2019 State Tournament Class 3A Placement Match Results

Screen Shot 2019-02-15 at 4.48.14 PM

 

Placement Matches (16 Man)

3A-106

  • 3rd Place Match – Aiden Riggins (Waverly-Shell Rock) 48-2 won by fall over Lane Cowell (Fort Dodge) 35-10 (Fall 5:55)
  • 5th Place Match – Ethan Wood-Finley (Iowa City, City High) 36-5 won by decision over Dustin Bohren (Bettendorf) 38-11 (Dec 7-1)
  • 7th Place Match – Ryder Downey (Indianola) 42-12 won in the ultimate tie breaker over Grant O`Dell (Iowa City, West) 33-16 (UTB 3-2)

3A-113

  • 3rd Place Match – Austin Kegley (Prairie, Cedar Rapids) 36-3 won by fall over Thurman Christensen (Waukee) 36-12 (Fall 4:12)
  • 5th Place Match – Bailey Roybal (Waverly-Shell Rock) 47-4 won by fall over Jacob Penrith (Cedar Falls) 24-8 (Fall 2:49)
  • 7th Place Match – Grant Harbour (Norwalk) 37-6 won by fall over Jackson Bresson (Ankeny Centennial) 30-15 (Fall 1:53)

3A-120

  • 3rd Place Match – Aiden Evans (Bettendorf) 41-6 won by decision over Keaton Moret (Norwalk) 29-9 (Dec 5-1)
  • 5th Place Match – Thomas Edwards (Johnston) 40-6 won by medical forfeit over Cullan Schriever (Mason City) 20-4 (M. For.)
  • 7th Place Match – Nick Miller (Waukee) 34-10 won by major decision over Nick Walters (Sioux City, North) 42-9 (MD 10-0)

3A-126

  • 3rd Place Match – Matthew Jordan (Des Moines East) 32-6 won by decision over Dylan Albrecht (Waverly-Shell Rock) 38-8 (Dec 8-4)
  • 5th Place Match – Brooks Cowell (Fort Dodge) 34-13 won by decision over Caleb McCabe (North Scott) 35-7 (Dec 17-11)
  • 7th Place Match – Noah Blubaugh (Ankeny Centennial) 31-12 won by decision over Carson Murray (Dowling Catholic) 29-15 (Dec 8-1)

3A-132

  • 3rd Place Match – Brock Espalin (Des Moines East) 37-3 won in sudden victory – 1 over Evan Yant (Waverly-Shell Rock) 31-5 (SV-1 7-5)
  • 5th Place Match – Caleb Helgeson (Johnston) 38-6 won by decision over Conrad Braswell (Prairie, Cedar Rapids) 34-7 (Dec 6-4)
  • 7th Place Match – Sam Kallem (Ankeny) 34-13 won by decision over Christian Stanek (Xavier, Cedar Rapids) 33-12 (Dec 7-1)

3A-138

  • 3rd Place Match – Cody Anderson (Waukee) 45-9 won by decision over Drevon Ross (Fort Dodge) 29-8 (Dec 6-1)
  • 5th Place Match – Deven Strief (North Scott) 37-13 won by fall over Ian Heise (Waverly-Shell Rock) 33-10 (Fall 2:17)
  • 7th Place Match – Nathan Marchand (Southeast Polk) 28-7 won by decision over Graham Gambrall (Iowa City, West) 37-12 (Dec 7-5)

3A-145

  • 3rd Place Match – Caleb Corbin (Valley, West Des Moines) 33-5 won by decision over Deville Dentis (Des Moines East) 8-2 (Dec 7-4)
  • 5th Place Match – Andrew Rohret (Clear Creek-Amana) 45-9 won by fall over Nathan Wallace (Mount Pleasant) 29-9 (Fall 1:51)
  • 7th Place Match – Logan Adamson (Bettendorf) 36-13 won by fall over Tyler Murphy (Dubuque Hempstead) 28-11 (Fall 5:37)

3A-152

  • 3rd Place Match – Jake Matthaidess (North Scott) 36-7 won by fall over Cade Moss (Johnston) 36-8 (Fall 1:15)
  • 5th Place Match – Mason Seifried (Waukee) 41-12 won by decision over Owen Towers (Urbandale) 26-9 (Dec 3-0)
  • 7th Place Match – Bryson Hervol (Waverly-Shell Rock) 39-10 won by fall over Elijah Demmer (Epworth, Western Dubuque) 28-8 (Fall 1:25)

3A-160

  • 3rd Place Match – Ryker Kurimski (Epworth, Western Dubuque) 39-2 won by decision over Hayden Friedrichsen (Urbandale) 38-7 (Dec 5-1)
  • 5th Place Match – Preston Terry (Burlington) 14-3 won by decision over Luke Fistler (Dallas Center-Grimes) 14-8 (Dec 8-6)
  • 7th Place Match – Voyen Adamson (Bettendorf) 40-11 won by decision over Parker Klocke (Carroll) 33-8 (Dec 9-6)

3A-170

  • 3rd Place Match – Ashton Barker (Iowa City, Liberty) 21-5 won by fall over Blake Underwood (Valley, West Des Moines) 33-5 (Fall 4:47)
  • 5th Place Match – Brennan Meacham (Indianola) 45-11 won by decision over Jake Hosch (Epworth, Western Dubuque) 34-7 (Dec 4-0)
  • 7th Place Match – Kent Kragenbrink (Dubuque Hempstead) 29-11 won by decision over Dakota Southworth (Cedar Falls) 22-13 (Dec 3-2)

3A-182

  • 3rd Place Match – Nic Leo (Ankeny Centennial) 38-4 won by decision over Brett Mower (Glenwood) 46-4 (Dec 8-4)
  • 5th Place Match – Matthew Scott (Des Moines East) 37-6 won by medical forfeit over Will Hoeft (Iowa City, West) 37-9 (M. For.)
  • 7th Place Match – Justin Brindley (Southeast Polk) 28-11 won by decision over Brennan Broders (Muscatine) 39-10 (Dec 6-5)

3A-195

  • 3rd Place Match – Ashton Stoner-DeGroot (Prairie, Cedar Rapids) 25-1 won by decision over Cade Parker (Cedar Rapids Kennedy) 35-5 (Dec 6-0)
  • 5th Place Match – Javian Rolley (Johnston) 36-11 won by fall over Noah Carter (Glenwood) 22-7 (Fall 2:33)
  • 7th Place Match – Jaise Gulling (Newton) 29-10 won by fall over Aaron Ungs (Storm Lake) 32-10 (Fall 1:50)

3A-220

  • 3rd Place Match – Gage Linahon (Newton) 34-10 won by decision over Travis Theisen (LeMars) 43-8 (Dec 5-2)
  • 5th Place Match – Gabriel Greenlee (Ames) 27-12 won by decision over Landon Green (Iowa City, West) 38-11 (Dec 6-3)
  • 7th Place Match – Tanner Schultz (Linn-Mar) 28-7 won by fall over Collin Bohnenkamp (Cedar Falls) 28-11 (Fall 3:34)

3A-285

  • 3rd Place Match – Josh Vis (Cedar Rapids Kennedy) 31-3 won by decision over Troy Monahan (Mason City) 35-7 (Dec 9-4)
  • 5th Place Match – Manuel McGowan-Serrano (Davenport Central) 30-9 won by decision over Dawson Sweet (Cedar Rapids Jefferson) 26-12 (Dec 6-4)
  • 7th Place Match – Jacob Murry (Iowa City, City High) 32-6 won by fall over Danen Settles (Fort Madison) 34-14 (Fall 0:29)
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.