2020 Flash Flanagan Open – Final Results

Open – 125

Guaranteed Places

  • 1st Place – Caleb Fuessley of Iowa State
  • 2nd Place – Duncan McCain of Loras College
  • 3rd Place – Peyton Bass of Loras College

Round 1

  • Duncan McCain (Loras College) won by decision over Peyton Bass (Loras College) (Dec 6-4)

Round 2

  • Caleb Fuessley (Iowa State) won by decision over Duncan McCain (Loras College) (Dec 13-6)

Round 3

  • Caleb Fuessley (Iowa State) won in sudden victory – 2 over Peyton Bass (Loras College) (SV-2 4-2)

Open – 133

Guaranteed Places

  • 1st Place – Zach Licht of Loras College
  • 2nd Place – Mason McMillen of Loras College
  • 3rd Place – Caleb Meekins of Northern Illinois
  • 4th Place – Dakota Henry of Upper Iowa
  • 5th Place – Zach Thompson of Loras College
  • 6th Place – Kolby Smith of Maryville

1st Place Match

  • Zach Licht (Loras College) won by medical forfeit over Mason McMillen (Loras College) (MFF)

3rd Place Match

  • Caleb Meekins (Northern Illinois) won by fall over Dakota Henry (Upper Iowa) (Fall 0:37)

5th Place Match

  • Zach Thompson (Loras College) won by fall over Kolby Smith (Maryville) (Fall 4:11)

Open – 141

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tate Murty of Upper Iowa
  • 2nd Place – Noah Nemer of Iowa State
  • 3rd Place – Andrew Flora of Iowa State
  • 4th Place – Tristan Barr of Maryville
  • 5th Place – Kade Smith of Maryville
  • 6th Place – Dillon Nichols of Northern Illinois

1st Place Match

  • Tate Murty (Upper Iowa) won by fall over Noah Nemer (Iowa State) (Fall 0:42)

3rd Place Match

  • Andrew Flora (Iowa State) won by decision over Tristan Barr (Maryville) (Dec 5-3)

5th Place Match

  • Kade Smith (Maryville) won by medical forfeit over Dillon Nichols (Northern Illinois) (MFF)

Open – 149

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tyler Stegall of Maryville
  • 2nd Place – Chase Luensman of Upper Iowa
  • 3rd Place – Stevie Lee of Loras College
  • 4th Place – Jaivon Jones of Northern Illinois
  • 5th Place – Jacob Niichel of Upper Iowa
  • 6th Place – Anthony Cheloni of Northern Illinois

1st Place Match

  • Tyler Stegall (Maryville) won by decision over Chase Luensman (Upper Iowa) (Dec 13-9)

3rd Place Match

  • Stevie Lee (Loras College) won by fall over Jaivon Jones (Northern Illinois) (Fall 1:20)

5th Place Match

  • Jacob Niichel (Upper Iowa) won by medical forfeit over Anthony Cheloni (Northern Illinois) (MFF)

Open – 157

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tanner Sparks of Maryville
  • 2nd Place – Ryan Steffen of Upper Iowa
  • 3rd Place – Carter Schmidt of Iowa State
  • 4th Place – Nathan Pitts of Loras College
  • 5th Place – Eric Owens of Iowa State
  • 6th Place – Brad Holmes of Loras College

1st Place Match

  • Tanner Sparks (Maryville) won by medical forfeit over Ryan Steffen (Upper Iowa) (MFF)

3rd Place Match

  • Carter Schmidt (Iowa State) won by tech fall over Nathan Pitts (Loras College) (TF 22-6)

5th Place Match

  • Eric Owens (Iowa State) won by forfeit over Brad Holmes (Loras College) (FF)

Open – 165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tyler Harrington of Maryville
  • 2nd Place – Baylor Crigger of Loras College
  • 3rd Place – Scott Kellenberger of Upper Iowa
  • 4th Place – Conner Villarmia of Maryville
  • 5th Place – Dylan Shotwell of Maryville
  • 6th Place – George Strang of Loras College

1st Place Match

  • Tyler Harrington (Maryville) won by fall over Baylor Crigger (Loras College) (Fall 4:18)

3rd Place Match

  • Scott Kellenberger (Upper Iowa) won by tech fall over Conner Villarmia (Maryville) (TF 17-0)

5th Place Match

  • Dylan Shotwell (Maryville) won by decision over George Strang (Loras College) (Dec 17-10)

Open – 174

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kirk Mommsen of Loras College
  • 2nd Place – Austin Stotts of Iowa State
  • 3rd Place – Matt Pratt of Maryville
  • 4th Place – Taylan Entriken of Iowa State
  • 5th Place – Bret Heil of Maryville
  • 6th Place – Myron Crawford of Upper Iowa

1st Place Match

  • Kirk Mommsen (Loras College) won by decision over Austin Stotts (Iowa State) (Dec 6-0)

3rd Place Match

  • Matt Pratt (Maryville) won by decision over Taylan Entriken (Iowa State) (Dec 5-4)

5th Place Match

  • Bret Heil (Maryville) won by medical forfeit over Myron Crawford (Upper Iowa) (MFF)

Open – 184

Guaranteed Places

  • 1st Place – Bailey Kelly of Maryville
  • 2nd Place – Brady Vogel of Loras College
  • 3rd Place – Joey Williams of Maryville
  • 4th Place – Colin Murphy of Loras College

Round 1

  • Bailey Kelly (Maryville) won by decision over Brady Vogel (Loras College) (Dec 9-3)
  • Joey Williams (Maryville) won by fall over Colin Murphy (Loras College) (Fall 6:40)

Round 2

  • Bailey Kelly (Maryville) won by decision over Joey Williams (Maryville) (Dec 8-5)
  • Brady Vogel (Loras College) won by decision over Colin Murphy (Loras College) (Dec 4-2)

Round 3

  • Bailey Kelly (Maryville) won by tech fall over Colin Murphy (Loras College) (TF 17-2)
  • Brady Vogel (Loras College) won by fall over Joey Williams (Maryville) (Fall 1:50)

Open – 197

Guaranteed Places

  • 1st Place – John Anderson of Maryville
  • 2nd Place – Derek Venteicher of Loras College
  • 3rd Place – Payne Johnson of Loras College

Round 1

  • John Anderson (Maryville) won by fall over Payne Johnson (Loras College) (Fall 3:00)

Round 2

  • Derek Venteicher (Loras College) won by decision over Payne Johnson (Loras College) (Dec 4-1)

Round 3

  • John Anderson (Maryville) won by decision over Derek Venteicher (Loras College) (Dec 5-4)

Open – 285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Slade Sifuentes of Loras College
  • 2nd Place – Logan Radik of Maryville
  • 3rd Place – Brody Tupy of Loras College
  • 4th Place – Johnny Shafer of Northern Illinois
  • 5th Place – Dakoda Powell of Loras College

Round 1

  • Logan Radik (Maryville) won by major decision over Brody Tupy (Loras College) (Maj 9-0)
  • Johnny Shafer (Northern Illinois) won by fall over Dakoda Powell (Loras College) (Fall 5:33)

Round 2

  • Slade Sifuentes (Loras College) won by fall over Dakoda Powell (Loras College) (Fall 2:30)
  • Logan Radik (Maryville) won by decision over Johnny Shafer (Northern Illinois) (Dec 6-0)

Round 3

  • Slade Sifuentes (Loras College) won by major decision over Johnny Shafer (Northern Illinois) (Maj 9-0)
  • Brody Tupy (Loras College) won by decision over Dakoda Powell (Loras College) (Dec 8-4)

Round 4

  • Slade Sifuentes (Loras College) won by tech fall over Brody Tupy (Loras College) (TF 18-0)
  • Logan Radik (Maryville) won by decision over Dakoda Powell (Loras College) (Dec 4-1)

Round 5

  • Slade Sifuentes (Loras College) won by medical forfeit over Logan Radik (Maryville) (MFF)
  • Brody Tupy (Loras College) won by decision over Johnny Shafer (Northern Illinois) (Dec 5-2)