2019 Loras Open – Final Results

Open – 125

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kyle Biscolglia of Northern Iowa
  • 2nd Place – Trevor Murano of Grandview
  • 3rd Place – Ethan Rotondo of Wisconsin
  • 4th Place – Nate Cummings of Purdue
  • 5th Place – Kevin Radcliff of Iowa Central
  • 6th Place – Jakob Allison of Iowa State University

1st Place Match

  • Kyle Biscolglia (Northern Iowa) won by major decision over Trevor Murano (Grandview) (Maj 9-0)

3rd Place Match

  • Ethan Rotondo (Wisconsin) won by decision over Nate Cummings (Purdue) (Dec 3-1)

5th Place Match

  • Kevin Radcliff (Iowa Central) won by decision over Jakob Allison (Iowa State University) (Dec 2-0)

Consolation 1st

  • Tristan Jenny (Wisconsin Lacrosse) won in tie breaker – 1 over Omeed Chamanzad (Grandview) (TB-1 2-0)

Open – 133

Guaranteed Places

  • 1st Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 2nd Place – Drew Bennett of Northern Iowa
  • 2nd Place – Jack Wagner of Northern Iowa
  • 3rd Place – Corey Cabanban of Iowa State University
  • 4th Place – Dominic Dentino of Wisconsin
  • 5th Place – Xavier Maxwell of Ellsworth CC
  • 6th Place – Michael Cullen of Wisconsin

1st Place Match

  • Jack Wagner (Northern Iowa) and Drew Bennett (Northern Iowa) (DFF)

3rd Place Match

  • Corey Cabanban (Iowa State University) won by decision over Dominic Dentino (Wisconsin) (Dec 7-5)

5th Place Match

  • Xavier Maxwell (Ellsworth CC) won by medical forfeit over Michael Cullen (Wisconsin) (MFF)

Consolation 1st

  • Mason McMillen (Loras College) won by fall over Hector Candelaria (Ellsworth CC) (Fall 4:41)

Open – 141

Guaranteed Places

  • 1st Place – Vince Turk of University of Iowa
  • 2nd Place – Ryan Leisure of Iowa State University
  • 3rd Place – Jeremy Schoenherr of Wisconsin
  • 4th Place – Aaron Meyer of University of Iowa
  • 5th Place – Scott Cook of Ellsworth CC
  • 6th Place – Damond Lockner of Iowa Central

1st Place Match

  • Vince Turk (University of Iowa) won by major decision over Ryan Leisure (Iowa State University) (Maj 19-6)

3rd Place Match

  • Jeremy Schoenherr (Wisconsin) won by decision over Aaron Meyer (University of Iowa) (Dec 7-1)

5th Place Match

  • Scott Cook (Ellsworth CC) won by decision over Damond Lockner (Iowa Central) (Dec 7-4)

Consolation 1st

  • Frankie Indelli (Loras College) won by decision over Cam Shaver (University of Iowa) (Dec 13-8)

Open – 149

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tristan Lara of Northern Iowa
  • 2nd Place – Zach Axmear of University of Iowa
  • 3rd Place – Derek Holschlag of Northern Iowa
  • 4th Place – Yarhoski Aldiva of Iowa Central
  • 5th Place – Adam Valdez of Loras College
  • 6th Place – Noah Nemer of Iowa State University

1st Place Match

  • Tristan Lara (Northern Iowa) won by fall over Zach Axmear (University of Iowa) (Fall 1:54)

3rd Place Match

  • Derek Holschlag (Northern Iowa) won by decision over Yarhoski Aldiva (Iowa Central) (Dec 11-5)

5th Place Match

  • Adam Valdez (Loras College) won by major decision over Noah Nemer (Iowa State University) (Maj 14-3)

Consolation 1st

  • Gable Fox (Northern Iowa) won by fall over Nathan Pitts (Loras College) (Fall 1:39)

Open – 157

Guaranteed Places

  • 1st Place – Griffin Parriott of Purdue
  • 2nd Place – Garrett Model of Wisconsin
  • 3rd Place – Devin Bahr of Wisconsin
  • 4th Place – Grant Stotts of Iowa State University
  • 5th Place – Cayd Lara of Northern Iowa
  • 6th Place – Dalton Jensen of Grandview

1st Place Match

  • Griffin Parriott (Purdue) won by major decision over Garrett Model (Wisconsin) (Maj 13-4)

3rd Place Match

  • Devin Bahr (Wisconsin) won by decision over Grant Stotts (Iowa State University) (Dec 2-0)

5th Place Match

  • Cayd Lara (Northern Iowa) won by medical forfeit over Dalton Jensen (Grandview) (MFF)

Consolation 1st

  • Zach Garza (Ellsworth CC) won by decision over Tyler Helfrich-Meyers (Iowa Central) (Dec 8-3)

Open – 165

Guaranteed Places

  • 1st Place – Nelson Brands of University of Iowa
  • 2nd Place – Tyler Dow of Wisconsin
  • 3rd Place – Zane Mulder of Iowa State University
  • 4th Place – Travis Willers of Iowa Central
  • 5th Place – Nick Fetzner of Wisconsin Lacrosse
  • 6th Place – Matt Connolly of Loras College

1st Place Match

  • Nelson Brands (University of Iowa) won by decision over Tyler Dow (Wisconsin) (Dec 4-2)

3rd Place Match

  • Zane Mulder (Iowa State University) won by decision over Travis Willers (Iowa Central) (Dec 7-3)

5th Place Match

  • Nick Fetzner (Wisconsin Lacrosse) won by decision over Matt Connolly (Loras College) (Dec 10-6)

Consolation 1st

  • Isaac Judge (Iowa State University) won by major decision over Preston Stephenson (University of Iowa) (Maj 13-5)

Open – 174

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jacob Krakow of Loras College
  • 2nd Place – Maxwell Southard of Iowa State University
  • 3rd Place – Samuel Schuler of Loras College
  • 4th Place – Tate Battani of Iowa State University
  • 5th Place – Gabriel Rangel of Grandview
  • 6th Place – Anders Lantz of Wisconsin

1st Place Match

  • Jacob Krakow (Loras College) won by injury default over Maxwell Southard (Iowa State University) (Inj. 1:45)

3rd Place Match

  • Samuel Schuler (Loras College) won by decision over Tate Battani (Iowa State University) (Dec 7-6)

5th Place Match

  • Gabriel Rangel (Grandview) won by tech fall over Anders Lantz (Wisconsin) (TF 16-1)

Consolation 1st

  • DeMichael Franklin (Iowa State University) won by decision over Colin Murphy (Loras College) (Dec 7-2)

Open – 184

Guaranteed Places

  • 1st Place – Joel Shapiro of Iowa State University
  • 2nd Place – Hank Swalla of Iowa State University
  • 3rd Place – Mike Maksimovic of Unattached
  • 4th Place – Alec McDowell of Iowa State University
  • 5th Place – Derek Venteicher of Loras College
  • 6th Place – Michael Kordek of Northern Iowa

1st Place Match

  • Joel Shapiro (Iowa State University) won by fall over Hank Swalla (Iowa State University) (Fall 0:39)

3rd Place Match

  • Mike Maksimovic (Unattached) won by fall over Alec McDowell (Iowa State University) (Fall 2:30)

5th Place Match

  • Derek Venteicher (Loras College) won by decision over Michael Kordek (Northern Iowa) (Dec 7-4)

Consolation 1st

  • Jared Florell (Purdue) won by major decision over Lane Rumelhart (Central College) (Maj 9-0)

Open – 197

Guaranteed Places

  • 1st Place – Beau Breske of Wisconsin
  • 2nd Place – Sam Cook of University of Iowa
  • 3rd Place – Hunter DeJong of Iowa State University
  • 4th Place – Steve Tuggle of Central College
  • 5th Place – Andrew Salemme of Wisconsin
  • 6th Place – Tyree Sutton of Iowa Central

1st Place Match

  • Beau Breske (Wisconsin) won by tech fall over Sam Cook (University of Iowa) (TF 15-0)

3rd Place Match

  • Hunter DeJong (Iowa State University) won by decision over Steve Tuggle (Central College) (Dec 4-3)

5th Place Match

  • Andrew Salemme (Wisconsin) won by medical forfeit over Tyree Sutton (Iowa Central) (MFF)

Consolation 1st

  • Devin Roettger (Cornell College) won by decision over Austin Benton (Wisconsin Platteville) (Dec 11-6)

Open – 285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tony Cassioppi of University of Iowa
  • 2nd Place – Aaron Costello of University of Iowa
  • 3rd Place – Francis Duggan of Iowa State University
  • 4th Place – Ethan Andersen of Iowa State University
  • 5th Place – John McConkey of Northern Iowa
  • 6th Place – Boone McDermott of Iowa Central

1st Place Match

  • Tony Cassioppi (University of Iowa) won by decision over Aaron Costello (University of Iowa) (Dec 2-0)

3rd Place Match

  • Francis Duggan (Iowa State University) won by fall over Ethan Andersen (Iowa State University) (Fall 2:12)

5th Place Match

  • John McConkey (Northern Iowa) won by medical forfeit over Boone McDermott (Iowa Central) (MFF)

Consolation 1st

  • Patrick DePiazza (Ellsworth CC) won by decision over Jordan Baumler (Upper Iowa ) (Dec 5-3)
Advertisements