Final results from the 2019 Iowa High School Girls State Tournament.

32e2aa2b-ab6f-4dc0-bbf4-3ef96173aa27

1 Waverly-Shell Rock 144.0
2 Colfax-Mingo 78.0
3 Charles City 73.0
4 Waukon 64.0
5 Osage 59.0
6 Denver 46.0
7 LeMars 39.0
8 Cedar Rapids Jefferson 31.0
9 Davenport Central 30.0
9 Pleasantville 30.0
11 AGWSR 26.0
12 Nashua-Plainfield 25.5
13 Logan-Magnolia 23.0
14 Bettendorf 22.0
14 Davenport North 22.0
14 Iowa Valley 22.0
14 Missouri Valley 22.0
18 Central City 17.0
18 North Cedar 17.0
20 Riverside, Oakland 16.0
21 Boone 15.0
21 Starmont 15.0
21 Union 15.0
24 Hinton 13.0
25 Mid-Prairie 12.0
26 Waukee 11.0
27 Waterloo West 9.0
28 West Liberty 7.0
29 Kingsley-Pierson 5.0
29 NH/TV 5.0
31 Cedar Rapids Kennedy 3.0
32 Cedar Falls 0.0
32 Chariton 0.0
32 Clarke 0.0
32 Clayton Ridge 0.0
32 Council Bluffs Abraham Lincoln 0.0
32 Des Moines Roosevelt 0.0
32 Dubuque Hempstead 0.0
32 English Valleys-Tri County 0.0
32 Iowa City, Liberty 0.0
32 Mount Pleasant 0.0
32 Pekin 0.0
32 Pleasant Valley 0.0
32 Ridge View 0.0
32 Sioux Central 0.0
32 Sioux City East 0.0
32 South Tama County 0.0
32 Valley, West Des Moines 0.0
32 Van Buren 0.0
32 Wilton 0.0
32 Woodbine 0.0

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ali Gerbracht of AGWSR
  • 2nd Place – Ella Schmit of Bettendorf
  • 3rd Place – Chloe Krebsbach of Osage
  • 4th Place – Hannah Michael of Union
  • 5th Place – Sayde Mull of Pleasantville
  • 6th Place – Karley Havener of Hinton

1st Place Match

  • Ali Gerbracht (AGWSR) 13-2, Jr. over Ella Schmit (Bettendorf) 3-4, Fr. (Dec 4-1)

3rd Place Match

  • Chloe Krebsbach (Osage) 11-1, Sr. over Hannah Michael (Union) 5-2, Sr. (Fall 2:51)

5th Place Match

  • Sayde Mull (Pleasantville) 8-7, Jr. over Karley Havener (Hinton) 5-3, Fr. (Fall 1:49)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tateum Park of Davenport North
  • 2nd Place – Meridian Snitker of Waukon
  • 3rd Place – Kari German of Starmont
  • 4th Place – Rylee Rodish of Waukee
  • 5th Place – Madi Adams of Osage
  • 6th Place – Emily Ruby of Denver

1st Place Match

  • Tateum Park (Davenport North) 7-0, Jr. over Meridian Snitker (Waukon) 6-1, Fr. (Dec 8-1)

3rd Place Match

  • Kari German (Starmont) 12-16, Jr. over Rylee Rodish (Waukee) 4-3, Fr. (Fall 1:44)

5th Place Match

  • Madi Adams (Osage) 4-2, Jr. over Emily Ruby (Denver) 1-4, So. (Fall 2:26)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Chloe Clemons of Cedar Rapids Jefferson
  • 2nd Place – Jacey Meier of Waverly-Shell Rock
  • 3rd Place – Ashlynn Miller of North Cedar
  • 4th Place – Brynn Miller of Pleasantville
  • 5th Place – Anna Sondall of Boone
  • 6th Place – Ilia Hostetter of Colfax-Mingo

1st Place Match

  • Chloe Clemons (Cedar Rapids Jefferson) 9-0, Jr. over Jacey Meier (Waverly-Shell Rock) 7-3, Sr. (Fall 3:51)

3rd Place Match

  • Ashlynn Miller (North Cedar) 4-3, Fr. over Brynn Miller (Pleasantville) 2-10, Fr. (Fall 2:25)

5th Place Match

  • Anna Sondall (Boone) 4-9, Fr. over Ilia Hostetter (Colfax-Mingo) 2-3, Sr. (Fall 2:27)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Sydney Park of Davenport Central
  • 2nd Place – Regan Griffith of Waukon
  • 3rd Place – Marley Hagarty of Charles City
  • 4th Place – Toni Maloy of Charles City
  • 5th Place – Mariah Webster of Colfax-Mingo
  • 6th Place – Clarissa Huisman of Osage

1st Place Match

  • Sydney Park (Davenport Central) 6-1, Fr. over Regan Griffith (Waukon) 3-1, So. (Fall 2:08)

3rd Place Match

  • Marley Hagarty (Charles City) 12-2, So. over Toni Maloy (Charles City) 9-5, So. (SV-1 3-1)

5th Place Match

  • Mariah Webster (Colfax-Mingo) 7-3, Fr. over Clarissa Huisman (Osage) 5-7, Jr. (Fall 5:11)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Annika Behrends of Waverly-Shell Rock
  • 2nd Place – Olivia Diggins of Logan-Magnolia
  • 3rd Place – Evah Owens of Central City
  • 4th Place – Kylie Doty of Colfax-Mingo
  • 5th Place – Rylee Vercande of Mid-Prairie
  • 6th Place – Emma Grimm of Charles City

1st Place Match

  • Annika Behrends (Waverly-Shell Rock) 7-0, Fr. over Olivia Diggins (Logan-Magnolia) 9-1, Jr. (Dec 10-9)

3rd Place Match

  • Evah Owens (Central City) 15-24, So. over Kylie Doty (Colfax-Mingo) 5-2, Fr. (Fall 0:58)

5th Place Match

  • Rylee Vercande (Mid-Prairie) 6-2, Fr. over Emma Grimm (Charles City) 13-5, So. (MD 14-3)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Avery Meier of Waverly-Shell Rock
  • 2nd Place – Maddison Buffum of Missouri Valley
  • 3rd Place – Makayla Mostek of Osage
  • 4th Place – Abby Bechtel of Waverly-Shell Rock
  • 5th Place – Mylei Henderson of West Liberty
  • 6th Place – Carlie Frost of Waterloo West

1st Place Match

  • Avery Meier (Waverly-Shell Rock) 10-0, So. over Maddison Buffum (Missouri Valley) 5-1, So. (Fall 1:57)

3rd Place Match

  • Makayla Mostek (Osage) 7-2, Jr. over Abby Bechtel (Waverly-Shell Rock) 3-6, Sr. (Inj. 0:49)

5th Place Match

  • Mylei Henderson (West Liberty) 4-5, Fr. over Carlie Frost (Waterloo West) 7-7, Sr. (Dec 7-3)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Toyia Griffin of Nashua-Plainfield
  • 2nd Place – Hedda Kveum of Waverly-Shell Rock
  • 3rd Place – Haley Eckerman of Waverly-Shell Rock
  • 4th Place – Allie Cross of Charles City
  • 5th Place – Gabby Corday of Denver
  • 6th Place – Brittany Shover of Denver

1st Place Match

  • Toyia Griffin (Nashua-Plainfield) 5-1, So. over Hedda Kveum (Waverly-Shell Rock) 8-2, Sr. (Fall 0:16)

3rd Place Match

  • Haley Eckerman (Waverly-Shell Rock) 5-1, Jr. over Allie Cross (Charles City) 12-6, So. (Dec 10-6)

5th Place Match

  • Gabby Corday (Denver) 3-2, Sr. over Brittany Shover (Denver) 2-3, Jr. (Fall 2:30)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jacenta Sargisson of LeMars
  • 2nd Place – Nevaeh Bushaw of Waukon
  • 3rd Place – Lila Meyer of Denver
  • 4th Place – Josie Matgen of LeMars
  • 5th Place – Rachel Roose of Waverly-Shell Rock
  • 6th Place – Cassie Rizer of Denver

1st Place Match

  • Jacenta Sargisson (LeMars) 13-1, Jr. over Nevaeh Bushaw (Waukon) 4-1, So. (MD 10-1)

3rd Place Match

  • Lila Meyer (Denver) 4-1, Sr. over Josie Matgen (LeMars) 3-8, So. (Fall 1:06)

5th Place Match

  • Rachel Roose (Waverly-Shell Rock) 4-5, Jr. over Cassie Rizer (Denver) 1-4, Jr. (Fall 3:28)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Millie Peach of Iowa Valley
  • 2nd Place – Hanna Johnson of Waverly-Shell Rock
  • 3rd Place – Sydney Peterson of Charles City
  • 4th Place – Claire Ohlrichs of LeMars

1st Place Match

  • Millie Peach (Iowa Valley) 3-0, So. over Hanna Johnson (Waverly-Shell Rock) 2-1, Sr. (Fall 1:03)

3rd Place Match

  • Sydney Peterson (Charles City) 1-3, So. over Claire Ohlrichs (LeMars) 0-4, Sr. (Fall 1:53)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Rilee Slycord of Colfax-Mingo
  • 2nd Place – Iliana Yanes of Riverside, Oakland
  • 3rd Place – Jaycie Webster of Colfax-Mingo
  • 4th Place – Destiny McBride-Dannels of Colfax-Mingo

1st Place Match

  • Rilee Slycord (Colfax-Mingo) 4-0, Sr. over Iliana Yanes (Riverside, Oakland) 1-1, So. (Fall 0:20)

3rd Place Match

  • Jaycie Webster (Colfax-Mingo) 3-2, Sr. over Destiny McBride-Dannels (Colfax-Mingo) 1-4, Fr. (Dec 7-1)

 

Advertisements