Atlantic wins Hawkeye 10 Conference Tournament

1. Atlantic 235.0
2. Creston Orient Macksburg 212.0
3. Red Oak 190.5
4. Glenwood 190.0
5. Lewis Central, Council Bluffs 159.5
6. Harlan 141.0
7. Kuemper Catholic, Carroll 105.5
8. Clarinda 73.0
9. Shenandoah 54.0
10. Denison 41.0
11. St Albert, Council Bluffs 15.0

106 Results
Guaranteed Places
1st Place – Johnathon Erp of Red Oak
2nd Place – Aybren Moore of Atlantic
3rd Place – Brodie Starlin of Creston Orient Macksburg
4th Place – Benjamin Schmitz of Kuemper Catholic, Carroll
5th Place – Sam McIntyre of Glenwood
6th Place – Tyler Halloran of Clarinda
1st Place Match
Johnathon Erp (Red Oak) 37-8, Fr. over Aybren Moore (Atlantic) 27-18, Fr. (Dec 8-4).
3rd Place Match
Brodie Starlin (Creston Orient Macksburg) 20-18, Fr. over Benjamin Schmitz (Kuemper Catholic, Carroll) 26-6, Fr. (Fall 0:46).
5th Place Match
Sam McIntyre (Glenwood) 7-10, Fr. over Tyler Halloran (Clarinda) 17-19, So. (Fall 2:30).

113 Results
Guaranteed Places
1st Place – Jacob Goodson of Creston Orient Macksburg
2nd Place – Kole Hansen of Atlantic
3rd Place – Ethan Lemon of Harlan
4th Place – Quaid Werklund of Lewis Central, Council Bluffs
5th Place – Dalton Book of Glenwood
6th Place – Colton Johnson of Denison
1st Place Match
Jacob Goodson (Creston Orient Macksburg) 42-6, Sr. over Kole Hansen (Atlantic) 33-6, Jr. (Dec 6-3).
3rd Place Match
Ethan Lemon (Harlan) 24-10, Fr. over Quaid Werklund (Lewis Central, Council Bluffs) 8-4, So. (TF-1.5 4:28 (18-3)).
5th Place Match
Dalton Book (Glenwood) 11-19, Fr. over Colton Johnson (Denison) 9-22, Fr. (Fall 1:16).

120 Results
Guaranteed Places
1st Place – Carter Cox of Atlantic
2nd Place – Brandon Trevino of Harlan
3rd Place – Tanner Higgins of Lewis Central, Council Bluffs
4th Place – Cam Vanderhoof of Red Oak
5th Place – Skylor Rice of Shenandoah
6th Place – Nolan Niesen of St Albert, Council Bluffs
1st Place Match
Carter Cox (Atlantic) 43-1, Sr. over Brandon Trevino (Harlan) 27-10, Sr. (TF-1.5 5:23 (18-3)).
3rd Place Match
Tanner Higgins (Lewis Central, Council Bluffs) 19-14, Fr. over Cam Vanderhoof (Red Oak) 27-17, So. (Fall 1:42).
5th Place Match
Skylor Rice (Shenandoah) 31-13, Sr. over Nolan Niesen (St Albert, Council Bluffs) 18-17, Fr. (Dec 10-7).

126 Results
Guaranteed Places
1st Place – Chase McLaren of Atlantic
2nd Place – Cade Vicker of Creston Orient Macksburg
3rd Place – Michael Gomez of Red Oak
4th Place – Lucas Carter of Harlan
5th Place – Joe Wolf of Lewis Central, Council Bluffs
6th Place – Collin Wiederin of Kuemper Catholic, Carroll
1st Place Match
Chase McLaren (Atlantic) 43-4, So. over Cade Vicker (Creston Orient Macksburg) 35-20, Jr. (Dec 7-1).
3rd Place Match
Michael Gomez (Red Oak) 26-17, Sr. over Lucas Carter (Harlan) 18-13, Jr. (Dec 7-2).
5th Place Match
Joe Wolf (Lewis Central, Council Bluffs) 15-21, Jr. over Collin Wiederin (Kuemper Catholic, Carroll) 19-20, Fr. (Fall 5:33).

132 Results
Guaranteed Places
1st Place – Austin Gutknecht of Clarinda
2nd Place – Colby Sorensen of Atlantic
3rd Place – Alec Selberg of Red Oak
4th Place – Kelby Luther of Creston Orient Macksburg
5th Place – Brady Parkis of Kuemper Catholic, Carroll
6th Place – Brandon Wieland of Lewis Central, Council Bluffs
1st Place Match
Austin Gutknecht (Clarinda) 36-3, Jr. over Colby Sorensen (Atlantic) 32-17, Sr. (MD 15-4).
3rd Place Match
Alec Selberg (Red Oak) 30-8, Sr. over Kelby Luther (Creston Orient Macksburg) 33-22, Jr. (Dec 10-5).
5th Place Match
Brady Parkis (Kuemper Catholic, Carroll) 28-19, Sr. over Brandon Wieland (Lewis Central, Council Bluffs) 7-5, Jr. (Fall 0:28).

138 Results
Guaranteed Places
1st Place – Gabriel Kjeldgaard of Lewis Central, Council Bluffs
2nd Place – Justin McCunn of Red Oak
3rd Place – Dakota Foster of Clarinda
4th Place – Oscar Olmos of Harlan
5th Place – Colton Mudd of Atlantic
6th Place – Harley Martin of Shenandoah
1st Place Match
Gabriel Kjeldgaard (Lewis Central, Council Bluffs) 29-6, Jr. over Justin McCunn (Red Oak) 37-12, Fr. (Dec 5-1).
3rd Place Match
Dakota Foster (Clarinda) 29-16, Sr. over Oscar Olmos (Harlan) 25-8, Jr. (Fall 1:40).
5th Place Match
Colton Mudd (Atlantic) 22-21, Jr. over Harley Martin (Shenandoah) 26-19, Jr. (Dec 6-4).

145 Results
Guaranteed Places
1st Place – Trevor Anderson of Glenwood
2nd Place – Tim Sibbel of Kuemper Catholic, Carroll
3rd Place – Connor Pellett of Atlantic
4th Place – Tyler McMann of Red Oak
5th Place – Nathan Charleson of Lewis Central, Council Bluffs
6th Place – Mitchel Swank of Creston Orient Macksburg
1st Place Match
Trevor Anderson (Glenwood) 38-5, Jr. over Tim Sibbel (Kuemper Catholic, Carroll) 39-7, Sr. (MD 16-5).
3rd Place Match
Connor Pellett (Atlantic) 33-15, So. over Tyler McMann (Red Oak) 28-18, Sr. (Fall 3:38).
5th Place Match
Nathan Charleson (Lewis Central, Council Bluffs) 9-12, Sr. over Mitchel Swank (Creston Orient Macksburg) 44-10, Jr. (For.).

152 Results
Guaranteed Places
1st Place – Jordan Renshaw of Glenwood
2nd Place – Zak Hulsing of Kuemper Catholic, Carroll
3rd Place – Caleb Kingery of Lewis Central, Council Bluffs
4th Place – Carter Maynes of Red Oak
5th Place – Brant Looney of Creston Orient Macksburg
6th Place – Devin Siedlik of Atlantic
1st Place Match
Jordan Renshaw (Glenwood) 29-11, Jr. over Zak Hulsing (Kuemper Catholic, Carroll) 37-9, Jr. (MD 11-0).
3rd Place Match
Caleb Kingery (Lewis Central, Council Bluffs) 17-9, So. over Carter Maynes (Red Oak) 33-13, Fr. (MD 9-1).
5th Place Match
Brant Looney (Creston Orient Macksburg) 14-16, Fr. over Devin Siedlik (Atlantic) 19-24, Sr. (Fall 0:41).

160 Results
Guaranteed Places
1st Place – Mac Southard of Lewis Central, Council Bluffs
2nd Place – AJ Slaughter of Glenwood
3rd Place – Nick Dickerson of Shenandoah
4th Place – Jacob Irwin of Denison
5th Place – Isaac Bower of Red Oak
6th Place – Cale Roller of Atlantic
1st Place Match
Mac Southard (Lewis Central, Council Bluffs) 27-1, Sr. over AJ Slaughter (Glenwood) 27-9, Sr. (MD 16-6).
3rd Place Match
Nick Dickerson (Shenandoah) 40-11, Jr. over Jacob Irwin (Denison) 4-7, Jr. (Fall 1:04).
5th Place Match
Isaac Bower (Red Oak) 17-16, So. over Cale Roller (Atlantic) 17-19, Fr. (MD 14-3).

170 Results
Guaranteed Places
1st Place – Thomas Bentley of Red Oak
2nd Place – Drake Roller of Atlantic
3rd Place – Dallas Volentine of Lewis Central, Council Bluffs
4th Place – Kolby Tomas of Creston Orient Macksburg
5th Place – Jacob Wingert of Harlan
6th Place – Brett Mower of Glenwood
1st Place Match
Thomas Bentley (Red Oak) 37-8, So. over Drake Roller (Atlantic) 41-4, Sr. (Dec 9-8).
3rd Place Match
Dallas Volentine (Lewis Central, Council Bluffs) 24-13, Sr. over Kolby Tomas (Creston Orient Macksburg) 18-22, Jr. (Fall 3:02).
5th Place Match
Jacob Wingert (Harlan) 29-7, Sr. over Brett Mower (Glenwood) 14-9, So. (Fall 1:34).

182 Results
Guaranteed Places
1st Place – Chase Shiltz of Creston Orient Macksburg
2nd Place – Anthony Sherry of Glenwood
3rd Place – Nick Foss of Harlan
4th Place – Carlos Guerra of Red Oak
5th Place – Austin Mills of Atlantic
6th Place – Lucas Lampe of Kuemper Catholic, Carroll
1st Place Match
Chase Shiltz (Creston Orient Macksburg) 50-0, Sr. over Anthony Sherry (Glenwood) 32-5, Jr. (Dec 7-0).
3rd Place Match
Nick Foss (Harlan) 33-7, Jr. over Carlos Guerra (Red Oak) 34-16, Sr. (Fall 2:47).
5th Place Match
Austin Mills (Atlantic) 32-12, Sr. over Lucas Lampe (Kuemper Catholic, Carroll) 34-10, Sr. (Fall 5:47).

195 Results
Guaranteed Places
1st Place – Jackson Mikkelsen of Creston Orient Macksburg
2nd Place – Isaac Bales of Glenwood
3rd Place – Zac Stork of Atlantic
4th Place – James Erlbacher of Harlan
5th Place – Jackson Welter of Red Oak
6th Place – Cody McClarnon of Clarinda
1st Place Match
Jackson Mikkelsen (Creston Orient Macksburg) 39-10, Sr. over Isaac Bales (Glenwood) 31-7, Jr. (UTB 3-2).
3rd Place Match
Zac Stork (Atlantic) 36-6, Sr. over James Erlbacher (Harlan) 17-15, Sr. (Fall 2:51).
5th Place Match
Jackson Welter (Red Oak) 28-20, Sr. over Cody McClarnon (Clarinda) 17-15, Sr. (Dec 2-1).

220 Results
Guaranteed Places
1st Place – Kadon Hulett of Creston Orient Macksburg
2nd Place – Zach Haggstrom of Glenwood
3rd Place – Aaron Johannsen of Harlan
4th Place – Brock Bortolotti of Lewis Central, Council Bluffs
5th Place – Nathan Becker of Kuemper Catholic, Carroll
6th Place – Jaden Heiden of Denison
1st Place Match
Kadon Hulett (Creston Orient Macksburg) 47-2, Sr. over Zach Haggstrom (Glenwood) 28-8, Sr. (Dec 4-1).
3rd Place Match
Aaron Johannsen (Harlan) 31-9, Sr. over Brock Bortolotti (Lewis Central, Council Bluffs) 15-21, Jr. (Fall 1:51).
5th Place Match
Nathan Becker (Kuemper Catholic, Carroll) 31-15, Sr. over Jaden Heiden (Denison) 20-14, Jr. (Dec 5-4).

285 Results
Guaranteed Places
1st Place – John McConkey of Atlantic
2nd Place – Caleb Sanders of Glenwood
3rd Place – Cody Tanner of Creston Orient Macksburg
4th Place – Chance Strough of Clarinda
5th Place – Tucker Vonnahme of Kuemper Catholic, Carroll
6th Place – Daniel Soll of Harlan
1st Place Match
John McConkey (Atlantic) 45-2, Jr. over Caleb Sanders (Glenwood) 33-4, Jr. (SV-1 3-1).
3rd Place Match
Cody Tanner (Creston Orient Macksburg) 28-9, Sr. over Chance Strough (Clarinda) 28-9, So. (Fall 1:53).
5th Place Match
Tucker Vonnahme (Kuemper Catholic, Carroll) 30-8, Sr. over Daniel Soll (Harlan) 22-13, Jr. (Fall 1:36).

Advertisements