Tulsa Nationals Results Day 2

*****RESULTS FOR IOWA WRESTLERS WILL BE UPDATED THROUGHOUT THE DAY*****

Schedule of events for Saturday January 17th

6&Under, 8&Under, 10&Under – 8:00AM-12:00PM

12&Under, 15&Under – 12:00PM-3:30PM

Medal Rounds and Finals of all age groups 7:00PM

6 & Under

52lbs Nolan Bennett (Ankeny) Record 3-1 ***3RD PLACE***

Championship Semifinals: Lost by Dec 8-3 to Airic Conn (IA)

Consolation Semifinals: Won by Fall 1:24 over Jakob Siwinski (IL)

3rd and 4th Place Match: Won by Dec 5-3 over Rebel Doiron (OK)


52lbs Airic Conn (Team Porcelli) Record 3-1 ***2ND PLACE***

Championship Semifinals: Won by Dec 8-3 over Nolan Bennett (IA)

Championship Finals: Lost by Dec 3-2 to Daxton Sullivan (OK)


52lbs AJ Walker (Sebolt) Record 3-2 ***5TH PLACE***

Championship Semifinals: Lost by Maj 8-0 to Daxton Sullivan (OK)

Consolation Semifinals: Lost by Dec 7-6 to Rebel Doiron (OK)

5th and 6th Place Match: Won by Fall 0:14 to Jakob Sinwinski (IL)


70lbs Gabriel King (Team Porcelli) Record 1-2 +++ELIMINATED+++

Consolation Round of 8: Lost by Fall 2:41 to Thomas Cruz (CO)


Hwt Dreshaun Ross (Sebolt) Record 4-1 ***2ND PLACE***

Championship Semifinals:Won by Fall 2:43 over Aaron Villarreal (CA)

Championship Finals: Lost by Dec 10-9 to Darien Lewis (TX)

2nd Place Challenge: Won by Maj 17-5 over Konway Williamson (OK)



8 & Under

49lbs Dallas Canoyer (MWC) Record 1-2 +++ELIMINATED+++


52lbs Kyler Knaack (Team Bosco) Record 3-2 +++ELIMINATED+++

Consolation Round of 8: Won by Maj 10-1 over Stockton Allen (OK)

Consolation Quarterfinals: Lost by Dec 2-0 to Derek Barrows (CO)


55lbs Carter West (DC Elite) Record 4-2 +++ELIMINATED+++

Championship Quarterfinals: Lost by Dec 3-0 to Dylan Palmer (OK)

Consolation Round of 8: Won by Fall 1:56 over Cory Velasquez (OK)

Consolation Quarterfinals: Lost by Dec 6-2 to Brycen Tabit (CA)


58lbs Ryker Graff (Flat Earth) Record 4-1 ***2ND PLACE***

Championship Semifinals: Won by Fall 1:40 over Jared Johnston (OH)

Championship Finals: Lost by Dec 3-1 SV to Ryan Bennett (OH)


61lbs Carter Freeman (High Altitude) Record 5-1 ***3RD PLACE***

Consolation Round of 8: Won by Dec 9-2 overOwen Eck (KS)

Consolation Quarterfinals: Won by Dec 6-2 over Mason Tieffel (IL)

Consolation Semifinals: Won by Dec 7-5 over Jagger French (CA)

3rd and 4th Place Match: Won by Maj 9-0 over Kyle Jelinek (MI)


61lbs Kaiden Knaack (Team Bosco) Record 1-2 +++ELIMINATED+++

Consolation Round of 8: Lost by Dec 2-0 to James Mahon (MI)


61lbs Kane Naaktgeboren (TMX) Record 2-3 ***6TH PLACE***

Championship Semifinals: Lost by Tech 15-0 to Brock Mantanona (CA)

Consolation Semifinals: Lost by Dec 4-0 to Kyle Jelinek (MI)

5th and 6th Place Match: Lost by Dec 5-1 to Jagger French (CA)


64lbs Tucker Stangel (Sebolt) Record 5-0 ***NATIONAL CHAMPION***

Championship Quarterfinals: Won by Tech 15-0 over Vinnie Abbey (MI)

Championship Semifinals: Won by Dec 6-0 over Bas Diaz (FL)

Championship Finals: Won by Dec 2-0 over Jason Mara (CA)


67lbs Brent Dennhardt (Sebolt) Record 3-2 ***5TH PLACE***

Championship Semifinals: Lost by Fall 2:58 to Symon Sadler (PA)

Consolation Semifinals: Lost by Dec 8-1 to Warren Smith (TX)

5th and 6th Place Match: Won by Fall 1:57 over Junior Turner (OH)


67lbs Damarion Ross (Sebolt) Record 0-2 +++ELIMINATED+++



10&Under

58lbs Anders Kittelson (Sebolt) Record 3-2 +++ELIMINATED+++

Consolation Round of 8: Won by Maj 11-2 over Tyler Aters (IL)

Consolation Round of 8: Lost by Dec 7-3 to Nolan Wertanen (MI)


61lbs Ryder Block (Sebolt) Record 4-1 ***2ND PLACE***

Championship Quarterfinals: Won by Maj 8-0 over Cael Hughes (OK)

Championship Semifinals: Won by Dec 2-2 UTB over Marc-Ant McGowan (FL)

Championship Finals: Lost by Maj 15-4 to Braeden Davis (MI)


61lbs Kale Petersen (Sebolt) MAT #8 Record 3-1

Consolation Round of 16: Won by Dec 8-6 SV over Caden Holman (OK)

Consolation Round of 8: Won by Dec 5-3 over Cael Hughes (OK)

Consolation Quarterfinals: Bout #107 vs. Eli Spencer (OH)


64lb Cooper Cohee (Meneely) Record 0-2 +++ELIMINATED+++


64lbs Carter Fousek (Sebolt) Record 6-0 ***NATIONAL CHAMPION***

Championship Quarterfinals: Won by Dec 4-2 over Dylan Gilcher (MI)

Championship Semifinals: Won by Fall 3:53 over Sean Logue (PA)

Championship Finals: Won by Dec 4-1 over Ibrahim Ahmed (VA)


67lbs Nicholas Schmidt (Beckman) Record 1-2 +++ELIMINATED+++


70lbs Stevie Ray Barnes (Meneely) Record 3-2 +++ELIMINATED+++

Consolation Round of 16: Won by Dec 6-0 over Gabriel Carman (WV)

Consolation Round of 8: Lost by Dec 7-0 to Avery Allen (MT)


73lbs Aiden Riggins (Sebolt) Record 4-2 +++ELIMINATED+++

Consolation Round of 8: Won by Dec 6-0 over Korina Blades (IL)

Consolation Round of 8: Won by Dec 6-0 over Eli Ashcroft (MO)

Consolation Quarterfinals: Lost by Dec 1-0 to Brac Hooper (IL)


80lbs Hayden Taylor (DC Elite) MAT #10 Record 4-2 ***5TH PLACE***

Championship Semifinals: Lost by Dec 6-4 to Joshua Barr (MI)

Consolation Semifinals: Lost by Dec 5-0 to Dylan Elmore (KS)

5th and 6th Place Match: Won by Maj 14-5 over Michael Loger (MN)


85lbs Tate Naaktgeboren (TMX) Record 3-2 +++ELIMINATED+++

Consolation Round of 8: Won by Tech 15-0 over Paul Hernandez (MO)

Consolation Round of 8: Lost by Dec 9-2 to Cody Goodwin (IN)


90lbs Carson Lynott (Legends of Gold) Record 5-0 ***NATIONAL CHAMPION***

Championship Quarterfinals: Won by Fall over Landen Johnson (MN)

Championship Semifinals: Won by Fall 1:07 over Cory Hicks (OK)

Championship Finals: Won by Fall 4:11 ove Brayden Thompson (IL)


100lbs Carter Cahill (Ankeny) Record 4-2 ***5TH PLACE***

Championship Semifinals: Lost by Dec 6-1 to Roman Cruz (CO)

Consolation Semifinals: Lost by Dec 8-3 to Harley Andrews (OK)

5th and 6th Place Match: Won by Dec 5-0 over Payton Pierce (TX)


100lbs Ben Kueter (DC Elite) Record 5-1 ***ALL AMERICAN***

Championship Semifinals: Lost by Fall 3:52 to PJ Casale (NJ)

Consolation Semifinals: Won by Dec 5-0 over Payton Pierce (TX)

3rd and 4th Place Match: Won by Dec 8-2 over Harley Andrews (OK)


110lbs Carter Bennett (Ankeny) Record 0-2 +++ELIMINATED+++


110lbs Bradley Hill (Bettendorf) MAT #11 Record 5-2 ***4TH PLACE***

Consolation Round of 8: Won by Dec 6-2 over Brandon Doles (KS)

Consolation Quarterfinals: Won by Dec 4-1 over Josh Ramsey (OK)

Consolation Semifinals: Won by Dec 2-0 SV over Ryan Nichols (TX)

3rd and 4th Place Match: Lost by Maj 13-2 to Jack White (UT)


110lbs Payton Wood (Clarinda) Record 2-3 ***6TH PLACE***

Championship Semifinals: Lost by Fall 0:30 to Noah Cairns (OK)

Consolation Semifinals: Lost by Dec 4-0 to Jack White (UT)

5th Place and 6th Place: Lost by Dec 4-0 Ryan Nichols (TX)


130lbs Rex Johnsen (MWC) MAT #12 Record 4-0 ***NATIONAL CHAMPION***

Championship Semifinals: Won by Dec 2-1 over Woodrow Foster (MO)

Championship Finals: Won by Fall 2:35 over Matthew Lancaster (KS)



12&Under

64lbs Drake Ayala (Sebolt) Record 4-2 ***4TH PLACE***

Championship Quarterfinals: Won by Dec 3-2 TB over Ryan Luna (CA)

Championship Semifinals: Lost by Maj 14-3 to Vince Cornella (CO)

Consolation Semifinals: Won by Dec 7-5 SV over Samara Chavez (TX)

3rd and 4th Place Match: Lost by Dec 5-2 to Ryan Luna (CA)


73lbs Matthew Lewis (Sebolt) MAT #2 Record 3-2 +++ELIMINATED+++

Championship Quarterfinals: Lost by Dec 5-0 to Nic Bouzakis (FL)

Consolation Round of 8: Won by Dec 4-2 over Easton Taylor (KS)

Consolation Quarterfinals: Lost by Dec 1-0 to Ben Lunn (IL)


76lbs Aiden Evans (Bettendorf) Record 0-2 +++ELIMINATED+++


76lbs Lincoln Mehlert (Team Bosco) Record 0-2 +++ELIMINATED+++


76lbs Cullan Schriever (Sebolt) Record 6-0 ***NATIONAL CHAMPION***

Championship Quarterfinals: Won by Fall 1:12 over Parker Decker (TX)

Championship Semifinals: Won by Dec 3-0 over Chris Kim (PA)

Championship Finals: Won by Dec 4-1 over Anthony Ferrari (TX)


80lbs Evan Yant (Trophy Hunters) Record 1-2 +++ELIMINATED+++

Consolation Round of 16: Lost by Dec 7-0 to Braeden Baller (CO)


84lbs Dillon Lynott (Legends of Gold) Record 0-2 +++ELIMINATED+++


88lbs Logan James (MWC) Record 3-2 +++ELIMINATED+++

Championship Quarterfinals: Lost 6-0 to Tyler Sung (CT)

Consolation Round of 8: Lost by Dec 7-3 to Jaron Mahler (CO)


88lbs Trestin Sales (Sebolt) Record 3-2 +++ELIMINATED+++

Consolatoin Round of 16: Won by Dec 5-2 over Trevor Davis (AR)

Consolation Round of 8: Lost by Dec 6-0 to Jacob Moon (OH)


88lbs Stone Schmitz (TMX) Record 0-2 +++ELIMINATED+++


92lbs Cael Frost (Team Bosco) Record 1-2 +++ELIMINATED+++

Consolation Round of 16: Lost by Fall 2:48 to Kearanie Johnson (OK)


92lbs Jack Thomsen (Team Bosco) Record 4-2 ***4TH PLACE***

Championship Quarterfinals: Won by Maj 9-1 over Peyton Messenger (OK)

Championship Semifinals: Lost by Fall 0:36 to James Pierandozzi (IL)

Consolation Semifinals: Won By Dec 7-3 over Rance Waigand (MO)

3rd and 4th Place Match: Lost by Dec 5-1 to Niko Katsuyoshi (CA)


92lbs Jack West (Winterset) Record 4-3 ***6TH PLACE***

Consolation Round of 16: Won by Dec 7-0 over Aaron Lofton (TX)

Consolation Round of 8: Won by Dec 7-0 over James Johnston (MI)

Consolation Round of 8: Won by Dec 7-3 over Nolan Craine (KS)

Consolation Quarterfinals: Won by Dec 3-2 over Camdyn Ingram (LA)

Consolation Semifinals: Lost by Dec 4-2 to Niko Katsuyoshi (CA)

5th and 6th Place Match: Lost by Dec 3-2 TB to Rance Waigand (MO)


96lbs Colby Schriever (Sebolt) Record 3-2 +++ELIMINATED+++

Consolation Round of 8: Won by Dec 3-1 over Peyton McComas (VA)

Consolation Round of 8: Lost by Dec 7-3 to Iverson White (TX)


96lbs Benjamin Smith (Trophy Hunters) Record 3-3 ***6TH PLACE***

Championship Semifinals: Lost by Maj 17-3 to Sincere Bailey (PA)

Consolation Semifinals: Lost by Dec 9-5 to Nicholas Stonecheck (GA)

5th and 6th Place Match: Lost by Dec 8-2 to Blaine Bergey (GA)


100lbs Jeremy Ayala (Sebolt) Record 3-2 ***5TH PLACE***

Championship Quarterfinals: Won by Fall 2:29 over Luke Stephens (MI)

Championship Semifinals: Lost by Dec 2-0 to Devin Gomez (KS)

Consolation Semifinals: Lost by Dec 7-0 to Kevin Countryman (IL)

5th and 6th Place Match: Won by Dec 5-2 over Ashton Breen (IL)


105lbs Tayton Ricard (Southern Iowa) Record 1-2 +++ELIMINATED+++


105lbs Sage Walker (Sebolt) Record 3-3 ***6TH PLACE***

Championship Semifinals: Lost by Fall 2:23 to DaShawn Farber (PA)

Consolation Semifinal: Lost by Dec 3-1 SV to Alex Facundo (MI)

5th and 6th Place Match: Lost by Dec 4-0 to Chase Warden (TX)


110lbs Carter Proffitt (Sebolt) Record 0-2 +++ELIMINATED+++


160lbs Crew Howard (Clarinda) Record 0-2 +++ELIMINATED+++

Consolation Quarterfinals: Lost by Fall 1:53 to Tyler Stevens (OK)



15&Under

82lbs Daniel Kimball (Team Bosco) Record 0-2 +++ELIMINATED+++


89lbs Cade DeVos (Ubasa) Record 5-1 ***2ND PLACE***

Championship Quarterfinals: Won by Dec 4-3 over Nathan Bonham (CO)

Championship Semifinals: Won by Dec 3-1 over Trevor Mastrogiovan (NJ)

Championship Finals: Lost by Dec 3-2 to Eric Faught (IA)


89lbs Eric Faught (Sebolt) Record 6-0 ***NATIONAL CHAMPION***

Championship Quarterfinals: Won by Dec 8-2 over Nicholas Masters (GA)

Championship Semifinals: Won by Dec 7-3 over Chase Saldate (CA)

Championship Finals: Won by 3-2 Dec over Cade DeVos (IA)


89lbs Caiden Jones (Sebolt) Record 1-2 +++ELIMINATED+++

Consolation Round of 16: Lost by Dec 5-0 to Angelo Rini (OH)


89lbs Kaleb Olejniczak (Elite) MAT #9 Record 2-2 +++ELIMINATED+++

Consolation Round of 16: Won by Dec 2-1 over Jacob Lindsey (IL)

Consolation Round of 8: Lost by Dec to Cade Krishnek (ID)


95lbs Drew Bennett (Fort Dodge) Record 3-2 +++ELIMINATED+++

Championship Quarterfinals: Lost by Dec 3-2 to  Asa Garcia (IN)

Consolation Round of 8: Lost by Dec 4-2 SV to Brendon Garcia (CO)


95lbs Rashaun Braggs (Sebolt) Record 0-2 +++ELIMINATED+++


95lbs TJ Lundquist (Clarinda) Record 1-2 +++ELIMINATED+++


101lbs Nick Oldham (Young Bucks) Record 5-2 ***4TH PLACE***

Championship Quarterfinals: Lost by Dec 4-0 to Andrew Alirez (CO)

Consolation Round of 8: Won by Dec 2-1 over Garret Kloeppel (MO)

Consolation Quarterfinals: Won by Dec 4-0 over Jordan Hamdan (MI)

Consolation Semifinals: Won by Dec 3-2 over Donnell Washington (HA)

3rd and 4th Place Match: Lost by Maj 11-2 to Aden Reeves (IA)


101lbs Aden Reeves (Young Bucks) Record 7-1 ***2ND PLACE***

Championship Quarterfinals: Lost by Dec 6-2 to Beau Bartlett (PA)

Consolation Round of 8: Won by Dec 6-4 over Kenji Beato (CA)

Consolation Quarterfinals: Won by Dec 4-0 over Cade Lindsey (KS)

Consolation Semifinals: Won by Forfeit

3rd and 4th Place Match: Won by Maj 11-2 over Nick Oldham (IA)

2nd Place Challenge Match: Won by Forfeit


108lbs Drake Doolittle (Sebolt) Record 3-2 +++ELIMINATED+++

Championship Round of 16: Lost by Dec 2-1 to Aidan Campbell (KS)

Consolation Round of 16: Won by Dec 2-0 SV over Logan Johnson (IL)

Consolation Round of 8: Won by Dec 7-5 SV over Xander Rens (CO)

Consolation Round of 8: Injury Defaulted to Marcus Castillo (AZ)


108lbs Gavin Miller (Knights) Record 0-2 +++ELIMINATED+++

Consolation Round 16: Lost by Fall 1:59 to Brandon Micksch (WI)


108lbs Elliott Sinnwell (Comets) Record 0-2 +++ELIMINATED+++

Consolation Round of 16: Lost by Fall 0:18 to Brett Taylor (TX)


108lbs Josh Tibbits (High Altitude) Record 2-2

Consolation Round of 16: Won by Dec 3-0 to Tanner Culver (MI)

Consolation Round of 8: Lost by Dec 6-4 SV to Paul Watkins (GA)


115lbs Adam Hansen (TMX) Record 2-2 +++ELIMINATED+++

Consolation Round of 16: Won by Dec 5-1 over John Belcher (VA)

Consolation Round of 8: Lost by Maj 11-0 to Jesse Diaz (TX)


115lbs Will Jefferson (Bettendorf) Record 0-2 +++ELIMINATED+++


125lbs Jackson Feldman (Dubuque) Record 2-2 +++ELIMINATED+++

Championship Quarterfinals: Lost by Maj 19-6 to Theorius Robison (CO)

Consolation Round of 8: Lost by Dec 2-1 to Cal Stefanko (MI)


125lbs Kyler Rieck (Legends of Gold) Record 6-2 ***5TH PLACE***

Consolation Round of 16: Won by Maj 10-2 over Eli Hodge (TN)

Consolation Round of 8: Won by Fall 1:48 over Cody Schmidt (KS)

Consolation Round of 8: Won by Maj 9-0 over Peyton Buzbee (OK)

Consolation Quarterfinals: Won by Dec 1-0 UTB over Hunter Jump (OK)

Consolation Semifinals: Lost by Dec 6-0 to Jason Kraisser (MD)

5th and 6th Place Match: Won by Dec 5-0 over Wyatt Pfau (C))


135lbs Thomas Even (Team Bosco) Record 2-2 +++ELIMINATED+++


135lbs Nick Graham (Viking WC) Record 1-2 +++ELIMINATED+++


145lbs Owen Grover (Beckman) Record 1-2 +++ELIMINATED+++

Consolation Round of 8: Lost by Maj 8-0 to Jacob Wempen (IA)


145lbs Jacob Wempen (Eastern Iowa) Record 3-2 +++ELIMINATED+++

Consolation Round of 8: Won by Maj 8-0 over Owen Grover (IA)

Consolation Quarterfinals: Lost by Dec 4-2 to Zachery Borer (NE)


175lbs Triston Licht (Fort Dodge) Record 2-3 ***6TH PLACE***

Consolation Quarterfinals: Won by Dec 4-0 over Bobby Goins (OK)

Consolation Semifinals: Lost by Dec 7-0 to Caulin Poole (OK)

5th and 6th Place Match: Lost by Dec 2-1 to Drake Barbee (OK)


200lbs Dakoda Powell (Outlaw) Record 3-2 ***4TH PLACE***

Consolation Quarterfinals: Won by Dec 5-3 SV over Clint Herrick (MO)

Consolation Semifinals: Won by Dec 4-1 over Jack Sutton (NE)

3rd and 4th Place Match: Lost by Dec 9-4 to Chance Strough (IA)


200lbs Chance Strough (Clarinda) Record 6-1 ***2ND PLACE***

Consolation Quarterfinals: Won by Fall 1:31 over Billy Gibbens (OK)

Consolation Semifinals: Won by Dec 6-0 over Dominic Robles (CO)

3rd and 4th Place Match: Won by Dec 9-4 over Dakoda Powell (IA)

2nd Place Challenge: Won by Dec 5-1 over Jadyn Withrow (MO)

One thought on “Tulsa Nationals Results Day 2

  1. Pingback: Tulsa Nationals Recap |

Comments are closed.