Class 3A IAwrestle Rankings- 1-3-17

3arankings

3A IAwrestle Tournament Team Rankings
1 Valley, West Des Moines (9)
2 Southeast Polk (9)
3 Fort Dodge (6)
4 Epworth, Western Dubuque (5)
5 Dowling Catholic, West Des Moines (4)
6 Waverly-Shell Rock (7)
7 Dubuque Hempstead (5)
8 Glenwood (5)
9 North Scott, Eldridge (7)
T10 Indianola (5)
T10 Waukee (5)
3A IAwrestle Individual Rankings
106
1 Cullan Schriever Mason City Fr
2 Nick Oldham Valley, West Des Moines So
3 Conrad Braswell Prairie, Cedar Rapids So
4 Dillon Gottschalk Dubuque, Hempstead Jr
5 Jeremy Ayala Fort Dodge Fr
6 Nick Miller Waukee So
7 Ben Monroe Ankeny Centennial Fr
8 Nate Kahoe Des Moines, Abraham Lincoln So
9 Evan Yant Waverly-Shell Rock Fr
10 Aiden Evans Bettendorf Fr
113
1 Drew Bennett Fort Dodge Jr
2 Kyle Biscoglia Waukee Jr
3 Kobey Pritchard Indianola Jr
4 Jacob Schipper North Scott, Eldridge Sr
5 Sergio Orozco Dowling Catholic, West Des Moines Sr
6 Jacob Close Epworth, Western Dubuque Sr
7 Mark Ames Southeast Polk So
8 Sam Kallem Ankeny Fr
9 Carter Logue Carlisle So
10 Ryan Munoz Des Moines, Abraham Lincoln Jr
120
1 Brody Teske Fort Dodge Jr
2 Gauge Perrien Southeast Polk Jr
3 Joe Pins Dubuque, Hempstead So
4 Isaac Larkin Clinton So
5 Dylan Albrecht Waverly-Shell Rock So
6 Noah Hughes-Reilly Valley, West Des Moines Sr
7 Connor Sexton Indianola Sr
8 Riley Thomas North Scott, Eldridge Sr
9 Max Tracy Dallas Center-Grimes Jr
10 Eli Loyd Pleasant Valley Fr
126
1 Adam Brown Southeast Polk Sr
2 McGwire Midkiff Council Bluffs, Thomas Jefferson Sr
3 Zach Price Johnston Jr
4 Will Foreman Cedar Rapids, Washington Jr
5 Spencer Hutchinson Valley, West Des Moines Sr
6 Damond Lockner Fort Dodge Jr
7 Brock Espalin Des Moines, East Fr
8 Conner Dalton Des Moines, Abraham Lincoln Jr
9 Christopher Shima Storm Lake Jr
10 Meshach Zarwie Des Moines, North-Hoover Sr
132
1 Jake Watters Dowling Catholic, West Des Moines Sr
2 Cade DeVos Southeast Polk So
3 Matthew Jordan Des Moines, East So
4 Bradan Birt Epworth, Western Dubuque Sr
5 Lance Runyon Indianola So
6 Trenten Wennermark Prairie, Cedar Rapids Jr
7 Will Jefferson Bettendorf So
8 Mikey Wheeler North Scott, Eldridge Jr
9 Cade Moss Johnston So
10 Shadrach Zarwie Des Moines, North-Hoover Sr
138
1 Triston Lara Fort Dodge Sr
2 Nathan Lendt Southeast Polk Jr
3 Harlan Steffensmeier Fort Madison Jr
4 Nathan Feldman Dubuque, Hempstead Sr
5 Gabe Kjeldgaard Lewis Central Jr
6 Bryce Murano Dallas Center-Grimes Sr
7 Sterling Brunk Johnston Jr
8 Zach Oldham Valley, West Des Moines Jr
9 Collin Lewis North Scott, Eldridge So
10 Deville Dentis Des Moines, East So
145
1 Grant Stotts Valley, West Des Moines Jr
2 Zachary Barnes Southeast Polk Sr
3 Nick Graham Johnston So
4 Killyan Green Ankeny Jr
5 Brock Parker Waukee Jr
6 Preston Terry Burlington So
7 Caleb Conway Marion Sr
8 Josh Gerke Xaiver, Cedar Rapids Sr
9 Mason Hulse Boone Jr
10 Dalton Woodyard Waverly-Shell Rock Jr
152
1 Nelson Brands Iowa City, West Jr
2 Austin Yant Waverly-Shell Rock Sr
3 Zane Mulder Dallas Center-Grimes Jr
4 Cayd Lara Fort Dodge Jr
5 Drew Sams Oskaloosa Sr
6 Jacob Wempen Linn-Mar, Marion So
7 Anthony Zach Waukee So
8 Reese Hageman Marshalltown Sr
9 Trevor Anderson Glenwood Jr
10 John Behrens North Scott Sr
160
1 Joel Shapiro Valley, West Des Moines Jr
2 Zach Wagenhoffer Waverly-Shell Rock Sr
3 Mac Southard Lewis Central Sr
4 Matt Culver Cedar Rapids, Jefferson Sr
5 Alex Ward Dubuque, Hempstead Jr
6 Tad Griffith Des Moines, Abraham Lincoln Jr
7 Carter Rohweder Iowa City, West Sr
8 Alex Streicher Linn-Mar, Marion Sr
9 Thaddeus Breitsprecker Southeast Polk Jr
10 Tyger Whitters Prairie, Cedar Rapids Sr
170
1 Marcus Coleman Ames Sr
2 Ben Sarasin Cedar Rapids, Kennedy Jr
3 Gavin Babcock Southeast Polk Sr
4 Bryce Pilcher Cedar Falls Sr
5 Trevor Byram Waverly-Shell Rock Sr
6 Austin Lamm Urbandale Sr
7 Kade Kolarik Indianola Sr
8 Ben Chapman Clinton Jr
9 Ryan Loyd Pleasant Valley Sr
10 Ashton Messer Pella Sr
182
1 Max Lyon Epworth, Western Dubuque Sr
2 Anthony Sherry Glenwood Jr
3 Spencer Sherwood Burlington Sr
4 Garrett Kubovec Cedar Rapids, Kennedy Sr
5 Tavian Rashed Cedar Rapids, Jefferson Sr
6 Jason Beebe Oskaloosa Sr
7 Tyrell Gordon Waterloo, East Jr
8 Preston LeGrange Prairie, Cedar Rapids Sr
9 Gabe Christenson Southeast Polk Fr
10 Elijah Dirkx Carroll Sr
195
1 Connor Corbin Valley, West Des Moines Sr
2 Kaden Sauer Dowling Catholic, West Des Moines Sr
3 Isaac Bartel Mason City Sr
4 Jacob Dykes Iowa City, City High Jr
5 Luke Kluesner Epworth, Western Dubuque Sr
6 Isaac Bales Glenwood Jr
7 Sam Serrano Davenport, Central Sr
8 Mason Hartman Burlington Jr
9 Brayden Schultz Linn-Mar, Marion Sr
10 Zach Petersen North Scott, Eldridge Jr
220
1 Wyatt Wriedt North Scott, Eldridge Sr
2 Rocky Lombardi Valley, West Des Moines Sr
3 Jacob Zachary Dowling Catholic, West Des Moines Sr
4 Zach Haggstrom Glenwood Sr
5 Dylan Olson Dubuque, Hempstead Jr
6 Trevor Barry Clinton Sr
7 Jordain Buckland Iowa City, City High Sr
8 Sam Gerst Waterloo, West Sr
9 Jacob Eggleston Waverly-Shell Rock Sr
10 Cameron Baker Council Bluffs, Thomas Jefferson So
285
1 Aaron Costello Epworth, Western Dubuque Sr
2 Tyler Clark Clinton Sr
3 Caleb Sanders Glenwood Jr
4 Eagan Lickiss Indianola Sr
5 Keegan Poole Pella Sr
6 Omar Begic Waterloo, East Sr
7 Nathan McDonald Waukee Jr
8 Colin Newell Ames Sr
9 David Bonner Cedar Rapids, Jefferson Sr
10 Carter Lawrence Valley, West Des Moines Fr
Advertisements