Postseason District Breakdown (8 of 12) Webster City and Wilton

Starting on 1/26 we will be releasing a postseason preview. We will be previewing 1 district a day for 1A and 2A each. Class 3A will be released starting on 2/9. Here is the schedule for when each district will be released.

1/26- Districts 1 https://iawrestle.com/2015/01/26/postseason-district-breakdown-1-of-12-aplington-parkersburg-and-clarksville/

2A- Aplington-Parkersburg

1A- Clarksville


1/27- Districts 2 https://iawrestle.com/2015/01/27/postseason-district-breakdown-2-of-12-atlantic-and-interstate-35-truro/

2A- Atlantic

1A- Interstate 35


1/28- Districts 3 https://iawrestle.com/2015/01/28/postseason-district-breakdown-3-of-12-ballard-and-jesup/

2A- Ballard

1A- Jesup


1/29- Districts 4 https://iawrestle.com/2015/01/29/postseason-district-breakdown-4-of-12-fairfield-and-pleasantville/

2A- Fairfield

1A- Pleasantville


1/30- Districts 5 https://iawrestle.com/2015/01/30/postseason-district-breakdown-5-of-12-independence-and-sibley-ocheyedan/

2A- Independence

1A- Sibley-Ocheyedan


2/2- Districts 6 https://iawrestle.com/2015/02/02/postseason-district-breakdown-6-of-12-sioux-center-and-south-hamilton-jewell/

2A- Sioux Center

1A- South Hamilton, Jewell


2/3- Districts 7 https://iawrestle.com/2015/02/03/postseason-district-breakdown-7-of-12-solon-and-underwood/

2A- Solon

1A- Underwood


2/4- Districts 8

2A- Webster City

1A- Wilton


2/9- 3A District 1&2

Ankeny Centennial

Clinton


2/10- 3A District 3&4

Fort Dodge

Mount Pleasant


2/11- 3A District 5&6

Prairie, Cedar Rapids

Sioux City, North


2/12- 3A District 7&8

Waukee

Waverly-Shell Rock


2A District #8 @ Webster City

Returning State Points By Team

Hampton Dumont Sectional
Algona-17.5
Clear Lake-52.5
Forest City-9
Garner-Hayfield-0
Hampton-40
Iowa Fall-Alden-5
Sectional Total=124

Humboldt Sectional
East Sac County-0
Greene County-3.5
Humboldt-0
Pocahontas-0
Southeast Valley-0
Webster City-0
Sectional Total=3.5
Webster City District Total=127.5

Returning State Qualifiers By Team

Algona (2)
​Austin Long 145, Joe Teague 182
Clear Lake (5)
Brennen Doebel 106, Ryan Leisure 113, Ryan Schmalen 120, Ryan Faught 132,
Connor Noshisch 182
Forest City (1)
​Beau Sorenson 160
Garner Hayfield (0)
Hampton-Dumont (3)
​Carter Barkema 113, Kendrick Suntken 220, Mario Pena 285
Iowa Falls (1)
​Dante Tacchia 106
East Sac County (0)
Green County (2)
​Jordan Challen 132, Tommy Bradshaw 138
Humboldt (0)
Pocahontas (0)
Southeast Valley (0)
Webster City (1)
​Freddie Seeley 120

IAWrestle Ranked Wrestlers

106

#5 Dante Tacchia (Iowa Fall) Sophomore

#7 Shea Ruffridge (Pocahonatas Area) Freshman

113

#2 Brennen Doebel (Clear Lake) Senior

120

#2 Ryan Schmalen (Clear Lake) Senior

126

#1 Ryan Leisure (Clear Lake) Sophomore

132

#8 Abe Yoder (Greene County) Senior

138

#5 Jordan Challen (Greene County) Senior

145

#4 Ryan Faught (Clear Lake) Junior

#6 Tommy Bradshaw (Greene County) Junior

152

#10 Luke Bahr (Iowa Falls) Senior

160

NONE

170

#4 Cade Baker (Garner-Hayfield) Junior

#6 Beau Sorenson (Forest City) Senior

182

#1 Joe Teague (Algona) Senior

#9 Adam Mickelson (Humboldt) Senior

195

NONE

220

#3 Kendrick Suntken (Hampton-Dumont) Senior

285

#1 Mario Pena (Hampton-Dumont) Senior

#7 Gavin Dinsdale (Webster City) Junior


1A District #8 @ Wilton

Returning State Points By Team

English Valley Sectional
English Valley-18
Highland Riverside-52
Lone Tree-0
New London-0
Pekin-0
WACO-0
Wapello-0
Wilton-35
Sectional Total=105

North Cedar Sectional
Bellevue-0
Durant-0
Lisbon-58.5
Midland-0
North Cedar-5
Regina-0
Tipton-2
West Branch-0
Sectional Total=65.5
Wilton District Total=170.5

Returning State Qualifiers By Team

English Valley (3)
Sheldon Ealy 120, Zach Axmear 145, Brennen Grimm 182
Highland Riverside (2)
Drew West 106, Bryce West
Lone Tree (0)
New London (1)
Avery Jacobs 285
Pekin (0)
WACO (0)
Wapello (0)
Wilton (5)
Tanner Greenwald 106, Logan Mays 132, Zach Keppy 138, Bryce Oveson 160, Logan Reddick 220
Bellevue (0)
Durant (0)
Lisbon (3)
Nick Williams 120, Carter Happel 132, Jordan Woodward 170
Midland, Wyoming (0)
North Cedar (2)
Adam Poduska 182, Clayton Juhl 195
Regina, Iowa City (1)
Jared Brinkman 220
Tipton (2)
Eric Lenz 106, Jordan Challis 182
West Branch (0)

IAWrestle Ranked Wrestlers

106

#7 TJ Schott (IC Regina) Senior

113

#1 Drew West (Highland, Riverside) Sophomore

120

#2 Bryce West (Highland, Riverside) Sophomore

#5 Chase McLaughlin (Lisbon) Sophomore

#7 Eric Lenz (Tipton) Senior

#9 Blake Ealy (English Valley) Senior

126

#1 Nick Williams (Lisbon) Junior

#6 Tanner Greenwald (Wilton) Junior

#9 Sheldon Ealy (English Valley) Senior

132

#2 Logan Mays (Wilton) Senior

138

#1 Carter Happel (Lisbon) Junior

#9 Trey Brisker (Wilton) Freshman

145

NONE

152

#4 Zach Axmear (English Valley) Sophomore

160

#10 Bryce Oveson (Wilton) Sophomore

170

#10 Mitch Chapman (Tipton) Senior

182

#4 Jordan Challis (Tipton) Junior

195

#8 Clayton Juhl (North Cedar) Senior

#10 Brennan Grimm (English Valley) Senior

220

#9 Logan Reddick (Wilton) Senior

285

#7 Avery Jacobs (New London) Senior

#10 Jared Brinkman (IC Regina) Sophomore

Advertisements