Advertisements

World Team Trials Qualifiers with an Iowa Tie

Information provided via USA Wrestling. Wrestlers with an Iowa tie designated in bold.

Men’s Freestyle

57 kg
2018 Senior Men’s Freestyle World Team member – Thomas Gilman (Titan Mercury/Hawkeye WC)

2018 U23 Men’s Freestyle World Team member – Jack Mueller (Titan Mercury/Cavalier WC)
2018 Junior Men’s Freestyle World Team member – Daton Fix (Titan Mercury/Cowboy RTC)
2019 NCAA Division I champion – Spencer Lee (125 pounds) (Titan Mercury/Hawkeye WC)
2019 Dave Schultz highest placer – Darian Cruz (New York AC)
2019 Pan American Championships medalist –
U.S. Open runner-up
U.S. Open third
U.S. Open fourth
U.S. Open fifth
U.S. Open sixth
U.S. Open seventh
2019 Northeast Regional highest placer

61 kg
FINAL X: Joe Colon, 2018 Senior World bronze medalist (Titan Mercury WC/Valley RTC)
2018 Final X champion – Nahshon Garrett (Sunkist Kids)
2018 U23 Men’s Freestyle World Team Trials champion – Vitali Arujau (Titan Mercury/Finger Lakes WC)
2018 U23 Men’s Freestyle World Team member – Sean Fausz (Titan Mercury/Wolfpack WC)
2018 Junior Men’s Freestyle World Team Trials champion – Austin Gomez (Cyclone RTC)
2018 Junior Men’s Freestyle World Team member – Joshua Saunders (Titan Mercury)
2019 NCAA Division I champion – Nick Suriano (133 pounds) (NJRTC)
2019 Dave Schultz highest placer – Cody Brewer (Titan Mercury WC/Chicago RTC)
2019 Pan American Championships medalist –
U.S. Open champion
U.S. Open runner-up
U.S. Open third
U.S. Open fourth
U.S. Open fifth
U.S. Open sixth
U.S. Open seventh
2019 Northeast Regional highest placer

65 kg
2018 Senior Men’s Freestyle World Team member – Logan Stieber (Titan Mercury WC/Ohio RTC)
2018 U23 Men’s Freestyle World Team Trials champion – Mitch McKee (Gopher WC)
2018 U23 Men’s Freestyle World Team member – Colton McCrystal (Nebraska WTC)
2018 Junior Men’s Freestyle World Team member – Dom Demas (OKRTC)
2019 NCAA Division I champion – Yianni Diakomihalis (141 pounds) (Titan Mercury/Finger Lakes WC)
2019 NCAA Division I champion – Anthony Ashnault (149 pounds) (NJRTC)
2019 Dave Schultz highest placer – Bernard Futrell (Titan Mercury/Penn RTC)
2019 Pan American Championships medalist –
U.S. Open runner-up
U.S. Open third
U.S. Open fourth
U.S. Open fifth
U.S. Open sixth
U.S. Open seventh
2019 Northeast Regional highest placer

70 kg
2018 Senior Men’s Freestyle World Team member – James Green (Sunkist Kids)
2018 U23 Men’s Freestyle World Team member – Hayden Hidlay (Titan Mercury/Wolfpack RTC)
2018 Junior Men’s Freestyle World Team member – Brady Berge (Nittany Lion WC)
2019 NCAA Division I champion – Jason Nolf (157 pounds) (Nittany Lion WC)
2019 Dave Schultz highest placer – Frank Molinaro (Titan Mercury WC/OKRTC)
2019 Pan American Championships medalist –
U.S. Open runner-up
U.S. Open third
U.S. Open fourth
U.S. Open fifth
U.S. Open sixth
U.S. Open seventh
2019 Northeast Regional highest placer

74 kg
FINAL X: Jordan Burroughs, 2018 Senior World bronze medalist (Sunkist Kids)
2018 U23 Men’s Freestyle World Team member – Alex Smythe (Univ. of Buffalo)
2018 Junior Men’s Freestyle World Team member – Mekhi Lewis (Titan Mercury/Southeast RTC)
2019 Dave Schultz highest placer – Richie Lewis (New York AC)
2019 Pan American Championships medalist –
U.S. Open champion
U.S. Open runner-up
U.S. Open third
U.S. Open fourth
U.S. Open fifth
U.S. Open sixth
U.S. Open seventh
2019 Northeast Regional highest placer

79 kg
FINAL X: Kyle Dake, 2018 Senior World champion (Titan Mercury WC/Finger Lakes WC)
2018 U23 Men’s Freestyle World Team member – David McFadden (Titan Mercury/Southeast RTC)
2018 Junior Men’s Freestyle World Team member – Aaron Brooks (Titan Mercury/EAP)
2019 NCAA Division I champion – Zahid Valencia (174 pounds) (Sunkist Kids)
2019 Dave Schultz highest placer – Nate Jackson (New York AC)
2019 Pan American Championships medalist –
U.S. Open champion
U.S. Open runner-up
U.S. Open third
U.S. Open fourth
U.S. Open fifth
U.S. Open sixth
U.S. Open seventh
2019 Northeast Regional highest placer

86 kg
FINAL X: David Taylor, 2018 Senior World champion (Nittany Lion WC)
2018 U23 Men’s Freestyle World Team member – Myles Martin (Titan Mercury WC/Ohio RTC)
2018 Junior Men’s Freestyle World Team member – Lou Deprez (Bearcat WC)
2019 NCAA Division I champion – Drew Foster (184 pounds) (Northern Iowa)
2019 Dave Schultz highest placer – Pat Downey (Titan Mercury WC)
2019 Pan American Championships medalist –
U.S. Open champion
U.S. Open runner-up
U.S. Open third
U.S. Open fourth
U.S. Open fifth
U.S. Open sixth
U.S. Open seventh
2019 Northeast Regional highest placer

92 kg
FINAL X: J’den Cox, 2018 Senior World champion (Titan Mercury WC/USOTC)
2018 U23 Men’s Freestyle World Team member – Christian Brunner (Boilermaker RTC)
2018 Junior Men’s Freestyle World Team member – Jacob Warner (Titan Mercury/Hawkeye WC)
2019 NCAA Division I champion – Bo Nickal (197 pounds) (Nittany Lion WC)
2019 Dave Schultz highest placer – TJ Dudley (Sunkist Kids)
2019 Pan American Championships medalist –
U.S. Open champion
U.S. Open runner-up
U.S. Open third
U.S. Open fourth
U.S. Open fifth
U.S. Open sixth
U.S. Open seventh
2019 Northeast Regional highest placer

97 kg
FINAL X: Kyle Snyder, 2018 Senior World silver medalist (Titan Mercury WC/Ohio RTC)
2018 U23 Men’s Freestyle World Team member – Kollin Moore (Titan Mercury/Ohio RTC)
2018 Junior Men’s Freestyle World Team Trials champion – Daniel Greg Kerkvliet (Titan Mercury WC/EAP)
2018 Junior Men’s Freestyle World Team member – Zach Elam (Univ. of Missouri)
2019 NCAA Division I champion – Anthony Cassar (285 pounds) (Nittany Lion WC)
2019 Dave Schultz highest placer – Ty Walz (Titan Mercury WC/Southeast RTC)
2019 Pan American Championships medalist –
U.S. Open champion
U.S. Open runner-up
U.S. Open third
U.S. Open fourth
U.S. Open fifth
U.S. Open sixth
U.S. Open seventh
2019 Northeast Regional highest placer

125 kg
FINAL X: Nick Gwiazdowski, 2018 Senior World bronze medalist (Titan Mercury WC)
2018 U23 Men’s Freestyle World Team member – Youssif Hemida (Terrapin WC)
2018 Junior Men’s Freestyle World Team member – Gable Steveson (Minnesota Storm)
2019 Dave Schultz highest placer – Mike Kosoy (Sunkist Kids)
2019 Pan American Championships medalist –
U.S. Open champion
U.S. Open runner-up
U.S. Open third
U.S. Open fourth
U.S. Open fifth
U.S. Open sixth
U.S. Open seventh
2019 Northeast Regional highest placer

Women’s Freestyle

50 kg
2018 Senior Women’s Freestyle World Team member – Whitney Conder (US Army WCAP)
Dave Schultz highest placer – Emily Shilson (Titan Mercury WC)
2019 WCWA champion – Asia Ray (champ at 116) (Wayland Baptist)
2019 WCWA champion – Alleida Martinez (champ at 109) (Titan Mercury WC)
2019 Dan Kolov finalist – Erin Golston (New York AC)
U.S. Open runner-up
U.S. Open third
U.S. Open fourth
U.S. Open fifth
2019 U23 World Team Trials champion
2019 Pan Am representative
2019 Junior World Team Trials champion
Northeast Regional highest placer

53 kg
FINAL X: Sarah Hildebrandt, 2018 Senior World silver medalist (New York AC)
Dave Schultz highest placer – Amy Fearnside (Titan Mercury WC)
2019 WCWA champion – Gracie Figueroa (Titan Mercury WC)
U.S. Open champion
U.S. Open runner-up
U.S. Open third
U.S. Open fourth
U.S. Open fifth
2019 U23 World Team Trials champion
2019 Pan Am representative
2019 Junior World Team Trials champion
Northeast Regional highest placer

55 kg
2018 Senior Women’s Freestyle World Team member – Jacarra Winchester (Titan Mercury WC)
Dave Schultz highest placer – Alisha Howk (Sunkist Kids)
2019 WCWA champion – Dominique Parrish (champ at 123) (Sunkist Kids)
2019 Grand Prix of Germany finalist – Cameron Guerin (Titan Mercury WC/EAP)
U.S. Open runner-up
U.S. Open third
U.S. Open fourth
U.S. Open fifth
2019 U23 World Team Trials champion
2019 Pan Am representative
2019 Junior World Team Trials champion
Northeast Regional highest placer

57 kg
2018 Senior Women’s Freestyle World Team member – Helen Maroulis (Sunkist Kids)
Dave Schultz highest placer – Ariana Villaescusa (US Army WCAP)
U.S. Open runner-up
U.S. Open third
U.S. Open fourth
U.S. Open fifth
2019 U23 World Team Trials champion
2019 Pan Am representative
2019 Junior World Team Trials champion
Northeast Regional highest placer

59 kg
2018 Senior Women’s Freestyle World Team member – Jenna Burkert (US Army WCAP)
2018 Senior Women’s Freestyle World Team Trials champion – Alli Ragan (Sunkist Kids)
Dave Schultz highest placer – Arian Carpio (Sunkist Kids)
2019 WCWA champion – Abby Nette (champ at 130) (Lion WC)
U.S. Open runner-up
U.S. Open third
U.S. Open fourth
U.S. Open fifth
2019 U23 World Team Trials champion
2019 Pan Am representative
2019 Junior World Team Trials champion
Northeast Regional highest placer

62 kg
FINAL X: Mallory Velte, 2018 Senior World bronze medalist (Titan Mercury WC)
Dave Schultz highest placer – Alexandria Liles (unattached)
2019 WCWA champion – Solin Piearcy (champ at 136) (Menlo)
U.S. Open champion
U.S. Open runner-up
U.S. Open third
U.S. Open fourth
U.S. Open fifth
2019 U23 World Team Trials champion
2019 Pan Am representative
2019 Junior World Team Trials champion
Northeast Regional highest placer

65 kg
2018 Senior Women’s Freestyle World Team member – Forrest Molinari (Titan Mercury WC)

Dave Schultz highest placer – Maya Nelson (Sunkist Kids)
2019 WCWA champion – Jayden Laurent (champ at 143) (Titan Mercury/Musky WC)
2019 Grand Prix of Germany finalist – Amanda Hendey (Titan Mercury WC)
U.S. Open runner-up
U.S. Open third
U.S. Open fourth
U.S. Open fifth
2019 U23 World Team Trials champion
2019 Junior World Team Trials champion
Northeast Regional highest placer

68 kg
FINAL X: Tamyra Mensah-Stock, 2018 Senior World bronze medalist (Titan Mercury WC)
Dave Schultz highest placer – Macey Kilty (Sunkist Kids)
2019 WCWA champion – Alex Glaude (champ at 155) (Titan Mercury WC/Bearcat WC)
U.S. Open champion
U.S. Open runner-up
U.S. Open third
U.S. Open fourth
U.S. Open fifth
2019 U23 World Team Trials champion
2019 Pan Am representative
2019 Junior World Team Trials champion
Northeast Regional highest placer

72 kg
2018 Senior Women’s Freestyle World Team member – Erin Clodgo (Sunkist Kids)
2019 WCWA champion – Dymond Guilford (champ at 170) (Missouri Baptist)
2019 Grand Prix of Germany finalist – Andrea Sennett (Bearcat WC)
U.S. Open runner-up
U.S. Open third
U.S. Open fourth
U.S. Open fifth
2019 U23 World Team Trials champion
2019 Pan Am representative
2019 Junior World Team Trials champion
Northeast Regional highest placer

76 kg
FINAL X: Adeline Gray, 2018 Senior World champion (New York AC)
Dave Schultz highest placer – Alyvia Fiske (Titan Mercury WC)
2019 WCWA champion – Destane Garrick (champ at 191) (Bearcat WC)
U.S. Open champion
U.S. Open runner-up
U.S. Open third
U.S. Open fourth
U.S. Open fifth
2019 U23 World Team Trials champion
2019 Pan Am representative
2019 Junior World Team Trials champion
Northeast Regional highest placer

Greco-Roman

55 kg
2017 Junior World silver medalist – Cevion Severado (New York AC)
2018 Senior World Team member – Sam Hazewinkel (Sunkist Kids)
2018 U23 World Team member – Dalton Duffield (New York AC/NMU-OTS)
2018 U23 World Team Trials runner-up – Jabari Moody (New York AC)
2018 U23 World Team Trials third – Sean Sesnan (Williams Baptist)
2018 Junior World Team member – Brady Koontz (Ohio RTC)
2019 Dave Schultz highest placer – Jerome Carter (Marines)
2019 Armed Forces champion – Max Nowry (US Army WCAP/Illini WC)
2019 Junior World Team member –
2019 Junior World Team Trials runner-up –
Top-three finish at UWW international event in Europe, Asia or Cuba within two years –
U.S. Open runner-up
U.S. Open third
U.S. Open fourth
U.S. Open fifth
U.S. Open sixth
U.S. Open seventh
2019 Northeast Regional highest placer
2018 and 2019 NCAA Division I All-Americans

60 kg
2016 Junior World bronze medalist – Taylor LaMont (Sunkist Kids)
2018 Senior World Team member – Dalton Roberts (New York AC)
2018 U23 World Team member – Randon Miranda (New York AC)
2018 U23 World Team Trials third – Liam Cronin (Indiana Univ.)
2018 Junior World Team member – Benjamin Peak (NMU-OTS)
2018 Junior World Team Trials runner-up – Malik Johnson (Univ. of Missouri)
2019 Dave Schultz highest placer – Ildar Hafizov (US Army WCAP)
2019 Junior World Team member –
2019 Junior World Team Trials runner-up –
Top-three finish at UWW international event in Europe, Asia or Cuba within two years –
U.S. Open runner-up
U.S. Open third
U.S. Open fourth
U.S. Open fifth
U.S. Open sixth
U.S. Open seventh
2019 Northeast Regional highest placer
2018 and 2019 NCAA Division I All-Americans

63 kg
2016 Olympian – Jesse Thielke (New York AC/Legends of Gold)
2018 U23 World Team member – Travis Rice (New York/Illini WC)
2018 U23 World Team Trials runner-up – Xavier Johnson (Marines)
2018 U23 World Team Trials third – Ty Pelot (X Factor)
2018 Junior World Team member – Alston Nutter (NMU-OTS)
2018 Junior World Team Trials runner-up – Dylan Gregerson (Utah Valley RTC)
2018 Haparanda Cup silver medalist – Colton Rasche (Marines)
2018 Haparanda Cup bronze medalist – Raffaele Massi (NMU-OTS)
2019 Dave Schultz highest placer – Sam Jones (New York AC)
2019 Armed Forces champion – Hayden Tuma (US Army WCAP)
2019 Junior World Team member –
2019 Junior World Team Trials runner-up –
Top-three finish at UWW international event in Europe, Asia or Cuba within two years –
U.S. Open runner-up
U.S. Open third
U.S. Open fourth
U.S. Open fifth
U.S. Open sixth
U.S. Open seventh
2019 Northeast Regional highest placer
2018 and 2019 NCAA Division I All-Americans

67 kg
2018 Senior World Team member – Ellis Coleman (US Army WCAP)
2018 U23 World Team member – Nolan Baker (Northern Illinois Elite WC)
2018 U23 World Team Trials runner-up – Dom Demas (Titan Mercury/OKRTC)
2018 U23 World Team Trials third – Britton Holmes (NMU-OTS)
2018 Junior World Team member – Peyton Omania (Michigan State)
2018 Haparanda Cup silver medalist – Jamel Johnson (Marines)
2018 City of Sassari silver medalist – Morgan Flaharty (New York AC)
2019 Dave Schultz highest placer – Austin Morrow (NMU-OTS)
2019 Junior World Team member –
2019 Junior World Team Trials runner-up –
Top-three finish at UWW international event in Europe, Asia or Cuba within two years –
U.S. Open runner-up
U.S. Open third
U.S. Open fourth
U.S. Open fifth
U.S. Open sixth
U.S. Open seventh
2019 Northeast Regional highest placer
2018 and 2019 NCAA Division I All-Americans

72 kg
2016 Non-Olympic World Team member – Chris Gonzalez (New York AC)
2018 Senior World Team member – RaVaughn Perkins (New York AC/OTC)
2018 Senior World Team Trials champion – Jon Jay Chavez (Finger Lakes WC)
2018 U23 World Team member – Logan Kass (NMU-OTS)
2018 U23 World Team Trials runner-up – Alex Mossing (Air Force RTC)
2018 U23 World Team Trials third – Brett Bye (Legends of Gold)
2018 Junior World Team member – Tyler Dow (Badger RTC)
2018 Junior World Team Trials runner-up – Lenny Merkin (NJRTC)
2019 Dave Schultz highest placer – Raymond Bunker (Marines)
2019 Armed Forces runner-up – Michael Hooker (US Army WCAP)
2019 Junior World Team member –
2019 Junior World Team Trials runner-up –
Top-three finish at UWW international event in Europe, Asia or Cuba within two years –
U.S. Open runner-up
U.S. Open third
U.S. Open fourth
U.S. Open fifth
U.S. Open sixth
U.S. Open seventh
2019 Northeast Regional highest placer
2018 and 2019 NCAA Division I All-Americans

77 kg
2017 Junior World champion – Kamal Bey (Sunkist Kids/OTC)
2016 Olympian – Andy Bisek (Minnesota Storm)
2018 U23 World Team member – Jesse Porter (New York AC)
2018 U23 World Team Trials runner-up – Fritz Schierl (Ohio RTC)
2018 U23 World Team Trials third – Eddie Smith (Beast Mode)
2018 Junior World Team member – Anthony Mantanona (OKRTC)
2018 Junior World Team Trials runner-up – Josh Anderson (NMU-OTS)
2018 Arvo Haavisto silver medalist – Pat Smith (Minnesota Storm)
2017 Arvo Haavisto Cup (FIN) bronze medalist – Corey Hope (OTC)
2019 Dave Schultz highest placer – Mason Manville (US Army WCAP/Nittany Lion WC)
2019 Armed Forces runner-up – Peyton Walsh (Marines)
2019 Junior World Team member –
2019 Junior World Team Trials runner-up –
Top-three finish at UWW international event in Europe, Asia or Cuba within two years –
U.S. Open runner-up
U.S. Open third
U.S. Open fourth
U.S. Open fifth
U.S. Open sixth
U.S. Open seventh
2019 Northeast Regional highest placer
2018 and 2019 NCAA Division I All-Americans

82 kg
2018 Junior World silver medalist – Andrew Berreyesa (Finger Lakes WC)
2018 Senior World Team member – Geordan Speiller (Florida Jets)
2018 U23 World Team member – Carter Nielsen (NMU-OTS)
2018 U23 World Team Trials third – Chandler Rogers (Titan Mercury/Cowboy RTC)
2018 Junior World Team Trials runner-up – Tommy Brackett (NMU-OTS)
2019 Dave Schultz highest placer – Vladyslav Dombrovskiy (US Army WCAP)
2019 Armed Forces champion – John Stefanowicz (Marines)
2019 Junior World Team member –
2019 Junior World Team Trials runner-up –
Top-three finish at UWW international event in Europe, Asia or Cuba within two years –
U.S. Open runner-up
U.S. Open third
U.S. Open fourth
U.S. Open fifth
U.S. Open sixth
U.S. Open seventh
2019 Northeast Regional highest placer
2018 and 2019 NCAA Division I All-Americans

87 kg
2018 Cadet World bronze medalist – Jacob Kaminski (Illinois)
2016 Olympian – Ben Provisor (New York AC/Nittany Lion WC)
2016 Non-Olympic World Team member – Patrick Martinez (New York AC/OTC)
2018 U23 World Team member – George Sikes (NMU-OTS)
2018 U23 World Team Trials runner-up – Jimmy Stillerman (Lancaster Alliance)
2018 U23 World Team Trials third – Kaleb Gaede (Olympian Wrestling Elite)
2018 Junior World Team member – Barrett Hughes (Cowboy RTC)
2018 Junior World Team Trials runner-up – Cameron Caffey (Michigan State)
2018 Haparanda Cup silver medalist – Joe Rau (Titan Mercury WC/Chicago RTC)
2018 Granma Cup bronze medalist – Kevin Radford (Sunkist Kids)
2019 Dave Schultz highest placer – Jon Anderson (US Army WCAP)
2019 Armed Forces champion – James Souza (US Army WCAP)
2019 Armed Forces runner-up – Vaughn Monreal Berner (Marines)
2019 Junior World Team member –
2019 Junior World Team Trials runner-up –
Top-three finish at UWW international event in Europe, Asia or Cuba within two years –
U.S. Open runner-up
U.S. Open third
U.S. Open fourth
U.S. Open fifth
U.S. Open sixth
U.S. Open seventh
2019 Northeast Regional highest placer
2018 and 2019 NCAA Division I All-Americans

97 kg
2016 Junior World bronze medalist – G’Angelo Hancock (Sunkist Kids/OTC)
2018 U23 World Team Trials runner-up – Roy Nash (NMU-OTS)
2018 U23 World Team Trials third – Blake Smith (NMU-OTS)
2018 Junior World Team member – Chad Porter (Sunkist Kids)
2018 Junior World Team Trials runner-up – Austin Harris (Cowboy RTC)
2018 Arvo Haavisto silver medalist – Eric Twohey (Minnesota Storm)
2018 City of Sassari bronze medalist – Kevin Beazley (Cliff Keen WC)
2019 Dave Schultz highest placer – Luke Sheridan (US Army WCAP)
2019 Armed Forces champion – Daniel Miller (Marines)
2019 Junior World Team member –
2019 Junior World Team Trials runner-up –
Top-three finish at UWW international event in Europe, Asia or Cuba within two years –
U.S. Open runner-up
U.S. Open third
U.S. Open fourth
U.S. Open fifth
U.S. Open sixth
U.S. Open seventh
2019 Northeast Regional highest placer
2018 and 2019 NCAA Division I All-Americans

130 kg
FINAL X: Adam Coon, 2018 Senior World medalist (New York AC/Cliff Keen WC)
2017 Cadet World champion – Cohlton Schultz (New York AC)
2016 Olympian – Robby Smith (New York AC)
2018 U23 World Team Trials runner-up – David Tate Orndorff (Utah Valley RTC)
2018 U23 World Team Trials third – Trent Osnes (Marines)
2018 Junior World Team Trials runner-up – Anthony Cassioppi (Hawkeye WC)
2019 Dave Schultz highest placer – Toby Erickson (US Army WCAP)
2019 Junior World Team member –
2019 Junior World Team Trials runner-up –
Top-three finish at UWW international event in Europe, Asia or Cuba within two years –
U.S. Open champion –
U.S. Open runner-up
U.S. Open third
U.S. Open fourth
U.S. Open fifth
U.S. Open sixth
U.S. Open seventh
2019 Northeast Regional highest placer
2018 and 2019 NCAA Division I All-Americans

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: