31-5, Sr. (Dec 1-0).
3rd Place Match
Riley Anderson (Okoboji) 21-13, Sr. over Monte Pottebaum (West Lyon) 11-7, Jr. (Fall 0:45).
5th Place Match
Jarrett Meyer (Central Lyon/George-Little Rock) 25-11, Fr. over Dennis Hernandez (Sioux Center) 8-10, Sr. (Dec 5-1).

285 Results
Guaranteed Places
1st Place – Elijah Van`t Hof of Sioux Center
2nd Place – Matt Naig of Sibley-Ocheyedan
3rd Place – Ross Wiertsema of Central Lyon/George-Little Rock
4th Place – Don Kraai of Rock Valley (Boyden-Hull/RV)
5th Place – Jonah Dachen of Sheldon-South O`Brien
6th Place – Tristan Koedam of MOC-FV
1st Place Match
Elijah Van`t Hof (Sioux Center) 33-3, Sr. over Matt Naig (Sibley-Ocheyedan) 34-2, Sr. (Dec 7-3).
3rd Place Match
Ross Wiertsema (Central Lyon/George-Little Rock) 22-8, Jr. over Don Kraai (Rock Valley (Boyden-Hull/RV)) 28-12, Sr. (Fall 3:18).
5th Place Match
Jonah Dachen (Sheldon-South O`Brien) 10-21, Jr. over Tristan Koedam (MOC-FV) 8-13, Sr. (Fall 5:41).

Advertisements