Big 12 Semifinal and Consolation Matches and results

Semifinal Matches:

125:

#1 Nick Piccinni (OSU) won by major decision, 12-1 over #4 McGwire Midkiff (NDSU)
#3 Alex Mackall (ISU) won by decision, 7-3, over Cody Phippen (AFA)

133:

#8 Mosha Schwartz (UNC) won by decision, 3-2, over #4 Anthony Madrigal (OU)
#3 Cameron Sykora (NDSU) won by decision, 7-6, over#2 Montorie Bridges (UW)

141:

#1 Dom Demas (OU) won by decision, 3-1, over #4 Dusty Hone (OSU)
#2 Ian Parker (ISU) won by decision, 4-0, over #3 Michael Blockhus (UNI)

149:

#1 Boo Lewallen (OSU) won by pinfall in 6:18 over #4 Jarrett Degen (ISU)
#2 Henry Pohlmeyer (SDSU) won by decision, 1-0, over #3 Max Thomsen (UNI)

157:

#1 David Carr (ISU) won by decision, 4-1, over #4 Justin Thomas (OU)
#3 Wyatt Sheets (OSU) won by major decision, 14-5, over #2 Jared Franek (NDSU)

165:

#1 Travis Wittlake (OSU) vs #4 Tanner Cook (SDSU)
#2 Andrew Fogarty (NDSU) won by major decision, 15-2, over #6 Chase Straw (ISU)

174:

#1 Bryce Steiert (UNI) won by decision, 4-1, over #5 Joe Smith (OSU)
#2 Anthony Mantanona (OU) won by decision,  #3 Sam Colbray (ISU)

184:

#1 Taylor Lujan (UNI) won by decision, 4-0, over #5 Marcus Coleman (ISU)
#3 Zach Carlson (SDSU) won by decision, 3-2, over #7 Tate Samuelson (UW)

197:

#1 Noah Adams (WVU) won by decision, 7-4, over #4 Stephen Buchanan (UW)
#2 Tanner Sloan (SDSU) won by major decision, 8-0, over #3 Jake Woodley (OU)

285:

#5 Brian Andrews (UW) won by decision, 7-3 in tiebreaker 2, over #1 Tate Orndorff (UVU)
#2 Gannon Gremmel (ISU) won by decision, 10-3, over #6 Dalton Robertson (UNC)

Consolation Matches (UNI and ISU Only):

125:

#2 Jay Schwarm (UNI) won by pinfall in 2:34 over #5 Jace Koelzer (UNC)
#2 Jay Schwarm (UNI) won by pinfall in 2:09) over Joey Thomas (WVU)

133:

#7 Jack Skudlarczyk (UNI) won by decision, 10-7, over #5 Todd Small (ISU)
#7 Jack Skudlarczyk (UNI) won by major decision, 21-8, over Lucas Seibert (WVU)

157:

Paden Moore (UNI) won by pinfall in 5:57 over #7 Peyton Smith (SDSU)
Paden Moore (UNI) won by decision, 11-7, over Alex Hornfeck (WVU)

165:

#8 Austin Yant (UNI) won by decision, 4-3, over #3 Randy Meneweather (AFA)
Cole Moody (UW) won by decision, 6-3, over #8 Austin Yant (UNI)

197:

#5 Dakota Geer (OSU) won by decision, 13-7 over Joel Shapiro (ISU) vs
#6 Tanner Orndorff won by decision, 8-3, over Isaiah Patton (UNI)

285:

#4 Carter Isley (UNI) won by decision, 5-3 in tiebreaker 2, over Josiah Jones (OU)
#4 Carter Isley (UNI) won by decision, 5-3, over Blake Wolters (SDSU)

133 9th Place:

Semifinal – Todd Small (ISU) won by major decision, 11-3, over Jared Van Vleet

Advertisements