Class 2A Rankings – 2-1-16

Team Rankings
1 Albia (4)
2 Creston Orient-Macksburg (6)
3 Clarion-Goldfield-Dows (4)
4 New Hampton (6)
5 Glenwood (4)
6 Webster City (3)
7 Crestwood, Cresco (5)
8 Davenport Assumption (5)
9 Mediapolis (4)
10 South Tama (5)
106
1 Aden Reeves Albia Fr
2 Shea Ruffridge Pocahontas Area So
3 Eric Faught Clear Lake Fr
4 Chase Luensman Monticello Fr
5 Kaden Anderlik Cresco, Crestwood Fr
6 Dylan Robinson New Hampton Jr
7 Phillip Ihde Decorah So
8 Cole Hansen Atlantic So
9 Matt Randone Davenport Assumption Sr
10 Grayson Kesterson Williamsburg So
113
1 Justin Portillo Clarion-Goldfield Sr
2 Josh Keller Columbus Community Sr
3 Duncan McCain Mid Prairie Jr
4 Drake Doolittle Webster City Fr
5 Riley Wright Denver Tripoli Fr
6 Noah Fye New Hampton So
7 Zach Thompson Perry So
8 Carter Cox Atlantic Jr
9 Brady Fritz South Tama So
10 Liam Conroy Mount Vernon Jr
120
1 Josh Portillo Clarion-Goldfield Sr
2 Rhyker Sims Sergeant Bluff-Lutton So
3 Connor Cleveland New Hampton Sr
4 Michael Millage Cresco, Crestwood So
5 Jared Hensley Bedford/Lenox Jr
6 Dante Tacchia Iowa Falls Jr
7 Jacob Fenske Davenport Assumption Sr
8 John Hellman Union, Laporte City Sr
9 Nick Meling East Marshall Jr
10 Chase McLaren Atlantic Fr
126
1 Brock Rathbun Center Point-Urbana Sr
2 Derek Holschlag Union, Laporte City Jr
3 Brayden Curry Sergeant Bluff-Lutton Jr
4 Tanner Probasco South Tama So
5 Ryan Steffen Cresco, Crestwood So
6 Carter Hubka Decorah Sr
7 Nathan Thoms Camanche Jr
8 Ben Carr Solon Jr
9 Gisaveri Niyibizi Perry Sr
10 Tate Battani Ballard So
132
1 Keaton Geerts New Hampton Jr
2 Brice Everson Camanche Sr
3 Shea Swafford Mediapolis Sr
4 Austin Rozeboom Boyden Hull/Rock Valley So
5 Austin Gutknecht Clarinda So
6 Kade Vankirk Perry Sr
7 Chase Lienhard Crestwood, Cresco Sr
8 Brennon Ryan Oelwein Sr
9 Colton Vest South Tama So
10 Kyle Anderson Washington Jr
138
1 Ryan Leisure Clear Lake Jr
2 Wyatt Thompson Creston Sr
3 Austin Staudt Charles City Sr
4 Kirk Mommsen Davenport Assumption Sr
5 Brennen Swafford Mediapolis So
6 Tanner Abbas Clarion-Goldfield So
7 Carter Barkema Hampton-Dumont Sr
8 Connor Ascherl MOC Floyd Valley Jr
9 Baylor Crigger Camanche Fr
10 Lucas Roland PCM Monroe Fr
145
1 Bryce Leshen Albia Sr
2 Nick Hyland Vinton-Shellsburg Sr
3 Mason Buster Mediapolis Sr
4 Maxwell Forsyth Charles City Sr
5 Brady Brott Clarion-Goldfield Sr
6 Trae Pecinovsky Crestwood, Cresco Jr
7 Cole Fritz Solon Sr
8 Pierce Gelhaus Forest City Sr
9 Xavier Miller PCM Monroe Jr
10 Joey Huntington Creston Sr
152
1 Matt Malcom Glenwood Sr
2 Tommy Bradshaw Greene County Sr
3 Blake Lawless Albia Sr
4 Joe Kelly West Liberty So
5 Brock Jennings Osage Jr
6 Isaac Judge South Tama So
7 Luke Hageman Beckman Catholic So
8 Wes Cummings PCM Monroe Fr
9 Ryan Faught Clear Lake Sr
10 Ryan Gorman New Hampton Jr
160
1 Tristan Johnson Osage Sr
2 Zach Johnston ADM Adel Sr
3 Jake Juhl Independence Sr
4 Josh Strohman Algona Sr
5 Trevor Nelson Solon Jr
6 Joe Argo Davenport Assumption Sr
7 Cam Leith Creston Sr
8 Hunter Russell Bedford Lenox Sr
9 Cole Denner New Hampton Sr
10 Dylan Coffin Saydel Sr
170
1 Chase Shiltz Creston Jr
2 Anthony Sherry Glenwood So
3 Tucker Morrison Columbus Community Jr
4 Bailey Chyma South Tama Sr
5 Nick Holt Independence Sr
6 Connor Shaw Garner-Hayfield-Ventura Jr
7 Cameron Tolander Mid-Prairie Sr
8 Jacob Kloft Maquoketa Sr
9 Michael Kent Iowa Falls Jr
10 Coy Roussell West Delaware Sr
182
1 Nick Baumler North Fayette Sr
2 JJ Clark Clarinda Sr
3 Danny Sommerlot Pocahontas Area Sr
4 Vic Malloy Williamsburg Sr
5 Zac Stork Atlantic Jr
6 Cade Baker Garner-Hayfield-Ventura Sr
7 Cole Bennett ADM Adel Jr
8 Logan Chipp Hampton Dumont Sr
9 Sam Mathis Roland Story, Story City Sr
10 Elliott Ryan Independence Sr
195
1 Bryce Esmoil West Liberty So
2 Seth Maitlen Creston Sr
3 Izaak Shedenhelm Denver Tripoli Sr
4 Matt McMillan Independence Sr
5 Zach Haggstrom Glenwood Jr
6 Shane Poppens Aplington Parkersburg Sr
7 Ethan Timmerman Mediapolis Sr
8 Visouth Peterschmidt Mid Prairie Jr
9 Michael Fritz Fairfield Jr
10 Jacob Haag Waterloo Columbus Sr
220
1 Gavin Dinsdale Webster City Sr
2 Alex Paulson Forest City Sr
3 Kaden Hulett Creston Jr
4 Noah Broderson Davenport Assumption Jr
5 Travis McMillan Oelwein Sr
6 Levi Duwa Mid Prairie Jr
7 Jordan Baumler North Fayette Valley So
8 Travis Poffenbarger Knoxville Sr
9 Gage Jarrett West Burlington Sr
10 John Patrick Dubuque Wahlert Sr
Hwt
1 Carter Isley Albia Sr
2 Cooper Lawson Webster City So
3 Brock Caviness Knoxville Sr
4 Nathan Heath ADM Adel Sr
5 Tristan Wirfs Mount Vernon Jr
6 Zach Timm Monticello Sr
7 Michael Ahrendsen Union Laporte City Jr
8 Ben Kincart Davis County, Bloomfield Sr
9 Caleb Sanders Glenwood So
10 Elijah Van’t Hof Sioux Center Jr
Advertisements

6 thoughts on “Class 2A Rankings – 2-1-16

  1. Pingback: Iowa Women’s Wrestling Recap |

  2. Pingback: IA Wrestle’s State Tournament HUB |

  3. Dunn is in 2A, however, he did not make the top 10 this time. He’s a good wrestler with a great chance at the stand but has a good number of losses this year and is not ranked.

Comments are closed.