Perry Invitational Final Results

zach thompson

1 Webster City 189.0
2 Panorama 185.0
3 Sergeant Bluff- Luton 179.5
4 Logan-Magnolia 151.0
5 Van Meter 140.0
6 DSM East 138.0
7 Woodward-Granger 122.5
8 Dowling Catholic 113.5
9 Carlisle 105.0
10 West Marshall 97.0
11 Perry 82.5
12 Carroll 80.5
13 Eagle Grove 68.5
14 Saydel 60.5
15 South Hamilton 13.0

 

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Riley Harger of Van Meter
  • 2nd Place – Hunter Pierce of Woodward-Granger
  • 3rd Place – Kaleb King of Logan-Magnolia
  • 4th Place – Reece Sadler of Webster City
  • 5th Place – Jacob Graham of Eagle Grove
  • 6th Place – Jherek Dillavou of Sergeant Bluff- Luton
  • 7th Place – Logan Christe of Panorama
  • 8th Place – Isaiah James of Dowling Catholic

1st Place Match

  • Riley Harger (Van Meter) 21-9, Fr. over Hunter Pierce (Woodward-Granger) 25-9, Sr. (Dec 6-0)

3rd Place Match

  • Kaleb King (Logan-Magnolia) 23-10, So. over Reece Sadler (Webster City) 12-17, Fr. (Dec 7-3)

5th Place Match

  • Jacob Graham (Eagle Grove) 22-11, So. over Jherek Dillavou (Sergeant Bluff- Luton) 17-21, So. (Dec 8-1)

7th Place Match

  • Logan Christe (Panorama) 17-12, Fr. over Isaiah James (Dowling Catholic) 12-14, Fr. (Dec 12-8)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Colby Wiederholt of Van Meter
  • 2nd Place – Briar Reisz of Logan-Magnolia
  • 3rd Place – Nate Curry of Sergeant Bluff- Luton
  • 4th Place – Jake Vawter of West Marshall
  • 5th Place – Chase Rattenborg of Webster City
  • 6th Place – Carson Murray of Dowling Catholic
  • 7th Place – Caden Neumann of Carroll
  • 8th Place – Josh Graham of Eagle Grove

1st Place Match

  • Colby Wiederholt (Van Meter) 28-2, So. over Briar Reisz (Logan-Magnolia) 30-2, Fr. (Dec 7-6)

3rd Place Match

  • Nate Curry (Sergeant Bluff- Luton) 27-6, So. over Jake Vawter (West Marshall) 11-7, So. (MD 10-2)

5th Place Match

  • Chase Rattenborg (Webster City) 22-8, Fr. over Carson Murray (Dowling Catholic) 17-9, So. (SV-1 11-9)

7th Place Match

  • Caden Neumann (Carroll) 13-9, Jr. over Josh Graham (Eagle Grove) 12-15, So. (TF-1.5 4:00 (15-0))

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Zachary Thompson of Perry
  • 2nd Place – Drake Doolittle of Webster City
  • 3rd Place – Jack Gaukel of Sergeant Bluff- Luton
  • 4th Place – Carter Logue of Carlisle
  • 5th Place – Ryan Munoz of Woodward-Granger
  • 6th Place – Zane Dodson of Van Meter
  • 7th Place – Trenton Burkheimer of DSM East
  • 8th Place – Sidney Pitt of Logan-Magnolia

1st Place Match

  • Zachary Thompson (Perry) 23-4, Sr. over Drake Doolittle (Webster City) 25-3, Jr. (Dec 3-1)

3rd Place Match

  • Jack Gaukel (Sergeant Bluff- Luton) 28-7, Fr. over Carter Logue (Carlisle) 21-7, Jr. (Fall 3:55)

5th Place Match

  • Ryan Munoz (Woodward-Granger) 23-13, Sr. over Zane Dodson (Van Meter) 24-9, Jr. (Dec 3-1)

7th Place Match

  • Trenton Burkheimer (DSM East) 8-6, So. over Sidney Pitt (Logan-Magnolia) 26-10, Jr. (Fall 4:27)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brock Espalin of DSM East
  • 2nd Place – Kaleb Olejniczak of Perry
  • 3rd Place – Hunter Pfantz of West Marshall
  • 4th Place – Danny Nordquist of Panorama
  • 5th Place – Tyler Haynes of Van Meter
  • 6th Place – Isaac Bryan of Sergeant Bluff- Luton
  • 7th Place – Peter Comer of Carlisle
  • 8th Place – Gabriel Rolon of Eagle Grove

1st Place Match

  • Brock Espalin (DSM East) 20-2, So. over Kaleb Olejniczak (Perry) 28-4, Jr. (Dec 6-3)

3rd Place Match

  • Hunter Pfantz (West Marshall) 27-4, Sr. over Danny Nordquist (Panorama) 23-5, Sr. (TF-1.5 5:37 (20-5))

5th Place Match

  • Tyler Haynes (Van Meter) 20-13, So. over Isaac Bryan (Sergeant Bluff- Luton) 25-11, Fr. (Dec 4-2)

7th Place Match

  • Peter Comer (Carlisle) 20-9, So. over Gabriel Rolon (Eagle Grove) 15-16, Fr. (Fall 1:10)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Carson Hartnett of Webster City
  • 2nd Place – Matthew Jordan of DSM East
  • 3rd Place – Wyatt Appleseth of Panorama
  • 4th Place – Wyatt Crocker of Logan-Magnolia
  • 5th Place – Cody Lehman of Saydel
  • 6th Place – Ethan Kempema of Sergeant Bluff- Luton
  • 7th Place – Troy Schnathorst of Carlisle
  • 8th Place – Colt Palmer of Woodward-Granger

1st Place Match

  • Carson Hartnett (Webster City) 23-5, Sr. over Matthew Jordan (DSM East) 24-1, Jr. (Dec 7-3)

3rd Place Match

  • Wyatt Appleseth (Panorama) 24-4, Fr. over Wyatt Crocker (Logan-Magnolia) 31-3, Sr. (Fall 4:44)

5th Place Match

  • Cody Lehman (Saydel) 27-4, Sr. over Ethan Kempema (Sergeant Bluff- Luton) 18-15, Sr. (MD 12-2)

7th Place Match

  • Troy Schnathorst (Carlisle) 13-13, Jr. over Colt Palmer (Woodward-Granger) 21-16, Jr. (Fall 4:35)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Easton Graff of Sergeant Bluff- Luton
  • 2nd Place – Deville Dentis of DSM East
  • 3rd Place – Zach Stewart of Perry
  • 4th Place – Noah Kirtley of Panorama
  • 5th Place – Abraham Dirkx of Carroll
  • 6th Place – Dawson Lalor of Eagle Grove
  • 7th Place – Cade Costlow of Van Meter
  • 8th Place – Max Derry of Dowling Catholic

1st Place Match

  • Easton Graff (Sergeant Bluff- Luton) 27-2, Jr. over Deville Dentis (DSM East) 26-2, Jr. (Dec 8-6)

3rd Place Match

  • Zach Stewart (Perry) 32-4, Sr. over Noah Kirtley (Panorama) 24-6, Jr. (TF-1.5 5:12 (18-3))

5th Place Match

  • Abraham Dirkx (Carroll) 19-10, Fr. over Dawson Lalor (Eagle Grove) 21-11, Sr. (Fall 1:03)

7th Place Match

  • Cade Costlow (Van Meter) 13-8, Sr. over Max Derry (Dowling Catholic) 13-12, Fr. (Dec 10-8)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Garret Thompson of Logan-Magnolia
  • 2nd Place – Klayton Keller of Saydel
  • 3rd Place – Blake Liebe of Sergeant Bluff- Luton
  • 4th Place – Darek Tingle of Carlisle
  • 5th Place – Cole Carman of Woodward-Granger
  • 6th Place – Justin Stammer of Perry
  • 7th Place – Emry Colby of Panorama
  • 8th Place – Ben Kielman of West Marshall

1st Place Match

  • Garret Thompson (Logan-Magnolia) 33-2, Sr. over Klayton Keller (Saydel) 29-4, Sr. (Dec 11-8)

3rd Place Match

  • Blake Liebe (Sergeant Bluff- Luton) 28-11, So. over Darek Tingle (Carlisle) 21-12, Jr. (MD 9-0)

5th Place Match

  • Cole Carman (Woodward-Granger) 24-13, Sr. over Justin Stammer (Perry) 6-5, Jr. (Dec 7-4)

7th Place Match

  • Emry Colby (Panorama) 19-12, So. over Ben Kielman (West Marshall) 14-13, Sr. (Fall 4:36)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Caleb Swalla of Van Meter
  • 2nd Place – Luke Rohmiller of Webster City
  • 3rd Place – Bo Geise of Logan-Magnolia
  • 4th Place – Kaleb Stogdill of Panorama
  • 5th Place – Saxon Lyman of Eagle Grove
  • 6th Place – Austin Scharlau of Woodward-Granger
  • 7th Place – Zach Shulz of Sergeant Bluff- Luton
  • 8th Place – Bryce Murray of Carlisle

1st Place Match

  • Caleb Swalla (Van Meter) 27-2, So. over Luke Rohmiller (Webster City) 11-5, Sr. (Dec 1-0)

3rd Place Match

  • Bo Geise (Logan-Magnolia) 31-4, Sr. over Kaleb Stogdill (Panorama) 24-7, Sr. (Fall 1:03)

5th Place Match

  • Saxon Lyman (Eagle Grove) 27-7, Sr. over Austin Scharlau (Woodward-Granger) 23-13, Sr. (Fall 3:59)

7th Place Match

  • Zach Shulz (Sergeant Bluff- Luton) 6-7, Jr. over Bryce Murray (Carlisle) 12-9, So. (Dec 3-2)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Parker Klocke of Carroll
  • 2nd Place – Matthew Scott of DSM East
  • 3rd Place – Gabe Yingst of Woodward-Granger
  • 4th Place – Dalton Reisz of Logan-Magnolia
  • 5th Place – Garret Fox of Panorama
  • 6th Place – Tyler Squires of Carlisle
  • 7th Place – Alex Freiberg of Sergeant Bluff- Luton
  • 8th Place – Bryce Cole of Van Meter

1st Place Match

  • Parker Klocke (Carroll) 26-4, Jr. over Matthew Scott (DSM East) 23-5, Jr. (Dec 2-0)

3rd Place Match

  • Gabe Yingst (Woodward-Granger) 28-6, Jr. over Dalton Reisz (Logan-Magnolia) 26-7, Sr. (Fall 2:22)

5th Place Match

  • Garret Fox (Panorama) 12-9, Jr. over Tyler Squires (Carlisle) 14-12, Sr. (Fall 1:42)

7th Place Match

  • Alex Freiberg (Sergeant Bluff- Luton) 28-8, Sr. over Bryce Cole (Van Meter) 21-14, So. (Dec 5-2)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Zane Williams of Webster City
  • 2nd Place – Gunnar Grunsted of Panorama
  • 3rd Place – Caleb Button of Van Meter
  • 4th Place – Levi Randall of West Marshall
  • 5th Place – Brayden Lyman of Eagle Grove
  • 6th Place – Bradyn Barclay of Sergeant Bluff- Luton
  • 7th Place – Ethan Reed of Carlisle
  • 8th Place – Chase Maguire of Logan-Magnolia

1st Place Match

  • Zane Williams (Webster City) 23-5, Sr. over Gunnar Grunsted (Panorama) 27-1, Sr. (Dec 3-2)

3rd Place Match

  • Caleb Button (Van Meter) 26-7, Sr. over Levi Randall (West Marshall) 24-12, Sr. (Dec 14-11)

5th Place Match

  • Brayden Lyman (Eagle Grove) 26-5, Sr. over Bradyn Barclay (Sergeant Bluff- Luton) 22-15, So. (Fall 2:32)

7th Place Match

  • Ethan Reed (Carlisle) 10-7, Jr. over Chase Maguire (Logan-Magnolia) 23-14, Jr. (Fall 2:43)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Trevor Carey of Panorama
  • 2nd Place – Trevor Sprague of Saydel
  • 3rd Place – Gabe Hemsted of Carlisle
  • 4th Place – Josh Paskach of Dowling Catholic
  • 5th Place – Gabe Warren of Sergeant Bluff- Luton
  • 6th Place – Mason Rudkin of West Marshall
  • 7th Place – Josh Stueve of Logan-Magnolia
  • 8th Place – Sam Miller of Van Meter

1st Place Match

  • Trevor Carey (Panorama) 24-4, Sr. over Trevor Sprague (Saydel) 25-3, Sr. (Fall 1:08)

3rd Place Match

  • Gabe Hemsted (Carlisle) 13-15, Fr. over Josh Paskach (Dowling Catholic) 13-10, Sr. (M. For.)

5th Place Match

  • Gabe Warren (Sergeant Bluff- Luton) 13-8, Jr. over Mason Rudkin (West Marshall) 17-15, Sr. (MD 17-3)

7th Place Match

  • Josh Stueve (Logan-Magnolia) 22-14, Jr. over Sam Miller (Van Meter) 12-10, Jr. (Fall 1:37)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Cody Fisher of Woodward-Granger
  • 2nd Place – Dalton Holmes of Panorama
  • 3rd Place – Tom Derry of Dowling Catholic
  • 4th Place – Caleb Olson of Webster City
  • 5th Place – Beau Peschel of Logan-Magnolia
  • 6th Place – Brennon Kofron of Carroll
  • 7th Place – Dylan Kruckenberg of Eagle Grove
  • 8th Place – Kyle Schaper of West Marshall

1st Place Match

  • Cody Fisher (Woodward-Granger) 35-0, So. over Dalton Holmes (Panorama) 20-4, Sr. (Fall 1:28)

3rd Place Match

  • Tom Derry (Dowling Catholic) 16-8, Sr. over Caleb Olson (Webster City) 4-5, Jr. (Fall 3:00)

5th Place Match

  • Beau Peschel (Logan-Magnolia) 16-17, Jr. over Brennon Kofron (Carroll) 17-11, So. (Dec 11-7)

7th Place Match

  • Dylan Kruckenberg (Eagle Grove) 16-15, So. over Kyle Schaper (West Marshall) 12-19, Sr. (Fall 4:37)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Greg Hagan of Dowling Catholic
  • 2nd Place – James Cherry of Webster City
  • 3rd Place – Adam March of DSM East
  • 4th Place – Casey Holsinger of Sergeant Bluff- Luton
  • 5th Place – Ben Krafta of West Marshall
  • 6th Place – Barrett Pitt of Logan-Magnolia
  • 7th Place – Brady Howard of Panorama
  • 8th Place – Tommy Jones of Carlisle

1st Place Match

  • Greg Hagan (Dowling Catholic) 25-0, Jr. over James Cherry (Webster City) 18-3, Sr. (Fall 1:29)

3rd Place Match

  • Adam March (DSM East) 22-9, Jr. over Casey Holsinger (Sergeant Bluff- Luton) 24-13, Sr. (Dec 4-0)

5th Place Match

  • Ben Krafta (West Marshall) 19-13, Sr. over Barrett Pitt (Logan-Magnolia) 21-14, So. (MD 12-4)

7th Place Match

  • Brady Howard (Panorama) 19-12, Sr. over Tommy Jones (Carlisle) 15-13, Jr. (Dec 6-5)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Cooper Lawson of Webster City
  • 2nd Place – Dan Jensen of Panorama
  • 3rd Place – Alex Kirton of Dowling Catholic
  • 4th Place – Nick Wieseler of Sergeant Bluff- Luton
  • 5th Place – Taylor Schwartzman of DSM East
  • 6th Place – Cooper Schettler of Carlisle
  • 7th Place – Josh Luft of Carroll
  • 8th Place – Cole Leonard of Logan-Magnolia

1st Place Match

  • Cooper Lawson (Webster City) 26-0, Sr. over Dan Jensen (Panorama) 19-7, Sr. (Fall 0:28)

3rd Place Match

  • Alex Kirton (Dowling Catholic) 6-3, Jr. over Nick Wieseler (Sergeant Bluff- Luton) 14-14, Sr. (Fall 0:50)

5th Place Match

  • Taylor Schwartzman (DSM East) 14-8, Fr. over Cooper Schettler (Carlisle) 8-9, Sr. (Fall 5:21)

7th Place Match

  • Josh Luft (Carroll) 9-9, Jr. over Cole Leonard (Logan-Magnolia) 15-12, Fr. (UTB 6-5)
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s