Class 2A Rankings – 1-19-16

Note: Wrestlers that are known to be injured and will miss significant time, or have yet to compete in the 2015-16 season may not be included in these rankings.

Team Rankings
1 Albia (4)
2 Creston Orient-Macksburg (5)
3 Clarion-Goldfield-Dows (4)
4 New Hampton (7)
5 Crestwood, Cresco (5)
6 Glenwood (4)
7 South Tama (5)
8 Webster City (4)
9 Mediapolis (5)
10 Davenport Assumption (6)
106
1 Aden Reeves Albia Fr
2 Shea Ruffridge Pocahontas Area So
3 Eric Faught Clear Lake Fr
4 Chase Luensman Monticello Fr
5 Phillip Ihde Decorah So
6 Kaden Anderlik Cresco, Crestwood Fr
7 Grayson Kesterson Williamsburg So
8 Cole Hansen Atlantic So
9 Dylan Robinson New Hampton Jr
10 Matt Randone Davenport Assumption Sr
113
1 Justin Portillo Clarion-Goldfield Sr
2 Josh Keller Columbus Community Sr
3 Duncan McCain Mid Prairie Jr
4 Riley Wright Denver Tripoli Fr
5 Noah Fye New Hampton So
6 Zach Thompson Perry So
7 Drake Doolittle Webster City Fr
8 Carter Cox Atlantic Jr
9 Brady Fritz South Tama So
10 Liam Conroy Mount Vernon Jr
120
1 Josh Portillo Clarion-Goldfield Sr
2 Michael Millage Cresco, Crestwood So
3 Ryker Simms Sergeant Bluff-Lutton So
4 Connor Cleveland New Hampton Sr
5 Jared Hensley Bedford/Lenox Jr
6 Dante Tacchia Iowa Falls Jr
7 Jacob Fenske Davenport Assumption Sr
8 Nick Meling East Marshall Jr
9 John Hellman Union, Laporte City Sr
10 Chase McLaren Atlantic Fr
126
1 Brock Rathbun Center Point-Urbana Sr
2 Derek Holschlag Union, Laporte City Jr
3 Brayden Curry Sergeant Bluff-Lutton Jr
4 Tanner Probasco South Tama So
5 Ryan Steffen Cresco, Crestwood So
6 Gisaveri Niyibizi Perry Sr
7 Ben Carr Solon Jr
8 Nathan Thoms Camanche Jr
9 Carter Hubka Decorah Sr
10 Bryant Woodford Central Dewitt Sr
132
1 Keaton Geerts New Hampton Jr
2 Brice Everson Camanche Sr
3 Shea Swafford Mediapolis Sr
4 Austin Rozeboom Boyden Hull/Rock Valley So
5 Chase Lienhard Crestwood, Cresco Sr
6 Colton Vest South Tama So
7 Austin Gutknecht Clarinda So
8 Kyle Anderson Washington Jr
9 Brennon Ryan Oelwein Sr
10 Kade Vankirk Perry Sr
138
1 Ryan Leisure Clear Lake Jr
2 Wyatt Thompson Creston Sr
3 Tanner Abbas Clarion-Goldfield So
4 Kirk Mommsen Davenport Assumption Sr
5 Brennen Swafford Mediapolis So
6 Carter Barkema Hampton-Dumont Sr
7 Austin Staudt Charles City Sr
8 Connor Ascherl MOC Floyd Valley Jr
9 Keegan Tenge New Hampton Jr
10 Baylor Crigger Camanche Fr
145
1 Bryce Leshen Albia Sr
2 Nick Hyland Vinton-Shellsburg Sr
3 Mason Buster Mediapolis Sr
4 Trae Pecinovsky Crestwood, Cresco Jr
5 Maxwell Forsyth Charles City Sr
6 Brady Brott Clarion-Goldfield Sr
7 Cole Fritz Solon Sr
8 Pierce Gelhaus Forest City Sr
9 Derek Fox Osage Jr
10 Stuart Schafer Davenport Assumption Sr
152
1 Matt Malcom Glenwood Sr
2 Tommy Bradshaw Greene County Sr
3 Joe Kelly West Liberty So
4 Isaac Judge South Tama So
5 Blake Lawless Albia Sr
6 Brock Jennings Osage Jr
7 Ryan Gorman New Hampton Jr
8 Luke Hageman Beckman Catholic So
9 Race Brant Woodward-Granger Sr
10 Wes Cummings PCM Monroe Fr
160
1 Tristan Johnson Osage Sr
2 Zach Johnston ADM Adel Sr
3 Jake Juhl Independence Sr
4 Josh Strohman Algona Sr
5 Trevor Nelson Solon Jr
6 Joe Argo Davenport Assumption Sr
7 Cole Denner New Hampton Sr
8 Ryan Ferrari Webster City Sr
9 Cam Leith Creston Sr
10 Tyler Zeiman Cherokee So
170
1 Chase Shiltz Creston Jr
2 Anthony Sherry Glenwood So
3 Tucker Morrison Columbus Community Jr
4 Bailey Chyma South Tama Sr
5 Nick Holt Independence Sr
6 Connor Shaw Garner-Hayfield-Ventura Jr
7 Jacob Kloft Maquoketa Sr
8 Coy Roussell West Delaware Sr
9 Isaiah Vaughan Union, Laporte City Jr
10 Trevor Rommann Center Point-Urbana Sr
182
1 Nick Baumler North Fayette Sr
2 JJ Clark Clarinda Sr
3 Vic Malloy Williamsburg Sr
4 Danny Sommerlot Pocahontas Area Sr
5 Zac Stork Atlantic Jr
6 Cade Baker Garner-Hayfield-Ventura Sr
7 Cole Bennett ADM Adel Jr
8 Karlton Skubal Washington Jr
9 Cameron Tolander Mid-Prairie Sr
10 Luke Erickson Mediapolis Sr
195
1 Bryce Esmoil West Liberty So
2 Seth Maitlen Creston Sr
3 Izaak Shedenhelm Denver Tripoli Sr
4 Matt McMillan Independence Sr
5 Zach Haggstrom Glenwood Jr
6 Shane Poppens Aplington Parkersburg Sr
7 Ethan Timmerman Mediapolis Sr
8 Visouth Peterschmidt Mid Prairie Jr
9 Jacob Haag Waterloo Columbus Sr
10 Michael Fritz Fairfield Jr
220
1 Gavin Dinsdale Webster City Sr
2 Alex Paulson Forest City Sr
3 Kaden Hulett Creston Jr
4 Noah Broderson Davenport Assumption Jr
5 Travis McMillan Oelwein Sr
6 Levi Duwa Mid Prairie Jr
7 Jordan Baumler North Fayette Valley So
8 Caleb Ring Osage Jr
9 Travis Poffenbarger Knoxville Sr
10 Gage Jarrett West Burlington Sr
Hwt
1 Carter Isley Albia Sr
2 Brock Caviness Knoxville Sr
3 Cooper Lawson Webster City So
4 Nathan Heath ADM Adel Sr
5 Tristan Wirfs Mount Vernon Jr
6 Ben Kincart Davis County, Bloomfield Sr
8 Zach Timm Monticello Sr
7 Michael Ahrendsen Union Laporte City Jr
9 Caleb Sanders Glenwood So
10 Elijah Van’t Hof Sioux Center Jr
Advertisements

2 thoughts on “Class 2A Rankings – 1-19-16

  1. Pingback: Thomsen leads underclassmen in InterMat rankings |

  2. Pingback: Coleman and Shiltz make InterMat’s top Junior list |

Comments are closed.