Class 1A Rankings – 2-1-16

 

 

1st Alburnett 9
2nd Lisbon 6
3rd Sibley-Ocheyedan 5
4th Highland Riverside 2
5th Don Bosco 4
6th Wapsie Valley 3
7th South Central Calhoun 2
8th Martensdale St. Marys 2
9th North Linn 3
10th Southeast Warren 3
106
1 Will Portis Rockford JR
2 Gable Fox Don Bosco SO
3 Donny Schmit Wapsie Valley SO
4 Jaymus Wilson Alburnett FR
5 Sam Loyd New London SO
6 Brady Henderson North Linn FR
7 Jacob Sigler Dike-New Hartford JR
8 Cobe Siebrecht Lisbon FR
9 Kurtis Krager OABCIG SO
10 Hunter Pfantz West Marshall SO
113
1 Brock Henderson North Linn JR
2 Josh Tibbits Martensdale-St. Marys FR
3 Jeremiah Colon Newman SR
4 Blake Bauer SE Warren SO
5 Tatem Bluml Riverside, Oakland JR
6 Kody Kleve Starmont SR
7 Dylan Loomer Jesup SO
8 Nathan Phillips I-35 JR
9 Mason Wickman Alburnett FR
10 Ben Emrich Tipton SO
120
1 Bryce West Highland-Riverside JR
2 Brady Kyner SE Warren JR
3 Cooper Siebrecht Lisbon SO
4 Ben Moyer Alburnett JR
5 Cole Allison St. Eds JR
6 Chance Thorndson Riceville SO
7 Kody Berg Westwood JR
8 Brayden Egli I-35 SO
9 Skylar Richter Hinton SR
10 Wyatt Crocker Logan Magnolia SO
126
1 Alex Thomsen Underwood SO
2 Drew West Highland-Riverside JR
3 Wally Zernich Lisbon JR
4 Colin Schrader Wapsie Valley SO
5 Tanner Lundgren Emmetsburg JR
6 Zach Andrews Belmond-Klemme SR
7 Jake Wulf OA-BCIG SR
8 Ben Freese Nodaway Valley SR
9 Nick Martin Moravia SO
10 Kody Kugel Dike-New Hartford SR
132
1 Cole Needham West Marshall SR
2 Drake Halblom Alburnett SR
3 Chase McLaughlin Lisbon JR
4 Briar Cochran Moravia JR
5 Jacob Hansen West Fork JR
6 Kolton Roth GTRA SO
7 Nick Mangrich Don Bosco SR
8 Kyle Decker East Buchanan JR
9 Austin Leopard Louisa-Muscatine JR
10 Jack Kyle Missouri Valley JR
138
1 Nick Williams Lisbon SR
2 Bryce Ackerman Wapsie Valley SR
3 Jacob Krakow Iowa Valley JR
4 Cooper White West Marshall JR
5 Skylar Solko Alta-Aurelia JR
6 Tucker Franklin Alburnett JR
7 Payton Sitzmann St. Eds SR
8 Reno Chiri New London JR
9 Dakota Boyer Eddyville-Blakesburg SO
10 Sage Zylstra Lynnville-Sully SO
145
1 Carter Happel Lisbon SR
2 Trent Johnson Dike-New Hartford JR
3 Trey Brisker Wilton SO
4 Dylan Schuck Sibley-Ocheyedan JR
5 Tanner Hoyer Alburnett JR
6 Jake Mulford Audubon SR
7 Zach Sommerfelt Clarksville SR
8 James Kime Sumner-Fredericksburg SR
9 Dylan Mueller Central Springs SR
10 Lane Boender Sigourney-Keota SR
152
1 Zach Axmear English Valley JR
2 Conner Shulista Alburnett SR
3 Karsen Seehase Sumner-Fredericksburg JR
4 Josh Hopkins East Mills SR
5 Drew Anderson Westwood JR
6 Dalton Nelson North Butler JR
7 Brady Wilson Logan-Magnolia JR
8 Gabe Pauley AHST FR
9 Tanner Greenwald Wilton SR
10 Chris Paulsen Don Bosco SR
160
1 Bryce Paul Alburnett SR
2 Sal Arzani Interstate 35 SR
3 Garrett Sayler Sibley-Ocheyedan JR
4 Jarel Arbegast West Fork JR
5 Taylan Entriken Hudson JR
6 TJ Dierking SE Warren SO
7 Luke Peters South Hamilton JR
8 Dustin Engel AHST SR
9 Rogan Pforts Wapello JR
10 Nick Milder Iowa City Regina FR
170
1 Joey Schwenn Belle Plaine JR
2 Logan Schumacher Martensdale-St. Marys SO
3 Tanner Sloan Alburnett SO
4 Noah Huber Hudson SR
5 Trent Kruger Sibley-Ocheyedan JR
6 Tim Barr AHST SR
7 Zach Ryg Central Springs FR
8 Noah Bouse Okoboji SR
9 Jared Johnson West Marshall SR
10 Riley Wohlers Logan Magnolia SR
182
1 Daniel Bishop Hinton JR
2 Austin Lentz Ogden SR
3 Nathan Krueger Manson NW Wester SR
4 Steven Gregory Treynor SR
5 Hunter DeJong Sibley-Ocheyedan SO
6 Bryce Oveson Wilton JR
7 Walker Even Don Bosco JR
8 DJ Ackerson Dike-New Hartford SR
9 Colton Massengale BGM SR
10 Alec McDowell Maquoketa Valley JR
195
1 Landers Kuboushek South Winn SR
2 Slade Sifuentes Lake Mills JR
3 Drake Johnson Logan-Magnolia JR
4 Ty Riley South Central Calhoun SR
5 Jordan Challis Tipton SR
6 Nick Ross Ogden SR
7 Mike Ward East Union SR
8 Colton Francis West Hancock SO
9 Eric Jorgensen AHST JR
10 Noah Boender Sigourney-Keota JR
220
1 Rylan Richardson South Central Calhoun SR
2 Colton Hansen Newman SR
3 Caleb Meinders AGWSR JR
4 Drew Finnegan West Branch SR
5 Cameron Beminio Belmond-Klemme SO
6 Skylar Bonestroo Western Christian JR
7 Matt Naig Sibley-Ocheyedan JR
8 Tom Rief Missouri Valley SO
9 Nick Perkins East Mills SR
10 Zach Santee Central Springs SO
285
1 Jared Brinkman Iowa City Regina SR
2 Luke Worden Belmond-Klemme SR
3 Tim Butcher Manson NW Webster SR
4 Sawyer Hulshizer Saint Ansgar SR
5 Kyler Schott North Lynn JR
6 Brian Sadler Jesup SO
7 Cole Jensen Maple Valley-A-O SR
8 Korby Keehner MFL Mar Mac FR
9 Anthony Ossman East Mills SR
10 Michael Young AGWSR SR
Advertisements

One thought on “Class 1A Rankings – 2-1-16

  1. Pingback: IA Wrestle’s State Tournament HUB |

Comments are closed.