Way Too Early 1A District Outlook

Here is a list of the returning district qualifiers from last year separated by what district they are in this year. We used last years weights and didn’t account for any transfers. Although we don’t know what weight each wrestler will be at this year, this should give a feel what district brackets could be stacked come February.

I-35 DISTRICT

106

Zach Fees (Guthrie Center) SO

George Appleseth (Panorama) JR

Brayden Egli (I-35) SO

Blake Bauer (SEW) JR

113

Garrett Simmons (Panorama) JR

Zac Willey (I-35) SO

Nicholas Martin (Moravia) SO

Brady Kyner (SEW) JR

120

Ben Freese (Nodaway Valley) SR

Nathan Phillpis (I-35) JR

126

Brock Beeler (Guthrie Center) SR

Austin Pontier (I-35) SR

Briar Cochran (Moravia) SR

132

Jake Catron (Martensdale) JR

138

Dylan Cornelison (Nodaway Valley) SR

Tanner Flesher (SEW) SR

145

Tyler VanHouten (Panorama) JR

152

Logan Schumacher (Martensdale) SO

Blayde Baker (Wayne) SR

160

Logan Sturtz (Ogden) SR

Sal Arzani (I-35) SR

170

Teddy Daggett (Guthrie Center) SR

Austin Lentz (Ogden) SR

TJ Dierking (SEW) FR

182

Nick Ross (Ogden) SR

Dante Arzani (I-35) JR

Quinton Castell (Moravia) JR

195

Mike Ward (East Union) SR

220

Kessler Tomas (East Union) JR

285

Elijah Williams (SEW) JR


JESUP DISTRICT

106

Brock Henderson (North Linn) JR

Chelbe Feuerhelm (MFL) SO

Donny Schmit (Wapsie Valley) SO

113

Ben Moyer (Alburnett) JR

Killian Welsh (Ed-Co) SO

Kody Kleve (Starmont) SR

Dylan Loomer (Jesup) JR

Jason Even (Wapsie Valley) SO

120

Tucker Franklin (Alburnett) JR

Tanner Parmely (Maq Valley) SO

Mitchell Hayes (Starmont) SO

Elfego Marroquin (Postville) JR

Colin Schrader (Wapsie Valley) SO

126

Drake Halblom (Alburnett) SR

Max McGraw (East Buc) SO

Luke Massman (South Winn) JR

Carter Seitsinger (Sum-Fred) SO

132

Kyle Decker (East Buc) JR

Rodney Schwartzhoff (South Winn) SO

138

Tanner Sloan (Alburnett) SO

Ted Hilgerson (Central Elkader) JR

Braydon Nunemaker (East Buc) SO

Karsen Seehase (Sum-Fred) JR

145

Conner Shulista (Alburnett) SR

Joesph Bebber (Clayton Ridge) JR

Bryce Ackerman (Wapsie Valley) SR

152

Bryce Paul (Alburnett) SR

MacKenzie Hughes (Postville) JR

160

Tanner Hoyer (Alburnett) JR

Hunter Fletcher (MFL) SR

Ben Meyer (South Winn) SR

Brodie Garnier (Sum-Fred) JR

170

182

Jared Gerner (Clayton Ridge) SR

Landers Kuboushek (South Winn) SR

195

Griffin Cabalka (East Buc) SR

Ryan Even (Jesup) SR

Brock Meyer (Sum-Fred) SO

220

Anthony Emanuel (South Winn) SR

285

Kyler Schott (North Linn) JR

Brian Sadler (Jesup) SO

Dustin Lenz (Sum-Fred) SR


MANSON DISTRICT

106

Cooper Siebrecht (Alta-Aurelia) SO

Koby Hanson (Manson) SO

Kurtis Krager (OABCIG) SO

Juan Guido (Belmond) SR

Cody Marlow (Graettinger) JR

113

Colten Larson (Alta-Aurelia) SR

Lance Else (Ridge View) SO

Cole Allison (St. Eds) JR

Tanner Lundgren (Emmetsburg) JR

120

Skylar Solko (Alta-Aurelia) JR

Landon Makinson (SCC) SR

Garett Blink (Eagle Grove) SO

126

John Tuttle (Alta-Aurelia) JR

Jake Wulf (OABCIG) SR

Jordan Payne (SCC) SR

Payton Sitzmann (St. Eds) SR

Zach Andrews (Belmond) SR

Kolton Roth (Graettinger) SO

132

Eric Wedemeyer (Manson) SR

Caleb Gunderson (Sioux Central) JR

Tanner Heaberlin (Belmond) SR

138

Chance Rice (Manson) SO

Peyton Boyle (Ridge View) SR

Alex Hoffman (Graettinger) SR

145

Kaleb Simacek (Manson) JR

152

Skyler Michalski (Manson) SR

Gage Jamison (Emmetsburg) JR

Luke Peters (South Hamilton) JR

160

NONE

170

Tyler Hoffman (Graettinger) SR

Hunter Hagen (West Hancock) SO

182

Nathan Krueger (Manson) SR

195

Kyle Schiernbeck (Ridge View) SR

Rylan Richardson (SCC) SR

Nate Harris (Graettinger) JR

220

Cameron Beminio (Belmond) SO

Robert Nelson (Emmetsburg) SR

285

Tim Butcher (Manson) SR

Luke Worden (Belmond) SR


NEWMAN DISTRICT

106

Chance Throndson (Riceville) SO

Will Portis (Rockford) JR

Gable Fox (Don Bosco) SO

113

Jeremiah Colon (Newman) SR

Jeremy Schmitz (Don Bosco) JR

120

Tristen Brase (Nashua-Plainfield) SO

Adrian Kaski (Riceville) SO

Kody Kugel (DNH) SR

126

Nick Mangrich (Don Bosco) SR

Jacob Hansen (West Fork) JR

132

Trent Johnson (DNH) JR

Owen Mangrich (Don Bosco) SO

Dalton Nelson (North Butler) JR

138

Dylan Mueller (Central Springs) SR

Cutter Bruce (St. Ansgar) SR

145

Houston Conway (Newman) JR

152

Chris Paulsen (Don Bosco) SR

Austin Janssen (North Butler) SR

Jarel Arbegast (West Fork) JR

160

Noah Huber (Hudson) SR

170

Levi Stockdale (AGWSR) SR

182

Slade Sifuentes (Lake Mills) JR

Jason Fisher (Nashua-Plainfield) SR

Cruz Vera (AGWSR) SR

DJ Ackerson (DNH) SR

195

NONE

220

Colton Hansen (Newman) SR

285

Sawyer Hulshizer (St. Ansgar) SR

Michael Young (AGWSR) SR


PLEASANTVILLE DISTRICT

106

Josh Dunsbergen (Lynnville-Sully) SO

Tyler Strasser (North Mahaska) SO

Hunter Pfantz (West Marshall) SO

Tanner Rea (Eddyville-Blakesburg) SR

113

Ty Carlson (Colfax-Mingo) SR

Adam Proctor (Eddyville-Blakesburg) SR

120

Dakota Henry (Belle Plaine) SO

Cole Needham (West Marshall) SR

Alex Hanna (Eddyville-Blakesburg) SO

Nick Ives (Sigourney) SO

126

Dakota Boyer (Eddyville-Blakesburg) SO

Jacob Krakow (Iowa Valley) JR

132

Griffen McBride (Pleasantville) JR

Cooper White (West Marshall) JR

138

Noah Reeves (Sigourney) JR

145

Dalton Roberts (BGM) SO

152

Brandon Schafbuch (HLV) SO

Jared Johnson (West Marshall) SR

Dakota Miller ( Cardinal) SR

Zach Axmear (English Valley) JR

Lane Boender (Sigourney) SR

160

Joey Schwenn (Belle Plaine) JR

Nate Van Buren (HLV) SR

170

Jayson Krakow (Iowa Valley) JR

182

Colton Massengale (BGM) SR

Kaleb Reeves (Sigourney) SO

195

Alex Schaper (West Marshall) SR

220

Edmond Henning (HLV) SR

Noah Boender (Sigourney) JR

285

Shannon Dunsbergen (Lynnville-Sully) SR


SIBLEY DISTRICT

106

Kevin Seutjens (Kingsley-Pierson) JR

Justin Severson (West Lyon) JR

113

Skylar Richter (Hinton) SR

Kody Berg (Westwood) JR

Skyler Briggs (Akron-Westfield) JR

120

Austin Eilers (Lawton-Bronson) SO

Brady Jones (Okoboji) SR

Adrian Topete (West Sioux) Sr

126

Isaiah Caldwell (Lawton-Bronson) SR

Markes Myers (Westwood) SR

Daniel Martinsen (Akron-Westfield) JR

132

Colbin Larue (Okoboji) JR

Dylan Schuck (Sibley) JR

138

Braiden Tank (West Monona) SR

Sebastian Berg (Akron-Westfield) JR

Kyle Green (Sibley) SR

145

Drew Anderson (Westwood) JR

Cody Zellmer (Woodbury) SR

Derek Erdman (MMC) SR

Matthew Eckard (Okoboji) JR

Garrett Sayler (Sibley) JR

Noah Heathcott (West Lyon) JR

152

Jakob Shattuck (Westwood) SR

160

Logan Beller (Woodbury) SR

Noah Bouse (Okoboji) SR

Trent Kruger (Sibley) JR

170

Daniel Bishop (Hinton) JR

Tony Baker (Westwood) SR

Layne Rickman (Okoboji) JR

182

Hunter Dejong (Sibley) SO

195

Tyler Tschampel (Hinton) SO

220

Matt Naig (Sibley) JR

Dustin Brown (West Lyon) SR

285

NONE


UNDERWOOD DISTRICT

106

Tatem Bluml (Riverside) JR

Seth Wright (Woodbine) JR

Wyatt Crocker (Logan-Magnolia) SO

Joey Jennings (Underwood) SO

113

Joel Becerra (AHST) JR

Chris Gaynor (Riverside) JR

Garret Thompson (Logan-Magnolia) SO

Alex Thomsen (Underwood) SO

120

Ethan Rankin (Riverside) SR

Ben Christensen (East Mills) SR

Bo Geise (Logan-Magnolia) SO

126

Nick Rounds (Missouri Valley) SR

132

Alec Moorman (East Mills) SR

138

Jake Mulford (Audubon) SR

Tom Jennings (Underwood) SR

145

Luke Stortenbecker (East Mills) JR

Brady Wilson (Logan-Magnolia) JR

152

Jacob Dickenson (Griswold) SR

Josh Hopkins (East Mills) SR

Nathan Haynes (Missouri Valley) SO

160

Timmy Barr (AHST) SR

Winston Veatch (Missouri Valley) SR

170

Dustin Engel (AHST) SR

Riley Wohlers (Logan-Magnolia) SR

Sam Gregory (Treynor) SR

182

Dillon Manhart (Tri-Center) SR

Steven Gregory (Treynor) SR

195

Erik Jorgensen (AHST) JR

Lane Ring (Exira) SR

Drake Johnsen (Logan-Magnolia) JR

220

Christian Sousley (Clarinda Academy) JR

Nick Perkins (East Mills) SR

Tom Rief (Missouri Valley) SO

285

Coy Maher (Riverside) JR

Anthony Ossman (East Mills) SR

Christian Jensen (Logan-Magnolia) SR

Seth Jimmerson (Missouri Valley) SR


WILTON DISTRICT

106

Ben Emrich (Tipton) SO

Samuel Loyd (New London) SO

113

Clay McCoy (Lisbon) SO

Drew West (Highland) JR

Devon Meeker (Wapello) JR

120

Chase McLaughlin (Lisbon) JR

Bryce West (Highland) JR

126

Nick Williams (Lisbon) SR

Tanner Greenwald (Wilton) SR

132

Jack Butteris (Lisbon) JR

Austin Leopard (Louisa-Muscatine) JR

AJ Ponce (Wapello) JR

138

Carter Happel (Lisbon) SR

Reno Chiri (New London) JR

Jack Edeker (Regina) SR

Trey Brisker (Wilton) SO

145

Hunter Robinson (Lisbon) SR

152

Bryce Werderman (Lisbon) SO

Spencer Gritton (Tipton) SR

Rogan Pforts (Wapello) JR

160

Gavin Blake (Durant) SR

Hunter Connor (Louisa-Muscatine) SO

Bryce Oveson (Wilton) JR

170

Tony Olguin (Highland) SR

182

Mason Lyons (Bellevue) JR

Jordan Challis (Tipton) SR

Tyler Mettler (New London) SR

Kolton Armey (Wilton) SO

195

Cameron Ihrig (Tipton) SR

Alfredo Delacruz (Waco) SR

220

Ryan Grosvenor (West Branch) SR

Jared Brinkman (Regina) JR

285

Logan O’Connor (Lisbon) SO