1A District Qualifiers By Team

14 Qualifiers
NONE

13 Qualifiers
Don Bosco, Gilbervtille

12 Qualifiers
Lisbon

11 Qualifiers
Lake Mills
Denver

10 Qualifiers
Logan-Magnolia
West Sioux, Hawarden
Wilton

9 Qualifiers
New London
Underwood

8 Qualifiers
Nashua-Plainfield
Interstate 35, Truro
Clarion-Goldfield-Dows
South Winneshiek, Calmar
AHSTW

7 Qualifiers
Missouri Valley
Woodbury Central, Moville
Manson, NW Webster
ACGC

6 Qualifiers
West Hancock, Britt
Belle Plaine
BGM, Brooklyn
West Monona, Onawa
Hinton
Mount Ayr
Martensdale-St. Mary’s
Ogden
Pleasantville

5 Qualifiers
Highland-Riverside
HLV, Victor
Iowa Valley, Marengo
Colfax-Mingo
Eagle Grove
Sibley-Ocheyedan
Beckman Catholic, Dyersville
North Linn, Troy Mills
MFL, MarMac
Wapsie Valley, Fairbank
West Central Valley, Stuart
Treynor
Louisa-Muscatine
Wapello

4 Qualifiers
Northwood-Kensett
Pekin
Sigourney-Keota
North Mahaska, New Sharon
South Central Calhoun
Westwood, Sloan
SE Warren, Liberty Center
Pocahontas Area
Western Christian, Hull
Edgewood-Colesburg
Bedford-Lenox
Nodaway Valley
Riverside, Oakland
Alburnett
Bellevue

3 Qualifiers 
Central Springs
Riceville
North Butler-Clarksville
Mediapolis
WACO, Wayland
Tri-Center, Neola
East Sac County
East Union, Afton
Moravia
Wayne, Corydon
South Hamilton, Jewell
West Bend-Mallard
Graettinger-Terril/RA
Kinglsey-Pierson
Hudson
Postville
Starmont
Southwest Valley
North Cedar, Stanwood
Regina, Iowa City

2 Qualifiers
Sumner-Fredericksburg
West Fork, Sheffield
English Valleys, North English
Alta-Aurelia
North Union
East Buchanan, Winthorp
Audubon
Coon Rapids-Bayard
St. Albert, Council Bluffs
Cascade
Midland, Wyoming
Durant
Lone Tree

1 Qualifier
Saint Ansgar
AGWSR, Ackley
Rockford
MVAOCOU
Woodbine
Akron-Westfield
Lawton-Bronson
Lynnville-Sully
Baxter
Collins-Maxwell
Belmond-Klemme
Sioux Central, Sioux Rapids
Griswold
Northeast, Goose Lake
West Branch

0 Qualifiers
Newman Catholic, Mason City
Tripoli
Cardinal, Eldon
Van Buren County
Montezuma
West Harrison, Mondamin
St. Edmond, Fort Dodge
Maquoketa Valley, Delhi
North Tama, Traer
Central Community, Elkader
Clayton Ridge, Guttenberg
Clarinda Academy
East Mills
Central City

Advertisements

3 thoughts on “1A District Qualifiers By Team

  1. Pingback: Class 1A + 2A +3A High School Districts Wrestling Tournament HUB

  2. What ever happened to Ryan Duckett of St Ed’s? He was having a good year…won a loaded bracket at Emmetsburg early in the season, but hasn’t wrestled in a month

Leave a Reply