Starmont ‘Doug Guilford’ Tournament Final Results

brian-sadler

1 Wapsie Valley 187.0
2 MFL MARMAC 184.5
3 East Buchanan 147.0
4 Jesup 121.0
5 Waukon 104.5
6 Starmont 82.5
7 Oelwein 76.0
8 Monticello 72.0
9 B-G-M 69.0
10 Wahlert 61.0
11 Central City 29.0

106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Carter Littlefield of Jesup
  • 2nd Place – Alaina Sunlin of Monticello
  • 3rd Place – AJ Kremer of East Buchanan
  • 4th Place – Dylan Digmann of Wahlert
  • 5th Place – Marcus Gibbs of Waukon
  • 6th Place – Wright Hilpipre of B-G-M

1st Place Match

  • Carter Littlefield (Jesup) 9-1, So. over Alaina Sunlin (Monticello) 16-5, So. (Fall 1:45)

3rd Place Match

  • AJ Kremer (East Buchanan) 9-7, Fr. over Dylan Digmann (Wahlert) 9-6, Jr. (Fall 3:49)

5th Place Match

  • Marcus Gibbs (Waukon) 6-10, Fr. over Wright Hilpipre (B-G-M) 4-13, Fr. (MD 11-3)

113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ethan Stubbs of MFL MARMAC
  • 2nd Place – Carsen Jeanes of Oelwein
  • 3rd Place – Brady Wilson of Jesup
  • 4th Place – Sabastian Beatty of East Buchanan
  • 5th Place – Kari German of Starmont

1st Place Match

  • Ethan Stubbs (MFL MARMAC) 14-0, So. over Carsen Jeanes (Oelwein) 15-5, Fr. (Fall 0:57)

3rd Place Match

  • Brady Wilson (Jesup) 9-3, So. over Sabastian Beatty (East Buchanan) 5-8, So. (Fall 5:55)

5th Place Match

  • Kari German (Starmont) 7-11, So. over () , . (Bye)

120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kain Luensman of Monticello
  • 2nd Place – Jerret Delagardelle of Jesup
  • 3rd Place – Cayle Huebner of Wapsie Valley
  • 4th Place – Blake Mann of B-G-M
  • 5th Place – Chaise Ziegler of MFL MARMAC
  • 6th Place – Dakota Howe of Waukon

1st Place Match

  • Kain Luensman (Monticello) 17-1, Fr. over Jerret Delagardelle (Jesup) 8-5, Fr. (Fall 0:41)

3rd Place Match

  • Cayle Huebner (Wapsie Valley) 7-6, So. over Blake Mann (B-G-M) 8-12, So. (Fall 1:31)

5th Place Match

  • Chaise Ziegler (MFL MARMAC) 12-4, So. over Dakota Howe (Waukon) 6-7, Fr. (Fall 1:01)

126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Mitchell Hayes of Starmont
  • 2nd Place – Tyler Block of Waukon
  • 3rd Place – Tylen Hirsch of Wapsie Valley
  • 4th Place – Devin Duggan of East Buchanan
  • 5th Place – Kyle Marsh of Central City
  • 6th Place – Andrew Roete of Oelwein

1st Place Match

  • Mitchell Hayes (Starmont) 16-1, Sr. over Tyler Block (Waukon) 10-8, So. (Fall 3:55)

3rd Place Match

  • Tylen Hirsch (Wapsie Valley) 7-6, Fr. over Devin Duggan (East Buchanan) 7-4, Jr. (Fall 2:52)

5th Place Match

  • Kyle Marsh (Central City) 3-4, Jr. over Andrew Roete (Oelwein) 4-3, So. (Dec 10-4)

132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Michael Egan of MFL MARMAC
  • 2nd Place – TJ Lau of East Buchanan
  • 3rd Place – Reese Welcher of Wapsie Valley
  • 4th Place – Tryston Engen of Central City
  • 5th Place – Lance Egan of Waukon

1st Place Match

  • Michael Egan (MFL MARMAC) 15-2, Jr. over TJ Lau (East Buchanan) 10-6, Fr. (Fall 1:40)

3rd Place Match

  • Reese Welcher (Wapsie Valley) 7-4, So. over Tryston Engen (Central City) 10-11, Fr. (Fall 0:52)

5th Place Match

  • Lance Egan (Waukon) 3-9, So. over () , . (Bye)

138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Donny Schmit of Wapsie Valley
  • 2nd Place – Chase Luensman of Monticello
  • 3rd Place – Hunter Miller of MFL MARMAC
  • 4th Place – Miles Hansmeier of Waukon
  • 5th Place – Christian Loschen of B-G-M
  • 6th Place – Gabe Anstoetter of Wahlert

1st Place Match

  • Donny Schmit (Wapsie Valley) 14-1, Sr. over Chase Luensman (Monticello) 17-1, Jr. (Dec 5-2)

3rd Place Match

  • Hunter Miller (MFL MARMAC) 7-3, Jr. over Miles Hansmeier (Waukon) 14-6, Jr. (Dec 8-4)

5th Place Match

  • Christian Loschen (B-G-M) 9-8, Sr. over Gabe Anstoetter (Wahlert) 4-4, Fr. (Fall 2:32)

145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Colin Schrader of Wapsie Valley
  • 2nd Place – Brady Olson of MFL MARMAC
  • 3rd Place – Keaton Roscovious of Jesup
  • 4th Place – Charlie Vandermillen of Wahlert

1st Place Match

  • Colin Schrader (Wapsie Valley) 10-4, Sr. over Brady Olson (MFL MARMAC) 12-4, Sr. (Dec 4-2)

3rd Place Match

  • Keaton Roscovious (Jesup) 5-6, So. over Charlie Vandermillen (Wahlert) 2-9, So. (MD 12-2)

5th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Kaleb Krall of Wapsie Valley
  • 2nd Place – Braydon Nunemaker of East Buchanan
  • 3rd Place – Izak Krueger of Jesup
  • 4th Place – Zach Howe of MFL MARMAC
  • 5th Place – Drake Logan of Oelwein
  • 6th Place – Nathan Johnson of Waukon

1st Place Match

  • Kaleb Krall (Wapsie Valley) 14-1, Jr. over Braydon Nunemaker (East Buchanan) 17-2, Sr. (Dec 9-6)

3rd Place Match

  • Izak Krueger (Jesup) 4-2, So. over Zach Howe (MFL MARMAC) 1-2, So. (Fall 4:37)

5th Place Match

  • Drake Logan (Oelwein) 4-4, Jr. over Nathan Johnson (Waukon) 6-9, So. (Fall 2:51)

160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Nathan Johanningmeier of MFL MARMAC
  • 2nd Place – Bryan Graves of Oelwein
  • 3rd Place – Tylor Kane of B-G-M
  • 4th Place – Jacob Kelly of East Buchanan
  • 5th Place – Bryce Anstoetter of Wahlert
  • 6th Place – Brock Beesecket of Wapsie Valley

1st Place Match

  • Nathan Johanningmeier (MFL MARMAC) 14-3, Sr. over Bryan Graves (Oelwein) 12-5, Jr. (Fall 3:16)

3rd Place Match

  • Tylor Kane (B-G-M) 17-6, Sr. over Jacob Kelly (East Buchanan) 7-7, Sr. (Dec 9-3)

5th Place Match

  • Bryce Anstoetter (Wahlert) 6-9, So. over Brock Beesecket (Wapsie Valley) 1-2, So. (Dec 11-4)

170

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tristan Hansmeier of Waukon
  • 2nd Place – Tyler Mueller-Lynde of Starmont
  • 3rd Place – Sean Banger of Wapsie Valley
  • 4th Place – Jimmy Mossman of East Buchanan
  • 5th Place – Tristen Reyes of Jesup
  • 6th Place – Avery Smith of MFL MARMAC

1st Place Match

  • Tristan Hansmeier (Waukon) 17-1, Sr. over Tyler Mueller-Lynde (Starmont) 14-3, Sr. (MD 11-1)

3rd Place Match

  • Sean Banger (Wapsie Valley) 10-2, Sr. over Jimmy Mossman (East Buchanan) 12-8, Jr. (Fall 0:22)

5th Place Match

  • Tristen Reyes (Jesup) 8-7, Jr. over Avery Smith (MFL MARMAC) 9-8, Jr. (Dec 4-2)

182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Garrett Keehner of MFL MARMAC
  • 2nd Place – Carter Keppler of Starmont
  • 3rd Place – Jerad Stewart of Oelwein
  • 4th Place – Dalton Alexander of B-G-M

1st Place Match

  • Garrett Keehner (MFL MARMAC) 15-1, Jr. over Carter Keppler (Starmont) 14-3, Sr. (MD 14-6)

3rd Place Match

  • Jerad Stewart (Oelwein) 3-4, Sr. over Dalton Alexander (B-G-M) 8-14, Sr. (Fall 2:39)

5th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

195

Guaranteed Places

  • 1st Place – Heath Weber of East Buchanan
  • 2nd Place – Peyton Brown of Wapsie Valley
  • 3rd Place – Landon Berns of Waukon
  • 4th Place – Bryce Moine of Starmont
  • 5th Place – Joe Bahl of Wahlert
  • 6th Place – Austin Ruff of MFL MARMAC

1st Place Match

  • Heath Weber (East Buchanan) 14-4, Sr. over Peyton Brown (Wapsie Valley) 9-4, Sr. (SV-1 7-5)

3rd Place Match

  • Landon Berns (Waukon) 14-6, Sr. over Bryce Moine (Starmont) 9-7, Jr. (Fall 5:37)

5th Place Match

  • Joe Bahl (Wahlert) 6-2, So. over Austin Ruff (MFL MARMAC) 3-6, Sr. (Dec 5-2)

220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Taylor Fox of East Buchanan
  • 2nd Place – David McCammant of B-G-M
  • 3rd Place – Marik Dickson of Wahlert
  • 4th Place – Jacob Trudo of MFL MARMAC

1st Place Match

  • Taylor Fox (East Buchanan) 12-5, Sr. over David McCammant (B-G-M) 15-7, Sr. (Fall 1:09)

3rd Place Match

  • Marik Dickson (Wahlert) 3-4, So. over Jacob Trudo (MFL MARMAC) 7-8, Fr. (Fall 1:43)

5th Place Match

  • () , . over () , . (Bye)

285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Brian Sadler of Jesup
  • 2nd Place – Rylan Duffy of Wapsie Valley
  • 3rd Place – Nile Coghlan of Central City
  • 4th Place – Mitchell Miller of Wahlert
  • 5th Place – Riley McKeeman of Oelwein
  • 6th Place – Luke Recker of East Buchanan

1st Place Match

  • Brian Sadler (Jesup) 13-0, Sr. over Rylan Duffy (Wapsie Valley) 7-6, Jr. (Fall 0:53)

3rd Place Match

  • Nile Coghlan (Central City) 14-6, Jr. over Mitchell Miller (Wahlert) 4-2, Jr. (UTB 3-2)

5th Place Match

  • Riley McKeeman (Oelwein) 6-5, So. over Luke Recker (East Buchanan) 8-10, Fr. (TB-1 11-7)
Advertisements