Class 1A Rankings – 1-19-16

Note: Wrestlers that are known to be injured and will miss significant time, or have yet to compete in the 2015-16 season may not be included in these rankings.

1st Alburnett 7
2nd Lisbon 6
3rd Sibley-Ocheyedan 6
4th Wapsie Valley 3
5th Highland Riverside 2
6th Don Bosco 5
7th South Central Calhoun 2
8th Martensdale St. Mary’s 2
9th Southeast Warren 3
10th West Marshall 4
106
1 Will Portis Rockford JR
2 Gable Fox Don Bosco SO
3 Donny Schmit Wapsie Valley SO
4 Jaymus Wilson Alburnett FR
5 Sam Loyd New London SO
6 Cobe Siebrecht Lisbon FR
7 Jacob Sigler Dike-New Hartford JR
8 Brady Henderson North Linn FR
9 Kurtis Krager OABCIG SO
10 Hunter Pfantz West Marshall SO
113
1 Brock Henderson North Linn JR
2 Josh Tibbits Martensdale-St. Marys FR
3 Jeremiah Colon Newman SR
4 Blake Bauer SE Warren SO
5 Tatem Bluml Riverside, Oakland JR
6 Kody Kleve Starmont SR
7 Dylan Loomer Jesup SO
8 Nathan Phillips I-35 JR
9 Javis Kreiger New London SO
10 Ben Emrich Tipton SO
120
1 Bryce West Highland-Riverside JR
2 Brady Kyner SE Warren JR
3 Cooper Siebrecht Lisbon SO
4 Ben Moyer Alburnett JR
5 Cole Allison St. Eds JR
6 Chance Thorndson Riceville SO
7 Skylar Richter Hinton SR
8 Brayden Egli I-35 SO
9 Kody Berg Westwood JR
10 Wyatt Crocker Logan Magnolia SO
126
1 Alex Thomsen Underwood SO
2 Drew West Highland-Riverside JR
3 Wally Zerncih Lisbon JR
4 Colin Schrader Wapsie Valley SO
5 Tanner Lundgren Emmetsburg JR
6 Zach Andrews Belmond-Klemme SR
7 Jake Wulf OA-BCIG SR
8 Nick Martin Moravia SO
9 Ben Freese Nodaway Valley SR
10 Kody Kugel Dike-New Hartford SR
132
1 Cole Needham West Marshall SR
2 Chase McLaughlin Lisbon JR
3 Drake Halblom Alburnett SR
4 Briar Cochran Moravia JR
5 Jacob Hansen West Fork JR
6 Nick Mangrich Don Bosco SR
7 Payton Sitzmann St. Eds SR
8 Kolton Roth GTRA SO
9 Kyle Decker East Buchanan JR
10 Austin Leopard Louisa-Muscatine JR
138
1 Jacob Krakow Iowa Valley JR
2 Bryce Ackerman Wapsie Valley SR
3 Nick Williams Lisbon SR
4 Tucker Franklin Alburnett JR
5 Cooper White West Marshall JR
6 Reno Chiri New London JR
7 Dakota Boyer Eddyville-Blakesburg SO
8 Austin Hellman Don Bosco SO
9 Sage Zylstra Lynnville-Sully SO
10 Austin Pontier I-35 SR
145
1 Carter Happel Lisbon SR
2 Trent Johnson Dike-New Hartford JR
3 Trey Brisker Wilton SO
4 Dylan Schuck Sibley-Ocheyedan JR
5 Skylar Solko Alta-Aurelia JR
6 Jake Mulford Audubon SR
7 James Kime Sumner-Fredericksburg SR
8 Dylan Mueller Central Springs SR
9 Caleb Gunderson Sioux Central JR
10 Tanner Heaberlin Belmond-Klemme SR
152
1 Conner Shulista Alburnett SR
2 Zach Axmear English Valley JR
3 Karsen Seehase Sumner-Fredericksburg JR
4 Drew Anderson Westwood JR
5 Dalton Nelson North Butler JR
6 Brady Wilson Logan-Magnolia JR
7 Gabe Pauley AHST FR
8 Chris Paulsen Don Bosco SR
9 Tanner Greenwald Wilton SR
10 Kyle Green Sibley-Ocheyedan SR
160
1 Bryce Paul Alburnett SR
2 Sal Arzani Interstate 35 SR
3 Josh Hopkins East Mills SR
4 Garrett Sayler Sibley-Ocheyedan JR
5 Jarel Arbegast West Fork JR
6 Taylan Entriken Hudson JR
7 TJ Dierking SE Warren SO
8 Luke Peters South Hamilton JR
9 Dustin Engel AHST SR
10 Garet Sims Iowa Valley FR
170
1 Joey Schwenn Belle Plaine JR
2 Logan Schumacher Martensdale-St. Marys SO
3 Trent Kruger Sibley-Ocheyedan JR
4 Tanner Sloan Alburnett SO
5 Noah Huber Hudson SR
6 Zach Ryg Central Springs FR
7 Noah Bouse Okoboji SR
8 Jared Johnson West Marshall SR
9 Tim Barr AHST SR
10 Levi Stockdale AGWSR SR
182
1 Daniel Bishop Hinton JR
2 Austin Lentz Ogden SR
3 Nathan Krueger Manson NW Wester SR
4 Steven Gregory Treynor SR
5 Hunter DeJong Sibley-Ocheyedan SO
6 Bryce Oveson Wilton JR
7 Cruz Vera AGWSR SR
8 Walker Even Don Bosco JR
9 DJ Ackerson Dike-New Hartford SR
10 Mason Lyons Bellevue JR
195
1 Landers Kuboushek South Winn SR
2 Drake Johnson Logan-Magnolia JR
3 Ty Riley South Central Calhoun SR
4 Slade Sifuentes Lake Mills JR
5 Jordan Challis Tipton SR
6 Nick Ross Ogden SR
7 Colton Massengale BGM SR
8 Eric Jorgensen AHST JR
9 Kyle Schiernbeck Ridge View SR
10 Colton Francis West Hancock SO
220
1 Rylan Richardson South Central Calhoun SR
2 Colton Hansen Newman SR
3 Caleb Meinders AGWSR JR
4 Cameron Beminio Belmond-Klemme SO
5 Drew Finnegan West Branch SR
6 Noah Boender Sigourney JR
7 Tom Rief Missouri Valley SO
8 Nick Perkins East Mills SR
9 Evan Else Ridge View JR
10 Zach Santee Central Springs SO
285
1 Jared Brinkman Iowa City Regina SR
2 Luke Worden Belmond-Klemme SR
3 Tim Butcher Manson NW Webster SR
4 Sawyer Hulshizer Saint Ansgar SR
5 Matt Naig Sibley-Ocheyedan JR
6 Kyler Schott North Lynn JR
7 Brian Sadler Jesup SO
8 Korby Keehner MFL Mar Mac FR
9 Michael Young AGWSR SR
10 Cole Jensen Maple Valley-A-O SR
Advertisements

One thought on “Class 1A Rankings – 1-19-16

  1. Pingback: Thomsen leads underclassmen in InterMat rankings |

Comments are closed.