2020 CIML Invitational Final Results

Cover photo by Cam Kramer

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Nathanael Jesuroga of Southeast Polk
  • 2nd Place – Khyler Carstarphen of Dowling Catholic
  • 3rd Place – Cael Wiener of Ankeny Centennial
  • 4th Place – Ezra Kristensen of Valley, West Des Moines
  • 5th Place – Max Bishop of Fort Dodge
  • 6th Place – Carter R Davis of Ankeny
  • 7th Place – Chris Luedtke of Ottumwa
  • 8th Place – Landon Walters of Des Moines Lincoln

1st Place Match

  • Nathanael Jesuroga (Southeast Polk) 30-0, Fr. over Khyler Carstarphen (Dowling Catholic) 28-5, So. (Dec 10-3)

3rd Place Match

  • Cael Wiener (Ankeny Centennial) 21-13, Fr. over Ezra Kristensen (Valley, West Des Moines) 26-11, So. (MD 13-2)

5th Place Match

  • Max Bishop (Fort Dodge) 23-11, Fr. over Carter R Davis (Ankeny) 24-12, So. (Fall 4:51)

7th Place Match

  • Chris Luedtke (Ottumwa) 18-10, So. over Landon Walters (Des Moines Lincoln) 9-21, Fr. (Fall 0:47)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Trever Anderson of Ankeny
  • 2nd Place – Jace Rhodes of Mason City
  • 3rd Place – Lane Cowell of Fort Dodge
  • 4th Place – Aime Mukiza of Des Moines North-Hoover
  • 5th Place – Ethan Mahoney of Dowling Catholic
  • 6th Place – Cooper Hanson of Southeast Polk
  • 7th Place – Nate Bierma of Valley, West Des Moines
  • 8th Place – Noah Madison of Johnston

1st Place Match

  • Trever Anderson (Ankeny) 31-1, So. over Jace Rhodes (Mason City) 31-7, So. (Dec 3-0)

3rd Place Match

  • Lane Cowell (Fort Dodge) 25-8, Jr. over Aime Mukiza (Des Moines North-Hoover) 23-5, Jr. (Dec 12-5)

5th Place Match

  • Ethan Mahoney (Dowling Catholic) 19-7, So. over Cooper Hanson (Southeast Polk) 18-14, So. (Dec 4-2)

7th Place Match

  • Nate Bierma (Valley, West Des Moines) 23-12, Fr. over Noah Madison (Johnston) 15-14, So. (Dec 13-9)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Drake Ayala of Fort Dodge
  • 2nd Place – Cael Cox of Ankeny
  • 3rd Place – Kaleb German of Urbandale
  • 4th Place – Dominic Quinn of Dowling Catholic
  • 5th Place – Aidan Honkomp of Johnston
  • 6th Place – Will Herselius of Southeast Polk
  • 7th Place – Cael Hron of Ankeny Centennial
  • 8th Place – Maxon Phommaxaysi of Des Moines Roosevelt

1st Place Match

  • Drake Ayala (Fort Dodge) 36-0, Jr. over Cael Cox (Ankeny) 24-9, Jr. (TF-1.5 1:34 (23-8))

3rd Place Match

  • Kaleb German (Urbandale) 22-9, So. over Dominic Quinn (Dowling Catholic) 9-14, Fr. (Fall 3:46)

5th Place Match

  • Aidan Honkomp (Johnston) 6-4, So. over Will Herselius (Southeast Polk) 13-19, Fr. (Dec 5-3)

7th Place Match

  • Cael Hron (Ankeny Centennial) 7-5, Sr. over Maxon Phommaxaysi (Des Moines Roosevelt) 13-24, So. (Fall 3:23)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Carson Taylor of Fort Dodge
  • 2nd Place – Ayden Kingery of Southeast Polk
  • 3rd Place – Jackson Helmkamp of Ankeny Centennial
  • 4th Place – Colby Burright of Urbandale
  • 5th Place – Levi Schultz of Valley, West Des Moines
  • 6th Place – Nikalo Coulthard of Ankeny
  • 7th Place – Isaiah James of Dowling Catholic
  • 8th Place – Mikey Cain of Ottumwa

1st Place Match

  • Carson Taylor (Fort Dodge) 31-2, Sr. over Ayden Kingery (Southeast Polk) 25-9, Jr. (Dec 6-1)

3rd Place Match

  • Jackson Helmkamp (Ankeny Centennial) 24-10, So. over Colby Burright (Urbandale) 21-10, Sr. (Fall 0:11)

5th Place Match

  • Levi Schultz (Valley, West Des Moines) 11-19, Jr. over Nikalo Coulthard (Ankeny) 9-8, Sr. (Fall 5:29)

7th Place Match

  • Isaiah James (Dowling Catholic) 3-8, Jr. over Mikey Cain (Ottumwa) 8-13, Fr. (Dec 9-6)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Joel Jesuroga of Southeast Polk
  • 2nd Place – Brooks Cowell of Fort Dodge
  • 3rd Place – Carson Murray of Dowling Catholic
  • 4th Place – Connor Wiemann of Mason City
  • 5th Place – Ben Alvarado of Des Moines Lincoln
  • 6th Place – Jordan Corrieri of Ames
  • 7th Place – Joey Mayer of Ankeny Centennial
  • 8th Place – Sayar Aung of Ottumwa

1st Place Match

  • Joel Jesuroga (Southeast Polk) 29-4, So. over Brooks Cowell (Fort Dodge) 25-7, Sr. (Dec 3-1)

3rd Place Match

  • Carson Murray (Dowling Catholic) 26-5, Sr. over Connor Wiemann (Mason City) 23-14, Sr. (Dec 15-8)

5th Place Match

  • Ben Alvarado (Des Moines Lincoln) 14-14, Sr. over Jordan Corrieri (Ames) 17-13, Jr. (Dec 8-2)

7th Place Match

  • Joey Mayer (Ankeny Centennial) 6-9, Sr. over Sayar Aung (Ottumwa) 10-14, Jr. (Fall 1:13)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Caleb Rathjen of Ankeny
  • 2nd Place – Dreyzon Phillips of Fort Dodge
  • 3rd Place – James Edwards of Johnston
  • 4th Place – Carter Martinson of Southeast Polk
  • 5th Place – Leo Blawou of Des Moines Lincoln
  • 6th Place – Cooper Wiemann of Mason City
  • 7th Place – Zachariah Shoemaker of Ottumwa
  • 8th Place – Bennett Hageman of Marshalltown

1st Place Match

  • Caleb Rathjen (Ankeny) 35-1, Jr. over Dreyzon Phillips (Fort Dodge) 30-7, Jr. (Dec 10-4)

3rd Place Match

  • James Edwards (Johnston) 26-4, Sr. over Carter Martinson (Southeast Polk) 26-10, So. (Dec 6-1)

5th Place Match

  • Leo Blawou (Des Moines Lincoln) 28-6, Sr. over Cooper Wiemann (Mason City) 20-12, So. (Fall 5:38)

7th Place Match

  • Zachariah Shoemaker (Ottumwa) 27-9, So. over Bennett Hageman (Marshalltown) 19-9, Sr. (M. For.)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Sam Kallem of Ankeny
  • 2nd Place – Ben Monroe of Ankeny Centennial
  • 3rd Place – Carson Martinson of Southeast Polk
  • 4th Place – Brandon Mills of Fort Dodge
  • 5th Place – Sean Head of Des Moines East
  • 6th Place – Jay Drummer of Marshalltown
  • 7th Place – Peter Erickson of Johnston
  • 8th Place – Spencer Daves of Urbandale

1st Place Match

  • Sam Kallem (Ankeny) 28-4, Sr. over Ben Monroe (Ankeny Centennial) 30-2, Sr. (Fall 2:41)

3rd Place Match

  • Carson Martinson (Southeast Polk) 30-9, So. over Brandon Mills (Fort Dodge) 23-11, Sr. (Dec 7-2)

5th Place Match

  • Sean Head (Des Moines East) 22-7, Jr. over Jay Drummer (Marshalltown) 14-9, Sr. (Fall 2:49)

7th Place Match

  • Peter Erickson (Johnston) 20-11, Jr. over Spencer Daves (Urbandale) 16-15, Sr. (SV-1 5-3)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Caleb Corbin of Valley, West Des Moines
  • 2nd Place – Camden Baarda of Southeast Polk
  • 3rd Place – Kody Cook of Fort Dodge
  • 4th Place – Sam Zindel of Johnston
  • 5th Place – Jacob Cuppy of Ankeny Centennial
  • 6th Place – Jake Tofanelli of Des Moines Lincoln
  • 7th Place – Brady Burkheimer of Ames
  • 8th Place – Quincy Jones of Des Moines Roosevelt

1st Place Match

  • Caleb Corbin (Valley, West Des Moines) 32-3, Jr. over Camden Baarda (Southeast Polk) 19-10, Sr. (Dec 6-4)

3rd Place Match

  • Kody Cook (Fort Dodge) 17-11, Jr. over Sam Zindel (Johnston) 19-11, Fr. (Fall 2:46)

5th Place Match

  • Jacob Cuppy (Ankeny Centennial) 20-15, Sr. over Jake Tofanelli (Des Moines Lincoln) 18-12, Sr. (MD 15-3)

7th Place Match

  • Brady Burkheimer (Ames) 20-18, Jr. over Quincy Jones (Des Moines Roosevelt) 15-9, Sr. (Fall 0:34)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Caleb Helgeson of Johnston
  • 2nd Place – Max Derry of Dowling Catholic
  • 3rd Place – Carter Cahill of Ankeny Centennial
  • 4th Place – Trevor Summers of Ottumwa
  • 5th Place – Andrew Reed of Southeast Polk
  • 6th Place – Savion Wheat of Fort Dodge
  • 7th Place – Daniel Rose of Ankeny
  • 8th Place – Asante Scott of Des Moines Roosevelt

1st Place Match

  • Caleb Helgeson (Johnston) 29-0, Jr. over Max Derry (Dowling Catholic) 24-10, Jr. (TF-1.5 3:02 (22-7))

3rd Place Match

  • Carter Cahill (Ankeny Centennial) 27-7, So. over Trevor Summers (Ottumwa) 27-7, So. (Dec 11-6)

5th Place Match

  • Andrew Reed (Southeast Polk) 25-12, So. over Savion Wheat (Fort Dodge) 16-17, Sr. (MD 10-2)

7th Place Match

  • Daniel Rose (Ankeny) 17-20, Sr. over Asante Scott (Des Moines Roosevelt) 11-7, Jr. (Dec 12-8)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Logan Neils of Ankeny Centennial
  • 2nd Place – Mickey Griffith of Des Moines Lincoln
  • 3rd Place – Ryan Myers of Valley, West Des Moines
  • 4th Place – Mason Sherwood of Urbandale
  • 5th Place – Aiden Grimes of Southeast Polk
  • 6th Place – Jackson Brinker of Johnston
  • 7th Place – Adam Townsend of Dowling Catholic
  • 8th Place – Zach Truitt of Des Moines East

1st Place Match

  • Logan Neils (Ankeny Centennial) 33-0, Sr. over Mickey Griffith (Des Moines Lincoln) 29-2, So. (Dec 3-1)

3rd Place Match

  • Ryan Myers (Valley, West Des Moines) 18-15, Sr. over Mason Sherwood (Urbandale) 16-11, Jr. (Dec 11-4)

5th Place Match

  • Aiden Grimes (Southeast Polk) 24-13, Jr. over Jackson Brinker (Johnston) 21-7, So. (Fall 3:45)

7th Place Match

  • Adam Townsend (Dowling Catholic) 17-12, So. over Zach Truitt (Des Moines East) 23-13, Jr. (Fall 1:43)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Blake Underwood of Valley, West Des Moines
  • 2nd Place – Justin Brindley of Southeast Polk
  • 3rd Place – Austin Lee of Fort Dodge
  • 4th Place – Carson Hagan of Dowling Catholic
  • 5th Place – Ethan Frazier of Ankeny Centennial
  • 6th Place – Nathan Pendleton of Des Moines East
  • 7th Place – Jack Hutchison of Johnston
  • 8th Place – Kyle Church of Ames

1st Place Match

  • Blake Underwood (Valley, West Des Moines) 33-3, Sr. over Justin Brindley (Southeast Polk) 26-9, Sr. (Dec 5-1)

3rd Place Match

  • Austin Lee (Fort Dodge) 20-15, Sr. over Carson Hagan (Dowling Catholic) 15-10, Fr. (Dec 10-4)

5th Place Match

  • Ethan Frazier (Ankeny Centennial) 24-11, Sr. over Nathan Pendleton (Des Moines East) 10-4, Jr. (Fall 0:42)

7th Place Match

  • Jack Hutchison (Johnston) 10-15, Sr. over Kyle Church (Ames) 9-14, Jr. (Fall 3:18)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Gabe Christenson of Southeast Polk
  • 2nd Place – Michael Witt of Ankeny Centennial
  • 3rd Place – Colby Bales of Ankeny
  • 4th Place – Tanner Rowland of Johnston
  • 5th Place – Jack McCabe of Valley, West Des Moines
  • 6th Place – Brody Slack of Ottumwa
  • 7th Place – Zach Schwager of Dowling Catholic
  • 8th Place – Roscoe Lewis of Des Moines Lincoln

1st Place Match

  • Gabe Christenson (Southeast Polk) 31-1, Sr. over Michael Witt (Ankeny Centennial) 15-9, Sr. (TF-1.5 2:09 (16-1))

3rd Place Match

  • Colby Bales (Ankeny) 16-16, Sr. over Tanner Rowland (Johnston) 19-11, Sr. (Fall 2:48)

5th Place Match

  • Jack McCabe (Valley, West Des Moines) 7-3, Jr. over Brody Slack (Ottumwa) 9-12, Sr. (Dec 8-2)

7th Place Match

  • Zach Schwager (Dowling Catholic) 10-8, Jr. over Roscoe Lewis (Des Moines Lincoln) 10-17, Jr. (Dec 7-4)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kalob Runyon of Southeast Polk
  • 2nd Place – C.J. Stillman of Valley, West Des Moines
  • 3rd Place – Carson Williams of Marshalltown
  • 4th Place – Jackie Wells of Ankeny Centennial
  • 5th Place – Brady Reese of Johnston
  • 6th Place – Taylor Schwartzman of Des Moines East
  • 7th Place – Ralston Rumley of Dowling Catholic
  • 8th Place – Kyler Hall of Ames

1st Place Match

  • Kalob Runyon (Southeast Polk) 26-4, Jr. over C.J. Stillman (Valley, West Des Moines) 29-6, Sr. (Dec 3-1)

3rd Place Match

  • Carson Williams (Marshalltown) 21-7, Jr. over Jackie Wells (Ankeny Centennial) 26-7, Jr. (Fall 4:21)

5th Place Match

  • Brady Reese (Johnston) 20-10, Sr. over Taylor Schwartzman (Des Moines East) 25-9, Jr. (TB-1 6-1)

7th Place Match

  • Ralston Rumley (Dowling Catholic) 15-14, Fr. over Kyler Hall (Ames) 15-10, Fr. (Dec 3-1)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Gabriel Greenlee of Ames
  • 2nd Place – Jordan Anderson of Marshalltown
  • 3rd Place – Connor Brown of Southeast Polk
  • 4th Place – Charlie Nank of Dowling Catholic
  • 5th Place – Noah Parlee of Ankeny Centennial
  • 6th Place – Adnan Ikeljic of Urbandale
  • 7th Place – Kyle Snowgren of Des Moines Lincoln
  • 8th Place – Demartae Johnson of Johnston

1st Place Match

  • Gabriel Greenlee (Ames) 34-1, Jr. over Jordan Anderson (Marshalltown) 22-1, Sr. (Fall 4:53)

3rd Place Match

  • Connor Brown (Southeast Polk) 27-10, Sr. over Charlie Nank (Dowling Catholic) 19-11, Sr. (Fall 3:14)

5th Place Match

  • Noah Parlee (Ankeny Centennial) 19-14, Sr. over Adnan Ikeljic (Urbandale) 17-14, Jr. (Fall 0:21)

7th Place Match

  • Kyle Snowgren (Des Moines Lincoln) 23-11, Sr. over Demartae Johnson (Johnston) 10-9, Jr. (Dec 8-5)
Advertisements

Leave a Reply