Mt Vernon Invitational – Final Results

will esmoil

Team Scores
1 Lisbon 336.5
2 Davenport Assumption 171.0
3 Beckman Catholic 142.0
4 West Liberty 132.0
5 Wapsie Valley 95.0
6 Wapello 93.0
7 Muscatine 87.0
8 Xavier 85.0
9 Marion 71.0
10 Louisa Muscatine 59.0
11 Mount Vernon 57.0
12 East Buchanan 56.0
13 Sigourney-Keota 51.0
14 Washington 41.0
15 Cascade 9.5

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Derrick Bass of Davenport Assumption
  • 2nd Place – Dawson Schmit of Wapsie Valley
  • 3rd Place – Quincy Happel of Lisbon
  • 4th Place – Nick Schmidt of Beckman Catholic
  • 5th Place – Niyo Gady of Marion
  • 6th Place – Trever Freiburger of Cascade

1st Place Match

  • Derrick Bass (Davenport Assumption) 12-0, Fr. over Dawson Schmit (Wapsie Valley) 7-3, Fr. (Dec 13-7)

3rd Place Match

  • Quincy Happel (Lisbon) 11-3, So. over Nick Schmidt (Beckman Catholic) 11-5, So. (Fall 1:57)

5th Place Match

  • Niyo Gady (Marion) 8-1, Sr. over Trever Freiburger (Cascade) 11-3, So. (Fall 2:19)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Cade Siebrecht of Lisbon
  • 2nd Place – Alex Beaver of West Liberty
  • 3rd Place – Jacob Maes of Davenport Assumption
  • 4th Place – Isaiah Price of Wapsie Valley
  • 5th Place – Henry Ryan of Mount Vernon
  • 6th Place – Rafe Boucher of Marion

1st Place Match

  • Cade Siebrecht (Lisbon) 8-3, So. over Alex Beaver (West Liberty) 11-2, Jr. (Fall 2:37)

3rd Place Match

  • Jacob Maes (Davenport Assumption) 10-2, So. over Isaiah Price (Wapsie Valley) 4-3, Fr. (Fall 1:14)

5th Place Match

  • Henry Ryan (Mount Vernon ) 6-4, Fr. over Rafe Boucher (Marion) 3-3, So. (Fall 4:50)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brandon Paez of Lisbon
  • 2nd Place – Ethan Forker of Davenport Assumption
  • 3rd Place – Danil Wall of Beckman Catholic
  • 4th Place – Chase Witte of Wapello
  • 5th Place – Sabastian Beatty of East Buchanan
  • 6th Place – Connor Murray of Xavier

1st Place Match

  • Brandon Paez (Lisbon) 13-2, Fr. over Ethan Forker (Davenport Assumption) 10-2, So. (Fall 3:39)

3rd Place Match

  • Danil Wall (Beckman Catholic) 11-4, Jr. over Chase Witte (Wapello) 6-4, Jr. (Dec 8-6)

5th Place Match

  • Sabastian Beatty (East Buchanan) 9-5, Sr. over Connor Murray (Xavier) 1-8, So. (Fall 1:04)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Mason Dye of Sigourney-Keota
  • 2nd Place – Gaven Hiler of Marion
  • 3rd Place – Lincoln Holub of Lisbon
  • 4th Place – Sam Gingerich of West Liberty
  • 5th Place – Elijah Belzer of Wapello
  • 6th Place – Matt Collett of Washington

1st Place Match

  • Mason Dye (Sigourney-Keota) 12-1, Sr. over Gaven Hiler (Marion) 6-1, Sr. (Fall 1:20)

3rd Place Match

  • Lincoln Holub (Lisbon) 9-5, So. over Sam Gingerich (West Liberty) 10-6, Jr. (TF-1.5 4:00 (18-3))

5th Place Match

  • Elijah Belzer (Wapello) 7-6, So. over Matt Collett (Washington) 11-4, Sr. (Fall 3:41)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Robert Avila Jr. of Lisbon
  • 2nd Place – Mitchell Moore of Wapello
  • 3rd Place – Drake Collins of West Liberty
  • 4th Place – Mason Crabtree of Muscatine
  • 5th Place – AJ Kremer of East Buchanan
  • 6th Place – Parker Foley of Davenport Assumption

1st Place Match

  • Robert Avila Jr. (Lisbon) 13-0, So. over Mitchell Moore (Wapello) 11-1, Sr. (Fall 1:12)

3rd Place Match

  • Drake Collins (West Liberty) 12-5, Fr. over Mason Crabtree (Muscatine) 7-6, So. (Fall 3:41)

5th Place Match

  • AJ Kremer (East Buchanan) 10-4, Jr. over Parker Foley (Davenport Assumption) 6-6, Jr. (Dec 4-1)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Cael Happel of Lisbon
  • 2nd Place – Michael Macias of Davenport Assumption
  • 3rd Place – Christian Stanek of Xavier
  • 4th Place – Nick Hageman of Beckman Catholic
  • 5th Place – Brady Benning of Wapsie Valley
  • 6th Place – Walker Lawrence of Mount Vernon

1st Place Match

  • Cael Happel (Lisbon) 14-0, Sr. over Michael Macias (Davenport Assumption) 10-2, Fr. (Fall 4:29)

3rd Place Match

  • Christian Stanek (Xavier) 9-2, So. over Nick Hageman (Beckman Catholic) 10-5, Jr. (Dec 9-3)

5th Place Match

  • Brady Benning (Wapsie Valley) 9-4, Jr. over Walker Lawrence (Mount Vernon ) 7-6, Jr. (Fall 3:52)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Daniel Meeker of Wapello
  • 2nd Place – Gage McCoy of Lisbon
  • 3rd Place – Mason Recker of Beckman Catholic
  • 4th Place – Trent Hendricks of Sigourney-Keota
  • 5th Place – Carson Harder of Muscatine
  • 6th Place – Sam Banger of Wapsie Valley

1st Place Match

  • Daniel Meeker (Wapello) 11-1, Sr. over Gage McCoy (Lisbon) 10-5, Sr. (Dec 6-2)

3rd Place Match

  • Mason Recker (Beckman Catholic) 10-4, Jr. over Trent Hendricks (Sigourney-Keota) 9-5, Sr. (Fall 3:02)

5th Place Match

  • Carson Harder (Muscatine) 8-4, Sr. over Sam Banger (Wapsie Valley) 3-8, Jr. (Fall 3:20)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Will Esmoil of West Liberty
  • 2nd Place – Marshall Hauck of Lisbon
  • 3rd Place – Evan Forker of Davenport Assumption
  • 4th Place – Max Mashek of Louisa Muscatine
  • 5th Place – Kuinton Middugh of Muscatine
  • 6th Place – Conner Grover of Beckman Catholic

1st Place Match

  • Will Esmoil (West Liberty) 16-0, Sr. over Marshall Hauck (Lisbon) 12-3, Sr. (Dec 8-2)

3rd Place Match

  • Evan Forker (Davenport Assumption) 6-2, So. over Max Mashek (Louisa Muscatine) 7-3, Sr. (Dec 8-3)

5th Place Match

  • Kuinton Middugh (Muscatine) 6-5, Sr. over Conner Grover (Beckman Catholic) 4-2, So. (Dec 5-4)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ayden Frazer of Washington
  • 2nd Place – Peyton Angelias of Lisbon
  • 3rd Place – Caelen Shannon of Xavier
  • 4th Place – Cedric Castillo of Muscatine
  • 5th Place – Brpck Beesecker of Wapsie Valley
  • 6th Place – Hayden Cavelage of Louisa Muscatine

1st Place Match

  • Ayden Frazer (Washington) 14-1, Jr. over Peyton Angelias (Lisbon) 9-4, So. (Fall 1:32)

3rd Place Match

  • Caelen Shannon (Xavier) 7-4, . over Cedric Castillo (Muscatine) 8-3, Sr. (Dec 5-2)

5th Place Match

  • Brpck Beesecker (Wapsie Valley) 8-3, Sr. over Hayden Cavelage (Louisa Muscatine) 6-4, Jr. (Fall 3:33)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Max Kohl of Lisbon
  • 2nd Place – Tim Nimley of Muscatine
  • 3rd Place – Isaac Cechota of Marion
  • 4th Place – Logan Schimanski of Davenport Assumption
  • 5th Place – Chase Kruse of Louisa Muscatine
  • 6th Place – Ty Fangman of Beckman Catholic

1st Place Match

  • Max Kohl (Lisbon) 11-3, So. over Tim Nimley (Muscatine) 9-2, Jr. (Fall 2:17)

3rd Place Match

  • Isaac Cechota (Marion) 9-1, Sr. over Logan Schimanski (Davenport Assumption) 9-3, Jr. (Dec 8-4)

5th Place Match

  • Chase Kruse (Louisa Muscatine) 8-2, Sr. over Ty Fangman (Beckman Catholic) 6-3, So. (Fall 0:36)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Evan Wulfekuhle of Beckman Catholic
  • 2nd Place – John Argo of Davenport Assumption
  • 3rd Place – Truman Krob of Lisbon
  • 4th Place – Isiah Morse of Wapsie Valley
  • 5th Place – Michael Steffen of Xavier
  • 6th Place – Aidan Schuster of Sigourney-Keota

1st Place Match

  • Evan Wulfekuhle (Beckman Catholic) 15-1, Sr. over John Argo (Davenport Assumption) 11-1, So. (Fall 1:52)

3rd Place Match

  • Truman Krob (Lisbon) 8-6, Jr. over Isiah Morse (Wapsie Valley) 7-5, Jr. (Dec 14-9)

5th Place Match

  • Michael Steffen (Xavier) 6-6, Jr. over Aidan Schuster (Sigourney-Keota) 7-4, So. (MD 19-8)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Cole Clark of Lisbon
  • 2nd Place – Ryan Cook of Xavier
  • 3rd Place – Aiden Morgan of Davenport Assumption
  • 4th Place – Owen Housman of Wapello
  • 5th Place – Owen Huehnergarth of Beckman Catholic
  • 6th Place – Anthony Mathias of Muscatine

1st Place Match

  • Cole Clark (Lisbon) 13-1, Jr. over Ryan Cook (Xavier) 9-3, Sr. (Fall 2:48)

3rd Place Match

  • Aiden Morgan (Davenport Assumption) 10-2, So. over Owen Housman (Wapello) 6-7, So. (Dec 11-4)

5th Place Match

  • Owen Huehnergarth (Beckman Catholic) 11-4, So. over Anthony Mathias (Muscatine) 5-7, Sr. (Dec 7-5)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kobe Simon of West Liberty
  • 2nd Place – Keean Kamerling of Mount Vernon
  • 3rd Place – Luke Recker of East Buchanan
  • 4th Place – Jason Koopmann of Beckman Catholic
  • 5th Place – Jamien Moore of Lisbon
  • 6th Place – Gavin Bird of Sigourney-Keota

1st Place Match

  • Kobe Simon (West Liberty) 16-0, Jr. over Keean Kamerling (Mount Vernon ) 9-3, Jr. (Dec 7-3)

3rd Place Match

  • Luke Recker (East Buchanan) 9-3, . over Jason Koopmann (Beckman Catholic) 8-5, So. (Fall 5:32)

5th Place Match

  • Jamien Moore (Lisbon) 4-2, So. over Gavin Bird (Sigourney-Keota) 4-7, Sr. (Fall 2:43)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brant Baltes of Lisbon
  • 2nd Place – Gabe Hayes of Louisa Muscatine
  • 3rd Place – Landon Nunemaker of East Buchanan
  • 4th Place – Ayden Baker of Marion
  • 5th Place – Xander Eberle of Xavier
  • 6th Place – Ramon Martinez of West Liberty

1st Place Match

  • Brant Baltes (Lisbon) 12-2, Jr. over Gabe Hayes (Louisa Muscatine) 10-1, Sr. (Dec 3-0)

3rd Place Match

  • Landon Nunemaker (East Buchanan) 12-2 won by decision over Ayden Baker (Marion) 4-6 (Dec 5-2)

5th Place Match

  • Xander Eberle (Xavier) 5-7, Jr. over Ramon Martinez (West Liberty) 7-9, Sr. (Fall 1:05)