Madness at Mendenhall Finals – Full Results

 

Tate Battani – Photo by Cam Kramer | IAwrestle.com

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jacob Mielke of Pocahontas Area
  • 2nd Place – ETHAN WOOD-FINLEY of Iowa City High
  • 3rd Place – Austin Kegley of Prairie, Cedar Rapids
  • 4th Place – Tyler Stein of Clarion-Goldfield-Dows
  • 5th Place – Jacob McLeod of Cedar Rapids Kennedy
  • 6th Place – Isaiah James of Dowling Catholic
  • 7th Place – Dalton Bell of Glenwood
  • 8th Place – Caleb Reitz of OA-BCIG

1st Place Match

  • Jacob Mielke (Pocahontas Area) 24-2, Jr. over ETHAN WOOD-FINLEY (Iowa City High) 19-3, So. (Dec 3-2)

3rd Place Match

  • Austin Kegley (Prairie, Cedar Rapids) 17-9, So. over Tyler Stein (Clarion-Goldfield-Dows) 20-10, So. (Fall 3:27)

5th Place Match

  • Jacob McLeod (Cedar Rapids Kennedy) 10-11, Fr. over Isaiah James (Dowling Catholic) 10-10, Fr. (MD 15-4)

7th Place Match

  • Dalton Bell (Glenwood) 13-15, Jr. over Caleb Reitz (OA-BCIG) 7-16, Fr. (Fall 3:18)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Nick Oldham of Valley , West Des Moines
  • 2nd Place – Caleb Lazure of Omaha Skutt Catholic
  • 3rd Place – Jake Nieman of OA-BCIG
  • 4th Place – Carson Murray of Dowling Catholic
  • 5th Place – Ben Hoeger of Cedar Rapids Kennedy
  • 6th Place – Nick Hatcher of Prairie, Cedar Rapids
  • 7th Place – GARRETT BORMANN of Iowa City High
  • 8th Place – Tyler Huey of Glenwood

1st Place Match

  • Nick Oldham (Valley , West Des Moines) 18-1, Jr. over Caleb Lazure (Omaha Skutt Catholic) 18-4, So. (Dec 3-2)

3rd Place Match

  • Jake Nieman (OA-BCIG) 21-4, So. over Carson Murray (Dowling Catholic) 16-5, So. (Fall 2:49)

5th Place Match

  • Ben Hoeger (Cedar Rapids Kennedy) 13-10, So. over Nick Hatcher (Prairie, Cedar Rapids) 12-6, Fr. (Fall 1:16)

7th Place Match

  • GARRETT BORMANN (Iowa City High) 12-11, So. over Tyler Huey (Glenwood) 12-19, Fr. (Fall 3:11)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Conrad Braswell of Prairie, Cedar Rapids
  • 2nd Place – Zachary Thompson of Perry
  • 3rd Place – Kurtis Krager of OA-BCIG
  • 4th Place – Ty Pfiffner of Cedar Rapids Kennedy
  • 5th Place – Brendan Nielsen of Valley , West Des Moines
  • 6th Place – KHURT BACHO of Iowa City High
  • 7th Place – Alex Bangs of Ballard
  • 8th Place – Eric Gilge of Dowling Catholic

1st Place Match

  • Conrad Braswell (Prairie, Cedar Rapids) 23-2, Jr. over Zachary Thompson (Perry) 27-3, Sr. (Dec 8-3)

3rd Place Match

  • Kurtis Krager (OA-BCIG) 21-4, Sr. over Ty Pfiffner (Cedar Rapids Kennedy) 12-5, Fr. (Fall 3:21)

5th Place Match

  • Brendan Nielsen (Valley , West Des Moines) 8-5, Jr. over KHURT BACHO (Iowa City High) 10-14, Sr. (Inj. 0:00)

7th Place Match

  • Alex Bangs (Ballard) 13-11, So. over Eric Gilge (Dowling Catholic) 2-3, So. (Fall 5:18)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Shea Ruffridge of Pocahontas Area
  • 2nd Place – Kaleb Olejniczak of Perry
  • 3rd Place – Nicholas Stoltenberg of Omaha Skutt Catholic
  • 4th Place – Cam Shaver of Cedar Rapids Kennedy
  • 5th Place – Noah Micka of Valley , West Des Moines
  • 6th Place – Johnny Washburn of Prairie, Cedar Rapids
  • 7th Place – REECE CAVEN of Iowa City High
  • 8th Place – Dalton Book of Glenwood

1st Place Match

  • Shea Ruffridge (Pocahontas Area) 25-1, Sr. over Kaleb Olejniczak (Perry) 26-3, Jr. (Dec 3-2)

3rd Place Match

  • Nicholas Stoltenberg (Omaha Skutt Catholic) 21-7, So. over Cam Shaver (Cedar Rapids Kennedy) 15-6, Sr. (Dec 6-4)

5th Place Match

  • Noah Micka (Valley , West Des Moines) 10-11, Jr. over Johnny Washburn (Prairie, Cedar Rapids) 13-6, So. (Dec 5-1)

7th Place Match

  • REECE CAVEN (Iowa City High) 15-6, So. over Dalton Book (Glenwood) 12-17, So. (Fall 3:25)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – LANCE BORMANN of Iowa City High
  • 2nd Place – Dylan Falck of Cedar Rapids Kennedy
  • 3rd Place – Ben Rogers of Ames
  • 4th Place – Conner Johnson of Clarion-Goldfield-Dows
  • 5th Place – Ted Zangerle of Prairie, Cedar Rapids
  • 6th Place – Brian Krewson of Glenwood
  • 7th Place – Jim Chism of Ballard
  • 8th Place – Jarrett Hewitt of OA-BCIG

1st Place Match

  • LANCE BORMANN (Iowa City High) 21-3, Sr. over Dylan Falck (Cedar Rapids Kennedy) 19-4, So. (Dec 8-4)

3rd Place Match

  • Ben Rogers (Ames) 13-10, Sr. over Conner Johnson (Clarion-Goldfield-Dows) 25-4, Sr. (Fall 5:36)

5th Place Match

  • Ted Zangerle (Prairie, Cedar Rapids) 9-14, Sr. over Brian Krewson (Glenwood) 6-7, Sr. (Dec 5-3)

7th Place Match

  • Jim Chism (Ballard) 17-11, Jr. over Jarrett Hewitt (OA-BCIG) 10-15, So. (Dec 5-0)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jarrett Miller of Ballard
  • 2nd Place – Trenten Wennermark of Prairie, Cedar Rapids
  • 3rd Place – Zach Stewart of Perry
  • 4th Place – Caleb Corbin of Valley , West Des Moines
  • 5th Place – JOEY HARNEY of Iowa City High
  • 6th Place – James Runestad of Boone
  • 7th Place – Reed Abbas of Clarion-Goldfield-Dows
  • 8th Place – Skyler Edgington of Indianola

1st Place Match

  • Jarrett Miller (Ballard) 26-0, Sr. over Trenten Wennermark (Prairie, Cedar Rapids) 20-5, Sr. (Dec 7-4)

3rd Place Match

  • Zach Stewart (Perry) 29-3, Sr. over Caleb Corbin (Valley , West Des Moines) 19-4, Fr. (Dec 3-1)

5th Place Match

  • JOEY HARNEY (Iowa City High) 23-3, Sr. over James Runestad (Boone) 21-4, Sr. (Fall 1:33)

7th Place Match

  • Reed Abbas (Clarion-Goldfield-Dows) 26-4, Fr. over Skyler Edgington (Indianola) 8-5, Jr. (Fall 4:49)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Trevor Anderson of Glenwood
  • 2nd Place – Stone Mendez of Omaha Skutt Catholic
  • 3rd Place – Mason Hulse of Boone
  • 4th Place – Josh Barretta of Indianola
  • 5th Place – Zach Oldham of Valley , West Des Moines
  • 6th Place – Kamren Jergenson of Clarion-Goldfield-Dows
  • 7th Place – JACK ANSON of Iowa City High
  • 8th Place – Noah Cunningham of Cedar Rapids Kennedy

1st Place Match

  • Trevor Anderson (Glenwood) 26-2, Sr. over Stone Mendez (Omaha Skutt Catholic) 21-4, Sr. (Dec 3-2)

3rd Place Match

  • Mason Hulse (Boone) 23-1, Sr. over Josh Barretta (Indianola) 13-2, Sr. (Dec 5-2)

5th Place Match

  • Zach Oldham (Valley , West Des Moines) 15-8, Sr. over Kamren Jergenson (Clarion-Goldfield-Dows) 13-9, Jr. (Dec 7-4)

7th Place Match

  • JACK ANSON (Iowa City High) 13-9, Sr. over Noah Cunningham (Cedar Rapids Kennedy) 4-2, Jr. (Dec 11-7)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Grant Stotts of Valley , West Des Moines
  • 2nd Place – Skyler Noftsger of Ballard
  • 3rd Place – Sam Wigans of Clarion-Goldfield-Dows
  • 4th Place – Justis Kruse of Prairie, Cedar Rapids
  • 5th Place – Nick Bonanno of Indianola
  • 6th Place – Jordan Renshaw of Glenwood
  • 7th Place – Jay Oostendorp of Cedar Rapids Kennedy
  • 8th Place – Norbert Riyazimana of Boone

1st Place Match

  • Grant Stotts (Valley , West Des Moines) 8-0, Sr. over Skyler Noftsger (Ballard) 19-2, Jr. (TB-1 3-2)

3rd Place Match

  • Sam Wigans (Clarion-Goldfield-Dows) 21-8, Jr. over Justis Kruse (Prairie, Cedar Rapids) 16-10, Jr. (Fall 4:54)

5th Place Match

  • Nick Bonanno (Indianola) 19-9, So. over Jordan Renshaw (Glenwood) 20-8, Sr. (Dec 6-5)

7th Place Match

  • Jay Oostendorp (Cedar Rapids Kennedy) 13-11, So. over Norbert Riyazimana (Boone) 20-4, Jr. (Fall 1:06)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tate Battani of Ballard
  • 2nd Place – WILFRED KADOHOU of Iowa City High
  • 3rd Place – Parker Klocke of Carroll
  • 4th Place – Brett Mower of Glenwood
  • 5th Place – Blake Underwood of Valley , West Des Moines
  • 6th Place – Reymundo Vasquez of Clarion-Goldfield-Dows
  • 7th Place – Jimmy Boustead of Boone
  • 8th Place – Colton LaGrange of Prairie, Cedar Rapids

1st Place Match

  • Tate Battani (Ballard) 21-6, Sr. over WILFRED KADOHOU (Iowa City High) 21-4, Sr. (Fall 6:00)

3rd Place Match

  • Parker Klocke (Carroll) 23-4, Jr. over Brett Mower (Glenwood) 21-9, Jr. (Dec 8-4)

5th Place Match

  • Blake Underwood (Valley , West Des Moines) 16-7, So. over Reymundo Vasquez (Clarion-Goldfield-Dows) 21-7, Sr. (Fall 2:38)

7th Place Match

  • Jimmy Boustead (Boone) 22-2, Sr. over Colton LaGrange (Prairie, Cedar Rapids) 5-8, Jr. (Fall 4:45)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ben Sarasin of Cedar Rapids Kennedy
  • 2nd Place – Mike Jasa of Prairie, Cedar Rapids
  • 3rd Place – Mason Carpenter of Clarion-Goldfield-Dows
  • 4th Place – Alex VanDyke of Omaha Skutt Catholic
  • 5th Place – BRANDON LALLA of Iowa City High
  • 6th Place – Nick Gill of Glenwood
  • 7th Place – Gerald Gute of Ballard
  • 8th Place – Taner Harvey of Boone

1st Place Match

  • Ben Sarasin (Cedar Rapids Kennedy) 21-0, Sr. over Mike Jasa (Prairie, Cedar Rapids) 22-5, Sr. (MD 14-6)

3rd Place Match

  • Mason Carpenter (Clarion-Goldfield-Dows) 22-7, Sr. over Alex VanDyke (Omaha Skutt Catholic) 3-2, Jr. (Dec 5-3)

5th Place Match

  • BRANDON LALLA (Iowa City High) 16-10, Jr. over Nick Gill (Glenwood) 7-7, Jr. (Dec 3-1)

7th Place Match

  • Gerald Gute (Ballard) 18-9, Sr. over Taner Harvey (Boone) 16-8, Fr. (Fall 0:54)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Joel Shapiro of Valley , West Des Moines
  • 2nd Place – Ben Lee of Ballard
  • 3rd Place – Eli Jansen of Omaha Skutt Catholic
  • 4th Place – Derek Horak of Prairie, Cedar Rapids
  • 5th Place – Cade Parker of Cedar Rapids Kennedy
  • 6th Place – Anthony Sherry of Glenwood
  • 7th Place – Colt Carpenter of Indianola
  • 8th Place – Colby Lienemann of Clarion-Goldfield-Dows

1st Place Match

  • Joel Shapiro (Valley , West Des Moines) 18-0, Sr. over Ben Lee (Ballard) 24-3, Sr. (TF-1.5 3:53 (15-0))

3rd Place Match

  • Eli Jansen (Omaha Skutt Catholic) 17-7, So. over Derek Horak (Prairie, Cedar Rapids) 22-4, Sr. (Dec 5-2)

5th Place Match

  • Cade Parker (Cedar Rapids Kennedy) 17-7, So. over Anthony Sherry (Glenwood) 20-4, Sr. (Inj. 0:00)

7th Place Match

  • Colt Carpenter (Indianola) 19-8, Jr. over Colby Lienemann (Clarion-Goldfield-Dows) 17-10, Jr. (Fall 3:19)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Reece Bowlin of Indianola
  • 2nd Place – Blake Anderson of OA-BCIG
  • 3rd Place – Ashton Stoner-Degroot of Prairie, Cedar Rapids
  • 4th Place – Cael Knox of Cedar Rapids Kennedy
  • 5th Place – Gabe Greenlee of Ames
  • 6th Place – Kenny Lampman of Glenwood
  • 7th Place – Joseph Hofbauer of Ballard
  • 8th Place – Tom Derry of Dowling Catholic

1st Place Match

  • Reece Bowlin (Indianola) 22-2, Sr. over Blake Anderson (OA-BCIG) 14-3, Sr. (Dec 3-1)

3rd Place Match

  • Ashton Stoner-Degroot (Prairie, Cedar Rapids) 19-7, So. over Cael Knox (Cedar Rapids Kennedy) 16-6, Fr. (Fall 0:58)

5th Place Match

  • Gabe Greenlee (Ames) 15-9, Fr. over Kenny Lampman (Glenwood) 5-4, Sr. (Dec 8-6)

7th Place Match

  • Joseph Hofbauer (Ballard) 14-9, Jr. over Tom Derry (Dowling Catholic) 12-7, Sr. (Dec 7-4)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Greg Hagan of Dowling Catholic
  • 2nd Place – Isaac Bales of Glenwood
  • 3rd Place – Beau Lombardi of Valley , West Des Moines
  • 4th Place – Tyler Anderson of OA-BCIG
  • 5th Place – Cameron Jones of Cedar Rapids Kennedy
  • 6th Place – Sam Wolff of Indianola
  • 7th Place – Ben Altman of Omaha Skutt Catholic
  • 8th Place – Josh Detar of Ballard

1st Place Match

  • Greg Hagan (Dowling Catholic) 22-0, Jr. over Isaac Bales (Glenwood) 22-4, Sr. (Fall 2:20)

3rd Place Match

  • Beau Lombardi (Valley , West Des Moines) 17-4, . over Tyler Anderson (OA-BCIG) 19-3, Sr. (Dec 8-6)

5th Place Match

  • Cameron Jones (Cedar Rapids Kennedy) 13-6, Jr. over Sam Wolff (Indianola) 18-9, Sr. (Dec 8-3)

7th Place Match

  • Ben Altman (Omaha Skutt Catholic) 13-10, Sr. over Josh Detar (Ballard) 15-8, Sr. (Dec 3-1)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Caleb Sanders of Glenwood
  • 2nd Place – Spencer Trenary of Clarion-Goldfield-Dows
  • 3rd Place – Josh Vis of Cedar Rapids Kennedy
  • 4th Place – Carter Lawrence of Valley , West Des Moines
  • 5th Place – JACOB MURRY of Iowa City High
  • 6th Place – Colin Anderson of Ballard
  • 7th Place – Jordan Angle of Boone
  • 8th Place – Logan Edwards of Indianola

1st Place Match

  • Caleb Sanders (Glenwood) 26-1, Sr. over Spencer Trenary (Clarion-Goldfield-Dows) 28-2, Jr. (UTB 3-2)

3rd Place Match

  • Josh Vis (Cedar Rapids Kennedy) 20-5, So. over Carter Lawrence (Valley , West Des Moines) 17-5, So. (Dec 2-1)

5th Place Match

  • JACOB MURRY (Iowa City High) 19-7, Jr. over Colin Anderson (Ballard) 20-8, Sr. (Fall 3:56)

7th Place Match

  • Jordan Angle (Boone) 18-4, Jr. over Logan Edwards (Indianola) 15-12, Sr. (Fall 1:39)
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s