Below are the results from all nine Iowa Girls this weekend in Tulsa.

Full Results

 

7U

60 lbs – Champion: Bryher Horton (Des Moines/Team Porcelli)

Bryher Horton Des Moines, IA (Team Porcelli) F Keira Cunningham Sea Isle City, NJ (Unattached), 0:37

Bryher Horton Des Moines, IA (Team Porcelli) F Joely Hunt Vian, OK (Vian), 0:19

 

9U

57 lbs – Fourth Place: Abigail Peterson (Denver/Waverly Area WC)

 

Abigail Peterson Denver, IA (Waverly Area WC) F Chloe Green Tulsa, OK (Hurricane), 2:57

Abigail Peterson Denver, IA (Waverly Area WC) F Paisley Larcade Vian, OK (Vian), 0:49

Kaiulani Kekahuna Waianae, HI (Golden Back) DEC Abigail Peterson Denver, IA (Waverly Area WC), 8-4

Abigail Peterson Denver, IA (Waverly Area WC) DEC Taylor Bell Arcata, CA (Ioc), 6-2

Allie Procter Dahlonega, GA (Roundtree Wrestling Academy) DEC Abigail Peterson Denver, IA (Waverly Area WC), 4-2

 

12U

64 lbs – Sixth Place: Ellie Johnson (Council Bluffs/Cobra Optimist- Iowa)

Olivia Munson Simi Valley, CA (Lawc) F Ellie Johnson Council Bluffs, IA (Cobra Optimist-iowa), 4:21

Libertie Nigh Urbana, OH (Ohio Crazy Goats) F Ellie Johnson Council Bluffs, IA (Cobra Optimist-iowa), 1:00

Kylee Tran Broken Arrow, OK (Hurricane) FOR Ellie Johnson Council Bluffs, IA (Cobra Optimist-iowa), 0-0

 

73 lbs – DNP: Violet Diaz (Waverly/IAWC)

Adriana Daoang Honolulu, HI (Unattached) F Violet Diaz Waverly, IA (Iawc), 1:04

Violet Diaz Waverly, IA (Iawc) F Alexis Wall Leon, KS (South Central Punishers), 0:55

Kaiya Maggini Penryn, CA (USA Gold) F Violet Diaz Waverly, IA (Iawc), 2:34

 

135 lbs – Champion: Skylar Slade (Ames/Moen Wrestling Academy)

Skylar Slade Ames, IA (Moen Wrestling Academy) F Addeline Graser Omaha, NE (Nebraska Wrestling Academy), 1:45

Skylar Slade Ames, IA (Moen Wrestling Academy) DEC Emma Chacon Laveen, AZ (Valiant College Prep), 2-0 SV

Skylar Slade Ames, IA (Moen Wrestling Academy) F Annabelle Davis Azle, TX (Azle WC), 3:57

 

15U

98 lbs – Champion: Reenah Utterback (Eddyville/Sebolt)

Reanah Utterback Eddyville, IA (Sebolt) MD Aspen Blasko Forest Lake, MN (Pinnacle WC), 12-0

Reanah Utterback Eddyville, IA (Sebolt) F Skylar Tran Broken Arrow, OK (Hurricane), 0:44

Reanah Utterback Eddyville, IA (Sebolt) DEC Ava Ward Centralia, MO (Bulltrained), 2-0

Reanah Utterback Eddyville, IA (Sebolt) F Alicia Serratos Lake Forest, CA (Reign WC), 4:12

 

132 lbs – DNP: Loriana Reed (Iowa City/Troup)

Cassia Zammit Miamisburg, OH (Unattached) F Loriana Reed Iowa City, IA (Troup), 2:32

Amitria Mcnack Clinton, MO (Clinton Youth) F Loriana Reed Iowa City, IA (Troup), 0:20

 

175 lbs – Second Place: Bella Porcelli (Des Moines/Team Porcelli)

Bella Porcelli Des Moines, IA (Team Porcelli) F Sidney Milligan Owasso, OK (Hurricane), 2:21

Bella Porcelli Des Moines, IA (Team Porcelli) F Kiara Ganey Belleville, IL (Greenfield Academy), 2:42

Symphony Veloz Elgin, OK (Elgin Grapplers) DEC Bella Porcelli Des Moines, IA (Team Porcelli), 6-0

 

18U

100 lbs – Champion: Reenah Utterback (Eddyville/Sebolt)

Reanah Utterback Eddyville, IA (Sebolt Wrestling Academy) F Isabella Cruz Bedford, TX (All American WC), 1:14

Reanah Utterback Eddyville, IA (Sebolt Wrestling Academy) F Lisa Pastoriza Phoenix, AZ (Arizona Girls Wrestling), 1:42

Reanah Utterback Eddyville, IA (Sebolt Wrestling Academy) DEC Morgan Johnson Greeley, CO (Bear Cave WC), 1-0

Reanah Utterback Eddyville, IA (Sebolt Wrestling Academy) DEC Ava Ward Centralia, MO (Bulltrained), 7-2

 

Leave a Reply