3A Rankings 2/9/2016

Team Previous
1 Southeast Polk (9) 3
2 Fort Dodge (7) 1
3 West Des Moines Valley (8) 2
4 Prairie, Cedar Rapids (5) 6
5 Bettendorf (3) 4
T6 Dubuque Hempstead (6) 8
T6 Pleasant Valley (4) 7
T8 Cedar Rapids Jefferson (5) 10
T8 Council Bluffs Thomas Jefferson (3)
10 Epworth/Western Dubuque (3) 9
 noc bannerad
106 Wrestler School Class Previous
1 Kyle Biscoglia Waukee So 2 (113)
2 Drew Bennett Fort Dodge So 2
3 Nick Oldham West Des Moines Valley Fr 4
4 Kobey Pritchard Indianola So 3
5 Conrad Braswell Prairie, Cedar Rapids Fr 5
6 Paxton Whiteaker Lewis Central Sr 6
7 Dillon Gottshalk Dubuque Hempstead So 7
8 Dylan Albrecht Waverly-Shell Rock Fr 8
9 Riley Thomas North Scott Fr 10
10 Cam Shaver CR Kennedy So
 noc bannerad
113 Wrestler School Class Previous
1 Brody Teske Fort Dodge So 1
2 McGwire Midkiff Council Bluffs Thomas Jefferson Jr 3
3 Marcus England Prairie, Cedar Rapids Sr 4
4 Gauge Perrien Southeast Polk So 5
5 Jacob Schipper North Scott Jr 8
6 Hunter Versteegh Newton Sr
7 Lance Runyan Indianola Fr 9
8 Jeff Vipond Xaiver, Cedar Rapids Sr
9 Spencer Hutchinson West Des Moines Valley Jr 6
10 Joe Pins Dubuque Hempstead Fr
 noc bannerad
120 Wrestler School Class Previous
1 Jack Wagner Bettendorf Sr 1
2 Adam Brown Southeast Polk Jr 4
3 Zach Price Johnston So 3
4 Jakob Allison Waukee Sr 2
5 Brenden Baker Cedar Rapids Jefferson Sr 5
6 Harlan Steffensmeier Fort Madison So 6
7 Bradan Birt Epworth, Western Dubuque Jr 7
8 Josue Dansou Davenport Central Sr 9
9 Alec Clark Ottumwa Sr
10 Matthew Jordan DM East Fr
 noc bannerad
126 Wrestler School Class Previous
1 Triston Lara Fort Dodge Jr 1
2 Nate Lendt Southeast Polk So 2
3 Nolan Hromidko Cedar Rapids Kennedy Sr 3 (132)
4 Brant O’Shea Keokuk Jr 4
5 Donny Allaway LeMars Sr 5
6 Darien Collins Davenport Central Sr 3
7 Will Foreman Cedar Rapids Washington So 8
8 Tyler Menegay Ankeny Sr 7
9 Jake Watters Dowling Catholic Jr
10 Elliot Pohlmeyer Johnston So 9
 noc bannerad
132 Wrestler School Class Previous
1 Sam Uthoff Prairie, Cedar Rapids Sr 1
2 Grant Stotts West Des Moines Valley So 2
3 Camiran Sadeghi Keokuk Sr 8
4 Zane Mulder Dallas Center-Grimes So 5
5 Keenan Cook Fort Dodge Sr 9
6 Austin Yant Waverly-Shell Rock Jr 7
7 Drew Sams Oskaloosa Sr 7 (138)
8 Ethan Ksiazek Johnston Sr
9 Joe Howard Indianola Sr 6
10 Cody Batterson Southeast Polk Sr 4
 noc bannerad
138 Wrestler School Class Previous
1 Zach Barnes Southeast Polk Jr 4
2 Jackson Gallagher Bettendorf Sr 1
3 Nelson Brands Iowa City West So 3
4 Clint Lembeck Xaiver, Cedar Rapids Sr 2
5 Alex Streicher Linn-Mar Jr 5
6 Jace Williams Ankeny Centennial Sr 6
7 Mason Hulse Boone So 8
8 Anthony Zach Waukee Fr
9 Nick Graham Johnston Fr 9
10 Jess Chapman Clinton So
145 Wrestler School Class Previous
1 Michael Zachary Dowling Catholic Sr 1
2 Spencer Nevills Pleasant Valley Sr 2
3 Joel Shapiro West Des Moines Valley So 3
4 Cayd Lara Fort Dodge So 5
5 Josh Gerke Xaiver, Cedar Rapids Jr
6 Alex Ward Dubuque Hempstead So 4
7 Sam Kastle Carroll Sr 6
8 Colton Mertens Mount Pleasant Sr 8
9 Alec Ksiazek Johnston Sr 7
10 Johnny Clymer Linn-Mar Sr 9
 noc bannerad
152 Wrestler School Class Previous
1 Colton Clingenpeel Council Bluffs Thomas Jefferson Sr 1
2 Mac Southard Lewis Central Jr 2
3 Kyle Briggs Cedar Rapids Jefferson Sr 3
4 Christian Foote Pleasant Valley Sr 4
5 Colin Conway Marion Jr 5
6 Logen Rodriguez Cedar Rapids Kennedy Sr 6
7 Jacob Wempen Linn-Mar Fr 7
8 Mac Spotts Mason City Sr 8
9 Zach Wagenhoffer Waverly-Shell Rock Jr 9
10 Alec Helmkamp Ankeny Centennial Sr 10
160 Wrestler School Class Previous
1 Jack Koethe WDM Valley Sr 1
2 Seth Walker Waverly-Shell Rock Sr 2
3 Shea Hartzler Linn-Mar Sr 3
4 Tavian Rashed Cedar Rapids Jefferson Jr 5
5 Ben Sarasin Cedar Rapids Kennedy So 4
6 Jacob Carlson Mason City Sr 6
7 Austin Garcia Johnston Sr 8
8 Tyler Bitting Keokuk Sr 9
9 Hunter Hurst Spencer Sr 10
10 Gavin Babcock Southeast Polk Jr
 noc bannerad
170 Wrestler School Class Previous
1 Marcus Coleman Ames Jr 1
2 Deion Clayborne Sioux City North Sr 2
3 Josh Edel Marshalltown Sr 3
4 Brandon Haas Dubuque Hempstead Sr 5
5 Jonah Egli Fort Dodge Sr 4
6 Matt Culver Cedar Rapids Jefferson Jr 7
7 Austin Stotts West Des Moines Valley Sr 8
8 Spencer Sherwood Burlington Jr 6
9 Bryce Pilcher Cedar Falls Jr 9
10 Garrett Kubovec Cedar Rapids Kennedy Jr
182 Wrestler School Class Previous
1 Max Lyon Epworth, Western Dubuque Jr 1
2 Jacob Wiley Sioux City East Sr 2
3 Isaac Bartel Mason City Jr 4
4 Isaiah Cox Ottumwa Sr 3
5 David Carr Pleasant Valley Sr 5
6 Jamir Moore Waverly-Shell Rock Sr 6
7 Kaden Sauer Dowling Catholic Jr 7
8 Nick Dreckman Cedar Rapids Jefferson Sr 9
9 Hunter England Norwalk Sr
10 Kameron Padavich Southeast Polk Sr 10
 noc bannerad
195 Wrestler School Class Previous
1 Sam Cook Fort Dodge Sr 1
2 Donovan Doyle Iowa City West Sr 2
3 Justin Guilliams Clinton Sr 3
4 Taylor Mehmen Prairie, Cedar Rapids Sr 5
5 Chance Cary Pleasant Valley Sr 4
6 Connor Corbin West Des Moines Valley Jr 8
7 Logan Buck Dallas Center-Grimes Sr 6
8 Jacob Zachary Dowling Catholic Jr 9
9 Devan Mann Marshalltown Sr 7
10 Cameron Baker Council Bluffs Thomas Jefferson Fr 10
220 Wrestler School Class Previous
1 Ethan Andersen Southeast Polk Sr 1
2 Rocky Lombardi West Des Moines Valley Jr 2
3 Wyatt Wriedt North Scott Jr 3
4 Callan Tomlin Oskaloosa Jr 5
5 Peyton Williams Marshalltown Sr 7
6 Christian Heimer Ankeny Centennial Sr 4
7 Harrison Townsend Ames Sr 6
8 Trever Berry Clinton Jr 8
9 Alex Freiburger Dubuque Hempstead Sr 9
10 Dalles Jacobus Cedar Rapids Kennedy Sr 10
 noc bannerad
Hwt Wrestler School Class Previous
1 Gannon Gremmel Dubuque Hempstead Sr 1
2 Daniel Ramirez Southeast Polk Sr 7
3 Max Erpelding Bettendorf Sr 2
4 Aaron Costello Epworth, Western Dubuque Sr 3
5 Eagan Lickiss Indianola Jr 9
6 Korbin Caves North Scott Sr 5
7 Omar Begic Waterloo East Jr 6
8 Ad Edwards Des Moines North-Hoover Sr 8
9 Tyler Clark Clinton Jr 4
10 Tyler Bookin-Nosbisch Ottumwa Sr
Advertisements

One thought on “3A Rankings 2/9/2016

  1. Pingback: IA Wrestle’s State Tournament HUB |

Comments are closed.